Results 1 to 10 of 10

Thread: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

 1. #1
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  persh. Kam blere para dy javesh 1 dekoder Gigablue HDX1 linux E2. Parametra shumete mire, i shpejte ne komanda, si ne dhe ne cline dhe iptv, shume stabel. Mirepo nuk ben tokesorin. E kam testuar me 2 modele Usb dtt. 1 Sky A867 led blu, dhe tjetra Rtl2832u. me te A867 i skanon kanalet me sinjel 90% por nuk dekodon figuren. me te dyten Rtl2832u me bllokohet aparati dhe nuk merre asnje komande. Do ta fikesh dhe ta ndezesh perseri. Versioni Kernel eshte 3.14.2. Aktualisht e kam me image OpenMips 4.2. E kamprovuar me Open Atv, HDfreaks, OpenVix, Sifteam, OpenRSA..por problemi vazhdon. Kan ndonje zgjidhje kjo pune. Kush me ndihmon..??

 2. #2
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,043
  Uploads
  70

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***
  Pershendetje, meqe i ke pro vuar te gjitha, provo te nderrosh konfigurimin e tunerit usb tokesore, psh. nga europe beje itali, ose australi, shiko te lidhesh antenen tokesore direkt me tunerin e aparatit, (ne qofte se e ke kavon me devijime nga nje tv ne tjetrin).

 3. #3
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***
  I kam testuar te gjitha keto qe me thua. Nuk qendron atje problemi. Dyshoj se mos nuk e suporton nga versioni kernel qe ka..te thashe qe me Sky A867 ka sinjal por nuk jep video. Kurse me rtl2832u bllokohet direkt sapo shkon ti besh kerkim auto apo edhe manual... Pune eshte se ngaqe eshte produkt i ri ne qarkullim nuk eshte folur shume per kete lloj problemi ne forumet qe e suportojne..

 4. #4
  Senior Member
  Join Date
  13-02-2010
  Posts
  435
  Uploads
  8

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***

  Provoje njehere me imazhet Italysat 7.0

 5. #5
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***

  po nuk ka Italysat per kete model.. te pakten une nuk kam gjetur!!!ne se ke ndonje ma nis linkun..

 6. #6

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  Pershendetje kapoaug, une kam perdorur nje gigablue ue plus, gigablue jan nga aparatet me te mire per cmimin dhe cilesine qe kane. kam pasur nje usb Sky A867, e instalova duke perdorur driverat dvb-usb-af9035, punonte shume mire tokesori, por nqs e kaloje ne satelitor dhe e ktheje perseri ne tokesor atehere bllokohej aparati, duhet ta restartoja, pra duhet qe ta mbaja vazhdimisht te tokesori. kam provuar cdo lloj imazhi perseri e njejta gje. Nuk ja vlen te besh shume prova me te, me mire do te sygjeroja te bleje nje tuner tokesori per gigablue dhe bie rehat, ose mundohu te gjesh imazh me version kernel me te vjeter, por veshtire se mund te kete per llojin e aparatit tend pasi eshte i ri, ose prit derisa te dali ndonje imazh qe e suporton, por eshte problem i gigablueve ne pergjithsi ky, gjithe te mirat.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  13-02-2010
  Posts
  435
  Uploads
  8

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***  Duhet te shkosh tek Italysat download,te aplikosh dhe te shkarkosh imazhin,eshte me pagese per kater-pese muaj per cdo lloj imazhi(diku tek 5 euro ne muaj)

 8. #8
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***  po eshte e vertete mbi performancen qe kane.. goxha te mire dhe te shpejte..mirepo sic the edhe vete, tuner ne board nuk i monton dot, pasi nuk ka vend.. e vetmja zgjidhje eshte usb DTT. Te presim mbase i rregullojne ndonje gje se shpejti keto skuadrat qe e suportojne..

 9. #9
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  ***useless quote***  o BobiMilo.. nuk ka per kete model atje.. se kontrollova..nuk e kam problem per 5 euro qe kerkojne..Akoma se kane futur ne listen e imazheve ItalySat.. me sa pashe..

 10. #10
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,395
  Uploads
  17

  Re: Gigablue HDX1 probleme me usb dtt

  per te gjithe ata qe blejne Gigablue HDX1 dhe duan ti shtojne edhe usb Dtt per digitalin tokesor, mund te perdorin Usb Dtt me cip "Siano", pasi punon per mrekulli..

Similar Threads

 1. New GigaBlue
  By fushkrujs in forum Receiver-Ecke
  Replies: 5
  Last Post: 07-03-2015, 00:36:19
 2. Gigablue hd 800 ue plus
  By mlouiz in forum Italian / Italiano
  Replies: 3
  Last Post: 23-10-2013, 15:04:02
 3. New GigaBlue HD 800 UE
  By fushkrujs in forum GigaBlue Information and Tutorials
  Replies: 0
  Last Post: 30-05-2012, 17:15:11
 4. Mgcamd IPK Gigablue
  By *Besmiri* in forum GigaBlue Software and Tools
  Replies: 0
  Last Post: 28-10-2011, 11:38:48

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •