Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Edison Argus MINI IP

 1. #1
  Junior Member
  Join Date
  29-05-2011
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Question Edison Argus MINI IP

  Pershendetje te gjitheve!
  Para disa kohesh kam marre nje Box "Argus MINI IP HD" si kjo ketu i kam instaluar nje firmware te ri brenda te quajtur "CCcam Amiko@Edision Mini 1.3.24 By DDC" mirepo kam nje problem. Aktualisht jam i aft te fus Cline,Nline ne box , dmth te lidhem me linja te tjera por nuk mund te bej dot CARD SHARING sepse i vetmi emulator qe me ofron box si server eshte HOMECAMD , ska gje tjetetr , ndersa si klient ka CCcam , NEwCamd , edhe nja dy te tjera. A mund te me ndihmoj njeri te dije nese kjo paisje mund te bej Card Sharing? dhe nese PO si i behet? Flm

 2. #2
  VIP Member fushkrujs's Avatar
  Join Date
  19-06-2009
  Posts
  2,585
  Uploads
  1,070

  Re: Edison Argus MINI IP

  Shiko kete njeher ndoshta eshte dicka per ju,
  eshte dhe per mini ip.  Code:
  si mund ta pėrdor VIP si Klient 
  
  E parė e rrjetit duhet tė ketė. Kėtu goditje nė rrjet dhe tė vendosur DHCP.
  Shtesat:
  Ndonjėherė ajo mund tė jetė e pėrparėsi pėr tė dhėnė VIP njė IP fikse. Skenari ėshtė marrė nga goditje me DHCP. Tashmė ju mund tė paraqisni asgjė.
  E kam testuar tė dyja. Tė dy u nė mua me njė Fritzbox si njė pėrsėritės. Kur njė Link TP si Client IP ėshtė njė IP tė caktuar pėr VIP ka provuar asgjė tė mirė.
  
  
  
  
  
  
  Nė menynė nė klientėt e tyre tė marrin pėrgatitje e njė foto tė ngjashme. Shtypni butonin e verdhė dhe qė ju tė merrni foto e mėposhtme:
  
  
  
  
  
  
  1 deinaccount.dynds.org shtypit dhe qė ju tė merrni foto e mėposhtme:
  
  
  
  shkronja tė vogla nė telekomandė Page + dhe ju merrni foto e mėposhtme:
  
  
  
  
  
  
  Me butonin e kaltėr nė tė mėparshmet. Delete org
  nė fushė tė hapur qė ju shkruani deinaccount.dyndns.org tuaj tani. Pikė unė kam gjetur vetėm nė shkronja tė mėdha. This Page - Press dhe ju jeni me shkronja tė mėdha. Make faqen deri ku letra tė vogla nė.
  
  Kushdo qė shkruan njė shumė tė SMS nė telefonin celular mund tė shkruaj me tastierė. Ēelėsat Numri kanė funksione tė shumėfishta.
  
  Save me butonin e kuq
  
  Pėr CS me anė tė I-Net nevojat e IP nė linjė asgjė nuk mund tė jetė futur. Ajo ėshtė krijuar automatikisht.
  
  Kjo ishte pėr CS mbi internet.
  
  Kur ju veshin nė shtėpi emrin CS server nė emėr tė server. Pėr shembull: VIP, Dreambox ose Fritzbox.
  
  IP ėshtė nė pėrputhje tė IP e serverit.
  
  2 Port thjesht prishėsh
  
  3 Pėrdoruesit: tė bėrė kėtu, si dhe pėr tė hyra dinamike. Clear button blu para se me shėnimet e mėparshme dhe pėr tė shpėtuar atė me njė buton tė kuqe.
  
  4 Fjalėkalimi: si mė sipėr, me njė buton blu tė fshini hyrjen e mėparshme, shkruani fjalėkalimin tuaj dhe pėr tė shpėtuar atė me njė buton tė kuqe.
  
  5 Deskey ėshtė e nevojshme pėr newcamd. Kėtu.
  Jo re pėr CS me Deskey CCcam.
  
  6 server aktivizuar duke shtypur OK
  
  7 Enable DNS, gjatė kryerjes sė I-Net CS
  
  8 EMM aktivizuar kur njė server ka njė Fritzbox
  
  9 Zgjidh EMU. Pastaj ne tė marrė foto e mėposhtme:
  
  
  
  
  
  Newcamd opsion kur server lexon kartėn e newcs. CCcam zgjidhni nėse serveri jep CCcam.
  
  Nėse keni hyrė nė ēdo gjė tė saktė, ju merrni tė tilla njė foto:
  
  
  
  
  Klienti do tė dėrgojė ECM nė server. Ai lidhur.
  
  
  Nėse figura nuk duket si Kontolle e parė tė rrjetit. Tė shtypni butonin blu dhe tė pėrsėritur testin e ping. Nėse kjo nuk funksionon: Regjistrimi kontrolloni nėse ata janė nė rregull pėr tė kontaktuar server.
  
  Pėrndryshe: CS fal gabimet ortografike: p.sh. Presje nė vend tė pikė tė shkrimit shumė hapėsirė, apo e gabuar.
  
  Pėrdoruesit dhe fjalėkalimin duhet tė jenė tė ndryshme.
  
  Ju uroj shum sukses.
  Attached Files Attached Files

 3. #3
  VIP Member fushkrujs's Avatar
  Join Date
  19-06-2009
  Posts
  2,585
  Uploads
  1,070

  Re: Edison Argus MINI IP

  Ketu jan disa udhezime per caktimin e IP Mini klientit

  Menu> Press> Interneti>> Net config klientit> shtypni buttonin e Verdh

  Name Server ................ Adresa IP nga serveri (ose dyndns)
  IP ................................ ashtu lejeni
  User Name ................... user
  Passwort ..................... pass
  Key DES ...................... 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14
  Active Server ............... Shtypni OK dhe pika eshte jeshile
  EMM Aktiv ............. Shtypni OK dhe pika eshte jeshile
  Emulation .................... Zgjidh CCcamd

  cdo gje me butonin e kuq Pranoje!

 4. #4
  Junior Member
  Join Date
  29-05-2011
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Re: Edison Argus MINI IP

  Ne radhe te pare ju falenderoj per pergjigjet. Kjo qe me ke derguar ti esthe procedura aktuale qe behet dhe tek boksi im , mire po problemi eshte se ne kete menyre krijohet nje server me emulator HOMECAMD , dhe HOMECAMD nuk eshte compatible me CCcam , ndaj po kerkoj te dije nese mund te behet nje server qe te ket si emulator CCcam e jo HomeCamd.

 5. #5
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Edison Argus MINI IP

  o edision mini nuk mund te behet server me ccam vetem klient.

 6. #6
  Member denisvl's Avatar
  Join Date
  14-06-2011
  Location
  Athens
  Posts
  95
  Uploads
  0

  Re: Edison Argus MINI IP

  mirembrema ne te qith,
  Jam ne kerkim te nje aparati satellitor qi te lozi cccam(client) per disa veta ktu ne athine.Kam provuar dreamboxet kinez por nuk kam qjen i kenaqur se kan nxjer shum probleme me diseq edhe me tunerin.Aparatet i dua qe te punjonen sa me stable munden.Por nuk dua edhe qe te jen shume te shtrejnt.Kam ven ne shy Edision pingulux HD ,edhe nje spiderboxin sd 5000...
  Ju lutem po keni mundesi ke aparat me keshiloni te mar.....???
  Nje eshte hd edhe tjetri eshte sd.........
  Ju qe keni perdorur pingulux me cccam si klienta keni qen te kenaqur....???
  Por dini na nje satellite tjeter der ne 150 euro qe eshte me i mire se kta ma thoni.....???

  shum falleminderit
  pres pergjigje

 7. #7
  Member denisvl's Avatar
  Join Date
  14-06-2011
  Location
  Athens
  Posts
  95
  Uploads
  0

  Re: Edison Argus MINI IP

  ???????????????

 8. #8
  Super Moderator missoervin's Avatar
  Join Date
  24-12-2008
  Location
  www.satsupreme.com
  Posts
  2,657
  Uploads
  226

  Re: Edison Argus MINI IP

  ketu nuk te kthen njeri pergjigje per hallin qe ke se je ne temen e gabuar. per shitblerje ke temen e duhur ketu http://www.satsupreme.com/showthread...RKOJ-SHES-BLEJ
  Quote Originally Posted by denisvl View Post
  ???????????????

 9. #9
  Junior Member
  Join Date
  10-10-2013
  Posts
  14
  Uploads
  0

  Re: Edison Argus MINI IP

  pershendetje te gjitheve kam nje argus mini ip dhe i kam instaluar 1.1.5.21 emu me loader 1.1.6 ,hs 2.37 dhe kisha futur nje nass.cfg file qe ishte per 15 dite free sot mbaroji mund te me ndihmoni ca mund te ve free ke ky receiver dhe si ti shtoj constant cw per tring se se ka ke keys

 10. #10
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,665
  Uploads
  288

  Re: Edison Argus MINI IP

  Quote Originally Posted by ketarsi View Post
  pershendetje te gjitheve kam nje argus mini ip dhe i kam instaluar 1.1.5.21 emu me loader 1.1.6 ,hs 2.37 dhe kisha futur nje nass.cfg file qe ishte per 15 dite free sot mbaroji mund te me ndihmoni ca mund te ve free ke ky receiver dhe si ti shtoj constant cw per tring se se ka ke keys
  Kanalet e tringut u mbyllen ne ccw, po te dergoj celsat e azhornuar ku jane dhe celsat e Tringut
  Attached Files Attached Files

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Edison Argus Piccolo
  By Edo2 in forum Edision Firmware
  Replies: 4
  Last Post: 01-07-2011, 00:25:46
 2. help for edition argus mini 2in1 ip
  By roxy90 in forum Edision
  Replies: 0
  Last Post: 23-10-2010, 15:46:02
 3. EDISION ARGUS MINI 2 in 1 HD IP COMBO
  By filiberto in forum Italian / Italiano
  Replies: 12
  Last Post: 07-10-2010, 18:20:09
 4. Question Edision Argus mini IP Astra 28,2° settings?
  By Kevin2k1 in forum Edision
  Replies: 0
  Last Post: 30-09-2010, 23:56:10
 5. Edision Argus mini 2-1
  By stergiost3 in forum For Sale
  Replies: 1
  Last Post: 15-01-2010, 22:20:27

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •