Page 1 of 9 1236 ... LastLast
Results 1 to 10 of 87

Thread: Cfare po ndodh me Sky Italia?

 1. #1
  Contributing Member search37's Avatar
  Join Date
  23-09-2010
  Location
  Verdalle
  Posts
  1,171
  Uploads
  87

  Cfare po ndodh me Sky Italia?

  Mendova ta hape kete teme te diskutojme per kete problem, une per vete mora nje informacjon ne nje forum Anglez, se nuk e kuptoj Italishten, dhe per momentin jemi pak ne erresire, po thuhen gjera te ndryshme dhe te kunderta, kush flet Italishten dhe ata qe jetojne ne Itali le te flasin dhe te thone cfare po ndodh saktesisht??, klm!!!

 2. #2
  Senior Member
  Join Date
  10-10-2009
  Posts
  283
  Uploads
  1

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Quote Originally Posted by search37 View Post
  Mendova ta hape kete teme te diskutojme per kete problem, une per vete mora nje informacjon ne nje forum Anglez, se nuk e kuptoj Italishten, dhe per momentin jemi pak ne erresire, po thuhen gjera te ndryshme dhe te kunderta, kush flet Italishten dhe ata qe jetojne ne Itali le te flasin dhe te thone cfare po ndodh saktesisht??, klm!!!
  Mirembrema. Cfare thuhet ne anglisht search37 per sky Italy lutem na sqaro

 3. #3
  Senior Member albani15's Avatar
  Join Date
  07-05-2009
  Posts
  147
  Uploads
  5

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Cfare po ndodh me Sky Italia?
  cesbox.JPG

  Per mendimin tim nuk eshte puna te encoder po te paring qe kan nisur te implementojne.

 4. #4
  Contributing Member search37's Avatar
  Join Date
  23-09-2010
  Location
  Verdalle
  Posts
  1,171
  Uploads
  87

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Gjeta kete e sakte ne Anglisht 100%, nuk eshte Paring, eshte teknologji e re Kompresimi e Videos, por nqs Aparatet me Enigma 2 si Dreambox, Vu+, etj, nuk suportojne dot kete lloj transmetimi, dhe nqs kompani te tjera implementojne kete lloj teknologjie dhe aparatet tona dalin jashte loje, kjo do jete tragjike, gjithsesi urojme qe ndoshta te gjendet nje zgjidhje nga Kompanite si Vu+, Dreambox etj, me poshte keni artikullin ne anglisht, per ata qe nuk kuptojne ju lutem perdorni Google Translate:


  Ericsson enables Sky Italia to deliver more HD content to Italian viewers


  2013-09-09 Categories:

  • Sky Italia to introduce an additional HD channel to subscribers without increasing transponder capacity
  • First satellite direct to home provider in Europe to deploy Ericsson AVP 4000 platform, powered by Ericsson’s first in-house professional video chip
  • Deployment delivers considerable cost savings and increases sustainability of operations due to power savings
  Consumer consumption habits are changing, and an ever growing demand for high quality video and greater content choice is driving many broadcasters and TV services providers to upgrade their existing delivery infrastructures. Choice, control and convenience are three vital components for service providers looking to increase their competitive positioning by delivering more services and content variety. In recognition of this evolving trend, Sky Italia has selected the Ericsson (NASDAQ:ERIC) AVP 4000 platform to increase its HD channel offering and the cost-efficiency of its output.
  Sky Italia is the first European satellite direct to home (DTH) customer to deploy the Ericsson AVP 4000 compression platform, which is powered by the company’s first in-house programmable video processing chip. The increased efficiency offered by the new Ericsson HD head-end will enable Sky Italia to launch additional HD channels of the same high quality and at no extra cost.
  The Ericsson chip has been designed with TV video processing in mind and the dedicated nature of the architecture means that it can produce the highest performance with the lowest power consumption. This will support Sky Italia in its efforts to reduce its energy consumption and deliver more sustainable operations.
  "Our subscribers demand high quality as part of their overall experience. The compression performance of the Ericsson AVP 4000 allows us to extend our service in a very cost-effective way with a rapid return on investment. What’s more, this entire upgrade took less than two months from order to on-air which enabled us to be very fast to market with this new content offering," said Massimo Bertolotti, Head of Platform Engineering and Innovation, Sky Italia.
  The Ericsson AVP 4000 system encoder is built on the company’s own technology and enables operators to remain innovative and responsive by leveraging leading technology and a professional relationship. The Ericsson AVP platform offers the highest performance and broadest capability in the industry on a single platform across all applications, from SD to HD, 1080p50/60 and Ultra High Definition TV (UHDTV), and all codecs MPEG-2, MPEG-4 AVC and JPEG 2000, 4:2:0 and 4:2:2, 8-bit and 10-bit. The Ericsson AVP family of products offers the necessary performance and control to develop and implement the algorithms required to achieve the highest bandwidth efficiency across all delivery networks.
  "The Ericsson AVP 4000 is not only the most powerful compression platform of its kind, it is also a truly multi-platform solution which does not compromise on picture quality or development flexibility," said Dr. Giles Wilson, Head of TV Compression, Ericsson. "With this latest compression solution deployment, we are providing an extremely agile platform which will allow Sky Italia to use the same transponder to deliver an additional HD channel, while also reducing its annual spending." 5. #5
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  389
  Uploads
  10

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Faktikisht Sky po teston encoder NRT ,si thone nje kompresion MPEG4 i modifikuar ,qe e kane blere .Kete sistem kompresioni video per momentin vetem dekoderet e Sky jane ne gjendje ta dekodifikojne ,pasi jane agiornuar me pare via satelite .Por ketij sistemi Sky po i shton dhe lidhjen kanal-karte-dekoder ,aplikuar tani per tani vetem tek disa kanale HD ( FoxKrime ... etj. lista gjendet lehte ne forume te ndryshme,me qarte ato qe nuk hapen me...).Abonenteve qe kane pasur probleme ,sherbimi iklienteve u ka kerkuar numrin e kartes , ID e decoderit dhe pas disa minutash canalet jane hapur.
  Tani per tani ky sistem po testohet,por eshte komunikuar qe ne fillim te vitit te ri gjithe paketa do te trasmetohet ne MPEG4,encoding NRT. Me kete mase SKY synon te kurseje bande ne frekuencat satelitare(me pak shpenzime sepse me shume kanale ne nje trasponder) dhe bllokon cs dhe perdorimin e kartes ne dekoderet jo sky . Per momentin duket se ka qelluar ne shenje...

 6. #6
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,667
  Uploads
  288

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Te tjera kanale te SKY IT HD jane bllokuar
  Cinema +1
  Cinema Hits
  Cinema comedy
  SKY sport 1
  Fox sport
  SKY calcio 3
  SKY calcio 4
  SKY calcio 8
  Classica

 7. #7
  Senior Member vini-el's Avatar
  Join Date
  26-03-2011
  Location
  Albania
  Posts
  301
  Uploads
  10

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  ky enkodim do perfshije dhe kanalet SD?

 8. #8
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,667
  Uploads
  288

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Quote Originally Posted by vini-el View Post
  ky enkodim do perfshije dhe kanalet SD?
  Kompania e Sky it nuk ka bere asnje njoftim zyrtar se cfare do ndodhe ne te ardhmen me gjithe ata persona qe zoterojne nje abonim te regullt po nuk kane aparatin e kompanise,besoj se duhet te vendoset nje afat per gjithe personat qe disponojne nje abonim te sky dhe duhet te marin masa per te mare dekoder te Sky.Megjithse mendoj se do jete e veshtire te ndodhe pasi Sky do te humbte shume kliente ne Itali nga 1.6milion qe ka sot duke ikur te kompania konkurente Mediaset Premium qe eshte me ekonomike se Sky.Besoj brenda janarit 2014 do marim vesh dicka me te sakte

 9. #9
  Senior Member
  Join Date
  29-09-2009
  Location
  Kosova
  Posts
  210
  Uploads
  0

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Shum Kanale HD jane bllokuar

 10. #10
  Moderator flamurtari's Avatar
  Join Date
  10-01-2013
  Posts
  1,667
  Uploads
  288

  Re: Cfare po ndodh me Sky Italia????

  Quote Originally Posted by beka20 View Post
  Shum Kanale HD jane bllokuar
  Lista e kanaleve HD te bllokuar per momentin
  Fox Crime HD
  Cinema 1 HD
  Cinema + 1 HD
  Cinema Hits HD
  Cinema Comedy HD
  NationalGeo HD
  Discovery Sci HD
  SKy uno HD
  Sky Sport 1 HD
  Sky Sport 3 HD
  Fox Sport HD
  Sky Calcio 1 HD
  Sky Calcio 3 HD
  Sky Calcio 4 HD
  Sky Calcio 8 HD
  cinema max HD
  sport 2 HD
  calcio 2 HD
  calcio 6HD
  calcio 7HD

Page 1 of 9 1236 ... LastLast

Similar Threads

 1. Question cfare receiver me keshilloni?
  By andiss in forum Albanian / Shqip
  Replies: 90
  Last Post: 18-02-2011, 02:55:38
 2. Cfare aparati hd me sugjeroni?
  By olindo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 23
  Last Post: 22-12-2010, 19:58:43
 3. Question me cfare merreni??
  By neo17 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 26
  Last Post: 15-01-2009, 11:56:53
 4. Cfare do te behet me KOSOVASAT?
  By utente007 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 35
  Last Post: 08-01-2009, 21:18:58
 5. Cfare ka ndodhur me TPS?
  By BehadesgO in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 12-12-2006, 16:03:34

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •