Results 1 to 7 of 7

Thread: Vu plus receiver

 1. #1
  Super Moderator gertl's Avatar
  Join Date
  05-12-2008
  Location
  Hajt se folim
  Posts
  9,387
  Uploads
  1,424

  Vu plus receiver

  Po navigoja ne internet per ndonje receiver te ri dhe me vrau syrin nje shprehje ne gjermanisht
  Dreambox war gerstern, heute VU PLUS ( Dreamboxi ishte dje, sot VU PLUS).
  Mu duk shume i ekzagjeruar si sllogan. Kam pare disa diskutime ne nja dy forume gjermane ku vleresohej shume si aparat. Thashe te pyes ndoshta ka degjuar njeri per kete receiver, Aparatii perdor edhe Enigma2.
  Po hedh te dhenat teknike, te cilat jane ne gjermanisht. Shpresoj se do te kuptohen nga forumistat.

  Te dhenat jane keto

  Mit diesem High End Open-SourceLinux HDTV Twin PVR Receiver können sie sowohl hochauflösendes als auch herkömmliches Fernsehen empfangen. DVB-S2 Twin Reveiver, 2x Common Interface, 2x Conax Kartenleser, EPG, LAN,  Technische Daten:

  # Open-Source Linux Betriebssystem (Enigma2)
  # Broadcom Mips Prozessor
  # Twin DVB-S2 Tuner
  # MPEG2/ H.264 Hardware decoding (DVB konform)
  # 16 Stelliges Alphanummerisches VFD Display
  # 2 x Common Interface Slots
  # 2 x Smartcard-Reader (Conax Embedded)
  # 10/100 Mbit Ethernet Interface
  # 3 x USB2.0 (1xFront/2xBack)
  # 1 x intern SATA für den Einbau einer HDD
  # 1 x E-SATA
  # 1 x V.24/RS232
  # HDMI Anschluss
  # 2 x Scart
  # 1 x YPrPb
  # 1 x S/PDIF für digitale Audioübertragung (optisch)
  # Kanalwechsel < 1 Sekunde
  # EPG (electronic program guide)
  # Plugin Support (JPEG,MP3,XVID...)
  # Unterstützung von Bouquet-Listen
  # OSD Mehrsprachig, Skin - Unterstützung
  # Vollautomatischer, Manueller Kanalsuchlauf
  # Videotext
  # DiSEqC 1.o,1.1 und1.2

  Video:
  # Video resolution CCIR 601 (720 x 576 lines), 576p, 720p, 1080i
  # Video decoding MPEG-2, MPEG-4 compatible
  # Input data rate 2-45 MSymb/s
  # S/N >53 dB

  Audio:
  # Decoding AC 3, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1, Layer 1, 2 and 3
  # Sampling rate 32/44.1/48 kHz
  # S/N > 65 dB

  Leistungsaufnahme:
  # < 25W (im Betrieb, horizontal / 400mA LNB Strom)
  # < 20W (im Betrieb, ohne LNB)
  # < 1W (Deep-Standby-Mode)
  # Betriebssspannung:
  # 100-240 Volt 50-60 Hz

 2. #2
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Vu plus receiver

  Quote Originally Posted by gertl View Post
  Po navigoja ne internet per ndonje receiver te ri dhe me vrau syrin nje shprehje ne gjermanisht
  Dreambox war gerstern, heute VU PLUS ( Dreamboxi ishte dje, sot VU PLUS).
  Mu duk shume i ekzagjeruar si sllogan. Kam pare disa diskutime ne nja dy forume gjermane ku vleresohej shume si aparat. Thashe te pyes ndoshta ka degjuar njeri per kete receiver, Aparatii perdor edhe Enigma2.
  Po hedh te dhenat teknike, te cilat jane ne gjermanisht. Shpresoj se do te kuptohen nga forumistat.

  Te dhenat jane keto

  Mit diesem High End Open-SourceLinux HDTV Twin PVR Receiver können sie sowohl hochauflösendes als auch herkömmliches Fernsehen empfangen. DVB-S2 Twin Reveiver, 2x Common Interface, 2x Conax Kartenleser, EPG, LAN,  Technische Daten:

  # Open-Source Linux Betriebssystem (Enigma2)
  # Broadcom Mips Prozessor
  # Twin DVB-S2 Tuner
  # MPEG2/ H.264 Hardware decoding (DVB konform)
  # 16 Stelliges Alphanummerisches VFD Display
  # 2 x Common Interface Slots
  # 2 x Smartcard-Reader (Conax Embedded)
  # 10/100 Mbit Ethernet Interface
  # 3 x USB2.0 (1xFront/2xBack)
  # 1 x intern SATA für den Einbau einer HDD
  # 1 x E-SATA
  # 1 x V.24/RS232
  # HDMI Anschluss
  # 2 x Scart
  # 1 x YPrPb
  # 1 x S/PDIF für digitale Audioübertragung (optisch)
  # Kanalwechsel < 1 Sekunde
  # EPG (electronic program guide)
  # Plugin Support (JPEG,MP3,XVID...)
  # Unterstützung von Bouquet-Listen
  # OSD Mehrsprachig, Skin - Unterstützung
  # Vollautomatischer, Manueller Kanalsuchlauf
  # Videotext
  # DiSEqC 1.o,1.1 und1.2

  Video:
  # Video resolution CCIR 601 (720 x 576 lines), 576p, 720p, 1080i
  # Video decoding MPEG-2, MPEG-4 compatible
  # Input data rate 2-45 MSymb/s
  # S/N >53 dB

  Audio:
  # Decoding AC 3, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1, Layer 1, 2 and 3
  # Sampling rate 32/44.1/48 kHz
  # S/N > 65 dB

  Leistungsaufnahme:
  # < 25W (im Betrieb, horizontal / 400mA LNB Strom)
  # < 20W (im Betrieb, ohne LNB)
  # < 1W (Deep-Standby-Mode)
  # Betriebssspannung:
  # 100-240 Volt 50-60 Hz


  edhe nje here po e perseris ate qe kam thene shpesh, nje dekoder eshte i mire nese ka suport, sot per sot suport ka dreambox.

  ky dekoder mund te jete edhe zoti vet por pa suport nuk shkon dot as ne banjo.....

  dekoderin e kam pare se shitet dhe ketu por eshte i ri dhe po nuk pati suport do jete si ipbox, kathrein, Clarke Tech CT550, triple dragon, cuberevo, etj etj te gjithe keto qe permenda jane linux dhe punojne dhe me enigma edhe pa enigma por jane te gjithe te vdekur sepse nuk kane suport per plugin dhe cccami nuk i ben te gjithve, dhe duke mos i bere cccami kane nxjerre nje klon te cccamit qe quhet incubus cam por qe punon vetem me ngecje.

  konkluzjon:

  dekoder i mire eshte nje dekoder qe ka suport dhe freskim te vazhdueshem.

  per dekoderat e rinj duhet te presesh si do i shkoi puna e suportit.

 3. #3
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: Vu plus receiver

  po e shikoj edhe une kete lloj aparati dhe thote kshu(Mismo procesador y prestaciones que Dreambox 8000. )i njejti proçesor dhe gjithçka si nje dreambox 8000.. por a eshte klon i ketij aparati apo si eshte puna ??

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Vu plus receiver

  Quote Originally Posted by -dr-alb View Post
  po e shikoj edhe une kete lloj aparati dhe thote kshu(Mismo procesador y prestaciones que Dreambox 8000. )i njejti proçesor dhe gjithçka si nje dreambox 8000.. por a eshte klon i ketij aparati apo si eshte puna ??
  ka te njejtin procesor si dm8000 dhe ecen me enigma2 me image si te dm8000 dhe me pak llafe eshte konkurent i dm8000.

  por ngutja nganjehere nuk sjell gjera te mira pervecse harxhim lekesh, un do pres si do ti shkoi suporti dhe me vone mund te vleresoj sa ja vlen ta blesh apo jo dhe a mund te me duhet ky aparat qe sot kushton rreth 450 euro kur te njejten gje me ben nje dm800 klon me 240€

  çdo gje kuptohet pasi ti japesh kohe nje aparati te ri sa do te pershtatet me tregun dhe preferencen e konsumatoreve.

  aparatet qe permenda nje postim me siper kur dolen edha ata i kishin fjalet te medha, do te benin hatane dhe do te benin dhe kafe por kane ngelur neper raftet e dyqaneve dhe ebay eshte plot tja ngecim kujt tja ngecim.

 5. #5
  Super Moderator gertl's Avatar
  Join Date
  05-12-2008
  Location
  Hajt se folim
  Posts
  9,387
  Uploads
  1,424

  Re: Vu plus receiver

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  ka te njejtin procesor si dm8000 dhe ecen me enigma2 me image si te dm8000 dhe me pak llafe eshte konkurent i dm8000.

  por ngutja nganjehere nuk sjell gjera te mira pervecse harxhim lekesh, un do pres si do ti shkoi suporti dhe me vone mund te vleresoj sa ja vlen ta blesh apo jo dhe a mund te me duhet ky aparat qe sot kushton rreth 450 euro kur te njejten gje me ben nje dm800 klon me 240€

  çdo gje kuptohet pasi ti japesh kohe nje aparati te ri sa do te pershtatet me tregun dhe preferencen e konsumatoreve.

  aparatet qe permenda nje postim me siper kur dolen edha ata i kishin fjalet te medha, do te benin hatane dhe do te benin dhe kafe por kane ngelur neper raftet e dyqaneve dhe ebay eshte plot tja ngecim kujt tja ngecim.
  As nuk e diskutoj fare dhe te jap plotesisht te drejte per ato qe shkruan, mirepo mua me terhoqi vemendjen edhe kjo qe tha dhe dr alb se krahasohej direkt me dm 8000 hd.
  Por te shofim ne te ardhmen si do te shkoj fati i ketij aparati.

 6. #6
  Senior Member freshmaker's Avatar
  Join Date
  20-03-2005
  Posts
  173
  Uploads
  0

  Re: Vu plus receiver

  edhe per azbox-in thojshin jo dreambox killer jo kshtu jo ashtu kshtu qe niher per niher me dm problem osht me garu ,kurse kto llafet jo ma i mir se dm-ja jon veq llafe per me shit sa ma shum recivera :D

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Vu plus receiver

  Quote Originally Posted by freshmaker View Post
  edhe per azbox-in thojshin jo dreambox killer jo kshtu jo ashtu kshtu qe niher per niher me dm problem osht me garu ,kurse kto llafet jo ma i mir se dm-ja jon veq llafe per me shit sa ma shum recivera :D
  shume e sakte.

Similar Threads

 1. Xtreamer
  By Andrushenka in forum Receiver-Ecke
  Replies: 0
  Last Post: 11-02-2010, 16:16:03
 2. Plz help me which receiver i should buy??
  By Asif_Javaid in forum General Discussions: Satellite Receivers
  Replies: 1
  Last Post: 25-08-2009, 06:47:53
 3. receiver-receiver data
  By adewale in forum Echolink
  Replies: 0
  Last Post: 22-12-2008, 14:09:03
 4. Question receiver to receiver download
  By kwandi4ume in forum Strong
  Replies: 1
  Last Post: 18-06-2008, 09:27:29
 5. Best Receiver
  By MikeHawk in forum English (UK)
  Replies: 1
  Last Post: 30-04-2006, 09:49:43

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •