Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: HD (High Definition) - GjithÁka per to

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Mendoj te kemi nje teme te tille dhe te flasim per to...
  ...pra per HD, HDTV, MPEG-4 etj qe kane te bejne me trasmetimet digitale ne cilesine bashkohore HD.

  Po e filloj me nje lajm 29/09/2010:
  ---------------------
  ARD dhe ZDF jane duke punuar se bashku me SES Astra per nje marreveshje kornize per zhvillimin e kapaciteteve transponder satelitore. Kjo nisem do te perfundoje se shpejti ku...

  3sat do ti bashkohet shume shpejt platformes dhe idese se ARD / ZDF per nje trasmetimi ne formatin HD ne sat Astra 19.2e Gjithashtu pritet qe dhe Eins Plus ti bashkangjitet kesaj nisme, Eins Plus ka zene frekuencen e saje aktuale 12422 H 27500 MPEG-4 ne Astra 19.2 lindje. Gjithashtu ne te ardhmen e vititi 2012 ose 2013 kesaj nisme do ti bashkohen edhe MDR, WDR dhe NDR, jane zgjedhur keto kanale pasi kane shikueshmeri te larte lokale ne zonat veriore te Gjermanise.

  Te shpresojme se ne te ardhen do kemi mundesi te shikojme me shume kanale te lira, dhe pse jo kanale klasike si RTL, RTL2, VOX, SAT1, Sport 1 (ish DSF), Kabel 1 etj...

 2. #2
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  ANIXE HD

  Prej disa ditesh kanali Anixe HD ne Astra 19e ka ndryshuar orar trasmetimi duke e ndare nje pjese te kohes se saje me Astra (Demo Kanal) (nga E-Hena deri Te Shtunen: 20:15 - 09:45 / Sun: 24h) dhe anasjelltas.
  Pervec dites se diele kanali trasmeton 24 ore programet e saje

  Nderkohe vazhdon gjithashtu te trasmetoje FREE ne Astra 23east 24 ore te plote.

 3. #3
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Kerkoj Informacion per TRTHD

  Pershendetje kush ka info per kete kanal? shume linke te ndryshme si FLysat, Lyngsat ose King of Sat e raportojne qe vazhdon te trasmetoje sinjal ne Turksat 42.0east ne frek: DVB-S2/8PSK TRT HD 11041 - 6400 - 3/4

  Kete kanal e kam kapur dhe regjistruar qe diten e pare qe filloje trasmetimet TEST, mirpo u be disa dite qe skam sinjal fare, dhe nuk raportohet si i larguar ose i mbyllur ne asnje faqe, Doja te dija a keni sinjal ne kete kanal? Une nuk kam shume sinjal te mire tek turksat dhe mbase kjo eshte nje arsye, por deri para disa ditesh prej gati 1 muaj e gjysem kam patur sinjal, Ndaj kush ka info si eshte statusi ketije kanali?

 4. #4
  Banned
  Join Date
  16-03-2009
  Location
  Vlore
  Posts
  661
  Uploads
  0

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Kerkoj Informacion per TRTHD

  Pershendetje kush ka info per kete kanal? shume linke te ndryshme si FLysat, Lyngsat ose King of Sat e raportojne qe vazhdon te trasmetoje sinjal ne Turksat 42.0east ne frek: DVB-S2/8PSK TRT HD 11041 - 6400 - 3/4

  Kete kanal e kam kapur dhe regjistruar qe diten e pare qe filloje trasmetimet TEST, mirpo u be disa dite qe skam sinjal fare, dhe nuk raportohet si i larguar ose i mbyllur ne asnje faqe, Doja te dija a keni sinjal ne kete kanal? Une nuk kam shume sinjal te mire tek turksat dhe mbase kjo eshte nje arsye, por deri para disa ditesh prej gati 1 muaj e gjysem kam patur sinjal, Ndaj kush ka info si eshte statusi ketije kanali?
  Ndoshta ke problem me sinjalin pasi te une punon shume mire,une kam nje sac 110cm,frekuencat jane keto qe ti ke publikuar

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  11-04-2010
  Posts
  139
  Uploads
  0

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Pershendetje atyre qe menduan ta hapin kete rubrike te re dhe te gjithe ju te tjereve qe jeni shtylla e forumit.
  Me duket se u hap pikerisht ne momentin e duhur.
  Me duket se po behet gati thyerja e pairingut te digitalb hd.
  Modeli i ri i conaxit i sapo prodhuar njofton per kete thyerje.
  Jo me kot permend ne radhe te pare pikerisht digitalb hd.
  Pritet dalja ne shitje.
  Tung

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  14-04-2006
  Posts
  251
  Uploads
  3

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  [QUOTE=ROEVAM2010;676531]Pershendetje atyre qe menduan ta hapin kete rubrike te re dhe te gjithe ju te tjereve qe jeni shtylla e forumit.
  Me duket se u hap pikerisht ne momentin e duhur.
  Me duket se po behet gati thyerja e pairingut te digitalb hd.
  Modeli i ri i conaxit i sapo prodhuar njofton per kete thyerje.
  Jo me kot permend ne radhe te pare pikerisht digitalb hd.
  Pritet dalja ne shitje.
  Nga e more kete informacion. Edhe po te jete e vertete eshte ceshtje biznesi e shume klienta nuk mund ta blejne dot se nuk kane resivera per modul por shpresoj te jete e vertete ajo qe thua ti se shume shqiptare e presin nje lajm te tille..

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  11-04-2010
  Posts
  139
  Uploads
  0

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  DigitAlb HD in all CI receivers...
  NJE SHOQERI FRANCEZE E OFRON KETE LLOJ CONAXI.

 8. #8
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Quote Originally Posted by balili View Post
  Ndoshta ke problem me sinjalin pasi te une punon shume mire,une kam nje sac 110cm,frekuencat jane keto qe ti ke publikuar
  rrofsh per konfirmimin, edhe une dyshoja qe mund te jete problem i imi, pasi nuk shikoja info largimi te ktije kanali nga ky satelit ne asnje vend, cudija eshte se kanalin e pashe gati per 2 muaj dhe nje dite te bukur i iku sinjali, nderkohe mpeg2 kanalet etjera jane okay, flmn gjithesesi.

  Na mbani ne koherence per cdo info qe ka te beje me MPEG4 HD Lajme, Kanale te reja, Kode etj...

 9. #9
  VIP Member
  Join Date
  01-07-2008
  Posts
  371
  Uploads
  3

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  Quote Originally Posted by ROEVAM2010 View Post
  DigitAlb HD in all CI receivers...
  NJE SHOQERI FRANCEZE E OFRON KETE LLOJ CONAXI.
  nese ke mundesi me shum info ose faqe zyrtare sepse kesi lloj fjalesh jemi lodhur

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  11-04-2010
  Posts
  139
  Uploads
  0

  Re: HD (High Definition) - GjithÁka per to

  nese ke mundesi me shum info ose faqe zyrtare sepse kesi lloj fjalesh jemi lodhur.
  NEOTION Module CONAXTM
  Chipset Pairing
  Module with CONAXTM Chipset Pairing for DVB-CI Digital TV set & Set-Top Box
  Powered by NEOTION disruptive new Secure Chipset technology, the NEOTION Plug-n-Play TV CAM enables digital TV sets (iDTV) and DVB-CI and [CI Plus] Set-Top Boxes to decode TV Programs encrypted with conditional Acces : CONAXTM, IRDETOTM, VIACCESSTM etc.

  Slotted in the Common Interface (CI) slot, NEOTION CAM allow customers to simply benefit from the booming emergence of MPEG-4/MPEG-2 TV channels encrypted with a Conditional Acces System in addition to the reception of Free To Air TV channels on their iDTV, without adding a Set Top Box under their TV.

  These NEOTION CAM are available in different models adapted to end-users, TV and Telco Operators requirements.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. Update Local orange high definition
  By drowney in forum CCcam Exchange: Local
  Replies: 0
  Last Post: 13-12-2009, 18:13:33
 2. New While the market for High-Definition TV (HDTV)
  By Dobe7777 in forum Daily Satellite TV News
  Replies: 0
  Last Post: 02-11-2009, 18:59:37
 3. Info 'The Bill' to air in high definition
  By <<ELVIS>> in forum Daily Satellite TV News
  Replies: 0
  Last Post: 31-05-2009, 09:46:35
 4. receiving high definition tv
  By cmgaieth in forum General Discussions: Satellite Receivers
  Replies: 3
  Last Post: 28-12-2007, 10:57:45
 5. Showtime Arabia in High Definition
  By zoris in forum Daily Satellite TV News
  Replies: 1
  Last Post: 12-11-2007, 22:41:07

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •