Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

 1. #1
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  fiku ne radhe te pare kerkoj leje per kete tem te re qe dua te ngre ne qofte se ja vlen te trajtohet,
  te gjithe e dim qe ne shqiperi shofim cdo ballkon nga nga nje sac, apo anten ,pse nuk arijm dhe ne si gjithe bota te realizojm nje anten qendrore te centarlizuar a nuk e mendoni se eshte nje problem estetike per shum pallate , ndoshta u duket habi kjo tem qe po ngre por pse mos ta trajtojm dhe kete ne temen e impianteve ,pse mos ti kushtojm dhe ne rendesi impianteve tokesore te centarlisuara apo dhe atyre satelitore te centralisuara,dua ti ftoj te gjithe cunat e forumit ne kete tem te japim mendimet tona , flm

 2. #2
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  Quote Originally Posted by interisti_12 View Post
  fiku ne radhe te pare kerkoj leje per kete tem te re qe dua te ngre ne qofte se ja vlen te trajtohet,
  te gjithe e dim qe ne shqiperi shofim cdo ballkon nga nga nje sac, apo anten ,pse nuk arijm dhe ne si gjithe bota te realizojm nje anten qendrore te centarlizuar a nuk e mendoni se eshte nje problem estetike per shum pallate , ndoshta u duket habi kjo tem qe po ngre por pse mos ta trajtojm dhe kete ne temen e impianteve ,pse mos ti kushtojm dhe ne rendesi impianteve tokesore te centarlisuara apo dhe atyre satelitore te centralisuara,dua ti ftoj te gjithe cunat e forumit ne kete tem te japim mendimet tona , flm
  dakort jam un pse mos jem dakort ktu per kte pune jemi.

  mendimi im eshte ky shqiperia eshte ende shum larg impjantit te perqendruar, se hasani do me shiku turkun dhe zefi do me shiku italjonin, me nje fjale ne itali psh impjantet jane te perqendruara ne hotbird shumica por ka dhe impjante te veçanta gjithashtu.

  kurse ne shqiperi kurre sdo bien dakort fqinjet te pakten per momentin te paguajne shuma te majme parash per te perqendruar saçin ne tarace, se e dime te gjithe sa kushtojne paisjet etj.

  secili do thote "un e kam bo iher shpenzimin dhe e kam timin dhe e leviz nga du dhe e kam ne ballkonin tim."

  ky ishte mendimi im.

 3. #3
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  389
  Uploads
  10

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  I Shtoj aryetimit te FIKU75 :Impiantet e centralizuara duhet te konceptohen qe kur projektohet pallati(godina) si pjese perberse e instalimeve.Duhet detyruar me ligj ndertuesi qe te krijohet tradita dhe tek ne.Pastaj ngelet fakti qe ka kufizime ne satelitet qe do zgjedhesh dhe ne kanale.Por eshte komodita qe te kesh ne shtepi(dhome) prane prizes elektrike,telefonit edhe prizen e antenes per televizor me sinjal sat+toksor.

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  I bashkohem mendimit te fikut per zefin ose hasanin, personalisht jam edhe zef edhe hasan, dua te shikoje edhe zefin edhe hasanin, qe ti shof keto interesohem ke investimi im personal, dua te jem i varur nga vetja ime me shume se nga te tjeret, experienca per gjera te ndryshme ketu ne tirane i varur nga te tjeret na ka treguar se na kujtojne me shume budallenj se cduhet... ndaj cdo njeri eshte i lire te shofi investimin e tije, aktualisht une kam shtepi private, mbase do flisja ndryshe po te kisha pallat? mbase... por personalisht e kam zgjidhur punen e tv te paktem nje here per nje here ne keto kohe, se cdo sjelli moti me vone ta shof.

  Ne shqiperi eshte akoma heret per gjera te tilla mendimi im, dhe e perseris sme pelqen aspak te jem i varur nga te tjeret sidomos ne shqiperi.

 5. #5
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  dhe un jam dakort me gjithe ato qe thate , me duket se po flasim pak si me individualizem , por mendoj ta shofim si nje problem ne te ardhmen ,ju vete po thoni qe cdo njeri te jete i lire per ate qe shpenzon,ok deri ketu por varet si i shpenson ato lek, pra pyetia ime ishte si mund te realizohen keto impiante edhe ne rastet singole o shum familie,eshte shum e thieshte te besh nje vrim ne mure dhe u montua parabola ,por si mund te kemi sinjale ne shum dhoma te shtepise,jam shum dakorte me NEIM 20 qe thote arkitet te parashikojn dhe per instalimet e impiantit tv-sat, fundia nje tub me shum do te veri ,apo jo.por ne qof te se vazhdojm me mendimin qe shqiperia eshte larg si thot fiku, e duam ne qe te jete larg,sdu te bej politik por me pak fiale un e shof nje problem te dites qe me kohen do e hasim shpesh

 6. #6
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  Me sa di une keto impiante i perdorin ata qe kane hotele.Edhe ketu ku banoj njerezit i perdorin individualisht se njeri eshte rus edhe do te shohi 53°E tjetri turk 42°E tjetri shqiptar 16°E e keshtu me radhe.Si ide nuk eshte e keqe por ne praktike duket disi e veshtire sipas mendimit tim.Vetem nqs monton ndonje parabole shume kokeshe qe te kapi 30 apo 40 pozicione njekohesisht vetem atehere ndoshta kenaqen te gjithe banoret

 7. #7
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  me falni qe po izistoj pak si shum per kete tem,ok ti mund te vesh shum koka sateliti per te pare shum kanale satelitore, por problemi qendron si mund ta shperndajm kete sinjal neper hapsirat e nje shtepie o pallate o hotele o dyqane e ku ta dij un,pastaj problem tieter eshte se ne nuk po diskutojm fare dhe per sinjalin tokesor ,digitalin tokesor,po ju them dicka qe un kam konstatuar para disa muajsh ne vlore , digitali tokesor ne vlore eshte pothuajse shum i ulet, por me nje verifikim te thieshte qe bera ma nje mates sinjali dhe nje anten te fuqishme arita qe te mar sinjalin e mediset premiun e dahilla tv, as mund te jete interesante kjo gje dhe per nje qe eshte i interesuar , le ta lem pak menjan satelitin, un jam gati te jap kontributin tim ne kete drejtim

 8. #8
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  389
  Uploads
  10

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  Impiantet e centralizuara jane realizuar jo vetem per hotelet,por per pallatet ,shtepi me dy o me shume banues.Psh.nje pallat tre katesh me gjashte banues,(familje) do kerkonte 6 antena per sinjalin toksor.Kjo eshte zgjidhur me nje antene qendrore e paisjet e tjera qe lejojne shperndarjen e sinjalit ne te gjithe pallatin.Kjo sjell komoditetin e banuesit qe e ka gati sinjalin(me pare ishte toksor,tani toksor+sat).Ritheksoj qe tek ne mun te vij duke pare eksperiencen e vendeve te tjera,por duhet dhe mbeshtetja ligjore qe te detyroj ndertuesit ta parashikojne kete,ashty sic parashikojne sistemin e ngrohjes,rrjetin elektrik etj.
  Jam dakort me interistin,por vetem ne kete ceshtje,jo ne sport ku jam kundershtar.(shaka...).Besoj ceshtje kulture qe dote arrije dhe tek ne,por persona qe mendojne qe tani mund ta shpejtojne kete proces.Pershendetje.

 9. #9
  Senior Member simonsatell's Avatar
  Join Date
  28-11-2007
  Posts
  176
  Uploads
  11

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  retorika e fatit esht se dje mbasi mbarova montimin e nje motorri 45E .32W CEP E NE CEP FULL SINJAL I ZOTI SI PA TE KEQ ME THOT SA MIR KEMI QEN NE KOHEN E DOLLES 2 ORE PROGRAM POR JENA KNAQ ....QFAR TI THOSHA DO THUASH TI MOR SHOKU INTERIST12 hallihallit ktu ne shqipri nuk ja din por mir esht te degjohet menimi krijus i te gjithve perderisa njerezit po vozisin edhe drejt henes e marsit e sa per qender satelitore per te plotsu kerkesat e te gjithve esht dhe do te mbetet akoma nje enderr e atyre qe mendojn se mund te kthehen prap kooperativat ,,,,, realiteti esht i hidhur por ku i dihet cdo gje qe esht shkrur esht bere realitet ne nje te arthme

 10. #10
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,043
  Uploads
  70

  Re: impiantet e centralizuara satelitor ashtu dhe tokesor si mund te ti realizojm?

  pasi lexova te gjitha postimet desha te jap edhe un mendimin tim!
  se pari desha te them se shqiperia eshte shume e vonuar ne berjen e pallateve,shtepive,hoteleve,etj. me sistem te perqendruar te sinjalit satelitor dhe tokesor!
  ne shqiperi mungon nje ligj qe te detyroje çdo person juridik o fisik, qe kur te beje ndertime te kete ne projekt edhe linjat e korentit,telefonit,antenes dhe tubat e ngrojes!
  pra,problemi nuk qendron tek renia dakort e fqinjeve te nje pallati,por rregullimi me ligj i berjes se impianteve te perqendruara,qe ne nje pallat te ri,vlera e nje impianti te perqendruar nuk shkon me shume se 1% e totalit se vleres se pallatit,apo nderteses,ose shtepise qe ndertohet!
  personalisht jam ndier keq,dhe ne te njejten kohe i revoltuar,ku ne tirane shkova te blija nje apartament tek nje pallat 11 katesh:
  pasi e pashe nga brenda,pyeta te zotin se ku eshte priza per telefonin,ku eshte sistemi i ngrojes,ku eshte priza e antenes............ai me pa i habitur,dhe mu pergjigj:
  e kush i kerko keto ne shqiperi........se po ti vendosim edhe ato sta ble kush hyrjen ne pallat se i rritet çmimi!
  me nje fjale un do blija vetem 4 faqe mur,ne nje pallat te sapo ndertuar edhe do merrja prap çekiç e dalte per te ribere instalimet!!!
  ah desh harrova;nuk kishte as garazh per makinen!(i kishin bere dyqane)
  jam dakort qe kjo teme le te sherbeje per ata qe kan nevoje te bejne nje impiant te perqendruar tokesor-satelitor,dhe nuk dine nga tja fillojne!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Question Karte TV per sinjal dixhital coax tokesor
  By mr.ilirdanaj in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 20-11-2010, 13:21:10
 2. New ku mund te gjej nje dekoder satelitor te mire dhe te lire?
  By andiss in forum Albanian / Shqip
  Replies: 6
  Last Post: 17-06-2010, 17:54:21
 3. Replies: 24
  Last Post: 29-08-2009, 20:10:17
 4. ndime per digitalb tokesor
  By nesti111 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 10
  Last Post: 27-05-2009, 08:27:50
 5. New digitalb tokesor + shijak + vizion+(ASC)
  By sakoal in forum Albanian / Shqip
  Replies: 5
  Last Post: 29-07-2008, 17:26:05

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •