Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Konfigurimi i sateliteve

 1. #1
  New Member
  Join Date
  13-11-2009
  Posts
  4
  Uploads
  0

  Post Konfigurimi i sateliteve

  Pėrshėndetje tė gjith antarėve shqipėtarė nė kėtė forum.
  Kėrkoj nga ju ēė tė mė ndihmoni me konfigurimin e sateliteve nė marrėsin digjital.
  Lloji i aparatit tim ėshtė ky:

  Edhe diēka: Nėse keni mundėsi tė ma shpjegoni pakėz si bėhet Cardsharing, ēfar na duhet rreth cardsharing, dhe ku mund ti blejmė ato pajisje nė Kosovė.

 2. #2
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Shume i tjeshte eshte konfigurimi i ketij resiveri,si te duhet me LNB MONOBLLOCK? DISECQ 1.2 A konfigurim tjeter?

 3. #3
  New Member
  Join Date
  13-11-2009
  Posts
  4
  Uploads
  0

  Post Re: Konfigurimi i sateliteve

  Pėrshėndetje
  Mė falni sepse nuk mirrem me kėso gjėrash dhe jam fillestar dhe nuk i kuptoj se ēfarė jan LNG diseq etj...
  Nėse mundeni mi shpjegoni.
  Unė kam pyetur si bėhet konfigurimi shembull i Intelsat 10-02

 4. #4
  Senior Member
  Join Date
  29-10-2009
  Posts
  175
  Uploads
  11

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Quote Originally Posted by Erm|rzZ View Post
  Pėrshėndetje tė gjith antarėve shqipėtarė nė kėtė forum.
  Kėrkoj nga ju ēė tė mė ndihmoni me konfigurimin e sateliteve nė marrėsin digjital.
  Lloji i aparatit tim ėshtė ky:

  Edhe diēka: Nėse keni mundėsi tė ma shpjegoni pakėz si bėhet Cardsharing, ēfar na duhet rreth cardsharing, dhe ku mund ti blejmė ato pajisje nė Kosovė.
  Me sa shoh po ndoshta gaboj poshte djathas shkruhet Digital Terrestial Receiver. Nqs nuk gabohem kjo paisje eshte per marrjen tokesore te kanaleve jo satelitore... Nese nuk gabohem mik duhet te nderrosh paisje... shiko pjesen mbrapa shkruan kund "lnb in"?

 5. #5
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Quote Originally Posted by Erm|rzZ View Post
  Pėrshėndetje tė gjith antarėve shqipėtarė nė kėtė forum.
  Kėrkoj nga ju ēė tė mė ndihmoni me konfigurimin e sateliteve nė marrėsin digjital.
  Lloji i aparatit tim ėshtė ky:

  Edhe diēka: Nėse keni mundėsi tė ma shpjegoni pakėz si bėhet Cardsharing, ēfar na duhet rreth cardsharing, dhe ku mund ti blejmė ato pajisje nė Kosovė.
  Normalisht nga kjo foto qe ke dhene duket si marres digital tokesor dhe nese eshte ashtu si duket nuk te ben pune per asgje.
  Zgjidhja eshte:
  SHKO DHE BLI NJE MARRES TJETER POR QE TE JETE SATELITOR

 6. #6
  Senior Member vlonjati2008's Avatar
  Join Date
  05-12-2008
  Posts
  244
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  vlonjati2008

 7. #7
  Senior Member vlonjati2008's Avatar
  Join Date
  05-12-2008
  Posts
  244
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Pershendetje te gjithe forumit shqip.Prej disa kohesh disponoj nje aparat satelitor te cilit i kam instaluar dy satelite,ne njerin sat kam vendosur tre koka(Hotbird+Astra+Thor)kurse te tjetri sat vetem eutelsat w2.te katerta kokat i kam vendosur ne nje disecq.hotbird LNB2,thor LNB1,eutelsat LNB3 dhe astra LNB4.
  problemi eshte se sa here kaloj ne eutelsat w2 sinjal ka vetem tvsh dhe rtk1
  kurse dga dhe tring skane fare.vec kesaj sa here qe dua te shkoj nga eutelsat w2 tek thor,astra ose hotbird,duhet te fik aparatin qe tu kthehet sinjali ketyre tre sat.Koka apo disecq ta kete fajin?te me falni qe u zgjata kaq shume por doja te isha sa me i sakte ne shpjegim.flmnd

 8. #8
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Quote Originally Posted by vlonjati2008 View Post
  Pershendetje te gjithe forumit shqip.Prej disa kohesh disponoj nje aparat satelitor te cilit i kam instaluar dy satelite,ne njerin sat kam vendosur tre koka(Hotbird+Astra+Thor)kurse te tjetri sat vetem eutelsat w2.te katerta kokat i kam vendosur ne nje disecq.hotbird LNB2,thor LNB1,eutelsat LNB3 dhe astra LNB4.
  problemi eshte se sa here kaloj ne eutelsat w2 sinjal ka vetem tvsh dhe rtk1
  kurse dga dhe tring skane fare.vec kesaj sa here qe dua te shkoj nga eutelsat w2 tek thor,astra ose hotbird,duhet te fik aparatin qe tu kthehet sinjali ketyre tre sat.Koka apo disecq ta kete fajin?te me falni qe u zgjata kaq shume por doja te isha sa me i sakte ne shpjegim.flmnd
  Une mendoj se ke problem tek bashkuesi(disecq) i kokave,zakonisht keta sjellin crregullime te ketij problemi.

  P.s mire do ishte te hapje nje teme te re qe te marresh prgj te tjera se kjo teme eshte hap per tjeter problem.

 9. #9
  New Member
  Join Date
  13-11-2009
  Posts
  4
  Uploads
  0

  Re: Konfigurimi i sateliteve

  Pėrshėndetje.
  Marrėsi im digjital ėshtė satelitor ama duket kėshtu sikurse ky ēė e kam qit kėtu.
  Kėshtu ēė nėse dini tė mė ndihmoni mė ndihmoni dhe mos shikoni ēė vetėm tė bėni numėr nė postime.

 10. #10
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Thumbs up Re: Konfigurimi i sateliteve

  Quote Originally Posted by vlonjati2008 View Post
  Pershendetje te gjithe forumit shqip.Prej disa kohesh disponoj nje aparat satelitor te cilit i kam instaluar dy satelite,ne njerin sat kam vendosur tre koka(Hotbird+Astra+Thor)kurse te tjetri sat vetem eutelsat w2.te katerta kokat i kam vendosur ne nje disecq.hotbird LNB2,thor LNB1,eutelsat LNB3 dhe astra LNB4.
  problemi eshte se sa here kaloj ne eutelsat w2 sinjal ka vetem tvsh dhe rtk1
  kurse dga dhe tring skane fare.vec kesaj sa here qe dua te shkoj nga eutelsat w2 tek thor,astra ose hotbird,duhet te fik aparatin qe tu kthehet sinjali ketyre tre sat.Koka apo disecq ta kete fajin?te me falni qe u zgjata kaq shume por doja te isha sa me i sakte ne shpjegim.flmnd
  patriot petrshendetie, degjo gjeja e pare qe duhet te besh provo te kapesh sinajlin e digitalbit o te tringut vetem nje lnb pa lidhien e disec. sigurohu qe te kap sinjalin pa kete, ok pastaj fillo me radhe psh disec.1 w 16, pastaj te tierat me radhe , shiko dhe konfigurimin e voltazhit te kokave ne qoftese sian ne regull duhet ti besh ti vet manualisht jan disa dekodera qe e kan kete problem , dhe e fundit provo te nderosh vendet e disec, dhe na thuaj cfar resultati nxore , ose po keprap problem provoje me nje dekoder tieter keto jan provat, ose nje dishek tieter,ok ja kalofsh mire

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •