Page 94 of 94 FirstFirst ... 44698489929394
Results 931 to 936 of 936

Thread: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

 1. #931

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  AMA ka prmbyllur me sukses procesin e dixhitalizimit t transmetimeve televizive ne Qarkun e Kors.
  Qytetart e Kors fal infrastrukturs teknologjike t re dixhitale, kan akses q t ndjekin gjat gjith kohs dhe nj sr programesh pa pages, t operatorit publik apo atij privat t przgjedhur.
  Konkretisht:
  RTSH 1 HD
  RTSH 2 HD
  RTSH 3 HD
  Klan HD
  Top-Channel
  Klan + HD
  Vizion +
  TV Korca
  TV Lobi
  UTV
  Report TV
  RTSH Shqip
  RTSH Muzik
  RTSH Kuvend
  RTSH Sport HD
  RTSH Film
  RTSH 24
  Top News
  Klan Shop
  Klan test
  Klan Kosova HD
  RTK
  Kanali 7
  BCTV

 2. #932
  Senior Member stv2008's Avatar
  Join Date
  09-05-2010
  Location
  DEUTSCHLAND
  Posts
  324
  Uploads
  46

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  Interpol dhe policia n Qipro, Bullgari dhe Greqi kapn serverat e prdorur pr kalimin ilegal t transmetuesve televiziv pay-TV Sky. Duhet t ket qen 500,000 abonent.

  Interpol ka mbyllur nj platform evropiane pr transmetimin e paligjshm t programeve televizive dhe t dyshuarve t arrestuar. Kjo u njoftua nga Interpoli m 12 janar 2018. Kishte nj arrestim n Bullgari dhe tre t tjer n Qipro. Jan kryer 17 krkime shtpie n Qipro, Bullgari dhe Greqi.

  Sipas informacionit nga revista online Torrentfreak, oferta e paligjshme kishte 500,000 pagues abonent n mbar botn. Ka qen 1,200 programe televizive me prmbajtje nga Sky Deutschland, Sky UK dhe Sky Italia.

  Servert e prdorur pr shprndarjen e kanaleve jan mbyllur dhe IP adresat e organizuara nga nj kompani holandeze jan aktivizuar n bashkpunim me autoritetet holandeze.

  N Bullgari u konfiskuan 84 servera dhe 70 marrs satelitor me dekoder dhe dokumente kompjuterike dhe kontabl.


  Interpol: industria e prmbajtjes e prfshir n hetime

  Bastisjet jan mbshtetur nga Koalicioni Europol Intelektuale Krimi Property Koordinuar (IPC) dhe sektorit privat, t cilat kan ofruar ekspertiz teknike dhe mjeko-ligjore. Hetimi sht mbshtetur nga Departamenti i krimit kibernetik policis qipriote, policia greke, Hulumtuese Fiskal holandez dhe Shrbimit Informativ (FIOD), Departamenti i kompjuterit Krimit t policis bullgare dhe prfaqsimit Aleanca industris prmbajtje pr audiovizive anti-pirateris (AP).

  Rrjeti thuhet se ka shprndar n mnyr t paligjshme kanalet e abonentve grek, qipriot dhe t huaj pay-TV. Kto shrbime u ofruan nprmjet tregtarve n t gjith Evropn dhe shiten si nj abonim mujor pa leje pr 20 euro.

  https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=mnVb17D1KxY

 3. #933
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,615
  Uploads
  286

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  Fiket sinjali analog toksor n qarkun e Kors, procesi i digjitalizimit do t vazhdoj me qarkun e Fierit

  Pas qarkut t Beratit, tashm dhe n at t Kors, Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA, ka prmbyllur me sukses procesin e dixhitalizimit t transmetimeve televizive.
  N t gjith qendrat administrative t qarkut u fikn transmetimet analoge dhe jan n funksion transmetimet numerike t operatorit publik, RTSH, si dhe t operatorve privat kombtar: Digitalb, Klan TV, Top-Channel, Vizion+ dhe Adtn.
  Qytetart e Kors, por dhe vizitort dhe turistt q e kan zgjedhur qarkun si destinacion t prkohshm, tashm fal infrastrukturs teknologjike t re dixhitale, kan akses q t ndjekin gjat gjith kohs dhe nj sr programesh pa pages, t operatorit publik apo atij privat t przgjedhur.N vijim t procesit dixhitalizimit t transmetimeve televizive, AMA sht duke br prgatitjet e fundit pr zbatimin e ktij projekti shum t rndsishm dhe jetik pr publikun n qarkun e Fierit.
  Autoriteti i Mediave Audiovizive

 4. #934
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,615
  Uploads
  286

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  Autoriteti i Konkurrencs nis hetimet pr marrveshjen IPKO – DigitAlb

  Autoriteti i Konkurrencs nis hetimet pr marrveshjen IPKO-DigitAlb
  M 10 Janar n mbledhjen e radhs s Komisionit t Autoritetit Kosovar t Konkurrencs, u vendos pr fillimin e procedurs hetimore kundr IPKO Komunikimet dhe Digit Alb SH.A.
  “Autoriteti, duke pasur parasysh krkesn e Telekomit t Kosovs, SH.A me seli ne Prishtin – Dardania p.n, me Nr.Prot.298/15-01 Dat:10.03.2017, t bj vlersimin ex-post t objektit t Marrveshjes Ekskluzive e lidhur ndrmjet operatorve ekonomik Ipko Komunikimet me Digit Alb, SH.A n mnyr q t analizohet nse ka ndikim mbi konkurrencn n treg”, thuhet n komunikatn e AKK-s.
  Marre nga pcworld

 5. #935
  Senior Member
  Join Date
  25-01-2013
  Posts
  199
  Uploads
  13

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  Tiran, Finalizohet operacioni Dream box

  Operacioni nga Sektori Kundr Krimit Ekonomik e Financiar n D.V.P.Tiran n bashkpunim me Prokurorin e Rrethit Gjyqsor Tiran. Operacioni me aplikim t metodave speciale t hetimit. Arrestohen n flagranc 3 persona. Sekuestrohen 57 aparate Dream box dhe Smart box, nj shum leksh dhe nj automjet. Nga Specialistt pr Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar n Drejtorin Vendore t Policis Tiran pas nj pune hetimore 6 mujore, n bashkpunim me Prokurorin e Rrethit Gjyqsor Tiran, n funksion t procedimit penal nr.1135/2017, duke aplikuar metodat speciale t hetimit sht br e mundur finalizimi me sukses i operacionit t prbashkt t koduar Dream box. N kuadr t ktij operacioni u b arrestimi n flagrance i shtetasve si m posht: 45 vje, lindur n Borsh Sarand dhe banues n Tiran. 31 vje, lindur n Kor dhe banues n Tiran. 45 vje, lindur n Mamurras dhe banues n Tiran. Arrestimi i shtetasve t siprprmendur u b pr veprn penale Mashtrimi Kompjuterik", "Fshehja e t ardhurave" dhe "Shkelja e t drejtave t pronsis industriale", parashikuar nga nenet 143/b, 180 dhe 149/a i Kodit Penal, pasi kta shtetas n mnyr t kundraligjshme tregtonin aparate "Dream box" dhe "Smart box", duke piratuar programet televizive n Tiran pa t drejtn e autorit. Me cilsin e provs materiale u sekuestruan; 57 aparate Dream box dhe Smart box. Nj automjet tip Volkswagen Pasat 180.000 lek t vjetra dhe 3 USB. Materialet proceduriale iu kaluan Prokuroris pran Gjykats s Shkalls s Par Tiran, pr veprime t mtejshme.

 6. #936
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,615
  Uploads
  286

  Re: Vetm Lajme t reja! Jo Chat!

  Zbulohet data e prfundimit t procesit t digjitalizimit n qarkun e Fierit

  Para disa ditesh Autoriteti i Mediave Audiovizive njoftoi per nisjen e fazes se procesit te digjitalizimit ne rrethin e Fierit.
  Ndersa aktualisht ka nisur fazen e testimit, digjitalizimi ne qytetin e Fierit do te perfundoje ne daten 31 Mars 2018.
  Procesi i kalimit ne analog do ofroje per shikuesit ne Fier me teper mundesi ne kanalet televizive po ashtu edhe nje mundesi me te gjere per perhapjen e sinjalit per platformen e Tring e cila ne qytetin e Fierit ka qarkulluar deri me tani me sistemin kabllor per transmetimet e paketes tokesore. /IMA/

Page 94 of 94 FirstFirst ... 44698489929394

Similar Threads

 1. Old Lajme dhe Diskutime per Sportin! Futboll etj
  By Fiku75 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1002
  Last Post: 15-11-2013, 07:33:39
 2. Old Mbyllur-Vetm Lajme t reja! Jo Chat!
  By Fiku75 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1065
  Last Post: 08-11-2010, 11:37:57
 3. Replies: 904
  Last Post: 27-09-2010, 16:04:16
 4. New nagra 3. te reja
  By studiounivers in forum Albanian / Shqip
  Replies: 132
  Last Post: 16-06-2009, 19:09:33
 5. si te shtoj Tp te reja ...
  By alenelb in forum Albanian / Shqip
  Replies: 16
  Last Post: 27-02-2007, 12:41:29

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •