Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: nokia

 1. #1
  Moderator miri-01's Avatar
  Join Date
  07-01-2010
  Posts
  2,611
  Uploads
  20

  nokia

  Kam nje aparat nokia 9701s gold box e provova me nje pult universal dhe gjat provave me doli nje tabel ku lexonte ok ,nuk e lexova mire dhe shtypa ok aparati u fike dhe pulti nuk po komandonte me e hoqa nga priza dhe e vura prape aparati u ndez por ri vetem ne ore dhe nuk komandohet as me pultin orgjinal. Nuk e di si te veproi...

 2. #2
  Moderator miri-01's Avatar
  Join Date
  07-01-2010
  Posts
  2,611
  Uploads
  20

  Re: nokia

  Mirmbrema.asnjerit nuk ipaska rene ne dore nokia 9701s qe te me jape ndonje mendje per ti hedhur ndonje program?????

 3. #3
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,040
  Uploads
  70

  Re: nokia

  ketu i ke te gjitha per nokia 9701s!
  perpara se te besh azhornimin e firmwar-it lexo manualin!
  ne tollbox i ke te gjitha per nokia 9701
  1-azhorno bootloader-in
  2-eeprom empty duhet ta dergosh ne aparat perpara programimit me firmware!
  3-dergo firmwar-in!
  Attached Files Attached Files

 4. #4
  Moderator miri-01's Avatar
  Join Date
  07-01-2010
  Posts
  2,611
  Uploads
  20

  Re: nokia

  Falemderit. Dy dite me pare gjeta nje manual pasi e lexova hodha nje program 1.5.3 se kete gjeta , ne kete menyre.1-nxora IDLE, ne fillim hodha eprom pasi vajti 100% dhe nxori IDLE shtypaOK.2-Firmvare 1.5.3, 3-flash 2. 4-dhe ne fund hodha nje list canalesh qe gjeta ku ishin rai...etj,por nuk me jep sinjal fare .Tani pasi kam bere kete rremuji si te veproj...?

 5. #5
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,040
  Uploads
  70

  Re: nokia

  Quote Originally Posted by miri-01 View Post
  Falemderit. Dy dite me pare gjeta nje manual pasi e lexova hodha nje program 1.5.3 se kete gjeta , ne kete menyre.1-nxora IDLE, ne fillim hodha eprom pasi vajti 100% dhe nxori IDLE shtypaOK.2-Firmvare 1.5.3, 3-flash 2. 4-dhe ne fund hodha nje list canalesh qe gjeta ku ishin rai...etj,por nuk me jep sinjal fare .Tani pasi kam bere kete rremuji si te veproj...?
  kontrollo keto parametra!
  Per eliminare ogni dubbio controlla:
  1)il collegamento ai spinotti che la calza esterna non tocchi con il cavo interno.
  2)Pers-7-1 Alimentazione lnb impostato su SI,poi premi B e in KHz imposta SI
  alimentazione =SI - attiva = SI (anche se questi parametri dovrebbero già essere a posto)
  3)se hai possibilità di controllare con un tester,vedi dallo spinotto dove colleghi il cavo
  antenna se esce corrente e quanti volt da in orrizzontale e verticale.
  Se vedi che la corrente è regolare (12V x verticale e 18V x orrizzontale circa)il problema può essere l'LNB che non scambia più da verticale a orrizzontale.
  Sempre che tu non abbia un'altro dec.collegato in cascata e che blocchi la commutazione.

  perpara se te takosh kavon e antenes ne aparat,hiq prisen nga korenti per te evituar shkarkime elektrike,sepse te djeg lnb-ne!

 6. #6
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,287
  Uploads
  39

  Re: nokia

  gjithe ky muhabet vetem per te pare rain apo kane hapur ndonje emu tjeter bobi? se pata nje goldbox dhe e shita se vetem rain hapte... pastaj shyqyr qe doli nje bleres se vetem sa me mblidhte pluhur.

 7. #7
  Moderator miri-01's Avatar
  Join Date
  07-01-2010
  Posts
  2,611
  Uploads
  20

  Re: nokia

  F.L.M .Sa per L.N.B besoj se e kam ne rregull se kam nje aprat HYUNDAI HSS 1000IR me te cilin shikoj tani por e kam pa program se nuk di tja hedhe.Kurse parametrat i kam vendosur ne kete menyre si shpjegoni ju.Mua me dele vetem kerkimi automat nuk shohe ndonje kerkim manual ndersa satelit me dalin vetem tre Eutelsat.Astra dhe Hispasat.Edhe njeher falemderit per pergjigjet.

 8. #8
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,040
  Uploads
  70

  Re: nokia

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  gjithe ky muhabet vetem per te pare rain apo kane hapur ndonje emu tjeter bobi? se pata nje goldbox dhe e shita se vetem rain hapte... pastaj shyqyr qe doli nje bleres se vetem sa me mblidhte pluhur.
  fiku75,meqe di edhe ti italisht, spo mundohem ta perkthej!
  bBox 1.5.7

  --------------------------------------------------------------------------------

  ================================================== =======
  1.5.7
  ================================================== =======
  + Aggiunto il supporto per il provider Gl0b0;
  + Aggiunto il supporto per il provider $CT;
  + Aggiunto il supporto per il provider C + NL;
  + Ripristinato il supporto in lettura per schede Ndz 001;
  + Aggiunto il supporto in lettura per schede Ndz 002; (NON TESTATO*)
  + Fix minori;

 9. #9
  Moderator miri-01's Avatar
  Join Date
  07-01-2010
  Posts
  2,611
  Uploads
  20

  Re: nokia

  O BIG BOBI pershendetje,me dergo nje program 1.5.1 per nokien se nuk po gjej dot.Ja kalofsh mire

 10. #10
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,040
  Uploads
  70

  Re: nokia

  Quote Originally Posted by miri-01 View Post
  O BIG BOBI pershendetje,me dergo nje program 1.5.1 per nokien se nuk po gjej dot.Ja kalofsh mire
  bbox 1.5.1 nokia 9701s
  Attached Files Attached Files

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •