Nova TV listings for 19.04.10

Nova on Hot Bird 7A/8 at 13.0E


C/S original card e.t.c.

+ 2hrs

novacinema 1

11:35 HYSTERICAL BLINDNESS
Romance, Drama
Actors: Uma Thurman, Gena Rowlands, Juliette Lewis, Justin Chambers
Director: Mira Nair
95 min.

13:15 KNOWING
Science Fiction, Thriller
Actors: Nicolas Cage, Rose Byrne
Director: Alex Proyas
117 min.

15:20 THE TALE OF DESPEREAUX
Animation, Family
With the voices of: Matthew Broderick, Dustin Hoffman, Emma Watson, Kevin Kline
Director: Sam Fell, Robert Stevenhagen
90 min.

17:00 THE MENTALIST II - 18.
Mystery, Crime Series
Actors: Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang
60 min.

17:50 HANNAH MONTANA: THE MOVIE
Musical, Comedy
Actors: Miley Cyrus, Billy Ray Cyrus, Emily Osment
Director: Peter Chelsom
99 min.

19:35 TRANSPORTER 3
Action/Adventure, Crime
Actors: Jason Statham, Natalya Rudakova, Francois Berleand
Director: Olivier Megaton
100 min.

21:30 FILMS AND STARS
TV Magazine
30 min.

22:00 FIFTY DEAD MEN WALKING
Action/Adventure
Actors: Ben Kingsley, Jim Sturgess, Kevin Zegers
Director: Kari Skogland
113 min.

00:00 RED RIDING: 1974
Crime Thriller
Actors: Andrew Garfield, David Morrissey
Director: Julian Jarrold
102 min.

01:50 SCREAMERS: THE HUNTING
Fantasy, Thriller
Actors: Lance Henriksen, Gina Holden, Jana Pallaske
Director: Sheldon Wilson
91 min.

03:25 DER DUFT DER LUST

novacinema 2

11:20 GENOVA
Drama, Social
Actors: Colin Firth, Catherine Keener, Hope Davis
Director: Michael Winterbottom
90 min.

13:00 MYSTERY MEN
Action/Adventure, Comedy
Actors: Ben Stiller, Greg Kinnear, Janeane Garofalo, Wayne Kramer, Lena Olin, Geoffrey Rush, Claire Forlani, Hank Azaria
Director: Kinka Usher
117 min.

15:05 RELATIVE CHAOS
Comedy
Actors: Christopher Gorham, Nicholas Brendon, Charisma Carpenter
Director: Steven Robman
87 min.

16:40 CINEMA, CINEMA, CINEMA
TV Magazine
30 min.

17:15 SNOW ANGELS
Drama, Romance
Actors: Kate Beckinsale, Sam Rockwell, Griffin Dunne, Nicky Katt
Director: David Gordon Green
103 min.

19:05 CLUBLAND
Comedy, Drama
Actors: Brenda Blethyn, Richard Wilson, Rebecca Gibney
Director: Cherie Nowlan
105 min.

21:00 PISTOL WHIPPED
Action/Adventure
Actors: Steven Seagal, Antoni Corone, Lance Henriksen
Director: Roel Reine
96 min.

22:45 MY BEST FRIEND'S GIRL
Comedy
Actors: Kate Hudson, Dane Cook, Alec Baldwin, Jason Biggs
Director: Howard Deutch
108 min.

00:40 HELLBOY II: THE GOLDEN ARMY
Action/Adventure, Fantasy
Actors: Ron Perlman, John Hurt, Selma Blair
Director: Guillermo del Toro
115 min.

02:40 FARGO
Crime, Thriller
Actors: Steve Buscemi, Peter Stormare, Frances McDormand, Kristin Rudrud
Director: Joel Coen
95 min.

04:20 THE OPPOSITE OF SEX

novacinema 3

18:55 ZAVET
Comedy
Actors: Miki Manojlovic, Uros Milovanovic, Aleksandar Bercek
Director: Emir Kusturica
123 min.

21:05 WITHOUT A TRACE VI - 2. Clean Up
Crime Series
Actors: Anthony LaPaglia, Poppy Montgomery, Marianne Jean-Baptiste, Enrique Murciano
60 min.

22:00 OUT OF SIGHT
Comedy, Crime
Actors: Jennifer Lopez, George Clooney, Ving Rhames, Dennis Farina
Director: Steven Soderbergh
118 min.

00:05 THE MENTALIST II - 18.
Mystery, Crime Series
Actors: Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang
60 min.

01:00 CALIFORNIA BAD GIRLS NO3


Novasports 1

07:00 Rugby: TOURNAMENT 'SUPER 14'

9th Race: Chiefs - Bulls (M) SPORTS EMISSIONS Rugby
09:00 SUPERLEAGUE PREVIEW

Sports broadcasting (E) SPORTS EMISSIONS Sports Broadcast, Football
10:00 OPAP CHAMPIONSHIP 2009/10

Atromitos - Panathinaikos (R) SPORTS EMISSIONS Football
12:00 THE WAY TO THE LONDON 2012

Athletic program (E) SPORTS EMISSIONS Sports News
12:30 SUPERGOAL

Sports broadcasting (E) SPORTS EMISSIONS Sports News, Football, Snapshots
14:00 TRANSWORLD SPORTS

Sports magazine (E) SPORTS EMISSIONS Extreme Sports
15:00 GLOBAL GOLF ADVENTURE

Hawaii SPORTS EMISSIONS Golf, Snapshots, Interview
15:30 Blackburn - Manchester United

English Football Championship (G) SPORTS EMISSIONS Football
17:30 TOTAL SUPERLEAGUE

Sports broadcasting (Z) SPORTS EMISSIONS Sports News, Sports Broadcast, Football
19:00 Panathinaikos - Iraklis

OPAP Championship 2009/10 (G) SPORTS EMISSIONS Football
21:00 TOTAL SUPERLEAGUE

Sports broadcasting (Z) SPORTS EMISSIONS Sports News, Sports Broadcast, Football
01:00 OPAP CHAMPIONSHIP 2009/10

Panthrakikos - Manchester (M) SPORTS EMISSIONS Football
03:00 ITALIAN FOOTBALL CHAMPIONSHIP

Roma - Atalanta (M) SPORTS EMISSIONS Football
05:00 WORLD OF EQUESTRIAN

March SPORTS EMISSIONS Riding, Snapshots
05:30 BOAT RACING UIM CLASS 1 SPORTS EMISSIONS Motor

novasports 2

06:00 TENNIS: 'ATP WORLD TOUR MASTERS 1000'

'Sony Ericsson Open', Final (M) SPORTS EMISSIONS Tennis
08:00 EUROPEAN CHAMPIONSHIP F3

Le Castellet/1i race (M) SPORTS EMISSIONS Car Racing
09:00 UEFA ****** LEAGUE: PROIMITELIKOS

Liverpool - Benfica (R) SPORTS EMISSIONS Football
11:00 UEFA ****** LEAGUE: PROIMITELIKOS

Atletico Madrid - Valencia (E) SPORTS EMISSIONS Football
13:00 Zenit - Lokomotiv MOSCOW

Russian Football Championship (G) SPORTS EMISSIONS Football
15:00 EUROPEAN CHAMPIONSHIP F3

Le Castellet/2i race (M) SPORTS EMISSIONS Car Racing
16:00 ROMA - ATALANTA

Italian Football Championship (G) SPORTS EMISSIONS Football
18:00 ARGENTINE LEAGUE FOOTBALL

Highlights, 13th Leg SPORTS EMISSIONS Football, Snapshots
19:00 Panthrakikos - Olympiakos

OPAP Championship 2009/10 (G) SPORTS EMISSIONS Football
21:00 FIFA FUTBOL MUNDIAL

Sports magazine (E) SPORTS EMISSIONS Sports News, Sports Broadcasting, Football
21:30 WORLD OF FREESPORTS SPORTS EMISSIONS Sports Broadcasting, Extreme Sports, Games from around the world
22:00 FRENCH FOOTBALL LEAGUE

France Football Championship (G) SPORTS EMISSIONS Football
00:00 CHAMPIONSHIP-PAOULISTA '

Sao Paulo - Santos (T) SPORTS EMISSIONS Football
02:00 Russian FOOTBALL CHAMPIONSHIP

Zenit - Lokomotiv (R) SPORTS EMISSIONS Football
04:00 FRENCH FOOTBALL LEAGUE

PSG - Bordeaux (R) SPORTS EMISSIONS Football

novasports 3

10:00 EUROPEAN CHAMPIONSHIP F3

Le Castellet/2i race (G) SPORTS EMISSIONS Car Racing
11:00 REAL NBA

Athletic program (E) SPORTS EMISSIONS Sports News, Sports Broadcast, Basketball, Snapshots
11:30 NBA BASKETBALL RACE

Denver Nuggets - San Antonio Spurs (M) SPORTS EMISSIONS Basketball
14:00 MEN'S BASKETBALL CHAMPIONSHIP A1

Maroussi - Colossus of Rhodes (M) SPORTS EMISSIONS Basketball
16:00 Strange OF WINTER SPORTS

Europe - France (M) SPORTS EMISSIONS Extreme Sports, Winter Sports
17:00 ARIS - Olympia Larissa

Men A1 Basketball Championship (G) SPORTS EMISSIONS Basketball
19:00 PAOK - Kavala

OPAP Championship 2009/10 (G) SPORTS EMISSIONS Football
21:00 TENNIS: 'ATP WORLD TOUR MASTERS 1000'

Highlights, Miami SPORTS EMISSIONS Snapshots, Tennis
22:00 Gymnastics

World Cup, Paris / Part 3 SPORTS EMISSIONS Gymnastics
00:10 VELEZ Boys - Banfield

Championship 'Clausura' (G) SPORTS EMISSIONS Football, Snapshots

novasports 4

09:45 Rugby: TOURNAMENT 'SUPER 14'

9th Race: Brumbies - Cheetahs (E) SPORTS EMISSIONS Rugby
11:45 TENNIS: 'ATP WORLD TOUR MASTERS 1000'

'Sony Ericsson Open', Final (E) SPORTS EMISSIONS Tennis
14:00 GOULVS - Stoke

Football League (Z) SPORTS EMISSIONS Football
16:00 TOTAL RUGBY SPORTS EMISSIONS Sports Broadcasting, Rugby
16:30 FIFA FUTBOL MUNDIAL SPORTS EMISSIONS Sports News, Sports Broadcasting, Football
17:00 Liverpool - Fulham

Football League (Z) SPORTS EMISSIONS Football
19:00 Asteras Tripolis - ARIS

OPAP Championship 2009/10 (Z) SPORTS EMISSIONS Football
21:00 GOLF TOURNAMENT: 'THE MASTERS GOLF'

4th day, Augusta-Georgia (Z) SPORTS EMISSIONS Golf

novasports 7

08:00 GOLF TOURNAMENT: 'THE MASTERS GOLF'

3rd day, Augusta-Georgia (M) SPORTS EMISSIONS Golf
11:30 Gymnastics

World Cup, Paris / 1st part SPORTS EMISSIONS Gymnastics
14:00 BOAT RACING UIM CLASS 1 SPORTS EMISSIONS Motor
14:30 Strange OF WINTER SPORTS

Europe - France, (E) SPORTS EMISSIONS Extreme Sports, Winter Sports
15:30 Gymnastics

World Cup, Paris / Part 2 SPORTS EMISSIONS Gymnastics
17:30 Strange OF WINTER SPORTS

Europe - France (E) SPORTS EMISSIONS Extreme Sports, Winter Sports
19:00 Panionios Athens - Larisa

OPAP Championship 2009/10 (G) SPORTS EMISSIONS Football
21:00 Strange OF WINTER SPORTS

Europe - France, (E) SPORTS EMISSIONS Extreme Sports, Winter Sports
22:00 Sao Paulo - SANTOS

Championship, Paoulista '(Z) SPORTS EMISSIONS Football
00:00 Rugby Union: 'HEINEKEN CUP'

Toulouse - Stade Francais (M) SPORTS EMISSIONS Rugby