Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40

Thread: Nostalgjia e fundviteve'80-fillim '90

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Arrow Nostalgjia e fundviteve'80-fillim '90

  cuna kush i mban mend kete lloj kokash

  ose


  Tasat e viteve 93-95 qe nuk ishin as universale vetem frekuence e ulet band ku me aparatet VECTOR perzotin personalisht e kam nostalgji ate kohe, kjo koha sotme ka shume e shume mundesi per te pare e kapur, por sme jep ate kenaqesi si me pare, mbase ngaqe jam terheq ca nga profesioni i qejfit te sacit e tv... por per mua atehere ishte me speciale pasi skishte kanale digitale uhf shqiptare ishin bosh ose me kanale te huaja dhe cdo gje e re qe nxirrje ne tv nepermjet analogut ishte dicka e rralle.
  Sa per kujtese!

  Fillimet e 90 es kane qene fantastike per tasat ashtu si dhe sot, por meqe adoleshencen time nje pjese te saje e kaloja duke bere konkurence me cunat kush nxirte me shume kanale ose me paster sinjal personalisht e kam nostalgji ate kohe.
  se mu kujtu dhe i gjo: atehere nuk e masnim sinjalin me % ose me numra por nga mizat sa me shume miza aq me i zi u bente ekrani :)

 2. #2
  Contributing Member kapia's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  502
  Uploads
  1

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  cuna kush i mban mend kete lloj kokash

  ose


  Tasat e viteve 93-95 qe nuk ishin as universale vetem frekuence e ulet band ku me aparatet VECTOR perzotin personalisht e kam nostalgji ate kohe, kjo koha sotme ka shume e shume mundesi per te pare e kapur, por sme jep ate kenaqesi si me pare, mbase ngaqe jam terheq ca nga profesioni i qejfit te sacit e tv... por per mua atehere ishte me speciale pasi skishte kanale digitale uhf shqiptare ishin bosh ose me kanale te huaja dhe cdo gje e re qe nxirrje ne tv nepermjet analogut ishte dicka e rralle.
  Sa per kujtese!

  Fillimet e 90 es kane qene fantastike per tasat ashtu si dhe sot, por meqe adoleshencen time nje pjese te saje e kaloja duke bere konkurence me cunat kush nxirte me shume kanale ose me paster sinjal personalisht e kam nostalgji ate kohe.
  se mu kujtu dhe i gjo: atehere nuk e masnim sinjalin me % ose me numra por nga mizat sa me shume miza aq me i zi u bente ekrani :)
  e fore kjo!edhe sot ka akoma nga keto lloj koka te lene kot ne ballkone .

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  06-09-2005
  Posts
  166
  Uploads
  0

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Skinart c`na kujton ato vite kur "s`kishim buke dhe hanim simite "
  Vertet ekonomikisht ato vite ishin te varfra por per te pare TV dhe buken e gojes kemi hequr.U beme kater shok vume leket per te blere nje receiver Micro ,me sa me kojtohet rreth 44 000 mije leke te reja , Vetem TVSH shikonim athere ne VHF dhe ne qytetin tim te vogel beri buje kur vura sacin ne tarace sa nje dite grate e pallatit u ankuan me demek se saci im mblidhte gjithe valet dhe atyre ju ishte prishur sunjali i TVSH,per te qeshur dhe per te qare aq ishin dijet ne ate kohe.
  Skinart faleminderit qe na kujtove njhere ato vite ishin megjithmend te bukura , por edhe sot jo me pak, ne zgjerojme njohurite tona , shkenca ecen perpara dhe ne kerkojme gjithmone jemi ne kerkim per bere per vete dicka.
  Gjithe te mirat

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Fonsi, vallai fola me pasion per ate kohe se me pasion e kam ndjekur ate moment ato vite, sot une kam ndryshuar profesion e skam mundesi me ti rrije shume ne koke tasit e gjerave plus cunat jane shperndare e smerret njeri me me to ose jane shume te paket, megjithate sot eshte shume me thjeshte se dje dhe duke u thjeshtuar jam bere pak pertac, por me pare isha pak krijues ashtu si dhe te tjeret sot, por une sjam me krijues me vjen keq per kete po sjam, por megjithate me vjen mire qe kalova dhe une kohen e simiteve tasave kanalet me pak kanale, meqe permende simitet... simitet dhe buka misrit skane me vdek kurre. Me kujtohet kur filloje ne mode vjedhja e kokave te tasit, i cike u prishte sinjali kur bite shi e se kishim ven re me vrap lart se vodhen koken hahahaa, me kujtohet i shokut tim ja shkulen tasin 1.20cm ai i shkreti priste i kan heq koken, kur shef te nesermen lart vetem betoni me tub... ne tirane ato vite filloje keq vjedhja kokave, me pelqen ideja ta kujtoj qe dilnim me menjen E VODHEN KOKEN hahahaa sot eshte me qesh, por atehere plaste sherri po tu zbulonte kush e kishte vjedh... se dilnim per ta kerku.

 5. #5
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Quote Originally Posted by kapia View Post
  e fore kjo!edhe sot ka akoma nga keto lloj koka te lene kot ne ballkone .
  Ndonje here them me vete, po ky me vlla pse se nderron koken me e bere digitale po akoma e ka me analoge, pastaj me vje ne mendnje pyetje tjeter, po ca duhet te kapi me analog tani? megjithate paska akoma ato gjermanet e hershme analaog sat 1 dsf e rtl...

  se w2 dhe hb ska me analog fare, kto te astres nuk heqin dore kollaj njelloj si ato francezet me sistemin e tyre secam andej nga 5west.

 6. #6
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Sa per kujtese meqenese u fillua si teme analogu. per momentin jane vetem keto kanale qe transmetohen ne satelite te ndryshem por kryesisht astra19.
  ANALOG TV

  Intelsat 902 @ 62° East
  3927 L M-Net South Africa

  Hot Bird 13 @ East
  10813 H Duna TV
  11320 V TV 5 Monde Europe
  Atlantic Bird 3 @ 5° West
  12522 V M6
  12564 V France 2
  12606 V France 5 / Arte
  12648 V Canal + France
  12690 V TF 1
  12732 V France 3 Sat

  Atlantic Bird 2 @ 8° West
  12606 V Canal + France  Astra 19.2° East
  10714 H KiKa / Astro TV
  10759 V Das Vierte
  10759 V QVC Deutschland
  10803 H N24
  10891 H Sudwest Fernsehen
  10906 V HSE 24
  10936 V Neun Live
  10964 H ZDF
  10995 H Arte Deutsch
  11009 H Phoenix
  11053 H WDR Fernsehen
  11068 V HR Fernsehen
  11082 H BR Alpha
  11112 H MDR Fernsehen
  11127 V Viva
  11141 H Bayerisches Fernsehen
  11186 V Sudwest Fernsehen
  11214 H RTL 2 Deutschland
  11229 V RTL Deutschland
  11244 H Channel 21 Shop
  11259 V EuroSport Deutschland
  11273 H Vox Deutschland
  11288 V Sat.1 Deutschland
  11332 H Kabel 1 Deutschland
  11347 V 3 Sat
  11377 V DMAX
  11391 H Super RTL Deutschland
  11406 V Pro 7 Deutschland
  11421 H Nick Deutschland
  Comedy Central
  11464 H Sonnenklar TV
  11494 H Das Erste
  11523 H DSF
  11553 H Tele 5
  11582 H NDR Fernsehen
  11612 H MTV Deutschland
  11627 V CNN Int Europe
  11641 H N-TV
  11656 V RBB Brandenburg
  Normale per te gjithe ne eshte nostalgji dhe ndjenje e bukur.
  Me vjen mire qe na ketheve pak mbrapa ne kohe.

 7. #7
  Contributing Member kapia's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  502
  Uploads
  1

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  Sa per kujtese meqenese u fillua si teme analogu. per momentin jane vetem keto kanale qe transmetohen ne satelite te ndryshem por kryesisht astra19.
  ANALOG TV

  Intelsat 902 @ 62° East
  3927 L M-Net South Africa

  Hot Bird 13 @ East
  10813 H Duna TV
  11320 V TV 5 Monde Europe
  Atlantic Bird 3 @ 5° West
  12522 V M6
  12564 V France 2
  12606 V France 5 / Arte
  12648 V Canal + France
  12690 V TF 1
  12732 V France 3 Sat

  Atlantic Bird 2 @ 8° West
  12606 V Canal + France  Astra 19.2° East
  10714 H KiKa / Astro TV
  10759 V Das Vierte
  10759 V QVC Deutschland
  10803 H N24
  10891 H Sudwest Fernsehen
  10906 V HSE 24
  10936 V Neun Live
  10964 H ZDF
  10995 H Arte Deutsch
  11009 H Phoenix
  11053 H WDR Fernsehen
  11068 V HR Fernsehen
  11082 H BR Alpha
  11112 H MDR Fernsehen
  11127 V Viva
  11141 H Bayerisches Fernsehen
  11186 V Sudwest Fernsehen
  11214 H RTL 2 Deutschland
  11229 V RTL Deutschland
  11244 H Channel 21 Shop
  11259 V EuroSport Deutschland
  11273 H Vox Deutschland
  11288 V Sat.1 Deutschland
  11332 H Kabel 1 Deutschland
  11347 V 3 Sat
  11377 V DMAX
  11391 H Super RTL Deutschland
  11406 V Pro 7 Deutschland
  11421 H Nick Deutschland
  Comedy Central
  11464 H Sonnenklar TV
  11494 H Das Erste
  11523 H DSF
  11553 H Tele 5
  11582 H NDR Fernsehen
  11612 H MTV Deutschland
  11627 V CNN Int Europe
  11641 H N-TV
  11656 V RBB Brandenburg
  Normale per te gjithe ne eshte nostalgji dhe ndjenje e bukur.
  Me vjen mire qe na ketheve pak mbrapa ne kohe.
  te hapura jane te gjitha keto?
  eh ja tani edhe keto apartae qe kemi nuk do na hyjne ne pune ,dueht mare HD
  pak nga pak kanaalet po kalojne ne HD.do na mare malli dhe per keto me vone.....

 8. #8
  Contributing Member kapia's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  502
  Uploads
  1

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Ndonje here them me vete, po ky me vlla pse se nderron koken me e bere digitale po akoma e ka me analoge, pastaj me vje ne mendnje pyetje tjeter, po ca duhet te kapi me analog tani? megjithate paska akoma ato gjermanet e hershme analaog sat 1 dsf e rtl...

  se w2 dhe hb ska me analog fare, kto te astres nuk heqin dore kollaj njelloj si ato francezet me sistemin e tyre secam andej nga 5west.
  e di ku me ber pershtypje me shume?!ne tirane ,jam ne tirane keto dite dhe kam pare pa mase analoge dhe me vjen te qesh ah dje kam pare nje motorr te vjeter nuk e di si funksiononte ai motori po ishate pak qesharak ne krahesim me kete kohe ,se ne korce shume rralle eshte kjo e analogut ne fshatrat kryesisht ,si gjithmon qe era e re vjen me vonese ne fshat.eh cdo kohe ka lezetin e saj!

 9. #9
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  cuna kush i mban mend kete lloj kokash

  ose


  Tasat e viteve 93-95 qe nuk ishin as universale vetem frekuence e ulet band ku me aparatet VECTOR perzotin personalisht e kam nostalgji ate kohe, kjo koha sotme ka shume e shume mundesi per te pare e kapur, por sme jep ate kenaqesi si me pare, mbase ngaqe jam terheq ca nga profesioni i qejfit te sacit e tv... por per mua atehere ishte me speciale pasi skishte kanale digitale uhf shqiptare ishin bosh ose me kanale te huaja dhe cdo gje e re qe nxirrje ne tv nepermjet analogut ishte dicka e rralle.
  Sa per kujtese!

  Fillimet e 90 es kane qene fantastike per tasat ashtu si dhe sot, por meqe adoleshencen time nje pjese te saje e kaloja duke bere konkurence me cunat kush nxirte me shume kanale ose me paster sinjal personalisht e kam nostalgji ate kohe.
  se mu kujtu dhe i gjo: atehere nuk e masnim sinjalin me % ose me numra por nga mizat sa me shume miza aq me i zi u bente ekrani :)
  ne 92 isha montues saçash dhe punoja si privat per nje dyqan tv dhe i kujtoj shume mire ato kohera ku dekoderi kishte vetem 55 kanale dhe montuesi me i mire ishte ai qe kapte me shume kanale duke kapur sa me shume kanale me te njejtat frekuenca. dhe vizatonim tubin duke i shpjegu shqiptareve ky pozicjon ke kto kanale ktu ke kto tjetet etj..

  un i preferoj 100her me shume ato mizat analogjike sesa kapjen e sinjalit sot me digital pa paisje.
  po te kerkoj ne kantine rrezik duhet te kem ndonje nga ato dekoderat e atehershem 55kanalsh qe e perdorja per istalime. kurse ate koken lnb e kam akoma nje te montuar ne tas. lol

  u bo puna me i bo ca foto per nostalgji.

 10. #10
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Aksesore dhe pajisje satelitore etj..

  Dhe une aty e kam pasur fillimin e punes time duke montuar pjata sa andej ketej aq shume sa me duhej te genjeja per cdo njerin qe takoja sepse nuk arija dot ti beja te gjitha dhe nese dita e 1 prillit cilesohet si dita e genjeshtrave ku te gjithe mundoheshin te genjenin per mua ishte dite pushimi sepse genjeshtrat i kisha me shumice perdite duke i mbajtur varur njerezit per tu montuar sacet. Gjithsesi dhe une ne ate kohe i apasionuar pa mase mbas kesaj gjeje te re dhe deshira per te kapur sa me teper kanale dhe per te qene nje nga me te miret ne qytetin tim arrita deri aty sa pjaten time e kam kaluar ne vitin 1993-1994 me nje motor te krijuar vete me ane te nje motori qe perdoret ne fshireset e xhamit te makines dhe me pas i kam vene nje hark me dhembe qe perdorej tek mekanizmi i ngritjes manuale (me dore) te xhamit ne dyert e makinave. e kam akoma dhe eshte ne gjendje pune punon nga Hotbird deri te Turksat 42. Kam mall se e kam krijuar vete dhe e shof sa here se e kam lene ne fshat dhe levizjen e motorit e bejne manualisht. e kam bere me dy butona ku njeri con motorin ne nje krah dhe tjetri ndryshon xhirot e motorit dhe e kethen ne krahun tjeter ku dhe pa shkuar ne fund per te mos dale nga dhembet i kam vene ne te dy krahet nga nje buton qe ne momentin qe arin aty shtypet ai butoni dhe stakohet levizja e motorit ne ate krah. Kohe te vjetra por duke mare dhe pak vesh nga elektriciteti e kam pas bere shume te mire asaj kohe tani ky qe kam ketu eshte profesional dhe me pjate 190, por ai i fshatit me jep kenaqesi dhe ecen shume mire me pjate 100.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •