Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: nje keshille

Moderator kapoaug's Avatar
    Uploads
    17

nje keshille

prsh. cuna. Do doja nje keshille nga ju ne lidhje me satelitin Thor 1W, pasi kur bie shi sinjali me humbet fare. Aktualisht e kam me nje parabole 85cm, nga ato Alfa Gold, me nje lnb eurostar, por sic thashe me siper, kur bie shi, vetem nje freq. reziston kurse te tjerat, humbasin sinjalin. Tani me keshilloni te nderroj parabolen apo lnb. per te pasur nje sinjal me te mire, dhe me rezistent, ndaj shiut. Flm.

Contributing Member
    Uploads
    0

Re: nje keshille

mbuloje koken me (qese) dhe je ne regull se dhe mua keshtu me bente kur prishej koha nuk kisha shume sinjal

Senior Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by kapoaug View Post
    prsh. cuna. Do doja nje keshille nga ju ne lidhje me satelitin Thor 1W, pasi kur bie shi sinjali me humbet fare. Aktualisht e kam me nje parabole 85cm, nga ato Alfa Gold, me nje lnb eurostar, por sic thashe me siper, kur bie shi, vetem nje freq. reziston kurse te tjerat, humbasin sinjalin. Tani me keshilloni te nderroj parabolen apo lnb. per te pasur nje sinjal me te mire, dhe me rezistent, ndaj shiut. Flm.
    Per mendimimin tim te gjitha lozin rol pervec diametrit te paraboles, marka e paraboles, lnb-s, si dhe pozicioni te jete ne rregull. Une per vete kam parabol 85cm digiality lnb maximum 0.2 db dhe te THOR nuk kam patur asnjehere probleme as nga shiu dhe as nga bora qe po bie si e cmendur ne keto momente dhe sinjalin e kam me te dobtin te kanalet qe kontrollova 83%. Megjithate kam pershtypjen se ka te beje dhe vendi ku jetojme.

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Mirmjes!
    Shume faktore ndikojne ne renien e sinjalit, per mendimin tim ka te beje vend ndodhja nqs je larg zones se mbulimit faktori kryesore eshte dimensioni tasit, sa me i madh tasi aq me shume mundesi per te patur sinjal te mire, pra do te rekomandoj nje tas te paktem 1. 30cm nqs je ne shqiperi, e kam te tille dhe ben pune tamam per ate qe do. Ndikon koka nje koke e mire, diseqc i mire, montim i mire i tasit, kabull cilesor etj faktore mbase. Por do te mbaroje pune tas minimalja 1.30cm. Une sjam per ate qesen, me shume do i krijoje lageshti kokes perbrenda, sidomos kur bie shi.

Moderator kapoaug's Avatar
    Uploads
    17

po cuna. ne shqiperi jetoj, dhe ne fakt pak a shume i ketij mendimi isha edhe une per nje parabole me te madhe, por parabolat, 1.30cm jana pak te shtrenjta, ne vlere,keshtu qe do me duhet te mjaftohem me kete 85cm qe kam tani. Sidoqofte ju falenderoj per sugjerimet tuaja.

Contributing Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by kapoaug View Post
    po cuna. ne shqiperi jetoj, dhe ne fakt pak a shume i ketij mendimi isha edhe une per nje parabole me te madhe, por parabolat, 1.30cm jana pak te shtrenjta, ne vlere,keshtu qe do me duhet te mjaftohem me kete 85cm qe kam tani. Sidoqofte ju falenderoj per sugjerimet tuaja.
    per mua dhe ne shqiperi shifet shum mire thori, duhet te kesh nje lnb 0.2 db, dhe pozicionin e lnb duhet ta xhirosh pak nga e diathta por qe te duhet ndonje tv afer ose ndonje mates frekuencash (misuratore di campo), un per vete ne fillim e kisha 23 % sinjalin xhirova pak lnb dhe tani eshte ok 85 dhe i shof te gjitha kanalet, cdo lenb ka nje shigjet dhe disa numra po ta vesh re psh ne hodbird 13 gradi shigjeta duhet te rij pothuajse ne qender dhe sinjalin e ke ok, por ne teori duhet nje gradim di gjysem gradi gje qe per kete satelit ska problem , por kete veprim mund ta bejm per disa satelite te tier nder keta eshte dhe thori sic e thash dhe me pare provoje dhe do te kesh rezultat dhe do te keshilloja mos vir plasmas sic e tha me pare miku jon,ja kalofsh mire

VIP Member fushkrujs's Avatar
    Uploads
    1,070

Kjo puna e thorn esht pak e veshtir me 85 cm,dhe sa esht puna e LNB ajo ska te bej fare se un kam nje LNB me 0,3 db dhe me kam sinjal shum te mir,
    sa per 130 cm ska necoj mjafot nje 100cm,
    une kam nje Anten te till shiko foton dhe skam probleme fare si bor apo dhe shi dhe ketu ne gjermani bine shi pak si shum

kur e kam ber kete foto ska qen e instaluar akoma

Senior Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by fushkrujs View Post
    Kjo puna e thorn esht pak e veshtir me 85 cm,dhe sa esht puna e LNB ajo ska te bej fare se un kam nje LNB me 0,3 db dhe me kam sinjal shum te mir,
    sa per 130 cm ska necoj mjafot nje 100cm,
    une kam nje Anten te till shiko foton dhe skam probleme fare si bor apo dhe shi dhe ketu ne gjermani bine shi pak si shum

kur e kam ber kete foto ska qen e instaluar akoma
    Me sa kuptova une nga diskutimet e mesiperme ne shqiperi qenka pak veshtire per te kapur Thor ashtu sic duhet me parabole 85 cm prandaj e theksova dhe me siper qe varet nga vendi ku jetojme. Une nuk jam shume larg nga ty dhe me parabole 85 cm me Thor nuk kam patur asnjehere probleme as nga shiu e as nga bora.

Senior Member freshmaker's Avatar
    Uploads
    0

per shqipri nuk e di veq per kosov nuk ka problem me kap thorin te un osht full me sinjal 85 deri 90 % sinjal plus edhe hispasatin ne 30W se ka problem e kap mir :D

Senior Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by freshmaker View Post
    per shqipri nuk e di veq per kosov nuk ka problem me kap thorin te un osht full me sinjal 85 deri 90 % sinjal plus edhe hispasatin ne 30W se ka problem e kap mir :D
    Problemi nuk eshte a kapet Thor apo jo se dhe ne shqiperi kapet por cfare aksesoresh po perdor dhe sidomos cfare diametri parabole qe te kesh sinjal me te mire dhe mos prishet sinjali kur bie shi

Page 1 of 2 12 LastLast