Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 232

 1. #1

  Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 232

  pershendetje te gjitheve. kush mundet te me ndihmoje se spo arrij dot te uploadoj marrsin tim satelitor vantage x1. kam kabellim "rs 232 to usb" dhe kompjuter me program xp sp2. ju lutem me tregoni te gjithe hapat dhe programet perkatese. flm

 2. #2
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,043
  Uploads
  70

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  Quote Originally Posted by andiss View Post
  pershendetje te gjitheve. kush mundet te me ndihmoje se spo arrij dot te uploadoj marrsin tim satelitor vantage x1. kam kabellim "rs 232 to usb" dhe kompjuter me program xp sp2. ju lutem me tregoni te gjithe hapat dhe programet perkatese. flm
  procedura:eshte ketu
  ketu firmwar-i i fundit!

 3. #3

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  faleminderit qe mu pergjigje. por po se pate bezdi ku mund te gjej programet tjera si driveri i "rs 232" dhe kjo "winup 2.6" ose dhe te tjere programe qe duhen per te bere lidhjen.thnx andi

 4. #4
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  duhet te dish qfare marke e ke ate kabullin rs232-usb pershembull une e kam nje te tille marka SITECOM edhe ai kabulli qe ke ti duhet te kete nje emer hyr ne faqen zyrtare edhe zbriti driverat
  Quote Originally Posted by andiss View Post
  faleminderit qe mu pergjigje. por po se pate bezdi ku mund te gjej programet tjera si driveri i "rs 232" dhe kjo "winup 2.6" ose dhe te tjere programe qe duhen per te bere lidhjen.thnx andi

 5. #5

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  Problemi im eshte se une kam "lap top" dhe lap topi nuk ka porte "rs 232" keshtu qe une bleva nje kabell qe quhet "rs 232(mashkull) to usb"+"rs 232 null modem(femer,femer)" me pin te modifikuar dmth pin2--pin3,pin3--pin2,pin5--pin5. Duke i lidhur bashke keto krijova nje kabull te vetem """rs 232(femer) to usb""" ku usb e fus ne "lap top" dhe "rs 232" ne aparatin satelitor vantage. Deri tani skam arritur ne asnje rezultat. ju lutem me thoni kush kupton nga keto lidhje, kjo lidhje qe kam bere nuk eshte e sakte apo ka ndonje problem tjeter.andi

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  14-12-2008
  Location
  Denmark
  Posts
  293
  Uploads
  0

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  Quote Originally Posted by andiss View Post
  Problemi im eshte se une kam "lap top" dhe lap topi nuk ka porte "rs 232" keshtu qe une bleva nje kabell qe quhet "rs 232(mashkull) to usb"+"rs 232 null modem(femer,femer)" me pin te modifikuar dmth pin2--pin3,pin3--pin2,pin5--pin5. Duke i lidhur bashke keto krijova nje kabull te vetem """rs 232(femer) to usb""" ku usb e fus ne "lap top" dhe "rs 232" ne aparatin satelitor vantage. Deri tani skam arritur ne asnje rezultat. ju lutem me thoni kush kupton nga keto lidhje, kjo lidhje qe kam bere nuk eshte e sakte apo ka ndonje problem tjeter.andi
  Lidhjen e ke ne rregull se dhe une ashtu punoj por sic te tha me siper dr-alb te duhet driver per adaptorin usb-->rs232

 7. #7
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  ky eshte kabulli im edhe ktu ke driverat per kete kabull,nuk e di sa do beje pune , se ti e ke modifiku vete kete kabull.
  Quote Originally Posted by andiss View Post
  Problemi im eshte se une kam "lap top" dhe lap topi nuk ka porte "rs 232" keshtu qe une bleva nje kabell qe quhet "rs 232(mashkull) to usb"+"rs 232 null modem(femer,femer)" me pin te modifikuar dmth pin2--pin3,pin3--pin2,pin5--pin5. Duke i lidhur bashke keto krijova nje kabull te vetem """rs 232(femer) to usb""" ku usb e fus ne "lap top" dhe "rs 232" ne aparatin satelitor vantage. Deri tani skam arritur ne asnje rezultat. ju lutem me thoni kush kupton nga keto lidhje, kjo lidhje qe kam bere nuk eshte e sakte apo ka ndonje problem tjeter.andi

 8. #8

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  faleminderit te gjitheve

 9. #9
  Junior Member
  Join Date
  12-10-2008
  Posts
  21
  Uploads
  0

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  Me fal se e kam kerku ne forum shume po spo e gjej menyren se si me i fut celsat ne DM500, nese ke mundesi ta shpjegosh edhe kete menyre.
  Flm paraprakisht.

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  05-01-2009
  Posts
  372
  Uploads
  14

  Re: Si behet uploadimi i softwarit ose keys ne marres satelitor me ane te portes rs 2

  Quote Originally Posted by fatua01 View Post
  Me fal se e kam kerku ne forum shume po spo e gjej menyren se si me i fut celsat ne DM500, nese ke mundesi ta shpjegosh edhe kete menyre.
  Flm paraprakisht.
  celesat dm 500 ja fut nga programi dcc tek var\keys. Ja tek i ke.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Question A Mundem te bej CardSharing me kete Resiver Satelitor??
  By kati2 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 6
  Last Post: 04-03-2010, 19:41:29
 2. New firmware per aparat satelitor LG LDR 440CICX
  By alfonsodilo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 10
  Last Post: 04-08-2009, 12:47:10
 3. Cfare do te behet me KOSOVASAT?
  By utente007 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 35
  Last Post: 08-01-2009, 21:18:58
 4. ore shikoni ca behet ketu
  By SkinArt in forum Albanian / Shqip
  Replies: 18
  Last Post: 07-09-2008, 20:14:48

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •