Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: rreth diseqc

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

rreth diseqc

pershendetje, tani per tani perdor nje diseqc me 4 futje dhe nje dalje, pak a shume si ketu: http://www.satmonkey.com/images/satmonkey/wp4x1.jpg

por une jam i interesuar te kem nje te tille:
    http://i9.ebayimg.com/02/i/000/b5/62/0eab_1.JPG

tekniku ku kam blere aparatin me thote nuk mund te perdoresh te tille pasi aparati jot nuk e suporton diseqc te tille.

Doja te dija diseqc me shume dalje bejne per cdo lloj aparati apo tekniku nuk me ka dhene informacion tamam, si ta kuptoj qe aparati im suporton x model te diseqc, qe nqs dua te blej nje aparat te ri te jem i sigurte qe mund ti vendos nje diseqc me shume dalje mbi 4 ose 4+

diseqc qe kam aktual eshte me 4 hyrje dhe nje dalje, perdor 4 koka lnb dhe nje kabull qe futet ne aparat, dhe me te jam shume i kenaqur, por dua te vendos edhe nje satelit tjeter dhe te perdor nje diseqc per dy parabola me shume koka.

na jepni ndonje info ju lutem.
    FLMN!

Lightbulb Re: rreth diseqc

pershendetje.

me disecq C mundesh ta perdoresh me qdo aparat. pra cilin nga ato qe ta blesh duhet te funksionoj me disecq1.0/1 ose me disecq A B C D qe shum lloje te marresve e kan ket opcion...
    dergo llojin e modelit te marresit tuaj...

Repsekt

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Re: rreth diseqc

pershendetje scorpion-x, une kam marres Lazer, SUPER LAZER 500000
    DISEQC aktual qe kam eshte keshtu Diseqc 1 2 3 4 Mini A, Mini B - OFF dhe AUTO.

po lexoja ne internet dhe thonte qe diseqc me 8 per 8 lnb duhet te kesh marres FTA eshte e vertete kjo?

flmn per mesazhin.

Embarrassment Re: rreth diseqc

pershendetje..

po lexoja ne internet dhe thonte qe diseqc me 8 per 8 lnb duhet te kesh marres FTA eshte e vertete kjo?

ket nuk do ta besoja qe duhet te kesh fta marres.... ndersa receiveri yt mund ti kap per te njejten koh vetem 4 satelita te ndryshne.

ndoshta nuk esht pergjigjja e sakt por nga pervoja ime qe smund ti kapesh ma shum se 4 satelita njekohesisht....

Me respekt

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

pershendetje scorpion-x,
    flmn per mesazhin...

deri tani une i kam kapur 4 pozicione me dy parabola.
    me parabolen e pare 1.30cm kam 19* astra 16* 2w dhe 13*HB

parabolen e dyte 90cm me pare e kisha tek TELESTAR 12 - 15*w shikoja paketen e DMC 15 te hollandes, por dje e ktheva nga THOR 1/2 1*west dhe shof paketen e DIGITV, por dua patjeter ta shof dhe sat TELESTAR 12 ne te njejten kohe.
    diseqc e kam me 4 vende, dmth per kater pozicione qe aktualisht i kam zene.

c'fare zgjidhje tjeter mund te bej qe ta kap dhe telestar 12 ne te njejten kohe pervec blerjes se aparati tjeter dhe motorri.

Nqs nuk mund te kapesh me shume se 4 pozicione, pse diseqc i bejne dhe me 8 vende per 8 pozicione? ke ndonje informacion

pershendetje..

nese don te kesh me shum satelita te tjer pa marr parasysh se nga cili kend, ateher bleje nje motor Diseqc 1.2 ose usals motor dhe mund ti kapesh nga 50° est deri ne 35° ne west..

esht zgjidhja me e mir dhe me e sigurt..

me respekt

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

flmn per sugjerimin scorpion-x, do shof te blej motor, megjithse me kane thene qe bejne difekt shume shpejt, por provoj dhe vlersoj me mire vete i bie.

pershendetj..

diseqc 1.2 motor nuk kan defekte, perkunder punojn shum mir.. ndersa me usals nuk e di, por sma merr mendja qe kan probleme..

Repsekt

Tungatjeta shokė une e kan ni majtes te LNB've qe thiret; tre grade monobllok, e pytja ime oshte se a muje me rroke P,SH eutelsatin 16 dhe Thor 1 grade me te, qi ta di e mos te hypi ne tavan me e provu. Me nderime dhe Flm

Senior Member miri01's Avatar
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by avensis1 View Post
    Tungatjeta shokė une e kan ni majtes te LNB've qe thiret; tre grade monobllok, e pytja ime oshte se a muje me rroke P,SH eutelsatin 16 dhe Thor 1 grade me te, qi ta di e mos te hypi ne tavan me e provu. Me nderime dhe Flm
    Nga vete fjala "tre grade monobllok" do te thote se ti mund te kapesh dy satelite ne distance 3 grade...p.sh.....Hot Bird 6/7A/8 @ 13° East me Eutelsat W2 @ 16° East ose Eutelsat W2 @ 16° East me Astra 1F/1G/1H/1KR/1L @ 19.2° East
    kurse eutelsatin 16 me thor 1 nuk mundesh se jane 16 grade larg njeri-tjetrir....

Page 1 of 2 12 LastLast