Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

 1. #1
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  Nj i afrmi im m ka krkuar ndihm pr blerjen e nj dekoderi mesatarisht cilsor edhe relativisht t ri, brenda 2 javsh. Kam testuar shum t till positivisht(perve 2-ve, 1 prej t cilve katastrofik: Worldsat Maestro CI Box - nuk kam par nj deko kaq pak cilsor deri m sot) edhe jam i pavendosur pr t zgjedhur nj nga kta tre, q gjykoj m se t mir:

  1) Topfield TF5000 CI(http://sat-receiver-world.com/pd-714...categoryId=482) - 100 euro; raporti mim/cilsi m se i mir. E vetmja frik me kt deko, sht mungesa e rinovimit t firmwar-it jo zyrtar dhe t emulatorit prkats me frekuenc t vazhdueshme.

  2) Clarke-tech 2100(http://sat-receiver-world.com/pd-152...?categoryId=79) - 135 euro; ka tunerin(Sharp) m t ndjeshm deri m sot si dhe nj sked teknike t pasur me shum funsione moderne. Cilsia e imazheve video l pak pr t dshiruar.

  3) Kaon KSC-N550H2(http://sat-receiver-world.com/pd-508...categoryId=246) - 200 euro, m i shtrenjti, por m i miri teknikisht pa asnj dyshim, t paktn pr sa e provova vet. Problemi kryesor sht se tani pr tani s'kam hasur n ndonj fw jo zyrtar pr kt dekoder, mungojn edhe instrumentet m elementare pr ta pdorur pa nevojn e ndonj Cam-i.

  M ekspertve q i njohin mir kta deko: Ju k do t zgjidhnit?
  Faleminderit,
  Pirro.

 2. #2
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,026
  Uploads
  64

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  clarktec 2100 deri me tani mim+cilesi eshte me i miri absolut
  lezon do lloj karte perfshi ndx.
  shnet nga BOBI.

 3. #3
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  N fakt edhe un do t zgjidhja Clarke-tech-un pa m t voglin dyshim, po mos t ishte pr cilsin video m t dobt n krahasim me Topfield e Kaon. Kjo sht pika m delikate q s'dua ta anashkaloj se personi i interesuar, ka prej kohsh nj Lcd cilsor 29 polsh ku bie n sy m qart se me televisort e vjetr me tub, do gj, cilsore apo jo.
  Faleminderit pr prgjigjen Bob! Njeh ndonj tjetr deko t prshtatshm prve ktyre q mos t'i kaloj 200 euro-t?

 4. #4
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,026
  Uploads
  64

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  aparati tjeter qe une keshilloj;JEPSSEN 6000C
  per me shume informacion vizito; w*w.satnews.tv.it
  shnet nga BOBI.

 5. #5
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  Duket m se i mir, po e fus n list menjher. Faleminderit Bob!

 6. #6

  Lightbulb Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  Pershendetje
  Un te kisha preferuar Dreambox500S i ke te gjitha mundesit i lexon te gjitha kartat dhe mundesh te besh ingjizimi direkt ne PC me lan kabel. sie dhe Linux system, qka esht e papershrkueshme. dhe me qmim diku afer 200 euro.
  Me respekt

 7. #7
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  T faleminderit Scorpion, po modeli "500" m duket si nj gjysm DB-je, mbase sht prshtypje a gabuar kjo, por pr t njejtn shifr ka modele t firmave t tjera edhe m t pasura teknikisht. Q DB-t jan aparate t shklqyera, as q e v n dyshim(kam provuar 7020), por sht fakt q abuzojn jo pak me mimet, sidomos duke patur parasysh q sistemi operativ q prdorin, sht "open source". Tani pr tani po prqndrohem tek kto 3 modele, Topfield, Jepssen e Kaon; m von(nga fundi i vitit) pr vete s'do t kisha m t voglin dyshim: Humax HDCI-2000, pr sa e kam par, s'ka rival, jo vetm p cilsi, por edhe pr mim: 290euro!
  Prshndetje.

 8. #8

  Unhappy Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  pershendetje

  Modeli 500s ne fakt ashtu duket por ka shum qualitet dhe qendruesmeri te lart, un kam shum lloje te receivereve se punoj me ta, por sa i perket dreamboxit pa marr parasysh cili model nuk afrohet as TOPFIELD kAON Jepsen ashtu keshtu jo dhe asnje tjeter perpos (ndoshta Humax5400) per mua apo per dike qe e kupton Dreamboxin ai esht i gjall.

  ti bli qfar deshiron apo cilin mendon se esht i duhur.

  Me respekt

 9. #9

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  ndersa une do te bleja digiquest 8000sci po qene akoma ne shitje ,mund ti perdoresh me firmware kaon 12.01.A5 dhe shkojne shume mire dhe cmimi eshte i lire .kaoneros firm eshte me i miri emu5.8.139 kon programa kke poi metere pure camd3 key.

 10. #10
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: Ndihm pr blerjen e nj dekoderi!

  Dje m erdhi me korrier Topfieldi 5000ci v.id.1501. Cilsi video m se e mir, as q ka krahasim me imazhet e zverdhura t shum muarit Ct2100! Dje n dark e provova me zapping 1 orsh torturues prej t cilit shum dekodera bien n gjunj me bllokime t njpasnjshme - nuk hasa m t voglin problem, nuk nxehet n temperatur, rinovimi i elsave bhet pa nevojn a asnjlloj instrumenti t posam, mjafton ta lidhsh n komunikim me Hyperterminalin e Windows-it. Edhe n fund mimi...vetm 94Euro! Kush ka kt lloj dekoderi le t m pyes pr do gj n rast nevoje...
  Faleminderit t gjithve,
  Pirro.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

 1. Question Ndihme per SAT +
  By aldo224 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 17
  Last Post: 15-01-2011, 09:19:46
 2. ndihme
  By balaku in forum Albanian / Shqip
  Replies: 11
  Last Post: 13-09-2009, 12:51:38
 3. ndihme
  By angelo_dr in forum Introductions
  Replies: 1
  Last Post: 08-02-2009, 23:54:39
 4. Ndihme!!!!
  By nicko1234 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 03-12-2008, 21:21:18
 5. ndihme
  By extralloto in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 13-02-2008, 00:06:16

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •