Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: dolce in italia

New Member
    Uploads
    0

Question dolce in italia

salutari tuturor,

locuiesc in Italia mai exact pe o insula in sud ,aproape in mijlocul marii mediterane ,de ceva timp am facut un abonament la dolce,insa in momentul cand am ajuns aici in italia,am o saptamana de cand ma chinui sa fixez parabola pe satelit,
    -pana acum aveam digi ,era floare la ureche,insa cu dolce am capiat ,nu gasesc Helass sat si pace,m-am tot documentat am incercat cu programe sa imi dau seama ce si cum insa nimic...
    motiv pentru care am indraznit sa cer ajutorul dvs, aici,

respect Nelu

New Member mercur's Avatar
    Uploads
    0

Re: dolce in italia

vezi si tu care satelit il poti prinde sa zicem pe thor ,ei usor pe toti sateliti la rand,daca ajungi 42.0°E il poti gasi mai usor pe dolce rotesti putin inapoi antena ,trebuie sa rotesti putin si lnb.

New Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by mercur View Post
    vezi si tu care satelit il poti prinde sa zicem pe thor ,ei usor pe toti sateliti la rand,daca ajungi 42.0°E il poti gasi mai usor pe dolce rotesti putin inapoi antena ,trebuie sa rotesti putin si lnb.
    multumesc mult pentru sfat,am prins usor hotbird insa de acolo ma m pierdut....nimic,totusi cred ca ar fi o problema , in directia in care ar trebui normal sa fie Hellas la 5 metri distanta e casa scarii care are inaltimea de app 3m sa fie si asta un ipediment?

Senior Member
    Uploads
    4

Buna
    In prim plan va sfatuiesc sa montati antena pe un suport fixat drept la 90°. Intrati pe www. dishpointer .com si scrieti orasul unde locuiti, alegeti satelitul dorit si daca ati fixat antena corect pe un par drep, site-ul va indica pozitia exacta a gradelor: exemplu Palermo (Elevatie: 38.4°) iar LNB-ul trebuie rasucit in stanga (rotatie LNB: -28.9° ). Invartiti antena in partea stanga respective a satelitului Hotbird, conteaza foarte mult si diametr-ul antenei, puterea semnalului de acoperire al satelitului Hellasat este mai slaba in sud-ul Italie deci va sfatuiesc sa folositi o antena cu diametrul minim 90 cm.

mult success.
    Attached Images Attached Images

New Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by djangel912 View Post
    Buna
    In prim plan va sfatuiesc sa montati antena pe un suport fixat drept la 90°. Intrati pe www. dishpointer .com si scrieti orasul unde locuiti, alegeti satelitul dorit si daca ati fixat antena corect pe un par drep, site-ul va indica pozitia exacta a gradelor: exemplu Palermo (Elevatie: 38.4°) iar LNB-ul trebuie rasucit in stanga (rotatie LNB: -28.9° ). Invartiti antena in partea stanga respective a satelitului Hotbird, conteaza foarte mult si diametr-ul antenei, puterea semnalului de acoperire al satelitului Hellasat este mai slaba in sud-ul Italie deci va sfatuiesc sa folositi o antena cu diametrul minim 90 cm.

mult success.
    Salutare,

multumesc mult djangel912 ,, pentru ajutor,voi incerca si in acest mod, cred ca pana la urma tot voi reusi,insa cum spuneam mai sus, este vreo problema avand acel perete la o distanta de 5 m de antena?

RO-minatress Trinity's Avatar
    Uploads
    443

Avand in vedere footprintul in sudul Italiei se prinde bine acest sat 39 est:

http://www.lyngsat-maps.com/maps/hellas2_f1.html

Cu siguranta e vorba de acel perete. Incearca sa il eviditi la stanga sau dreapta sau sa il ridici pe un catarg ceva - in sus!

BAFTA

New Member
    Uploads
    0

salut,

multumesc mult Trinity, da,exact cum banuiam ,insa nu eram total sigur,oricum saptamana viitoare ma mut,acolo am un bloc in fata mea la vreo 60 M asta nu cred ca fa mai fi problema...

New Member mercur's Avatar
    Uploads
    0

in cazul in care in fata antenei,la distanta E se afla un obstacol avind inaltimea H atunci X=E x o,9,In care x este inaltimea fata de suprafata Pamantului la care antena vede satelitu peste opstacol.daca inaltimea H a obstacolului este mai mica decat X,atunci receptia se realizeaza fara probleme,incearca cand e senin

New Member
    Uploads
    0

multumesc de ajutor....

New Member
    Uploads
    0

daca ai telefon cu android descarca satelite director si rezolvi

Page 1 of 2 12 LastLast