Results 1 to 9 of 9

Thread: Season logger interface

 1. #1
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,783
  Uploads
  503

  Season logger interface

  pershendetje te gjitheve

  kam blere kete Season logger interface(ne foto) por nuk po arrij ta vendos ne pune sepse me mungon nje soft i sakte qe nuk po e gjej dot
  kush mundet te me dergoje ndonje soft apo info ku mund te gjej softin e duhur per ta vene ne pune

  flm

  Season-Interface-Logger.jpg

 2. #2

  Re: Season logger interface

  per ca sherben kjo more djema???

 3. #3
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,783
  Uploads
  503

  Re: Season logger interface

  eshte nje instrument qe sherben per monitorimin dhe emultimin e nje smart card,por per te bere nje pune te tille ka te domosdoshme nje software te pershtatshem,te cilin une nuk po e gjej dot

  kush me ndihmon me nje soft ???

  me programin fausto nuk arrij dot ta vendos ne pune

 4. #4
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,043
  Uploads
  70

  Re: Season logger interface

  Quote Originally Posted by benardi View Post
  eshte nje instrument qe sherben per monitorimin dhe emultimin e nje smart card,por per te bere nje pune te tille ka te domosdoshme nje software te pershtatshem,te cilin une nuk po e gjej dot

  kush me ndihmon me nje soft ???

  me programin fausto nuk arrij dot ta vendos ne pune
  manual,shkarko ketu:
  card explorer 1.5 logger shkarko ketu:
  edhe ketu:

 5. #5
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,783
  Uploads
  503

  Re: Season logger interface

  i kam provuar te tre por nuk bejne pune

  e para eshte manual e dyta eshte program i duolabs dhe funksionon vetem me cas2,une kam cas3 plus ,kurse programet e tjera me poshte jane relativisht te vjetra dhe duhet te punosh me pc fiks per arsye te portes com, jo pc portatile qe kam une ne shpi

  gjithsesi flm

  problemi eshte kjo season qekam une punon mire me fausto program por asnje nuk po me jep guiden e duhur

 6. #6
  Giga68
  Join Date
  27-09-2007
  Location
  Shqiponja
  Posts
  337
  Uploads
  191

  Re: Season logger interface

  hidhi nje sy mbase te ndihmon

  mos harro te duhet nje SBCL/vPlug per me shum ketu

  This "SimpleLogger" can be used to watch the traffic between Smartcard and
  CAM. (Passive Mode)
  Further more it can be used as an Season Interface without an inserted Smart-
  card (active Mode)

  Normally the power for the MAX232 is drawn out of the Cardslot in the Sat-
  receiver. Some Models, like the Irdeto System, can detect the higher current
  and do not work. So this Interface uses a external Voltage for the MAX232.
  It is regulated to 5 Volt onboard, so you can use any cheap powersupply in
  the range of 8 to 25 Volt.

  To make this design cheap there are no gimmicks like flashing diodes
  or expensive connectors and switches. You have to solder the 9 or 25
  pin serial cable directly the corresponding pads of the PCB.


  ++++++++JUMPERS+++++++++


  JP1 is for "Write enable". If in passive Mode, it is impossible to write
  accidently to the card or disturb the datatraffic with unwanted data.

  Shorting pin 1 + 2 -> Active Mode (Write enabled)
  use this setting only, if no Card is inserted in the onboard slot.

  Open pin 1 + 2 -> Passive Mode (Write disabled)
  Use this setting, if you want only watch the traffic between the inserted
  card in the onboard slot and the receiver.


  JP2

  JP2 is´nt really a Jumperblock it is the connection to the serial
  Port of the Hostcomputer and the external power supply.


  JP2 9Pin SubD Serial port cable

  Reset -> Pin 1
  RX Data -> Pin 2
  TX Data -> Pin 3
  Gnd -> Pin 5


  Gnd -> Supply Ground
  Vcc -> +8 to +20 Volt AC

  Note: with some Software it is possible that you have to connect the pins
  4,6 and 8 together. This is best done directly at the DB9/25 connector.

  ++++++++PARTLIST+++++++++

  IC1 = MAX232
  IC2 = 78L05
  D1 = BAT41 Shottky!!
  D2 = 1N4148 / 1N914
  C1 = 100nF Keramik
  C2 = 100nF Keramik
  4 x 2u2 Tantal / 25 V
  1x Smartcardadapter Amphenol


  ++++++REMARKS+++++

  It is very important for this design to use a Shottky diode for D1.
  Any other type will definitely NOT work!
  Look for the right polarity of the tantalum condensators! The
  MAX232 includes a so called chargepump and generates positive an
  negative Voltages respect to ground. So it is possible that the
  positive pole of an condensator is connected to ground - this is
  NOT wrong!

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Season logger interface

  Benard,

  nga sa me del nga kerkimet e mia ty te duhet nje ose disa nga keto programe te vjetra por perfekte per kte lexues "te vjeter"

  greywolf ose greywolf midnight

  ose lexo ketu nese ka te beje me ate qe kerkon ti

  por ajo qe me duket e pershtatshme meqe e lexova nga nje forum italjan eshte kombinacjoni Season interface + wce1.34full (ky i fundit software)

  Perndryshe gjej kohe dhe lexo keto


  kalo mire dhe na thuaj po nxore gje ne drite.
  Quote Originally Posted by benardi View Post
  pershendetje te gjitheve

  kam blere kete Season logger interface(ne foto) por nuk po arrij ta vendos ne pune sepse me mungon nje soft i sakte qe nuk po e gjej dot
  kush mundet te me dergoje ndonje soft apo info ku mund te gjej softin e duhur per ta vene ne pune

  flm

  Season-Interface-Logger.jpg

 8. #8
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,783
  Uploads
  503

  Re: Season logger interface

  fiku

  flm per programin e shkarkova dhe punonte por eshte i vjeter dhe eshte vetem per irdeto1 ,duke lexuar verdalle neper forume pashe qe eshte nje tjeter program i ngjashem dhe eshte per irdeto2,por nuk arrita ta shkarkoj dot

  ndersa fausto eshte tamam per kete pune por skuadra qe ka krijuar programin duhet ta te japi mundesine te hysh ne serverin e tyre dhe te shkarkosh file

  po nxorra gje ne drite patjeter qe do ta sjell ketu

  tosi

  flm por ato programe jane shume te sofistikuara per mua nuk arrij ti deshifroj dot pasi jane edhe ne gjuhen anglese

  gjithesi flm

 9. #9

  Re: Season logger interface

  mirmbrema me duhet nje ndihme me logerseson2 me duhet ndonje soft si te lexoj conax 0b00 + 0baa dhe nds 09cd nese arrij te lexoj loget ju premtoj se kush me ndihmon do i jap nline
  flm
  Quote Originally Posted by benardi View Post
  fiku
  flm per programin e shkarkova dhe punonte por eshte i vjeter dhe eshte vetem per irdeto1 ,duke lexuar verdalle neper forume pashe qe eshte nje tjeter program i ngjashem dhe eshte per irdeto2,por nuk arrita ta shkarkoj dot

  ndersa fausto eshte tamam per kete pune por skuadra qe ka krijuar programin duhet ta te japi mundesine te hysh ne serverin e tyre dhe te shkarkosh file

  po nxorra gje ne drite patjeter qe do ta sjell ketu

  tosi

  flm por ato programe jane shume te sofistikuara per mua nuk arrij ti deshifroj dot pasi jane edhe ne gjuhen anglese

  gjithesi flm

Similar Threads

 1. New Wanted Season Interface
  By passete in forum Wanted
  Replies: 0
  Last Post: 11-06-2011, 13:44:51
 2. SC Logger-Season with memory: info on a product
  By E.Hyde in forum Season Interface
  Replies: 0
  Last Post: 07-07-2009, 12:51:36
 3. Season Interface
  By hotboy183 in forum Gbox Software and Tools
  Replies: 1
  Last Post: 12-04-2009, 22:40:59
 4. Explications Season interface
  By youri89 in forum French / Français
  Replies: 1
  Last Post: 09-01-2009, 05:38:20
 5. Season Interface
  By sela in forum Season Interface
  Replies: 1
  Last Post: 17-04-2006, 10:37:12

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •