Page 82 of 83 FirstFirst ... 3257727780818283 LastLast
Results 811 to 820 of 824

Thread: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

 1. #811

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Quote Originally Posted by bootlogo View Post
  Nuk e njoh dekoderin ne fjale, por e di qe albsky eshte njohes i mire i dekoderave,por te krahasosh linuxin rudimental me enigma2 me duket e gabuar.jam dakord me mamurrzakun persa i perket dekoderave qe vijne nga vendet arabe. Edhe dekoderi ne fjale prej andej vjen.
  Per fat te keq, nuk kane suportin e duhur per software, sepse cdo gje eshte aty, sidomos chipset qe perdorin:Hi3798MV200Hhttp://www.hisilicon.com/en/Products/ProductList/STB Per mua kane vetem nje problem, qe eshte esencial e pranoj: listen e kanaleve dhe zapping

 2. #812

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Quote Originally Posted by mamurrzaku View Post
  Si mund te krahasosh DM900 me Geant ott 750 4k...?!!!!!DM900 eshte nje dekoder Enigma2 i kompletuar,ndersa Geant eshte thjeshte nje andorid.Ky eshte geant ott 750 4kSistema Android - DVB-S / DVB-S2 (MPEG-II / MPEG-IV / H.264 / H.265) - DiSEqC1.0 / 1.1 / 1.2 / 1.3 (USALS) - Conversione PAL / NTSC / SECAM - Menu multiplo -Lingua - Interfaccia USB 2.0 - Supporta molte funzioni di rete (VOD-IPTVDLNA- YOUTUBE) - Wifi - Bluetooth- Smart TV-3D-4K.[COLOR="#FF0000"]Ky eshte DM900 4K FBC TUNERMe thuaj ti tani si,dhe ku bazohesh qe eshte me i mir se dm900!!! Keto jane te dhenat teknike te dy boxeve.
  Me beso, kam qene dhe une besimtar si puna jote per DreamBox, por qe pas Goliath e humba besimin, megjithese e riprovova me DM900. Persa i perket krahasimit, per mua, sic e thashe, pikat me te forta jane : 1. Chipset Hi3798MV200H qe eshte Quad Core 2GHZ, ndersa DM900 e ka Dual Core 1.7GHZ (Tek Geant dekodon deri ne 4 HD ne te njejten kohe)2. 4k HDR (HDMI 2.0a) tek Geant dhe jo tek DM9003. 8GB eMMC 5 tek Geant, 4 tek DM9004. Multistream tek Geant jo tek DM900 (ose duhet bere upgrade 100€ per tunerin)5. Android shume me i mire se Enigma26. Wireless dhe Bluetooth i integruar tek Geant dhe jo tek DM9007. Dolby Atmos play/pasthrough tek Geant dhe jo tek DM900Etj.DM900 mbetet shume i mire per suportin, listat e kanaleve dhe ZAPPING

 3. #813
  Senior Member mamurrzaku's Avatar
  Join Date
  10-02-2009
  Location
  MAMURRAS
  Posts
  1,552
  Uploads
  53

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Eshte me se e llogjikshme qe Netflix,Youtube,Kodi ka me shume suport ne android,studiuar pikerisht per android.
  Keto qe permende ti me lart,kane suport dhe per enigma2.
  Pastaj ti po flisje per DIFERENZEN Geant Dhe DM900.
  Mos ma merr per kritke personale ndaj jush,thjeshte per muhabet sepse jane dy gjera te kunderta,por qe kane dhe gjera te perbashketa.
  Eshte njesoj sikur njeri te niset me tren,dhe tjetri me autobuz.
  Qualiteti i Signalit audio dhe video nuk ka paragon me ate te internetit.
  Ja Klm

 4. #814
  Senior Member mamurrzaku's Avatar
  Join Date
  10-02-2009
  Location
  MAMURRAS
  Posts
  1,552
  Uploads
  53

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Quote Originally Posted by albsky View Post
  Me beso, kam qene dhe une besimtar si puna jote per DreamBox, por qe pas Goliath e humba besimin, megjithese e riprovova me DM900. Persa i perket krahasimit, per mua, sic e thashe, pikat me te forta jane : 1. Chipset Hi3798MV200H qe eshte Quad Core 2GHZ, ndersa DM900 e ka Dual Core 1.7GHZ (Tek Geant dekodon deri ne 4 HD ne te njejten kohe)2. 4k HDR (HDMI 2.0a) tek Geant dhe jo tek DM9003. 8GB eMMC 5 tek Geant, 4 tek DM9004. Multistream tek Geant jo tek DM900 (ose duhet bere upgrade 100€ per tunerin)5. Android shume me i mire se Enigma26. Wireless dhe Bluetooth i integruar tek Geant dhe jo tek DM9007. Dolby Atmos play/pasthrough tek Geant dhe jo tek DM900Etj.DM900 mbetet shume i mire per suportin, listat e kanaleve dhe ZAPPING
  Nuk e lexova shkrimin e 2,tek pergjigja e pare ishte per ate qe i kishe shkruar Montezumes.
  Jam dakort qe Multimedia nuk eshte ai i meparshmi.
  Sepse ka humbur nje nga inxhenieret me te mire qe ka patur,pune interesi...
  Por perseri mbetet mbreti i dekoderave,dhe pse nuk jam dakord absolutisht me çmimin qe kane.

 5. #815
  Senior Member
  Join Date
  05-08-2013
  Location
  Europe
  Posts
  302
  Uploads
  13

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Nje decoder multibox (enigma2+android) me parametra te avancuara dhe cmim te arsyeshem 90 euro.
  Attached Images Attached Images

 6. #816
  Senior Member
  Join Date
  05-08-2013
  Location
  Europe
  Posts
  302
  Uploads
  13

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Technischen Daten:
  - Multiboot Funktion mit E2 Linux OS + Android
  (Multiboot für E2 Linux bis zu 4 Images gleichzeitig möglich,
  Multiboot mit E2 Linux & Android wird später verfügbar sein)
  - CPU: ARM Cortex A53 (ARMv7) Quad Core Prozessor
  - Hisilicon HI3798MV200 Chip
  - Quad Core Prozessor 15.000 DMIPS, 4x 1.6Ghz
  - High Dynamic Range (HDR/HDR10) Funktion
  - DDR3 RAM 1GB Speicher
  - eMMC Flash 8GB Speicher
  - Transcoding in HEVC264 und HEVC265 Standard
  - 4K / UHD (2160p)Auflösung
  - Bild-in-Bild Funktion in SD, HD & 4K UHD
  - HDMI 2.0a Ausgang
  - Multituner als DVB-S2 & DVB-C/T2
  - automatischer / manueller Kanalsuchlauf / schneller Hardware Blindscan
  - USB 2.0 Anschluss (seitlich links)
  - USB 3.0 Anschluss (hinten)
  - SD Kartenleser (seitlich)
  - DiSEqC 1.0/1.1/1.2, USALS Unterstützung
  - AV plug (CVBS/ R-L Audio) Anschluss
  - 10/100Mbit Netzwerkanschluss
  - OpenGL ES 2.0/1.1
  - GPU Mali 450
  - stabile Software inklusiv sehr schnelle Umschaltzeiten
  - beste Treiberentwicklung wie bei AX 4K-Box HD51/HD60
  - HEVC H.265 Videodekodierung
  - externes 12 Volt Netzteil
  - S/PDIF optischer Audio Ausgang
  - unbegrenzte Kanalliste für TV & Radio
  - EPG (Electronic Program Guide) Unterstützung
  - Skin Unterstützung (auch eigener Anadol Skin steht zur Verfügung)
  - Unterstützung von Bouquet-Listen (Favoritenlisten)
  - OSD in vielen Sprachen
  - Erweiterbar durch viele kostenfreie Plugins
  - 0.5 Watt Stromverbrauch im Standby
  - Bildformat 4:3 / 16:9
  - Letterbox für 4:3 TV-Geräte

 7. #817

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Persh jam ne mendim se cf dekoder multistream te blej ndonje keshill jam dilem tek Octagon SF 8008 4K si esht si dekoder...

 8. #818
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  399
  Uploads
  10

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Decoder mjaft i mire dhe me shume suport , por duhet te pranosh dy te meta qe nuk jane zgjidhur : Problemi i tunerit tokesor ( ndjeshmeri me e ulet ...) dhe gjate nderrimit te kanaleve shfaq nje ngrirje te figures (1-2 seconda) , qe ne shume image kthehet ne pamje te zeze (schermo nero ) .

 9. #819
  Super Moderator benardi's Avatar
  Join Date
  21-01-2009
  Posts
  2,937
  Uploads
  533

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Quote Originally Posted by Neim20 View Post
  Decoder mjaft i mire dhe me shume suport , por duhet te pranosh dy te meta qe nuk jane zgjidhur : Problemi i tunerit tokesor ( ndjeshmeri me e ulet ...) dhe gjate nderrimit te kanaleve shfaq nje ngrirje te figures (1-2 seconda) , qe ne shume image kthehet ne pamje te zeze (schermo nero ) .
  absolutisht jo ,tunerit tokesor po i bere agiornimet online te driver je ok , e kam vete dhe po e testoj prej disa muajsh dhe eshte shume i mire dhe shume i shpejte , ne fillim po ka pasur probleme por tani jo

 10. #820

  Re: Keshilla dhe Rekomandime mbi Dekodera te ndryshme chat

  Po, jam dakord me bernardi, aparati octagon sf8008 4K edhe per mua eshte super si per Tokesoret, satelit dhe IPTV, ciao.

Similar Threads

 1. Question Keshilla dhe Sygjerime per Seksionin Shqip
  By Fiku75 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 159
  Last Post: 11-05-2019, 16:56:08
 2. Replies: 1
  Last Post: 14-02-2016, 12:55:20
 3. Probleme te ndryshme me aparatet
  By jorida2008 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 18
  Last Post: 27-12-2011, 20:32:09

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •