Page 1 of 79 1236112651 ... LastLast
Results 1 to 10 of 784

Thread: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime

Super Moderator fillestari's Avatar
    Uploads
    111

TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime

Pershendetje te Nderuar Antare!

Sipas porosise te administratorit qendror ketej e tutje s'lejohen më temat e hapura qe kane mbi 1000 postime dhe duhen mbyllur.

Per kete arsye po mbyll temen e vjeter dhe po ri-hap nje te re sepse kane kaluar 1000 postimet.

Jeni te lire te vizitoni kete teme te vjeter edhe pse eshte e mbyllur.

Lexim/ndihme te mbare gjithe antareve dhe stafit!

Temat e vjetra i gjeni me poshte:

http://www.satsupreme.com/showthread...eqc-etj-Sinjal
    http://www.satsupreme.com/showthread...skutime-pyetje
    http://www.satsupreme.com/showthread...skutime-pyetje

Senior Member
    Uploads
    0

Re: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime

@BABA nga durrsi

http://www.satsupreme.com/showthread.php/276408-TAS-SA%C3%87-LNB-Diseqc-etj-Sinjal?p=1130602&viewfull=1#post1130602

http://www.satsupreme.com/showthread...=1#post1130722

Rrofsh per sqarimin, dhe une ashtu e kisha ne mendje teorikisht, por friken ja kam nese mund te montohej kjo koke trishe tek nje parabole 85 cm edhe pse vete figura thote : only dish 80/85 cm, pra sac 80/85 cm por kisha friken se mos eshte vetem reklame, dhe ndoshta per vendodhjen time gjeografike (jam pothuajse ne AUSTRI) mund te kishte ndonje ndikim! Flm qe ma kujtove te sintonizoj decoderin tek TVSH sepse me te vertet ka sinjal te mjaftueshem(une nga pakujdesia do e lija tek TOP NEWS ose KANALI 7 sepse aty e mbaj me shume tv) edhe pse DGA ka frequenca qe transmetojne me shume ne pozicionin HORIZONTAL gje qe e veshtirson me shume gjetjen e sinjalit per kto kanale , po te kesh parasysh qe ne Shqiperi kjo kompani shet antenat e veta ne forme ovale pikerisht per te kompensuar kte deficit sinjali (i evidentueshem qartazi sidomos me mjetet matese sinjali).
    Tek te dhenat e modelit ne fjale : shkruhet :

LNB UNIVERSALE INVERTO RICEZIONE CONTEMPORANEA DI 3 SATELLITI 13-16-19
    Art. 11.18

Lnb Triplofeed Monoblocco singola uscita 3 gradi, figura di rumore 0,2 dB
    Ricezione simultanea di 3 Satelliti (13 °, 16 ° e 19.2 °) un uscita.
    Adattatori per attacco al braccio della parabola da 60 mm e 40 mm inclusi.
    Ottimizzato per parabole da 80 - 85 -90 cm
    Link sito Inverto: scheda tecnica.

Qe dmth nga 80cm deri ne 90cm keshtuqe ti je ne rregull si madhesi , ( je ne mes)

Prob ,und te hasesh me noi frekuence te 16°E ,edhe pse duke e leviz pak e nga pak mund te arrish te kesh sinjal te mjaftueshem.Provoje e na thuaj .

Banned
    Uploads
    101

***useless quote***

ne teori qendron por ne kam provuar dhe ndoshta duhet hotbird (A)1) w2 (b)2 ) astra (C_3)

→→→Admin←←← Fiku75's Avatar
    Uploads
    39

babe je ne rregull por ke vetem nje dalje.

ske nevoje per diseqc (vetem ne rast se i blen tek e tek kokat bashke me suport atehere po)
    dhe 16°E do perdoresh si pike referimi. forco sinjalin tek 16 dhe je automatikisht ok tek 13°E dhe 19°E

un psh se fundmi montova nje sistem 3 lnb 13/16/19 por per 12 familje me dalje te pavarura.

1 saç 100cm alumin
    1 suport multifeed
    3 lnb quattro kompatibel per 3°grade
    1 diseqc centauri 13/12

centauri ka dhe hyrjen per tokesor dhe zbres me 13 kablla nga saçi +antena dhe futem tek centauri me 13 dhe dal me 12 dalje te perzjera tokesor+satelitor me 3 satelit 13/16/19 ne te njejten kohe per secilen familje.

ta thashe kte se mund ta besh edhe ti te njejten gje nese do sinjal ta pavarur edhe per dhomat e gjumit ose ambjente te tjera.
    vetem se do blesh nje diseqc me te vogel psh nje centauri 5/4 etj.

nese ste intereson, atehere me menyren tende me kok treshe me nje dalje je ok.

kalo mire

Quote Originally Posted by BABA nga durrsi View Post
    njatjeta cuna, disponoj nje koke dyshe per 13-16 grade E, dhe desha te blej nje te re me 13-16-19 grade EAST (vetem me nje dalje kablli) por nuk kam ide te qarte si ta montoj, pra cilin satellite duhet te marr si pike reference ne fillim nga kto te 3. Nqs per monoblocco dualfed (13-16 grade) merrja si pike referimi HOTBIRD-13 grade, dhe per refleks koka tjeter me kapte edhe nga 16 grade EAST, ne rastin konkret te trialfed si duhet te veproj, pra cilin satellite te marr per pike referimi fillestare dhe me pas me korigjimet e vogla majtas-djathtas te arrij te lokalizoj dhe 2 satellitet e tjere? Arsyetimi me thote qe duhet te marr si primar 16 grade dhe me pas (me korigjimet e duhura majtas-djathtas) te arrij te centroj dhe 2 te tjeret pra 13-dhe-19 grade East! Mirepres cdo sygjerim qe do ma thjeshtonte sadopak punen!

Moderator flamurtari's Avatar
    Uploads
    273

***useless quote***
    Fiku pershendetje Kam nje Diseqc EMP Centauri 9X1 se bashku me hyrjen e toksorit mund te me tregosh skemen dhe me cfare paisjesh ke perdor per ndarjen e sinjalit ne dalje te sinjalit toksor dhe satelitor une perdora nje MIX-Demix te markes Zodiac ,por kishja problem si me sinjalin e sacit si me toksorin nuk e di ku kam gabuar dhe tani i perdor te pavarur te dyja sinjalet me kabell per secilen.Faleminderit per pergjigjen

Senior Member
    Uploads
    0

Ku mund te gjej ne Tirane Diseqc EMP Centauri 9X1 me nje hyrje per tokesor apo ndonje lloj tjeter si ky? Zbritja behet me nje kabell dhe a duhet pajisje tjeter per shperndarje para DM-se apo e ndan vete DM sinjalin satelitor nga ai tokesor. Flm

Uploads
    39

ne fakt kte zodiacun se njof por duhet te perdoresh prizat kastile si kjo ketu

Quote Originally Posted by flamurtari View Post
    Fiku pershendetje Kam nje Diseqc EMP Centauri 9X1 se bashku me hyrjen e toksorit mund te me tregosh skemen dhe me cfare paisjesh ke perdor per ndarjen e sinjalit ne dalje te sinjalit toksor dhe satelitor une perdora nje MIX-Demix te markes Zodiac ,por kishja problem si me sinjalin e sacit si me toksorin nuk e di ku kam gabuar dhe tani i perdor te pavarur te dyja sinjalet me kabell per secilen.Faleminderit per pergjigjen

Moderator flamurtari's Avatar
    Uploads
    273

***useless quote***

faleminderit per pergjigjen ,mund te na postosh ndonje adrese apo emrin dhe si quhet kjo paisja ne itali dhe cfare markash jane te keshillushme ,kane rendesi parametrat ?
    Une po te postoj paisjen qe kam perdor dhe skemen po un e kam perdor pas diseqc 9x1 jo si ketu ne figure prandaj nuk me ka bere pune.Pres mendimin tend
    Attached Images Attached Images

Senior Member stv2008's Avatar
    Uploads
    42

Pershendetje flamurtari

Gjeta disa te dhena per ate qe kerkon dhe nuk e di nese do mbarosh pune,megjithate duhet te beshe vete disa prova deri sa te maresh rezultatin qe kerkon.

Uploads
    39

ato paisjet i blej fizikisht ne dyqan,
    tashi i pashe ato fotot t tua, dhe normalisht duhet te te punojne dhe ajo metode qe ke postuar ti.
    provo ti nderrosh ndoshta ke ndonjerin te prishur?
    perndryshe edhe postimi i stv2008 eshte i vlefshem.

nga ato qe ke provuar ti ka vite ja pata vene vellait dhe akoma ato ka, vetem se antenen nuk e merr nga centauri por nga priza qe furnizon pallati, dhe funksjonon ok.

Page 1 of 79 1236112651 ... LastLast