Premiere listings 27.04.08

The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice.


Premiere 1

06:25 - 08:05 Phat Girlz
08:05 - 09:40 Bandidas
09:40 - 11:05 Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
11:05 - 12:55 Night at the Museum
12:55 - 14:30 Imagine Me and You
14:30 - 16:20 The Devil Wears Prada
16:20 - 17:50 John Tucker Must Die
17:50 - 19:30 Hui Buh, das Schlossgespenst
19:30 - 19:55 Premiere Showpalast
19:55 - 20:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:55 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
21:55 - 22:00 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:00 - 23:25 Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
23:25 - 01:00 Bloodrayne
01:00 - 03:00 A Good Year
03:00 - 05:00 Spiel auf Sieg
05:00 - 06:45 Catch a Fire

Premiere 2

07:25 - 09:05 Phat Girlz
09:05 - 10:40 Bandidas
10:40 - 12:05 Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
12:05 - 13:55 Night at the Museum
13:55 - 15:30 Imagine Me and You
15:30 - 17:20 The Devil Wears Prada
17:20 - 18:50 John Tucker Must Die
18:50 - 20:30 Hui Buh, das Schlossgespenst
20:30 - 20:55 Premiere Showpalast
20:55 - 21:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
21:10 - 21:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:15 - 23:00 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
23:00 - 00:25 Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
00:25 - 02:00 Bloodrayne
02:00 - 04:00 A Good Year
04:00 - 06:00 Spiel auf Sieg

Premiere 3

06:05 - 07:50 The Break-Up
07:50 - 09:30 Little Miss Sunshine
09:30 - 11:10 Newcomer - Tausche Ruhm gegen Liebe
11:10 - 12:55 Click
12:55 - 14:25 Relative Strangers
14:25 - 16:05 The Card Player
16:05 - 18:10 Déjà Vu
18:10 - 19:55 Wer früher stirbt ist länger tot
19:55 - 20:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:50 Französisch für Anfänger
21:50 - 21:55 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:55 - 23:45 Night at the Museum
23:45 - 01:10 The Texas Chainsaw Massacre: the Beginning
01:10 - 02:35 Paparazzi
02:35 - 04:40 Déjà Vu
04:40 - 06:25 The Fast and the Furious: Tokyo Drift

Premiere 4

06:50 - 08:40 Bigger than the Sky
08:40 - 10:10 The Ice Harvest
10:10 - 12:05 Basic Instinct 2: Risk Addiction
12:05 - 14:15 Russian Dolls
14:15 - 16:05 Casanova
16:05 - 17:50 Keeping Mum
17:50 - 19:30 Big Momma's House 2
19:30 - 19:55 Premiere Showpalast
19:55 - 20:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:25 Miami Vice
22:25 - 22:30 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:30 - 00:20 The Sentinel
00:20 - 02:20 Lord of War
02:20 - 03:55 The Woods
03:55 - 06:10 Miami Vice

Premiere Direkt

06:15 - 07:40 Hostel: Part II
06:30 - 07:50 Surf's Up
06:30 - 08:10 Disturbia
07:15 - 09:30 Transformers
08:00 - 09:25 Hostel: Part II
08:00 - 09:45 The Golden Compass
08:00 - 10:15 Transformers
08:15 - 09:35 Surf's Up
08:30 - 10:10 Disturbia
09:45 - 11:10 Hostel: Part II
10:00 - 11:20 Surf's Up
10:00 - 12:15 Transformers
10:15 - 12:00 The Golden Compass
10:30 - 12:10 Disturbia
10:45 - 12:05 Surf's Up
10:45 - 12:10 Hostel: Part II
10:45 - 12:25 Disturbia
10:45 - 12:30 The Golden Compass
10:45 - 13:00 Transformers
11:30 - 12:55 Hostel: Part II
11:45 - 13:05 Surf's Up
13:30 - 14:50 Surf's Up
15:15 - 16:35 Surf's Up
16:30 - 18:45 Transformers
16:45 - 18:30 The Golden Compass
17:00 - 18:20 Surf's Up
17:00 - 18:25 Hostel: Part II
17:30 - 18:55 Hostel: Part II
18:00 - 20:00 Die Fantastischen Vier - Fornika für alle
18:45 - 20:05 Surf's Up
18:45 - 20:10 Hostel: Part II
18:45 - 20:30 The Golden Compass
19:15 - 20:40 Hostel: Part II
19:15 - 21:30 Transformers
20:30 - 21:50 Surf's Up
20:30 - 21:55 Hostel: Part II
20:30 - 22:10 Disturbia
20:30 - 22:15 The Golden Compass
20:30 - 22:45 Transformers
21:00 - 22:20 Surf's Up
21:00 - 22:25 Hostel: Part II
21:00 - 22:40 Disturbia
21:00 - 22:45 The Golden Compass
22:15 - 23:35 Surf's Up
22:15 - 23:40 Hostel: Part II
22:30 - 00:10 Disturbia
22:45 - 00:05 Surf's Up
22:45 - 00:10 Hostel: Part II
22:45 - 00:30 The Golden Compass
23:00 - 00:40 Disturbia
23:15 - 01:00 The Golden Compass
23:15 - 01:30 Transformers
00:30 - 01:30 Live Wrestling: WWE
00:30 - 01:50 Surf's Up
00:30 - 02:10 Disturbia
01:30 - 02:00 Live Wrestling
01:30 - 03:15 The Golden Compass
02:00 - 03:45 The Golden Compass
02:00 - 04:15 Transformers
02:00 - 05:00 Live Wrestling
02:15 - 03:35 Surf's Up
02:30 - 04:10 Disturbia
03:00 - 05:15 Transformers
03:45 - 05:30 The Golden Compass
04:00 - 05:20 Surf's Up

Premiere Filmclassics

06:00 - 07:25 Body Chemistry 4: Full Exposure
07:25 - 09:25 Mörder ohne Erinnerung
09:25 - 11:05 Lara Croft: Tomb Raider
11:05 - 12:45 Immediate Family
12:45 - 14:25 I Witness
14:25 - 16:00 Look Who's Talking
16:00 - 17:45 My Stepmother Is an Alien
17:45 - 19:30 Out of Time
19:30 - 19:55 Premiere Showpalast
19:55 - 20:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:55 Godsend
21:55 - 22:00 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:00 - 23:20 Airplane II: the Sequel
23:20 - 00:40 Dangerous Indiscretion
00:40 - 02:15 Bounty Hunters
02:15 - 03:50 Look Who's Talking
03:50 - 05:20 Shadowzone
05:20 - 06:55 I Witness

Premiere Filmfest

07:00 - 08:30 Drei Männer und ein Baby - 18 Jahre später
08:30 - 10:15 Chances Are
10:15 - 11:50 And Then There Were None
11:50 - 13:20 Mambo Italiano
13:20 - 15:20 Stalag 17
15:20 - 17:25 The Kremlin Letter
17:25 - 19:30 Nichts als die Wahrheit
19:30 - 19:55 Premiere Showpalast
19:55 - 20:10 Premiere Spezial: Bestes aus deutschen Landen, Teil 2
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:25 The White Countess
22:25 - 22:30 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:30 - 00:10 Such Good Friends
00:10 - 02:00 Talk Radio
02:00 - 03:15 Extreme Close-Up
03:15 - 04:50 Surrender
04:50 - 06:25 A Ghost in Monte Carlo

MGM

06:15 - 07:40 Dr Goldfoot and the Bikini Machine
07:40 - 10:00 A Small Killing
10:00 - 11:30 Nobody's Perfect
11:30 - 13:30 The Thief of Paris
13:30 - 15:10 Ground Zero
15:10 - 17:15 Khartoum
17:15 - 18:55 Under Arrest - Gefangen in der Hölle
18:55 - 20:15 Flashfighter
20:15 - 21:50 Sometimes They Come Back
21:50 - 23:15 Think Big
23:15 - 00:35 Eis am Stiel 6. Teil - Ferienliebe
00:35 - 02:15 Stranger than Fiction
02:15 - 04:20 The Missouri Breaks
04:20 - 05:45 Dirty Work
05:45 - 07:25 Full Moon in Blue Water

Sci Fi

07:10 - 08:35 Phase IV
08:35 - 09:25 Der Junge vom anderen Stern
09:25 - 09:50 Saber Rider und die Star Sheriffs
09:50 - 10:15 Saber Rider und die Star Sheriffs
10:15 - 11:05 Star Trek: Deep Space Nine
11:05 - 11:30 Galaxy Rangers
11:30 - 11:55 Bravestarr
11:55 - 13:30 Something Is Out There
13:30 - 15:05 Something Is Out There
15:05 - 15:30 Saber Rider und die Star Sheriffs
15:30 - 16:00 Saber Rider und die Star Sheriffs
16:00 - 16:50 Star Trek: Deep Space Nine
16:50 - 17:15 Galaxy Rangers
17:15 - 17:45 Bravestarr
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
19:25 - 20:15 Jeremiah
20:15 - 21:55 RoboCop: Prime Directives
21:55 - 23:35 RoboCop: Prime Directives
23:35 - 01:10 RoboCop: Prime Directives
01:10 - 02:45 RoboCop: Prime Directives
02:45 - 03:30 Jeremiah
03:30 - 05:00 Not of This World