Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Informacione rreth 3D

 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  12-01-2009
  Posts
  289
  Uploads
  0

  Informacione rreth 3D

  Kerkoj falje paraprakisht nese e kam rihapur kete teme.

  Ne nje TV 3D per ta shijuar kete format nga ndonje kanal satelitor qe gjithashtu eshte 3D, duhet patjeter te jete edhe RESIVERI 3D???

 2. #2
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: 3D

  Quote Originally Posted by rotnemh View Post
  Kerkoj falje paraprakisht nese e kam rihapur kete teme.

  Ne nje TV 3D per ta shijuar kete format nga ndonje kanal satelitor qe gjithashtu eshte 3D, duhet patjeter te jete edhe RESIVERI 3D???
  Nuk ka nevoje, vetem se te duhen Syze, ne turksat eshte nje kanal Test 3D, provoje atje ..... (aparati dhe Tv duhet te jete HD)

 3. #3
  Super Moderator missoervin's Avatar
  Join Date
  24-12-2008
  Location
  www.satsupreme.com
  Posts
  2,657
  Uploads
  226

  Re: 3D

  Jo nuk ke bere gabim, je mese ne regull dhe une do ta shtroja kete pyetje por pak me specifike ose me te detajuar. Nese kam nje dm800HD ose nje tjeter aparat qe suporton kanalet HD, dalin me dy figura (dy pamje te njejta, ose tv i ndare ne dy pjese) ne kete status nese eshte i lidhur me nje tv 3D suportohet pamja 3D apo vazhdon e njejta situate? Kush na thot qe me dm 800HD, DM80HD SE, DM8000, DM500HD dhe te tjere qe mund te hapen kanalet 3D nese kemi nje TV 3D mund te shohim vertet 3D?
  Quote Originally Posted by rotnemh View Post
  Kerkoj falje paraprakisht nese e kam rihapur kete teme.

  Ne nje TV 3D per ta shijuar kete format nga ndonje kanal satelitor qe gjithashtu eshte 3D, duhet patjeter te jete edhe RESIVERI 3D???

 4. #4
  Giga68
  Join Date
  27-09-2007
  Location
  Shqiponja
  Posts
  337
  Uploads
  191

  Re: 3D

  Quote Originally Posted by missoervin View Post
  Jo nuk ke bere gabim, je mese ne regull dhe une do ta shtroja kete pyetje por pak me specifike ose me te detajuar. Nese kam nje dm800HD ose nje tjeter aparat qe suporton kanalet HD, dalin me dy figura (dy pamje te njejta, ose tv i ndare ne dy pjese) ne kete status nese eshte i lidhur me nje tv 3D suportohet pamja 3D apo vazhdon e njejta situate? Kush na thot qe me dm 800HD, DM80HD SE, DM8000, DM500HD dhe te tjere qe mund te hapen kanalet 3D nese kemi nje TV 3D mund te shohim vertet 3D?
  per te gjith ata qe nuk e dine se si funksionon 3D

  e para duhet nje tv 3D dhe qe te shikoni duhet te futeni ne menu e tv per ta kthyer tv nga normale ne figur 3D per te gjitha stacionet

  dhe po nuk pate syze nuk mundeni te shikoni tv

  stacionet qe dalin me dy figura jane vetem reklama dh jo 3D se po te ishin 3D ti nuk mundet ti shikosh me sy te lir (domethene pa syse)

  aparati nuk ka te beje me stacionet 3D mjaton te jete HD

 5. #5

  Re: 3D

  Te gjithe stacionet qe transmetojne me dy figura ose SBS(side by side) jane transmetime 3d.
  Duhet nje procesues sinjali per ta kthyer kete sinjal ne sinjal te "kuptueshem".
  Keta procesues sinjali mund te shiten me vete ose bashke me TV, projektor etj.
  Per t'iu pergjigjur pyetjes: cdo receiver HD mjafton per te marre sinjalin 3d.
  Per te pare nje sinjal 3d te duhet:
  TV 3d + Syze
  Projektor 3d + Syze
  Ose, vetem tv 3d pa syze, si ne rastin e TV Toshiba.
  Nqs ne kete moment ke vetem nje receiver HD, te keshilloj te shikosh me kujdes teknologjite e ndryshme qe ofrohen per 3d, sepse secila ka perparesite dhe problemet e veta.

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  12-01-2009
  Posts
  289
  Uploads
  0

  Re: 3D

  Faleminderit ne pergjegjie, dmth jan te nevojshme 2 aparate.:
  TV 3D + Resiver HD
  Syzet nuk i permenda pasi qe blihen bashk me TV3D.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  12-01-2009
  Posts
  289
  Uploads
  0

  Re: 3D

  Quote Originally Posted by albsky View Post
  Te gjithe stacionet qe transmetojne me dy figura ose SBS(side by side) jane transmetime 3d.
  Duhet nje procesues sinjali per ta kthyer kete sinjal ne sinjal te "kuptueshem".
  Keta procesues sinjali mund te shiten me vete ose bashke me TV, projektor etj.
  Per t'iu pergjigjur pyetjes: cdo receiver HD mjafton per te marre sinjalin 3d.
  Per te pare nje sinjal 3d te duhet:
  TV 3d + Syze
  Projektor 3d + Syze
  Ose, vetem tv 3d pa syze, si ne rastin e TV Toshiba.
  Nqs ne kete moment ke vetem nje receiver HD, te keshilloj te shikosh me kujdes teknologjite e ndryshme qe ofrohen per 3d, sepse secila ka perparesite dhe problemet e veta.
  te keshilloj te shikosh me kujdes teknologjite e ndryshme qe ofrohen per 3d, sepse secila ka perparesite dhe problemet e veta
  ma detalisht te lutem, permende cfar perparsish apo problemesh mund te kete nje TV 3D?

 8. #8

  Re: 3D

  TV 3d mund te ndahen ne 3 kategori:
  1. 3d pa syze
  2. 3d me syze aktive
  3. 3d me syze pasive
  (Nuk po flas per anaglyph 3d sic eshte permendur me siper rasti i testit tek Turksat)

  3d pa syze(Toshiba) nuk me pelqen pasi te jep vetem idene e thellesise, por nuk ka efekte te daljes se menjehershme te objekteve (popup)
  3d pasive(LG) eshte shume e mire per t'u pare, syzet kushtojne shume pak, por rezolucioni eshte sa gjysma e FullHD dhe mund te shikohet blur me sy te lire
  3d aktive(Panasonic, LG, Sony, Samsung + shume projektore LED, DLP etj) eshte teknologjia qe perdoret me shume.
  Rezolucioni eshte shume i mire, cilesia maksimale e figures, por here pas here ka probleme si ghosting, rainbow, flicker etj. Kjo eshte shume ne varesi edhe te prodhuesit. Psh thuhet se Panasonic plasma vuan ne minimum problemet e permendura.
  Personalisht mendoj qe zgjidhja me optimale per 3d eshte me projektor.
  Ne varesi te buxhetit mund te zgjidhet:
  Projektor 720p (Optoma, Acer), rreth 1000$
  Projektor 1080p (JVC, Panasonic, Sony), por cmimi eshte mbi 3000$

 9. #9
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: 3D

  une kam vu+solo edhe televizor me 3D edhe kanalet 3D shikohen pa problem fare pothujse te gjitha paketat kane nga nje kanal 3D qe mund ti provoni,
  edhe sigurisht qe ju duhen edhe syze per te pare kto kanale .
  Quote Originally Posted by missoervin View Post
  Jo nuk ke bere gabim, je mese ne regull dhe une do ta shtroja kete pyetje por pak me specifike ose me te detajuar. Nese kam nje dm800HD ose nje tjeter aparat qe suporton kanalet HD, dalin me dy figura (dy pamje te njejta, ose tv i ndare ne dy pjese) ne kete status nese eshte i lidhur me nje tv 3D suportohet pamja 3D apo vazhdon e njejta situate? Kush na thot qe me dm 800HD, DM80HD SE, DM8000, DM500HD dhe te tjere qe mund te hapen kanalet 3D nese kemi nje TV 3D mund te shohim vertet 3D?

 10. #10
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: 3D

  jo,
  mjafton tv 3d dhe syzet e tij.


  Quote Originally Posted by rotnemh View Post
  Kerkoj falje paraprakisht nese e kam rihapur kete teme.

  Ne nje TV 3D per ta shijuar kete format nga ndonje kanal satelitor qe gjithashtu eshte 3D, duhet patjeter te jete edhe RESIVERI 3D???

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Ndihem Rreth JCS...
  By The-Rock in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 24-07-2011, 21:06:13
 2. Ndihm rreth CARDSHARING
  By problemi in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 27-01-2010, 14:22:02
 3. [Pytje] Rreth Reserverit?
  By The-Rock in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 17-02-2009, 22:33:01
 4. [Ndihem] Rreth Thor'avė
  By The-Rock in forum Albanian / Shqip
  Replies: 4
  Last Post: 14-02-2009, 22:37:00
 5. rreth diseqc
  By SkinArt in forum Albanian / Shqip
  Replies: 11
  Last Post: 29-04-2008, 12:31:01

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •