Results 1 to 10 of 10

Thread: Feed - Gjetja e frekuences

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Feed - Gjetja e frekuences

  Mroma te gjitheve...
  Doja te dija si gjehen frekuencat e feed ne aparat, dime qe ka plot website qe informojne qe ne x satelit x frekuence ndodhet x feed qe jep sport, reklame, show etj... por si mund ta gjejme "vete" frekuencen e feed ne forme skanimi?

  a ka ndonje truk qe aparatet tone te kene ndonje opsion si te themi special per kerkime te vecanta si feed? - Apo personat qe njoftojne per feed jane vete ato operatoret e feed'eve qe bejne dhe lajmerimet nga furgonat e tyre?

  Ndonje informacion konkret brenda temes ju lutem, nuk me intereson te dije ceshte feed, apo tek kush satelit trasmetojne.

  ju flmn per cdo informacion

 2. #2
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  po nje opcion per kete lloj kerkimi eshte blindscan pra aparati duhet te kete opcion blindscan.

 3. #3

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  e vertete qe ekziston BlindScan por sa kohe do aparati qe te beje BlindScan ? sa te mbaroje skanimi ka mbaruar transmetimi ne FEED.
  deri tani nga ap qe une kam provuar skam gjetur ndonje qe te beje BlindScan te shpejte.
  kush ka info le te postoje cfare lloj ap e ben BlindScan te shpejte.

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Quote Originally Posted by edushi View Post
  e vertete qe ekziston BlindScan por sa kohe do aparati qe te beje BlindScan ? sa te mbaroje skanimi ka mbaruar transmetimi ne FEED.
  deri tani nga ap qe une kam provuar skam gjetur ndonje qe te beje BlindScan te shpejte.
  kush ka info le te postoje cfare lloj ap e ben BlindScan te shpejte.
  nuk ka blind scan te shpejte, perndryshe s'do te ishte blindscan por vetem scan.

 5. #5
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Mirdita
  Ju falenderoj per opinionet tuaja pasi disa info konkrete ishin ato qe duhet te dija si prsh Blindscan...

  Doja ta vazhdoja serine e pyetjeve me dy te tjera : Sa kohe do qe blind scan te mbaroje procesin e skanimit? (pak a shume kohe?)
  - tek AzBox HD Premium se kam vene re kete opsion mos ka emertim tjeter perc se Blindscan?

  keep2, eshte shume e vertet ajo qe thua per az dhe mpeg4, edhe une te njejten gje bej, i scanoj ne momentin qe ka feed aktiv dhe qe di TP - pikerisht une doja te dija qe egziston mundesia te skanohen frekuenca inegzistente ne aparat ku ato jane feed dhe rastesia te mundesoje kapjen e frekuences ku feed eshte aktiv - ti thua qe frekuenca behet aktive vetem ne momentin e trasmetimit. Atehere pyetja ime eshte kush e njofton frekuencen? si arrin x person te njoftoje te dhena per kete feed? Mund te jete blindscan qe e ka ndimuar apo personi eshte vete operatori i feed?. Megjithate edhe une ashtu si ty dhe te tjeret veproj, por interesohem per dicka me extra pra SI TA GJEJ VETE FREKUENCEN E FEED NE FORME SCAN! Kjo eshte pyetja ime. Meqe pak a shume mora informacion per kete ju falenderoj, e megjithate nqs keni per te shtuar dicka me teper do i vlersoja me kenaqesi.

  Flmn edhe nje here per pergjigjet!

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  07-02-2007
  Posts
  233
  Uploads
  0

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Mirdita
  Ju falenderoj per opinionet tuaja pasi disa info konkrete ishin ato qe duhet te dija si prsh Blindscan...

  Doja ta vazhdoja serine e pyetjeve me dy te tjera : Sa kohe do qe blind scan te mbaroje procesin e skanimit? (pak a shume kohe?)
  - tek AzBox HD Premium se kam vene re kete opsion mos ka emertim tjeter perc se Blindscan?

  keep2, eshte shume e vertet ajo qe thua per az dhe mpeg4, edhe une te njejten gje bej, i scanoj ne momentin qe ka feed aktiv dhe qe di TP - pikerisht une doja te dija qe egziston mundesia te skanohen frekuenca inegzistente ne aparat ku ato jane feed dhe rastesia te mundesoje kapjen e frekuences ku feed eshte aktiv - ti thua qe frekuenca behet aktive vetem ne momentin e trasmetimit. Atehere pyetja ime eshte kush e njofton frekuencen? si arrin x person te njoftoje te dhena per kete feed? Mund te jete blindscan qe e ka ndimuar apo personi eshte vete operatori i feed?. Megjithate edhe une ashtu si ty dhe te tjeret veproj, por interesohem per dicka me extra pra SI TA GJEJ VETE FREKUENCEN E FEED NE FORME SCAN! Kjo eshte pyetja ime. Meqe pak a shume mora informacion per kete ju falenderoj, e megjithate nqs keni per te shtuar dicka me teper do i vlersoja me kenaqesi.

  Flmn edhe nje here per pergjigjet!
  duhet te kesh parasysh SkinArt te besh nje dallim mes blin scan dhe ate qe ti quan operatori i feed.
  Nga vet emri blind scan eshte nji scanim ne erresire, symbyllur do thoja qe nuk dihet se cfare kap apo akoma me keq nese do te kapi ndonje frekuence apo jo.
  Persa i perket operatoreve te feed, ne ket rast nuk do ta quaja blind scan, pasi ketu kemi nji person qe i komunikon dpd nje personni tjeter te gjitha te dhenat e frekuences ku do te transmetohet dhe oren sigurisht.
  pra ne cdo rast te feed-eve kemi nji kontrate qe lidhet mes nje operatori qe ve ne dispozicion nje frekuencene nje satelit te caktuar dhe personi qe do te perdore kete frekuence. pra frekuenca dihet nga personat e interesuar dhe nuk i lihet rastesise. prandaj blind scan nuk eshte se ndihmon.

  mund te them qe blind scan eshte dicka qe hyn tek hobby dhe jo nje dicka qe mund te sherbeje per operatoret e feedeve.

  une nuk e di sa kohe mund te marre nji blin scan, por duke pat parasysh qe nji scanim autoatik i nje sateliti merr se paku 3-5min; nje blind scan per nje satelit mund te doje se paku 3 apo kater fishin e nje skanimi automatik meqe scanohet cdo freq(psh 11991,11992,11993...... etj). Megjithate vet nuk kom provu prandaj kohen qe kom thon merre me rezerva. me ket du me thon qe sa te maroi nji blind scan ka maru programi (kjo eshte thon dhe me siper).

  keshilla ime per sa i perket feed-eve eshte te gjesh freq neper forume qe publikohen perpara se te filloje programi, por edhe ne kete rast gjetja e nje feed-i mund te jete e kote meqe se fundmi shume feed kon fillu me u tranmetu te kriptuara apo dhe ne format hd.

  pra blin scan = thjesht nje hobby

 7. #7
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  bledar, flmn shume per pershkrimin me pak fjale ne detaje te kuptueshme.
  edhe une ashtu kam vepruar deri tani, qe i gjej gati neper forum feed dhe i pergatis opsionet e konfig te frekuences, por kureshtja me shtyhu te beja ato pyetje me siper se cmund te beja vete.

  keep2, flmn gjithashtu per opinion tend, ajo qe te ka ndodh me frekuencen qe pershkrove "hamendja ime" ajo frekunece blehet vetem per evenimentin /sport/show/news etc... blehet me te gjitha te dhenat teknike dhe parametrat, sapo mbaron kontrata e shkurter frekuenca behet e disponueshme per nje bleres tjeter ku te dhenat jane te ndryshme: te dhenat e simbol rate, fec etc... ndersa frekuenca mund te jete e njejete ose mund te luaj nje ose dy numra me larte ose me poshte, une keshtu e perceptoj me hamendje dhe nuk e di a funksion keshtu pasi ke bota e feed jam fillestar komplet, por ne google po shof disa info interesante me emertimin feedhunters dhe mendoj te lexoj akoma me shume nekete prizem per te kuptuar edhe me shume per boten e feed.

  Ju flmn per opinonet e juaja me vlere.

 8. #8
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Blind scan nuk e kane te gjithe aparatet, dhe nese aparati juaj e ka ne opcjon kte blind scan presupozon qe tuneri juaj eshte shume i ndjeshem.

  psh clarke tech 2100+ qe kam un e ka blind scan dhe nese do ta perdorni kte opcjon per te skanuar qorrazi atehere do te duhet nga 2 deri ne 4 ore ose me shume ne varesi te nr te trasponderave te sateliteve qe te mbaroje.

  eshte shume i ngadalshem dhe sherben per te gjet feeds por problemi eshte se feeds durojne pak ore dhe koha qe ti i gjen ndoshta feedi mbyllet.

  eshte me teper opcjon per hobistet dhe per ata qe kane kohe ne dispozicjon.

  keto ishin parametrat e pergjithshem, pastaj koha varion nga aparati ne aparat ne varesi te fuqise procesorit, por normalisht harrojeni blind scanin tek dekoderat ekonomik si psh dm500 etj.

 9. #9
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Fiku rrofsh ene per opinion tuaj, pothuajse jam i qarte per kerkesat e pyetjeve te mia me siper, po vazhdoj pyetjet qe me kane mbet ke tema duhur e azbox, po te duash mund ta mbyllesh kete teme.

  Ju falenderoj edhe nje here qe kontribuat me informacion ne kete teme.

 10. #10
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Feed - Gjetja e frekuences

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Fiku rrofsh ene per opinion tuaj, pothuajse jam i qarte per kerkesat e pyetjeve te mia me siper, po vazhdoj pyetjet qe me kane mbet ke tema duhur e azbox, po te duash mund ta mbyllesh kete teme.

  Ju falenderoj edhe nje here qe kontribuat me informacion ne kete teme.


  ne rregull, tema mbyllet

Similar Threads

 1. Canal_6 Feed (TV6)
  By Fedel CASTRO in forum BISS
  Replies: 1
  Last Post: 12-01-2010, 18:55:29
 2. Feed mpeg-2
  By thunderroad in forum Italian / Italiano
  Replies: 1
  Last Post: 03-11-2009, 20:29:06
 3. feed
  By geni_ko in forum Albanian / Shqip
  Replies: 7
  Last Post: 25-08-2009, 10:22:14
 4. WWE Raw Feed?
  By Dodidi in forum Channels and Transponders
  Replies: 0
  Last Post: 25-05-2009, 23:00:44
 5. Info feed di servizio
  By yhoga in forum Italian / Italiano
  Replies: 1
  Last Post: 01-03-2009, 23:16:13

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •