Results 1 to 7 of 7

Thread: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  Persh,
  Kerkoj nje ndihme nga ndonjeri nga ju qe ka eksperience per te kapur keto dy satelita nje kohesisht, Nilesat 7w dhe Altantic Bird 1 12.5w

  Kam arritur te kap nje pozicion AB1 12.5w mirpo nuk po mundem te kap Nilesat, jo vetem nilesat por nuk i afrohem asnje sateliti qofte 4w, 5w,8w ose 15w provat i kam bere qofte me dore qofte me nje shine, po te shikoni i mazhin shina eshte gati e drejte por jam i sigurte qe nuk duhet e tille pasi kendet nga keto pozicione jane ndryshe dhe jo sic eshte tek Astra, W2 ose HB, ndaj me jepni nje ide si duhet ta pozicionoj shinen "pak lart vertikal, ose pak per poshte" koken duhet ta kthej ne pozicion tjeter apo ne ate drejtim qe e kam vene, Shikoni imazhin me poshte dhe referohuni. JU FLMN kush ka informacione dhe ngene te shkruaj.

  Image:

  "klikoi per ta zmadhuar"

 2. #2

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  une kam montuar nilsat ne qender.dhe me shinen te ngritur lart atlantic bird.vetem se per nilsatin duhet parabole 1.60.

 3. #3
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  po koken per Atlantic Bird1 nga e ke vendosur majtas apo djathtas kur je para tasit?

  ke te drejte per 1.60cm por disa freq kapen edhe me 90cm pasi e kam provouar.

 4. #4
  Senior Member jani_sat's Avatar
  Join Date
  16-12-2009
  Posts
  124
  Uploads
  0

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  edhe une kam montuar nilesat ne qender ,atlantik 12.5 dhe amos ne krahun tjeter.
  1.10 parabole dhe sinjal shume i mire

 5. #5
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  Nje here per nje here u dorzova :| e hoqa diseqc dhe koken tjeter, dyshoj mos kam probleme me koken dhe do provoj nje LNB tjeter ndonje dite, por dy pyetje doja te sqaroja:

  1 Duhet pa tjeter te gjehet 7w ne fillim dhe te punohet per me kapur 12.5w, sipas jush duhet e tille, nderkohe une kam bere te kunderten... Pra jam vertet gabim ne kete rruge:?
  2 Shikoeni imazhin qe kam postuar me siper , Koka per 7W nga duhet nga aty ku e kam vendosur apo nga krahu tjeter?

  Ju flmn per mesazhet e juaja.

 6. #6

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  nese do vazhdosh si eke ne foto shina duhet ulur poshte per te kapur nilsatin.une kam gjetu nilsatin pastaj shinen e kam vendosur nga krahu i djsthte kur je perballe paraboles duke e ngritur lart ,

 7. #7
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Nilesat 7w dhe Atlantic Bird 1 12.5w

  rrofsh per sugjerimin, do gjej nje koke dhe do bej prova, koka qe po bej provoj me duket se sben dhe po vije rrotull kot,
  flmn!

Similar Threads

 1. Update Atlantic Bird 3 joins Hot Bird in Orange TV
  By <<ELVIS>> in forum Daily Satellite TV News
  Replies: 0
  Last Post: 10-04-2008, 20:31:06
 2. New Nilesat 101102 - Atlantic Bird 4 @ 7° West
  By messaid saadane in forum Channels and Transponders
  Replies: 0
  Last Post: 18-01-2008, 02:27:36
 3. RFO @ atlantic bird 5W.
  By RIVER6 in forum BISS
  Replies: 1
  Last Post: 07-12-2007, 08:07:13
 4. Atlantic Bird 1 (12.5°W)
  By bozomustafa_68 in forum BISS
  Replies: 1
  Last Post: 09-04-2007, 16:22:17
 5. T.N.T. Atlantic bird 3
  By mirela in forum French / Français
  Replies: 5
  Last Post: 09-01-2007, 15:02:13

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •