Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

 1. #1
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  me ndihmoni dot te konvertoj nje Coship ne Truman 9000,e di qe jane klone me sa kam pare.aktualishtn ka nje soft DSR 5003 brenda aparati por dua ta konvertoj.kush me thot proceduren dhe te me postoje materialet qe duhen?
  faleminderit!

 2. #2
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  Quote Originally Posted by vini-el View Post
  me ndihmoni dot te konvertoj nje Coship ne Truman 9000,e di qe jane klone me sa kam pare.aktualishtn ka nje soft DSR 5003 brenda aparati por dua ta konvertoj.kush me thot proceduren dhe te me postoje materialet qe duhen?
  faleminderit!

  Truman 9000
  Softi eshte poshte por a i ben apo jo nuk e di. Pa qene i sakte mos e provo....

  OSe per me sakte dergo te gjithe te dhenat e softit qe ke aktualisht...
  Attached Files Attached Files

 3. #3
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  aktualisht ka soft DSR 5003 AXIL.gjithandej ne net e kam pare qe eshte klone dhe me kete Truman.por tegjitha klonet qe i kam provuar e kan softin ne formatin .bin kurse ky Truman e paska ndryshe.me cfare loaderi ta uplodoj?boot version eshte 39.02

 4. #4
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,782
  Uploads
  503

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  (vini-el,keto jane clonet e ketij aparati)

  ASTROVOX VSR-2500 FTA
  AXIL AD 600
  BIGSAT DSR 5000 SLIM
  BIGSAT DSR 8000 DELUXE
  BOSTON 4500
  CHESS DSR 5003
  CHROMELINE 8055 DCI
  CHROMELINE 8065 DCI
  CONDOR 4000
  CONDOR 4000 FTA
  CONDOR 4500
  COSHIP 2300A
  COSHIP 2300B
  COSHIP 5300 (2XCI)
  DIGISHIP 2300A
  DSR 5000 SLIM
  DSR-5003
  ECHOSTAR DSB900
  FERGUSON CF-2000AT
  FITCO 3000
  FMD ST 864D
  GINZA ST6000
  GLOBO SILVERLINE 1005
  INTERMEDIA STAR DSR 3300 (BOOT 39.02)
  INTERSTAR BIGSAT DSR 8000 DELUXE
  IRIS 3000
  IRIS 3300 TOKYO BOX 5000
  KOSCOM DSR 5002
  KOSCOM DSR 5003
  LEADER 9500 FTA
  MAXTRONICS DSR 5200
  MEDIACOM 930I
  METABOX 2 FTA
  METABOX 3
  MICRO-X MDR-4500 FTA
  MICRO-X WMD-4500 FTA
  MICRO-X WMD-4500 FTA
  NEW STAR
  NEXTKEY 2300A
  NEXTKEY L NK-2300A FTA
  OPENTEL 4000
  PMB TN 2004
  PMB TN 2004
  RICHVIEWDIGITAL DVB-S CA/CI
  RICHVIEWDIGITAL DVB-S FTA
  RICHVIEWDIGITAL DVB-T
  SAMSTAR 8800
  SAMSTAR6000
  SCA S 400
  SCHWAIGER DSR 1001
  SIGNAL 4000
  SILVERLINE 2500
  SKYPLUS 700F
  STARBOX DTT-3000
  STARNET 4300
  STARSAT 1700
  STARSAT 1700D
  STARSAT SRX-1800D
  STARWAY 210/ 310/ 550FTA
  STARWAY 4300FTA
  STARWAY 4300FTA
  STRONG SRT 3680
  STRONG SRT3700
  TBOSTON 4500
  TOKYO BOX 5000
  TOKYOSAT FTA-5400
  TOKYOSAT FTA-5400
  TONNA SD 5000
  TOPSAT 5000 FTA
  TRIDENT 4500 FTA
  TRUMAN 9000
  VISIOSAT TVS 4500 D

 5. #5
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  Quote Originally Posted by vini-el View Post
  aktualisht ka soft DSR 5003 AXIL.gjithandej ne net e kam pare qe eshte klone dhe me kete Truman.por tegjitha klonet qe i kam provuar e kan softin ne formatin .bin kurse ky Truman e paska ndryshe.me cfare loaderi ta uplodoj?boot version eshte 39.02
  Pse kerkon ta kthesh ne SW tjeter????

  DSR5003 Axil TonA/B OK 15.01.2011 N2Firm SoftWare

  Bulsat (Hellassat 39.0E)
  - Hustler ok
  - TV Globo ok
  - Kingston ok
  - Rai ok
  - MTech ok
  - Biss Key Full OK

  ORF-AustriaSat (Astra 19.0E)ok ME CELSAT E FUNDIT
  Attached Files Attached Files

 6. #6
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  durresi sh flm por un DSR 5003 AXIL TON A e kam aktualisht.ja kam fut qe pardje.por kodet e bulsat nuk i ka mgjths lex tek update.tani qe do i fusja nje klon tj i futa gabimisht nje boot_b21.bin por qe ma ka bllokuar.se e kisha me boot 39.02.sa e ndez aparatin me del error.o dhe pasi i fus nje file qe e kam gjet gjasme per ta zhbllokuar me del pasi e shkarkon te gjithe softin error.4 pra e download-on por nuk e flashon.si tja baj pervec jtag-ut?

 7. #7
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  Quote Originally Posted by vini-el View Post
  durresi sh flm por un DSR 5003 AXIL TON A e kam aktualisht.ja kam fut qe pardje.por kodet e bulsat nuk i ka mgjths lex tek update.tani qe do i fusja nje klon tj i futa gabimisht nje boot_b21.bin por qe ma ka bllokuar.se e kisha me boot 39.02.sa e ndez aparatin me del error.o dhe pasi i fus nje file qe e kam gjet gjasme per ta zhbllokuar me del pasi e shkarkon te gjithe softin error.4 pra e download-on por nuk e flashon.si tja baj pervec jtag-ut?

  Provo ti hedhesh Dump File..
  Attached Files Attached Files

 8. #8
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  me cfare tja hedh sa ka shum lloje loaderash???. e kam provu por do e provoj prap me loaderin perkates.kam perdor uptool 21 dhe B34,B38,B39 dhe prap nuk eflashon nfund,mdel error.4.po sikur ti fus softin origjinal por spo e gjej per kete aparat eshte Coship 2300a FTA.e gjen dot?

 9. #9
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  Quote Originally Posted by vini-el View Post
  me cfare tja hedh sa ka shum lloje loaderash???. e kam provu por do e provoj prap me loaderin perkates.kam perdor uptool 21 dhe B34,B38,B39 dhe prap nuk eflashon nfund,mdel error.4.po sikur ti fus softin origjinal por spo e gjej per kete aparat eshte Coship 2300a FTA.e gjen dot?
  Provo kete Dosjen
  Attached Files Attached Files

 10. #10
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Re: Si te konvertoj nje coship(dsr 5003) ne truman 9000?

  e kam provuar po asgje

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

 1. Replies: 0
  Last Post: 13-12-2008, 03:17:02
 2. Update Firm truman for bigsat, truman, yumatu....
  By titi007 in forum Truman Firmware
  Replies: 0
  Last Post: 12-06-2008, 14:49:06
 3. Dsr 5003 Plus
  By sftcg in forum [D]
  Replies: 0
  Last Post: 22-01-2006, 15:03:59
 4. Dsr 5003 Plus
  By sftcg in forum DSR Firmware
  Replies: 0
  Last Post: 22-01-2006, 15:03:59
 5. Flash For Truman 5000+9000+vega+7000
  By folder_uni in forum General Discussions: Conditional Access Systems, Encryption and Keys
  Replies: 3
  Last Post: 27-12-2005, 11:01:14

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •