Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Kam synin e satelitit dy kokshe por...

Kam synin e satelitit dy kokshe por...

Tung te gjitheve,

Kam synine satelittit 2 kokshe,mirepo nuk kam mundur asnjehere qe ti ze dy satelita ne te njejten pozite.

Digjitalbi po e lajmron nje gje te tille ku po thote qe pa paguar me ate pajisje pra me dy koka syn te satelittit,

Shtohen kanale te reja.

A mund te me ndihmoi ndokush se ku mund te jete problemi qe une nuk po mundem me i zene dy satelita ,edhe pse e kam synin me dy koka

flm per mirekuptim

kati

Lightbulb Re: Kam synin e satelitit dy kokshe por...

pershendetje

kjo ide e digitalbit esht qe kanalet e tjera te cilet transmetojn nepermjet satelitit te cilet jan te lire (pa pages) mund ti kapesh edhe ata,
    pra nese mer 2 kokshe ateher ti mund ti kapesh 2 satelita pernjeher, shembull:
    1: Eutelsat ku transmeton DIGITALB dhe ASTRA..
    2: Eutelsat + hotbird..
    pra timund ti kapesh keto 2 satelita pernjeher me nje koke 2she..

shpresoj te kesh te qart..

Me respekt

Re: Kam synin e satelitit dy kokshe por...

Problemi yt qendron ne ndarjen e leximit te kokes dyshe qe duhet ti besh sistemit te aparatit. Ndarja ne sisten behet ne baze te aparatit qe ju keni dhe cilin prej satelliteve do te shikosh (hotbird apo Astra). Nese vendosni se cilet satelite deshironi te shikoni dhe llojin e aparatit tuaj mund t`ju ndihmoj.

un nuk e kam problem te lexoj dhe ta kuptoj se qka ke mendurar me at,, por ajo ishte pergjigjja ime te cilen ke ber pytje.... un kam instaluar me shum se qe ke par ti nga ato koka dhe e di saktesisht se qka ose si fnksionon ajo,, prandaj ske nevoj te me thosh se e kamproblem leximin..

Contributing Member pleshina's Avatar
    Uploads
    13

Quote Originally Posted by scorpion-x View Post
    un nuk e kam problem te lexoj dhe ta kuptoj se qka ke mendurar me at,, por ajo ishte pergjigjja ime te cilen ke ber pytje.... un kam instaluar me shum se qe ke par ti nga ato koka dhe e di saktesisht se qka ose si fnksionon ajo,, prandaj ske nevoj te me thosh se e kamproblem leximin..
    Mos e morre gabim ti scorpion mendimin e profesorit,pa qellim.
    tung

no comment

[quote=kati2;172987]Tung te gjitheve,

Kam synine satelittit 2 kokshe,mirepo nuk kam mundur asnjehere qe ti ze dy satelita ne te njejten pozite.

Digjitalbi po e lajmron nje gje te tille ku po thote qe pa paguar me ate pajisje pra me dy koka syn te satelittit,

Shtohen kanale te reja.

A mund te me ndihmoi ndokush se ku mund te jete problemi qe une nuk po mundem me i zene dy satelita ,edhe pse e kam synin me dy koka

flm per mirekuptim

Eshte mire te thuash se ca aparati ke njehere keshtu mund te ndihmojme njeritjetrin, kur e sqarojm problemin me mire.

Tung te gjithve!

Tung te gjitheve,

Kam synine satelittit 2 kokshe,mirepo nuk kam mundur asnjehere qe ti ze dy satelita ne te njejten pozite,shembull Eutelsat+ Hotbird

Digjitalbi po e lajmron nje gje te tille ku po thote qe pa paguar, me ate (LNB 2)pajisje pra me dy koka syn te satelittit,

Shtohen kanale te reja.

Per te qene me i qarte ja shikoni disa foto se qfare Resiveri e kam:

`1. Emri i resiverit

Smart MAXIMUS CI Plus

fotoja &linku :

About version (fotografuar ne TV time)

2. Setup Menu

1)

2) System Setup

3) Antenna Setup

4) Channel Search

5) Channel Search-Save

6) Antenna Position

3. Main Menu

2) Language & Color

3) Conditional Acces

4) System Software Update (kur po ja bej update po thote..)

5) RAPS Update

4.Programet

pyetja ime eshte kjo:

-A e din ndokush si mundem une qe ti shikoj dy satelita Eutelsat & Hotbird ,pa e levizur antenen ,meqe une posedoj LNB 2-she.(por jo te Digitalbit por Humax).

Ja shikoni fotot keshtu une e kam programet te instaluara me keto parametra.

**Per te pare fotografi te kjarta (kulitative) kliko 2 her me maus permbi foto

flm per ndhmen

kati

VIP Member BIG BOBI's Avatar
    Uploads
    70

HOTBIRD = diseqc A
    EUTELSAT = diseqc B
    POSITIONER = OFF

Arrow Re: Kam synin e satelitit dy kokshe por...

Shihe 1 here sa grade jane kokat nga njeri tjetri ,po qene tre grade monobllok i sheh hotbird e w2 o w2 e astra19 .
    Ciao

Page 1 of 2 12 LastLast