Page 1 of 101 1236112651 ... LastLast
Results 1 to 10 of 1006

Thread: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

 1. #1
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,529
  Uploads
  430

  TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Pershendetje te Nderuar Antare!

  Sipas porosise te administratorit qendror ketej e tutje s'lejohen më temat e hapura qe kane mbi 1000 postime dhe duhen mbyllur.

  Per kete arsye po mbyll temen e vjeter dhe po ri-hap nje te re sepse kane kaluar 1000 postimet.

  Jeni te lire te vizitoni kete teme te vjeter edhe pse eshte e mbyllur.

  Lexim/ndihme te mbare gjithe antareve dhe stafit!


  Temen e vjeter e gjeni me poshte:


  http://www.satsupreme.com/showthread...skutime-pyetje

 2. #2

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Nuk me leviz motori ne dm 500s konfigurimin e kam ne many satellites via diseqc rotor.Sinjalin e kam shume te mire dhe kam image gemini po qe se ju duhet per orientim

 3. #3
  Senior Member thomaqirici's Avatar
  Join Date
  30-11-2010
  Posts
  301
  Uploads
  12

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by olsian View Post
  Nuk me leviz motori ne dm 500s konfigurimin e kam ne many satellites via diseqc rotor.Sinjalin e kam shume te mire dhe kam image gemini po qe se ju duhet per orientim
  e para varet se cfare motori ke neqofte se ke SG2100A atehere mund ti besh nje reset.sic eshte motorri nga poshte ku vendosen fishat ka nje vrime te vogel pak me te madhe se gjylpera merr nje gjylpere pa maj ose nje kunje nga ato qe kruajme dhembet,dhe fute tek ajo vrima dhe mbaje shtypur deri sa te ndizet dhe fiket llambushka e vogel qe ndodhet aty,pra rreth 2-3 sekonda,dhe e ke ne rregull,vetem neqoftese ben ndonje gabim ne perdorim dhe nuk ja arrin dot qellimit,atehere na thuaj.kalofsh mire.

 4. #4
  Senior Member
  Join Date
  17-11-2010
  Location
  Barcelona
  Posts
  364
  Uploads
  0

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Pasi punova 2 dite te tera me sacin tim qe me sa e kostatova me sy por pa e matur eshte 150CM dhe ishte shum e veshtir per tu manovruar me te me nerin lnb kapa Hotbird sepse eutelsat nuk mundja ta kapja kurrsesi ne menyr shum te dopt i afrova dhe lnb 2 ishte po thujase e ngjitur me ate tehotbirdit dhe kap sinjal a do te thot qe nese kap se pari me lnb 1 eurtelsat 16.0 E me dy lnb tjer anash tngjitur kap sinjalin dhe per 13.0 dhe 19.2 ..

 5. #5
  Senior Member thomaqirici's Avatar
  Join Date
  30-11-2010
  Posts
  301
  Uploads
  12

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by uranqe View Post
  Pasi punova 2 dite te tera me sacin tim qe me sa e kostatova me sy por pa e matur eshte 150CM dhe ishte shum e veshtir per tu manovruar me te me nerin lnb kapa Hotbird sepse eutelsat nuk mundja ta kapja kurrsesi ne menyr shum te dopt i afrova dhe lnb 2 ishte po thujase e ngjitur me ate tehotbirdit dhe kap sinjal a do te thot qe nese kap se pari me lnb 1 eurtelsat 16.0 E me dy lnb tjer anash tngjitur kap sinjalin dhe per 13.0 dhe 19.2 ..
  kjo eshte mese e sigurt ,kap vetem qe 2 lnb per 13 dhe 19 duhet jo vetem qe te jene ngjitur me ate te 16*por duhen vendosur pak me perpara se lnb e mesit,dhe me pjertas dmth ne forme v je.neqofte se gjen eutelsat ato i ke te gjetura me siguri.rrespekte.

 6. #6

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by thomaqirici View Post
  e para varet se cfare motori ke neqofte se ke SG2100A atehere mund ti besh nje reset.sic eshte motorri nga poshte ku vendosen fishat ka nje vrime te vogel pak me te madhe se gjylpera merr nje gjylpere pa maj ose nje kunje nga ato qe kruajme dhembet,dhe fute tek ajo vrima dhe mbaje shtypur deri sa te ndizet dhe fiket llambushka e vogel qe ndodhet aty,pra rreth 2-3 sekonda,dhe e ke ne rregull,vetem neqoftese ben ndonje gabim ne perdorim dhe nuk ja arrin dot qellimit,atehere na thuaj.kalofsh mire.
  Faleminderit thoma per pergjigjen por dua te theksoj se motorin e kam lidhur me dy receiver te ndryshem ne dy dhoma te ndryshme tek njera dhome punon normalisht kurse tek tjetra pra ne dm jo duke e mbyllur sigurisht ne dhomen tjeter aparatin. Me pare me ka punuar normal por kam reflashuar dm 500 dhe tani nuk me leviz motori. Faleminderit

 7. #7
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,187
  Uploads
  110

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by olsian View Post
  Faleminderit thoma per pergjigjen por dua te theksoj se motorin e kam lidhur me dy receiver te ndryshem ne dy dhoma te ndryshme tek njera dhome punon normalisht kurse tek tjetra pra ne dm jo duke e mbyllur sigurisht ne dhomen tjeter aparatin. Me pare me ka punuar normal por kam reflashuar dm 500 dhe tani nuk me leviz motori. Faleminderit
  Edhe mua me ka ndodhur pikerisht keshtu me imazhin plijade dhe zgjidhja qe i jepja ishte se e coja motorrin ne piken 0, natyrisht permes telekomandes. Dhe me pas normalizohej. Me plijade me ndodhte aq shpesh sa me merziti. Edhe ne Gemini me ka ndodhur vetem 2 here dhe e kam zgjidhur pikerisht duke e derguar ne piken 0.
  Cuditerisht vetem me Dreambox me ndodh kjo pune, Me asnje dekoder tjeter qe kam apo kam pasur s'me ka ndodhur dhe motorrin e kam qe prej 2004.
  Ne rastin tim une perdor USALS dhe nuk humbas asnje lloj pozicioni,c'faredo gjeje qe te bej me motorrin. Nuk di ne rastin tend nese perdor DiseqC(pra i gjen pozicionet nje e nga nje dhe i regjistron) apo perdor USALs(pra thjesht fut te dhenat gjeografike dhe motorri i gjen vete pozicionet satelitore). Me sakte nuk di si mund te reagoj motorri kur e con ne piken 0 kur perdor Diseqc se une vete nuk e perdor kete lloj metode se me tmerron ideja qe pas c'do flashimi duhet te gjej pozicionet nga e para.

 8. #8

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by fillestari View Post
  Edhe mua me ka ndodhur pikerisht keshtu me imazhin plijade dhe zgjidhja qe i jepja ishte se e coja motorrin ne piken 0, natyrisht permes telekomandes. Dhe me pas normalizohej. Me plijade me ndodhte aq shpesh sa me merziti. Edhe ne Gemini me ka ndodhur vetem 2 here dhe e kam zgjidhur pikerisht duke e derguar ne piken 0.
  Cuditerisht vetem me Dreambox me ndodh kjo pune, Me asnje dekoder tjeter qe kam apo kam pasur s'me ka ndodhur dhe motorrin e kam qe prej 2004.
  Ne rastin tim une perdor USALS dhe nuk humbas asnje lloj pozicioni,c'faredo gjeje qe te bej me motorrin. Nuk di ne rastin tend nese perdor DiseqC(pra i gjen pozicionet nje e nga nje dhe i regjistron) apo perdor USALs(pra thjesht fut te dhenat gjeografike dhe motorri i gjen vete pozicionet satelitore). Me sakte nuk di si mund te reagoj motorri kur e con ne piken 0 kur perdor Diseqc se une vete nuk e perdor kete lloj metode se me tmerron ideja qe pas c'do flashimi duhet te gjej pozicionet nga e para.
  Po nje nga nje i regjistroj sepse me USALS nuk di ta perdor megjithese kam lexuar dhe guiden ne tutorialet. Faleminderit

 9. #9
  Senior Member
  Join Date
  29-09-2009
  Location
  Kosova
  Posts
  186
  Uploads
  0

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  e kom nje Diseqc me 2dalje dmth vetem 2lnb muna mi lidhe po pytja ime eshte a funksionon me lidhe nje lnb 2she te tringut dhe nje tjeter lnb qe te jem ma i kjart po du mi pa 3 satelita qe ne lnb 2she te lidhi Eutelsatin dhe Hotbirdin kurse tjetren lnb te lidhi Astren a funksionon nese po si ta bej konfiguracionin ne Dreambox cilin satelite ta le 1 2 3

 10. #10
  Super Moderator missoervin's Avatar
  Join Date
  24-12-2008
  Location
  www.satsupreme.com
  Posts
  2,650
  Uploads
  226

  Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  Quote Originally Posted by beka20 View Post
  e kom nje Diseqc me 2dalje dmth vetem 2lnb muna mi lidhe po pytja ime eshte a funksionon me lidhe nje lnb 2she te tringut dhe nje tjeter lnb qe te jem ma i kjart po du mi pa 3 satelita qe ne lnb 2she te lidhi Eutelsatin dhe Hotbirdin kurse tjetren lnb te lidhi Astren a funksionon nese po si ta bej konfiguracionin ne Dreambox cilin satelite ta le 1 2 3
  Une per vete jam munduar dikur dhe sja kam arritur qellimit sepse lnb monoblock(dyshe) ka brenda saj nje diseq te vetin dhe eshte pak problem ne shperndarjen e komandave, por dikush nga forumi tha qe mund te realizohet. Hidhi nje sy dhe kesaj ketu qe te kuptosh se si lidhet pastaj per konfigurime ne dm sdi te them dicka te sakte.
  http://www.satsupreme.com/showthread...l=1#post331778

Page 1 of 101 1236112651 ... LastLast

Similar Threads

 1. New TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje
  By arjano1968 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 999
  Last Post: 29-03-2012, 12:11:09
 2. Kam sinjal shume te dobet
  By klodian in forum Albanian / Shqip
  Replies: 17
  Last Post: 29-11-2011, 22:09:11
 3. Question Sinjal pas nderrimit te frekuences se Digitalb ?
  By keno135 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 03-12-2010, 00:26:17
 4. Question Karte TV per sinjal dixhital coax tokesor
  By mr.ilirdanaj in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 20-11-2010, 12:21:10
 5. New Dragon T-REX diskutime
  By mile kristo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 15-05-2009, 18:35:47

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •