Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Ke me sugjeroni ?

 1. #1

  Ke me sugjeroni ?

  Deri tani kam perdorur aparatin satelitor normal te dga dhe kisha deshire ti hyja me ne thellesi te botes "Sat" me ndonje aparat satelitor me profesional

  Pyetja eshte: Ke me sugjeroni?

  Nje jo shume te veshtire per tu perdorur (mundesisht qe e pranon ndonje gabim perdorimi) dhe mos te jete shume i shtrenjte

  Po ju me ke ja keni nisur ?

  Faleminderit

 2. #2
  VIP Member
  Join Date
  01-07-2008
  Posts
  371
  Uploads
  3

  Re: Ke me sugjeroni ?

  pa dyshim keshtu vetem sa per tja nisur bleje nje dreambox 500s mirpo nese e ke gjepin me te trash pse jo nje 800HD besoj qe shum shpejt do te mesohesh dhe ska vend per gabime edhe nese i bene besoj do te ndmojm ne ti evitosh ato.

 3. #3
  Super Moderator gertl's Avatar
  Join Date
  05-12-2008
  Location
  Hajt se folim
  Posts
  9,387
  Uploads
  1,424

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Pershendetje Frensi
  Gabimet nuk kushtojne, vetem te japin dije me teper. Nese ke internet ne shtepi une do te te rekomandoja si fillim nje dreambox 500S sic te tha edhe Trimi. I lehte ne perdorim dhe me pak investim. Ketu shto edhe cmimin e nje cline qe duhet te paguash ne vit. Per dreambox 500HD apo 800HD duhet qe edhe televizori me qene HD. Nese ske internet pastaj gjonat bohen me problematike pasi do rrosh vetem me disa kanale qe hapen here pas here apo me bulsatin qe nuk i dihet sa do zgjasi. Nese ske internet dhe je ne Tirane shif nga tregu elektrik njehere por dhe atje echolinku osht me i miri, te pakten sa kom pa une para ca kohesh.
  Kalofsh mire

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Quote Originally Posted by Frensi View Post
  Deri tani kam perdorur aparatin satelitor normal te dga dhe kisha deshire ti hyja me ne thellesi te botes "Sat" me ndonje aparat satelitor me profesional

  Pyetja eshte: Ke me sugjeroni?

  Nje jo shume te veshtire per tu perdorur (mundesisht qe e pranon ndonje gabim perdorimi) dhe mos te jete shume i shtrenjte

  Po ju me ke ja keni nisur ?

  Faleminderit
  un do te sugjeroja si antaret me siper, vetem dreambox 500 nese e do si per fillim por ska hd. ose nje dreambox 800 hd nese do kishe 200€ per kte te fundit. ndryshe ai 500 kushton rreth 70€.

  internetin mundohu ta kesh patjeter ne shpi.

  mos u ngaterro me dekodera te tjere qe punojne me ēelsa falas sepse si fillim do kenaqesh se do hapesh disa kanale te perkoheshme por sdo punosh dot si duhet, ashtu si bejne te tjeret me dreamboxin.

  diferenca eshte se me dm500 do kesh vetem kanale normale jo hd, kurse me dm800 do kesh dhe hd.

  kalo mire.

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  307
  Uploads
  0

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Fiku pershendetje.Para disa ca kohesh pate thene ne forum qe te ka rene ne dore dm 8000.Nese je marre me te dhe ke kohe mund te na japesh pershtypjet e tua per kete aparat a eshte i persosur apo dhe ai ka gjera mangut.flm

 6. #6

  Re: Ke me sugjeroni ?

  faleminderit per sugjerimet tuaja

  Ca ndryshimi ka 800hd me 500hd dhe lexova diku ne kete forum se aparatet i klonon dhe kina (jane problematik keto te fundit)

  dhe sa mbits nevoitet interneti (minimalisht) qe mos te kete shkeputje figura

  Ju falenderoj

 7. #7
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,783
  Uploads
  503

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Quote Originally Posted by Frensi View Post
  faleminderit per sugjerimet tuaja

  Ca ndryshimi ka 800hd me 500hd dhe lexova diku ne kete forum se aparatet i klonon dhe kina (jane problematik keto te fundit)

  dhe sa mbits nevoitet interneti (minimalisht) qe mos te kete shkeputje figura

  Ju falenderoj
  ndryshimi eshte ky

  dreambox hd 800 versioni i pare e ka cipin(procesorin) 300 megaherc

  ndersa versioni dyte qe sapo ka dale e ka cipin(procesorin) 400 megaherc


  DREAMBOX DM 800HDse

  ULTIMA VERSIONE CON PROCESSORE DA 400MHZ, HDMI, VENTOLA DI RAFFREDDAMENTO & 2 CARD READER!!!
  DISTRIBUTORE UFFICIALE DREAM MULTIMEDIA

  Potentissimo ricevitore ad alta definizione Linux digitale TV e Radio.
  Le caratteristiche principali sono un processore a 400 MHz, il DM 800 HD Dreambox SE supporta il Linux TV API

  * Compatibile di Ethernet 10/100Mbit
  * Connettore HDMI
  * Tuner plug & play
  * Display a colori OLED
  * Plug & play slot per una interna da 2,5 "disco rigido SATA
  * Ulteriori un connettore eSATA

  Caratteristiche tecniche
  * 400 MHz processore MIPS
  * Enigma 2, Sistema operativo Linux
  * Colorato OLED - Esposizione
  * MPEG-2 / decodifica hardware H.264
  * Tuner: DVB-S, facoltativo: DVB-C, DVB-T
  * Modulo del sintonizzatore, Plug & Play
  * 2 x Smartcard-Reader (Dreamcrypt CA)
  * Mini USB per il servizio e l'aggiornamento software
  * Interfaccia Ethernet 10/100Mbit
  * 1 x SCART (RGB, FBAS o S-Video)
  * HDMI
  * 2 x USB 2.0
  * Modem analogico
  * S / PDIF per il flusso di bit digitale fuori (AC-3)
  Flash * 64 MByte, 256 MByte di RAM
  * 2 x SATA
  - Per HDD interno da 2,5 "
  - Una esterna eSATA
  * Liste illimitate della scanalatura per TV / Radio
  * Il tempo di cambiare canale <1 secondo
  * Esplorazione automatica di servizio
  * Direttamente le mazzo-liste
  * EPG (guida elettronica ai programmi)
  * Controllo multiplo di LNB-Commutazione di sostegni (supporti DiSEqC)
  * OSD in molte lingue e pelle-sostengono
  * Televideo Decoder
  * Alimentazione elettrica extern 12V



  ndersa dreambox 500 hd e ka cipin(procesorin) 400 megaherc

  DREAMBOX DM 500 HD

  L'ultimo gioiello della Dream Multimedia, Ricevitore satellitare digitale per HD programmi TV e radio.
  Le caratteristiche principali sono un processore a 400 MHz, il Dreambox DM 500 HD supporta il Linux TV API

  Interfaccia 10/100Mbps Ethernet compatibili
  Connettore HDMI
  porta eSATA

  Specifiche Tecniche:

  400 MHz processore MIPS
  Sistema operativo Linux
  2 volte a LED - Display
  MPEG-2 / decodifica hardware H.264
  Tuner: DVB-S2
  1 x Smartcard-Reader (DreamCrypt CA)
  eSATA
  Mini USB, servizio
  Interfaccia Ethernet 10/100Mbps
  1 x SCART (RGB, CVBS, YUV o S-Video)
  HDMI
  modem analogico
  S / PDIF ottico
  64 MB Flash, 256 MB di RAM
  liste di canali illimitata per TV / Radio
  Cambio canale in meno di un secondo
  la scansione automatica dei canali
  Supporto di elenchi Bouquet
  Supporta EPG (guida elettronica ai programmi)
  Teletext Decoder
  Supporta pił LNB-Switching control (DiSEqC)
  OSD in molte lingue e skin-support
  External 12V connettore di alimentazione
  DreamBox DM 500 HD specifiche
  DBS-Tuner DVB-S2:
  Gamma di frequenza 950 .... 2150 MHz
  Demodulazione DVB-S (QPSK), DVB-S2 (8PSK, QPSK)
  Symbol Rate DVB-S: 2 ... 45 Mbaud / s, SCPC / MCPC
  DVB-S2: 10-31 Mbaud / s (8PSK), 10-30 Mbaud / s (QPSK)
  Video Decoder:
  Compressione video MPEG-2 e MPEG-1 compatible, H.264
  Formati 4:3 / 16:9
  Letterbox for 4:3 TV-Device
  Audio decoder:
  Di compressione audio MPEG-1 e MPEG-2 Layer I e II
  Audio Mode Dual (main / sub), Stereo
  Frequenza: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz
  Uscita analogica:
  Output Level L / R 0,5 Vss su 600 Ohm
  THD> 60 dB (1 kHz)
  Crosstalk <-65 dB
  Uscita digitale:
  Output Level 0,5 Vss su 75 Ohm
  Frequenza: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz
  S / PDIF-Output optical, Toslink
  Uscita video:
  Uscita Composite Livello 1 Vpp + / - 0,3 dB su 75 Ohm
  Video parametro:
  Il livello d'ingresso composito 1 Vpp + / - 0,3 dB su 75 Ohm
  Televideo filtro in conformitą con ETS 300 472 Standard
  TV-Scart:
  Uscita: CVBS, YUV, RGB, S-Video
  Mini interfaccia USB servizio
  Funzione: Aggiornamento del firmware
  Ethernet:
  10/100 Mbit compatible
  Funzione: Aggiornamento del firmware
  Modem analogico:
  modem analogico per l'accesso a Internet
  LNB power:
  LNB Current 500mA max. ; Corto circuito
  LNB Voltage vertical <14V senza carico,> 11,5 V at 400mA
  LNB tensione orizzontale <20V senza carico,> 17,3 V at 400mA
  LNB shut-off in modalitą standby
  Numero della posizione del satellite attivi:
  DiSEqC 1.0/1.1/1.2 and USALS - Rotor Control
  Consumo:
  <12W a 12V operazione
  <1W in stand-by
  Tensione in ingresso:
  Alimentazione esterna:
  Ingresso:
  110-240V AC / 50-60Hz / 0,6 A
  Uscita:
  12V = / 3,0 A
  Informazioni generali:
  Temperatura ambiente 15 ° C. .. +35 ° C
  Umiditą <80%
  Dimensioni (L x P x A): 195 mm x 130 mm x 40 mm
  Peso: 0,7 kg

 8. #8
  Contributing Member
  Join Date
  02-11-2010
  Posts
  516
  Uploads
  157

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Ka dhe nja nje ndryshim tjeter thelbesor. Dreambox 500Hd ka porte hdmi d.m.th qe ka cilesi figure me te larte sesa db 800 hd qe nuk e ka kete porte. Ndersa db 800 hd ka 2 porta usb per foto e filma qe db 500 hd nuk i ka. Keshtu qe po ti vesh ne peshe me njeri tjetrin db 500 hd eshte shume me i mire sesa db 800hd si per cilesi figure ashtu edhe per shpejtesi ne nderrim kanalesh. Eshte dhe nje version me i ri db 800hd SE qe sapo ka dale ne treg. Ai eshte nje version i permiresuar i db 800 hd te vjeter vetem se e ka cmimin pak si te kripur 499 euro ndersa db 500hd e gjen online dhe 300 euro.

 9. #9
  Contributing Member
  Join Date
  02-11-2010
  Posts
  516
  Uploads
  157

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Quote Originally Posted by Frensi View Post
  faleminderit per sugjerimet tuaja

  Ca ndryshimi ka 800hd me 500hd dhe lexova diku ne kete forum se aparatet i klonon dhe kina (jane problematik keto te fundit)

  dhe sa mbits nevoitet interneti (minimalisht) qe mos te kete shkeputje figura

  Ju falenderoj
  Dreambox 800 Hd prodhohet ne mase nga Kina si klon, ndersa me sa di une dreambox 500hd akoma nuk eshte klonuar sepse edhe ne treg ka dale vetem ne Prill te 2010.

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2005
  Location
  Florence Italy
  Posts
  203
  Uploads
  1

  Re: Ke me sugjeroni ?

  Te sugjeroj Vu Solo dhe e harron cdo dm pastaj

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. Cfare aparati hd me sugjeroni?
  By olindo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 23
  Last Post: 22-12-2010, 19:58:43

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •