Results 1 to 7 of 7

Thread: kush me ndihmon?

 1. #1

  kush me ndihmon?

  Nje pyetje kam per anetaret e forumit.
  Kam nje kabell nullmodem qe lidh decoderin(echolink) me pc. problemi eshte se e kam larg nga tv dhe sa here qe bej upgrade duhet ta heq nga tv ta lidh me pc etj.
  pyetja ime eshte: a ka mundesi te funksionoje nje kabell me shtese pra te pakten 4 cop x 1.8 m te lidhur me njeri-tjetrin pasi nuk ka 7metra kabell te tille.
  A eshte e mundur per te krijuar nje kabell te vetem rreth 7m?
  A do funksiononte keshtu?
  Ju lutem me ktheni pergjigje pasi e kerkoj edhe per sharing me prog star-share ne newcamd 5.25
  Faleminderit!

 2. #2
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: kush me ndihmon?

  po fuksionon .bli nje kabell telefoni te cilesis te mire ose UTP kabell bej lidhjet e rregullta 2-3,3-2,5-5dhe tokezim dhe je ok teorikisht nul modem kabel mund te besh deri 70-80m une deri tani kam bere lidhje deri ne 40m.

 3. #3

  Re: kush me ndihmon?

  Tamo, rrofsh per pergjigjen pasi nuk isha i sigurt. Faleminderit shume.
  Administratori mund ta mbyll temen pasi pergjigjen e mora.

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: kush me ndihmon?

  mos e mbyllni nje mom se kam edhe une nje pyetje

  kabulli utp eshte me 8 fije dhe mund te realizoher bashkimi ose zgjatja por kabulli telefonise qe ka dy fije?
  prsh


  ?
  edhe une dua te bej nje lidhje te tille, deri tani kam bere experimente me bashkime rs232 por me intereson nje kabull i gjate pa nderprerje, mendoni se UTP eshte zgjidhja me e mire?

 5. #5
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: kush me ndihmon?

  mos harro gjithmon flasim per CILESIN e kabllit ajo eshte gjithcka si per gjatesine si dhe per freez ose ngrirjet qe behen kur kablli eshte ne largesi te gjata...une deri tani kam perdorur kabell tel. sepse gjithmon kam gjetur menyra per ta mbrojtur nga shiu , lageshtia etjer...kurse utp kabell eshte shume i mire si jashte dhe brenda pak me i shtrejte se kab.tel.Si konkluzion te 2 per mua jane shume te mire (mos harro varet nga rrethanat ..etjer)vendos TI...

 6. #6
  Member
  Join Date
  22-06-2009
  Location
  tirana
  Posts
  31
  Uploads
  0

  Re: kush me ndihmon?

  Pershendetje,kam nje Dreambox dhe gabimisht me telekomand e ktheva ne gjendjen e fabrikes(pra i shujta te gjitha kanalet).I instalova perseri po TVSH(gratis) nuk e kam me.Aty me dalin 2 nje TVSH SAT e nje TVSH tokesor qe nuk hapen.para dy ditesh une e kisha Tvsh.Pra cmund te beje qe ta rikthej perseri.

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: kush me ndihmon?

  Quote Originally Posted by roxane88 View Post
  Pershendetje,kam nje Dreambox dhe gabimisht me telekomand e ktheva ne gjendjen e fabrikes(pra i shujta te gjitha kanalet).I instalova perseri po TVSH(gratis) nuk e kam me.Aty me dalin 2 nje TVSH SAT e nje TVSH tokesor qe nuk hapen.para dy ditesh une e kisha Tvsh.Pra cmund te beje qe ta rikthej perseri.

  tema e dreamboxit eshte kjo?....


  shkruaj ketu
  http://www.satsupreme.com/showthread...=66995&page=78

Similar Threads

 1. MŽ ndihmon kush
  By xoninet in forum Albanian / Shqip
  Replies: 9
  Last Post: 28-11-2009, 09:51:48
 2. Question kush e njeh ?
  By fillestari in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 17-04-2009, 13:26:01
 3. Question Kush me ndihmon per ART, CANAL DIGITAAL dhe SHOWTIME
  By elton204 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 10
  Last Post: 01-04-2009, 23:46:25
 4. Info Kush me ndihmon
  By billi23 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 12-01-2009, 23:07:01
 5. help me? Kush mŽ ndihmon?
  By POSEY_DION in forum Albanian / Shqip
  Replies: 7
  Last Post: 25-11-2008, 13:57:48

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •