Results 1 to 8 of 8

Thread: Ndihm Tring kartelen ?

 1. #1
  Junior Member
  Join Date
  07-09-2010
  Posts
  14
  Uploads
  0

  Ndihm Tring kartelen ?

  Mirdita desha ndihmen tuaj nese ka munsi se pari me falni nese kom postu gabim po e kom ni hall e kom ble kartelen e tringut osht e aktivizum e kom fut ne server e kom lidh me oscam po osht ni problem se serveri ma lexon karten 5 minuta edhe bjen dmth e restartoj serverin pastaj e lexon , ka munsi me lexu ma shum se 5 minuta po prap dmth mbyllet dhe koh mas kohe e lexon , a ja ka iden najkush qa munet me pas , kartelen e kom fut ne smargo mirpo e kom provu edhe me Infinty Usb smart osht e njojta punn , kurse Digitalbin e lexojn per mrekulli me cccam .

  ps.serveri osht Ubuntu

 2. #2
  Junior Member
  Join Date
  07-09-2010
  Posts
  14
  Uploads
  0

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  pasi qe kshtu nuk me ndihmon do askush du me formulu pytjen

  a e ka dikush konfigurimin e oscamit per server dmth ato 3 filat qe jon oscam config server edhe user te gatshme

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  un se kam tringun por nese sgaboj tringu lexohet vetem me newcs jo me cccam+oscam

 4. #4
  Junior Member
  Join Date
  07-09-2010
  Posts
  14
  Uploads
  0

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  ja po jav postoj un nese ju ndihmoj ndokujt

  oscam.server
  Code:
  [reader]
  label = sky
  protocol = smartreader
  detect = cd
  device = 001:002
  group = 1
  caid = 0BAA
  boxid = 372122XX
  emmcache = 1,3,2
  fallback = 0
  mhz = 600
  cardmhz = 600
  oscam.user
  Code:
   
  [account]
  user = blabla
  pwd = skyit
  group = 1
  uniq = 0
  caid = 0BAA
  ident = 0BAA:000000
  au = sky
  monlevel = 0
  oscam.conf

  Code:
   
  [global]
  logfile = /dev/tty
  nice = -1
  waitforcards = 1
  clientmaxidle = 30
  [monitor]
  port = 18000
  aulow = 120
  monlevel = 0
  [newcamd]
  key = 0102030405060708091011121314
  port = 60000@0BAA:000000

 5. #5
  Junior Member
  Join Date
  06-09-2008
  Location
  Italia
  Posts
  22
  Uploads
  0

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  Ka te drejte Fiku ...per Tringtv duhet newcs + cccam

 6. #6
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  Quote Originally Posted by beske View Post
  ja po jav postoj un nese ju ndihmoj ndokujt

  oscam.server
  Code:
  [reader]
  label = sky
  protocol = smartreader
  detect = cd
  device = 001:002
  group = 1
  caid = 0BAA
  boxid = 372122XX
  emmcache = 1,3,2
  fallback = 0
  mhz = 600
  cardmhz = 600
  oscam.user
  Code:
   
  [account]
  user = blabla
  pwd = skyit
  group = 1
  uniq = 0
  caid = 0BAA
  ident = 0BAA:000000
  au = sky
  monlevel = 0
  oscam.conf

  Code:
   
  [global]
  logfile = /dev/tty
  nice = -1
  waitforcards = 1
  clientmaxidle = 30
  [monitor]
  port = 18000
  aulow = 120
  monlevel = 0
  [newcamd]
  key = 0102030405060708091011121314
  port = 60000@0BAA:000000
  po ti e paske bo sallate jeshile mer i dashur! kto jane konfig per kartat sky italjan, me nje fjale ke perzier sky me caid te tringut eshte bere nje lomsh i ngaterruar.
  ku e di ti qe tringu te punon ne overclock 6MHZ? ndoshta do ta djegesh fare karten,
  protocol = mund ta provoshme mouse jo me smart reader
  dhe caid 0baa dhe jo 0BAA

  kto ishin ato qe pashe kalimthi sepse siÁ te thashe tringu punon pa asnje problem ne newcs jo me oscam, ose mund te punoje dhe me oscam te konfiguruar mire por idealja eshte me newcs.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  22-06-2005
  Posts
  120
  Uploads
  1

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  per Linux qe ku e ke konfigurimin shokut ne Newcs
  Code:
  <newCSconfig>
  <globals>
  <listening-ip>192.168.254.100</listening-ip>
  </globals>
    <readers name="SMARGO">
      <device>
        <name>SMARGO</name>
        <type>smartreader+</type>
        <mhz>357</mhz>
        <node>/dev/ttyUSB0</node>
        <parity>even</parity>
        <reset>normal</reset>
        <export>Yes</export>
        <enabled>Yes</enabled>
        <blocksa>No</blocksa>
        <blockua>No</blockua>
        <blockga>No</blockga>
        <blockC0>Yes</blockC0>
        <carddetect>Yes</carddetect>
        <newcamd_port>35555</newcamd_port>
        <autosid>Yes</autosid>
        <pincode>1234</pincode>
             <protectedsid>
             <id>0b00</id>
             </protectedsid>      
      <priority>round</priority>
      </device>
    </readers>
    <radegastserver>
        <enabled>no</enabled>
        <port>10001</port>
        <allow>
          <hostname>localhost</hostname>
        </allow>
    </radegastserver>
    <cache>
        <emm>20</emm>
        <ecm>-1</ecm>
    </cache>
    <httpd>
      <server>
        <port>9090</port>
        <enabled>yes</enabled>
      </server>
      <user>
        <name>useri</name>
        <password>passwordi</password>
        <accesslevel>admin</accesslevel>
      </user>
    </httpd>
    <debug>
        <password>NewCSpwd</password>
        <mode>simple</mode>
        <level>normal</level>
        <type>init</type>
        <output>console,tcp</output>
        <tcp_port>1001</tcp_port>
        <tcp_options>normal,init</tcp_options>
    </debug>
    <newcamdserver>
        <enabled>Yes</enabled>
        <name>newcs</name>
        <deskey>01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14</deskey> 
  <user><name>user</name><password>password</password><hostname></hostname><port></port><au>yes</au><spider>no</spider><sidoverride>no</sidoverride><rate>0</rate></user>

 8. #8
  New Member
  Join Date
  03-05-2008
  Posts
  5
  Uploads
  0

  Re: Ndihm Tring kartelen ?

  Kam nje Dreambox 500s clone dhe nje abonim te Tringut ,fatkeqsisht nuk po arrije te konfiguroje Newcs te me lexoje kartelen .Kam gemini 4.7 ,me Cccam 2.14/Newcs 1.67 . Ne var/config eshte newcs xml .Ne cccam.cfg kam vendosur N-line N: 127.0.0.1 34000 tim TIM 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 . sikur ne newcs aty ku gjindet <name>tim</name> <password>TIM</password> .Keto informata i kam mbledhur ne Google.......... Sa i kam kuptuar eshte qeshtje tjeter Nese ka mundesi dikush te me dergoje nje konfigurim te Newcs.xml ....Kuptohet user pass port ishin vetem si shembuj Ju pershendes !
  PS: Ip adresa e dreamboxit 10.0.0.1 - Nuk e kam idene se a duhet dhe nese po ku te vendoset ne newcs.xml kjo e dhene !!!!
  Attached Files Attached Files

Similar Threads

 1. ndihm
  By Mika 62 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 05-01-2010, 19:35:55
 2. M2 plus - me nevoitet ndihm -
  By kqiqi in forum Albanian / Shqip
  Replies: 23
  Last Post: 26-01-2009, 16:46:43
 3. Question Ndihm ju lutem
  By aerokremi in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 02-11-2008, 01:33:10
 4. New ndihm
  By aerokremi in forum Albanian / Shqip
  Replies: 5
  Last Post: 03-05-2008, 13:55:14
 5. NDIHM per dm 500
  By lazo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 25-11-2007, 02:58:01

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •