Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

 1. #1
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Question Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Me duhet te blej nje aparat te ri dhe ka kohe qe nuk jam i informuar rreth modeleve.
  Ne pergjithesi dua te shoh kanalet shqiptare dhe ato italiane.
  Nqs bej nje abonim ne ndonje server CCcam do te kem mundesine ti shoh apo ka ndonje alternative tjeter momentalisht?

  Per rreth njeqind euro me kane ofruar nje Openbox S9 HD PVR, rreth dyqind nje Pingtech 500HD (clone DM500 HD), dhe rreth treqind nje Qbox HD ose nje DM500 HD origjinal.

  Une dua te provoj nje abonim ne nje server CCcam sepse nuk kam kohe te merrem me gjera te tjera. Nuk dua te humb kohe me update, rifreskime etj etj, vetem ne rast se eshte shume e leverdisshme.

  Openbox S9 HD PVR nuk e di se klon i kujt eshte por besoj i DM500HD dhe eshte shume i lire dhe nese nuk ka probleme me cardsharing do te ishte zgjedhja me e mire edhe pse procesori nuk eshte i shpejte.

  Pingtech 500HD eshte klon i DM500 HD dhe per me teper ka edhe nje porte USB 2.0 qe Dreambox origjinal nuk e ka. (behet me modifikim por humb garancine) Gjithsesi besoj se ka nevoje per secondstage dhe cmimi eshte pak mbi dyqind euro.

  Qbox HD nuk e di nese eshte i vlefshem apo klon i kujt eshte por procesori nuk eshte shume i shpejte dhe kushton njesoj si DM500 HD origjinal, rreth treqind euro.

  Per te perdorur CCcam mund te mbaj te pa axhornuar dekoderin edhe per nje vit te tere dhe te perdor abonimin ne nje server apo do ishte i detyrueshem ndonje axhornim i dekoderit apo CCcam?

  Cila do ishte zgjedja me e mire dhe ekonomike?

 2. #2
  VIP Member Andushi's Avatar
  Join Date
  13-04-2010
  Location
  United Nations
  Posts
  4,101
  Uploads
  2,275

  Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Quote Originally Posted by inxhinieri View Post
  Me duhet te blej nje aparat te ri dhe ka kohe qe nuk jam i informuar rreth modeleve.
  Ne pergjithesi dua te shoh kanalet shqiptare dhe ato italiane.
  Nqs bej nje abonim ne ndonje server CCcam do te kem mundesine ti shoh apo ka ndonje alternative tjeter momentalisht?

  Per rreth njeqind euro me kane ofruar nje Openbox S9 HD PVR, rreth dyqind nje Pingtech 500HD (clone DM500 HD), dhe rreth treqind nje Qbox HD ose nje DM500 HD origjinal.

  Une dua te provoj nje abonim ne nje server CCcam sepse nuk kam kohe te merrem me gjera te tjera. Nuk dua te humb kohe me update, rifreskime etj etj, vetem ne rast se eshte shume e leverdisshme.

  Openbox S9 HD PVR nuk e di se klon i kujt eshte por besoj i DM500HD dhe eshte shume i lire dhe nese nuk ka probleme me cardsharing do te ishte zgjedhja me e mire edhe pse procesori nuk eshte i shpejte.

  Pingtech 500HD eshte klon i DM500 HD dhe per me teper ka edhe nje porte USB 2.0 qe Dreambox origjinal nuk e ka. (behet me modifikim por humb garancine) Gjithsesi besoj se ka nevoje per secondstage dhe cmimi eshte pak mbi dyqind euro.

  Qbox HD nuk e di nese eshte i vlefshem apo klon i kujt eshte por procesori nuk eshte shume i shpejte dhe kushton njesoj si DM500 HD origjinal, rreth treqind euro.

  Per te perdorur CCcam mund te mbaj te pa axhornuar dekoderin edhe per nje vit te tere dhe te perdor abonimin ne nje server apo do ishte i detyrueshem ndonje axhornim i dekoderit apo CCcam?

  Cila do ishte zgjedja me e mire dhe ekonomike?

  Bli Openbox S9 HD PVR pa u menduar fare per ate cmim dhe per ate qe ti e do. Ke dhe nje liste me opinione mbi kete aparat.


  Tung.
  Attached Files Attached Files

 3. #3
  Banned
  Join Date
  30-06-2005
  Location
  Kukes,Albania
  Posts
  4,252
  Uploads
  3,558

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  ju lutem mos hapni tema te reja kur ato ekzistojne http://www.satsupreme.com/showthread...ugjeroni/page3

 4. #4
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Faleminderit per pergjigjen andushi.
  Ndonjeri prej jush e ka perdorur ne cardsharing pa hasur ne probleme?

  @ylvi: mire mor grupi atehere t'i mbyllim te gjithe forumet, ca duhen kur nuk mund te pyesim ose te pergjigjemi.
  Une bera nje pyetje specifike per 4 modelet qe paraqita, dhe me perpara kerkova neper tema nese dikush kishte bere ndonje kerkese te perafert per te krahasuar keto modele ne lidhje me funksionin qe une dua te shfrytezoj por nuk gjeta gje.

  Gjithsesi nese kjo eshte politika e ketij forumi atehere nuk me mbetet veÁ se ti nenshtrohem dhe te kerkoj ndjese, fundja nuk eshte forumi i vetem qe ndjek persa i perket botes se sateliteve.

  Gjithe te mirat.

 5. #5
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Pershendetje,

  openboxin nuk e njof nga afer vetem ne teori, por un te sugjeroj nje Pingtech 500HD klon

  eshte klon i dm500hd dhe mund ti hedhesh imaget e tij pa problem dhe me cccam mund te mbash nje model edhe te vjeter qofte per sa kohe te duash me linje serveri, nuk ka skadence emulatori cccam.
  pastaj nese ske problem te shtosh dhe 100€ mer nje origjinal dhe ke mendjen e fjetur qe dhe freskimet do i besh me ss te fundit.

  dekoderet e tjere, sja vlen ti permendim meqe ti e shtrove qarte problemin se per Áfare te duhet boxi.

  kaloni mire.

  Quote Originally Posted by inxhinieri View Post
  Me duhet te blej nje aparat te ri dhe ka kohe qe nuk jam i informuar rreth modeleve.
  Ne pergjithesi dua te shoh kanalet shqiptare dhe ato italiane.
  Nqs bej nje abonim ne ndonje server CCcam do te kem mundesine ti shoh apo ka ndonje alternative tjeter momentalisht?

  Per rreth njeqind euro me kane ofruar nje Openbox S9 HD PVR, rreth dyqind nje Pingtech 500HD (clone DM500 HD), dhe rreth treqind nje Qbox HD ose nje DM500 HD origjinal.

  Une dua te provoj nje abonim ne nje server CCcam sepse nuk kam kohe te merrem me gjera te tjera. Nuk dua te humb kohe me update, rifreskime etj etj, vetem ne rast se eshte shume e leverdisshme.

  Openbox S9 HD PVR nuk e di se klon i kujt eshte por besoj i DM500HD dhe eshte shume i lire dhe nese nuk ka probleme me cardsharing do te ishte zgjedhja me e mire edhe pse procesori nuk eshte i shpejte.

  Pingtech 500HD eshte klon i DM500 HD dhe per me teper ka edhe nje porte USB 2.0 qe Dreambox origjinal nuk e ka. (behet me modifikim por humb garancine) Gjithsesi besoj se ka nevoje per secondstage dhe cmimi eshte pak mbi dyqind euro.

  Qbox HD nuk e di nese eshte i vlefshem apo klon i kujt eshte por procesori nuk eshte shume i shpejte dhe kushton njesoj si DM500 HD origjinal, rreth treqind euro.

  Per te perdorur CCcam mund te mbaj te pa axhornuar dekoderin edhe per nje vit te tere dhe te perdor abonimin ne nje server apo do ishte i detyrueshem ndonje axhornim i dekoderit apo CCcam?

  Cila do ishte zgjedja me e mire dhe ekonomike?

 6. #6
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  fiku75 jam shume dakort me ty persa i perket Dreambox DM500 HD dhe natyrisht do ishte zgjedhja me e mire por per momentin mora Openbox SD9 HD PVR.

  Provova nje server free NewCamd dhe funksionoi pa problem (edhe pse bllokohej shpesh figura per shkak te qualitetit te serverit).

  Per momentin shpresoj te shkoje mire ky, me vone ndoshta do te marr nje DM500 HD.

 7. #7
  Contributing Member pleshina's Avatar
  Join Date
  08-11-2006
  Posts
  985
  Uploads
  13

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Quote Originally Posted by inxhinieri View Post
  fiku75 jam shume dakort me ty persa i perket Dreambox DM500 HD dhe natyrisht do ishte zgjedhja me e mire por per momentin mora Openbox SD9 HD PVR.

  Provova nje server free NewCamd dhe funksionoi pa problem (edhe pse bllokohej shpesh figura per shkak te qualitetit te serverit).

  Neqofte se di ndonjeri ndonje server te mire per abonim i lutem te me shkruaje ne MP.
  Per momentin shpresoj te shkoje mire ky, me vone ndoshta do te marr nje DM500 HD.
  Nuk paske bere zdhedhje te keqe,por mendimi ime eshte qe merr nje spiderbox 9000 hd,eshte shume i let ne perdorim dhe punon fantazi,kshtu une mendoj dhe nuk eshte qmimi i lart diku sillet rreth 200 euro

 8. #8
  VIP Member Mr-Bledi's Avatar
  Join Date
  20-04-2011
  Location
  .bat
  Posts
  1,118
  Uploads
  12

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  une perdori dreambox dm500-s
  tani do marri edhe nje dm800 HD teper i kenaqur,
  shpresoj qe te mos marri nje klon me dm800HD :S
  sa per sharing servers, ka free sa te duash, :D mbaron pune! :P

 9. #9
  VIP Member Andushi's Avatar
  Join Date
  13-04-2010
  Location
  United Nations
  Posts
  4,101
  Uploads
  2,275

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  Quote Originally Posted by Mr-Bledi View Post
  une perdori dreambox dm500-s
  tani do marri edhe nje dm800 HD teper i kenaqur,
  shpresoj qe te mos marri nje klon me dm800HD :S
  sa per sharing servers, ka free sa te duash, :D mbaron pune! :P
  Pershendetje,

  Mr-Bledi mos u nxito persa i perket Dreambox 800HD.
  Po flasim nese do te blesh nje klon, dhe per mua merr nje Dreambox 500HD ketu, mos u nis nga numri DM800HD dhe DM500HD sepse DM500HD ka dale me vone se DM800HD dhe ka nje sere parametrash me te larte dhe procesor dual core real etj. Kloni DM500HD nga kloni DM800Hd ka nje diference prej 20 euro keshtu qe ja vlen.

  Tung

 10. #10

  Re: Cilin te zgjedh Openbox Pingtech Qbox apo Dreambox?

  per shendetje desha nje pyetje nese keni mundsi te me ndihmoni ne lidhje me reseverat hd
  me te per me preferoni ju qe ta marr dreambox hd 800 apo openbox 9s dhe me tregoni sinqerish
  pershendetje respekt

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. Info MANUALE PERDORIMI - per - Dreambox-CCcam-Azbox-Qbox - etj...
  By xaku86 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 77
  Last Post: 29-11-2017, 23:47:54
 2. New Latest RADAR For Qbox HD and Qbox mini
  By kiliantv in forum Q-Box Software and Tools
  Replies: 36
  Last Post: 10-12-2010, 13:22:00
 3. New Latest RADAR For Qbox HD and Qbox mini
  By kiliantv in forum Q-Box Images
  Replies: 36
  Last Post: 10-12-2010, 13:22:00
 4. Nabilosat blackhole v11g2 cilin bootloder ka ??
  By humaxdriver in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 21-08-2009, 11:11:10
 5. Openbox ??
  By TeQuilla in forum General Discussions: Cardsharing
  Replies: 4
  Last Post: 08-07-2009, 22:27:11

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •