Results 1 to 3 of 3

Thread: 10 Kasım 1938 ATATRK'N LM ve ANMA GN

 1. #1

  10 Kasım 1938 ATATRK'N LM ve ANMA GN

  10 Kasım 1938 ATATRK'N LM ve ANMA GN

  Atatrk n Son Gnleri ve lm


  Mustafa Kemal Atatrk n sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı.1938 başlarında Atatrk n genel halinde başlayan iştahsızlık ve halsizliğe bir de burun kanamaları ve kaşıntılar eklendi. Vcudunun eşitli yerlerinde durduk yerde kaşntılar meydana geliyor ve burun kanamaları glkle nleniyordu.Bu kaşıntıların ankaya Kşk ndeki karıncalardan meydana geldiği ne srld ve kşk ilalamaya alındı,Atatrk de zel bir kr tedavisi iin Yalova Termal e gnderildi..Termal Otel de,22 Ocak 1938 gn Atatrk muayene eden Dr.Nihat Reşat Belger, karaciğerden kuşkulandı ve Atatrk e siroz teşhisi koydu.Doktor Belger, Atatrk e mutlak surette perhiz yapmasını tavsiye etti. Atatrk, Termal Otel deki tedavisinie bir sre daha devam etti, ancak doktorların btn itirazlarına rağmen 1 Şubat 1938 de tedaviyi yarıda bırakarak Bursa ya hareket etti.

  Atatrk n sağlık durumunun ciddiyet gstermesi hkmeti de telaşlandırdı.Başbakan Celal Bayar,Avrupa dan iki hekim getirilmesini nerse de Atatrk o gnlerdeki Hatay meselesi yznden hastalığının dışarıda duyulmasının iyi olmayacağını dşndğn belirtti ve bunu reddetti. Trk doktorların kapsamlı bir muayene yapmasını kabul etti. Nihayet 6 Mart 1938 gn beş doktor ankaya Kşk nde Atatrk e bir konsltasyon yaptılar ve siroz hastalığı teşhisini yinelediler. Atatrk n kesinlikle alkol kesmesi gerektiğini ve yoğun alışma temposunu biraz dşrmesini istediler. Atatrk bu nerilere olumlu yanıt verdi. Bu muayeneden bir sre sonra Başbakan Celal Bayar ın tavsiyesi zerine Paris Tıp Fakltesi nden Prof.Dr.Noel Fissenger Ankara ya davet edildi. Fransız doktor Atatrk muayene etti ve diğer doktorların teşhis ve tavsiyeleriyle rtşen bir tanı-tedavi ortaya koydu. Atatrk n rahatsızlığı ve zellikle Avrupa dan doktor getirilmesi, dnyada geniş bir yankı buldu. Atatrk n lmek zere olduğu ve siyasi mirasını kime bırakacağı ynndeki haberler zerine Atatrk tm dnyaya sağlıklı olduğunu gstermek istercesine 19 Mayıs 1938 gn Ankara Stadyumu nda halkın karşısına ıktı. O gn son defa Ankaralılar ın karşısındaydı,kutlamalar ok parlak geti hatta o gnn anısına Ankara Stadyumu nun adı 19 Mayıs Stadyumu olarak değiştirildi.

  Atatrk hemen aynı gn trenden sonra Mersin e hareket etti.Daha sonra Adana ya geti.Askeri geit trenleri yaptırdı ve ordunun başında olduğunu herkese gsterdi. Yaptıkları işe yaramıştı, dış basında hastalık hatta "lyor" tarzı haberler kesildi. Fransızlar Hatay konusunda tm şartları kabul ettiklerini bildirdiler. Ancak bu seyahat Atatrk n hastalığını iyiden iyiye arttırmıştı. Atatrk 26 Mayıs 1938 gn son defa Ankara dan ayrıldı, İstanbul a hareket etti.

  Atatrk, İstanbul da 1 Haziran 1938 den 25 Temmuz 1938 e kadar Savarona Yatı nda kaldı.Yaz sıcakları zerine tekrar Dolmabahe Sarayı na dnd. Bu arada Hatay sorunu da zld ve Trk Ordusu temmuz ayı başlarında Hatay a girdi.
  Atatrk n karaciğerindeki rahatsızlık iyiden iyiye artmıştı,doktor Fissenger ve Trk doktorların tekrar yaptıkları muayeneler karında su toplanmaya başladığını gsteriyordu.

  5 Eyll 1938 gn Atatrk vasiyetini yazdı ve btn malvarlığını belirli şartlarla, genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi ne bıraktı. Kız kardeşine ve manevi ocuklarına, İsmet İnn nn ocuklarına para yardımı yapılmasını belirtti. Ayrıca Trk Dil Kurumu ve Trk Tarih Kurumu na da belirli miktarlarda yardım yapılmasını istedi.

  6 Eyll 1938 de Fransız doktor Fissenger nc defa İstanbul a geldi. Atatrk n karnında biriken su iyice artmıştı. O gn yapılan su alma işlemi ile Atatrk n karnından tam 12 litre su alındı.18 Eyll 1938 de Başbakan Celal Bayar, Dolmabahe Sarayı na geldi ve drt yıllık ekonomik plan dosyasını Atatrk sundu. Atatrk lke ekonomisi iin ok nem taşıyan projelerin gerekleştirilmesi iin Trkiye nin nnde en fazla yıl olduğunu, bir dnya savaşı ıkacağını ve bir an nce bu projelerin hayata geirilmesini istedi.

  Hastalık gitgidie ilerlemekteydi. Atatrk n karnında yeniden su toplanmıştı. Ekim ayında yapılan bir işlemle bu su da alındı.İşlemin ardından 16 Ekim1938 gn ğleden sonra Atatrk ağır bir komaya girdi. Hkmet, ulusu Atatrk n sağlık durumundan haberdar etmek iin 17 Ekim1938 den itibaren Anadolu Ajansı aracılığı ile resmi tebliğler yayınlamaya başladı. Atatrk girdiği komadan 21 Ekim gn ıktı.Byk nder ok istemesine rağmen sağlık durumu elvermediği iin 29 Ekim1938 gn Ankara da cumhuriyetin onbeşinci yıldnm kutlamalarına katılamadı.Bayram nedeniyle Ankara da dzenlenen trenlerde Trk Ordusu na hitaben yazdığı bayram konuşmasını Başbakan Celal Bayar okudu.Atatrk n hastalığı ve Dolmabahe Sarayı ndan ıkamayışı bayrama hzn dşrd.29 Ekim akşamı Ankara dan dnen Kuleli Askeri Lisesi ğrencileri Dolmabahe Sarayı nnden geerken Atatrk e byk sevgi gsterilerinde bulundular. Atatrk n TBMM beşinci dnem drdnc yasama yılını aış konuşmasını da 1 Kasım1938 de Başbakan Celal Bayar okudu. 7 Kasım1938 gn nc ve son defa Atatrk n karnından su alınması işlemi yapıldı. 8 Kasım1938 akşamı saat 19.00 da Atatrk doktoru Neşet mer İrdelp e bakarak "aleykmesselam" dedi ve son byk komaya girdi.

  9 Kasım gn ve gecesi bu ağır koma devam etti. Atatrk, 10 Kasım1938 perşembe sabahı saat 9 u 5 gee, İstanbul Dolmabahe Sarayı nda hayata gzlerini yumdu. Atatrk n lm Trkiye yi yasa boğarken hemen ertesi gn toplanan Trkiye Byk Millet Meclisi, Atatrk n silah arkadaşı ve 1937 ye kadar başbakanı olan Cumhuriyet Halk Partisi Malatya milletvekili İsmet İnn y 348 milletvekilinin oy birliği ile Trkiye Cumhuriyeti nin ikinci cumhurbaşkanlığına seti.

  Atatrk n naaşı 16 Kasım1938 gn Dolmabahe Sarayı tren salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Byk nder in nnden saygıyla geti. Atatrk n cenaze namazı 19 Kasım1938 gn Dolmabahe Sarayı nda Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Şerafettin Yaltkaya tarafından Trke dualarla kıldırıldı. Aynı gn ok byk bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit e oradan da aynı gnn akşamı 20.30 da Ankara ya uğurlandı.Ertesi gn (20 Kasım1938)Ankara da başta Cumhurbaşkanıİsmet İnn olmak zere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM nnde hazorlanan katafalka konuldu.Ankara halkı Atatrk n nnden saygı geişlerini yaptı.21 Kasım1938 gn yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı ok byk bir cenaze treni ile Atatrk n cenazesi Ankara Etnografya Mzesi ndeki geici kabrine konuldu. Aynı gnn akşamı Cumhurbaşkanıİsmet İnn, Atatrk zerine olduka etkileyici bir radyo konuşması yaptı.  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 743x453.


  Atatrk n ebedi istirahatgahı Anıtkabir in yapımına 1944 yılında başlandı.İnşaat aşaması olduka uzun srd ve 1953 ylında tamamlanabildi.lmnden 15 yıl sonra 10 Kasım1953 te Atatrk n cenazesi Ankara Etnografya Mzesi nden alınarak trenle Anıtkabir e getirildi ve toprağa verildi.
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 2816x2112. 2. #2

  Re: 10 Kasım 1938 ATATRK'N LM ve ANMA GN  Ulu nderimizi saygıyla anıyoruz
  SENI SEVIYORUZ

 3. #3

  Re: 10 Kasım 1938 ATATRK'N LM ve ANMA GN

  atam izindeyiz...

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •