Premiere listings 31.05.08

The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice.

(Original titles are given for Premiere Direkt)

Premiere Direkt

00:00 - 01:20 Surf's Up (2007)
00:30 - 01:50 Surf's Up (2007)
00:30 - 02:00 The Bucket List (2007)
00:30 - 02:15 The Kingdom (2007)
01:00 - 02:45 Superbad (2007)
01:00 - 02:50 The Bourne Ultimatum (2007)
01:30 - 03:00 The Bucket List (2007)
01:30 - 03:15 Superbad (2007)
02:15 - 03:35 Surf's Up (2007)
02:30 - 04:00 The Bucket List (2007)
02:30 - 04:15 The Kingdom (2007)
03:15 - 05:00 Superbad (2007)
03:15 - 05:05 The Bourne Ultimatum (2007)
03:30 - 05:00 The Bucket List (2007)
03:45 - 05:30 Superbad (2007)
04:00 - 05:20 Surf's Up (2007)
06:30 - 08:00 The Bucket List (2007)
06:30 - 08:15 The Kingdom (2007)
07:00 - 08:20 Surf's Up (2007)
07:00 - 08:45 Superbad (2007)
07:00 - 08:50 The Bourne Ultimatum (2007)
07:30 - 09:00 The Bucket List (2007)
07:30 - 09:15 Superbad (2007)
08:30 - 10:00 The Bucket List (2007)
08:30 - 10:15 The Kingdom (2007)
08:45 - 10:05 Surf's Up (2007)
09:15 - 11:00 Superbad (2007)
09:15 - 11:05 The Bourne Ultimatum (2007)
09:30 - 11:00 The Bucket List (2007)
09:45 - 11:30 Superbad (2007)
10:30 - 11:50 Surf's Up (2007)
10:30 - 12:00 The Bucket List (2007)
10:30 - 12:15 The Kingdom (2007)
11:00 - 12:30 The Bucket List (2007)
11:00 - 12:45 The Kingdom (2007)
11:30 - 13:00 The Bucket List (2007)
11:30 - 13:15 Superbad (2007)
11:30 - 13:20 The Bourne Ultimatum (2007)
11:45 - 13:05 Surf's Up (2007)
12:00 - 13:45 Superbad (2007)
12:00 - 13:50 The Bourne Ultimatum (2007)
12:15 - 13:35 Surf's Up (2007)
12:30 - 14:00 The Bucket List (2007)
12:30 - 14:15 The Kingdom (2007)
13:00 - 14:30 The Bucket List (2007)
13:00 - 14:45 The Kingdom (2007)
13:30 - 14:50 Surf's Up (2007)
13:45 - 15:30 Superbad (2007)
13:45 - 15:35 The Bourne Ultimatum (2007)
14:00 - 15:20 Surf's Up (2007)
14:15 - 16:00 Superbad (2007)
14:15 - 16:05 The Bourne Ultimatum (2007)
14:30 - 16:00 The Bucket List (2007)
14:30 - 16:15 The Kingdom (2007)
15:00 - 16:30 The Bucket List (2007)
15:00 - 16:45 The Kingdom (2007)
15:15 - 16:35 Surf's Up (2007)
15:30 - 17:00 The Bucket List (2007)
15:45 - 17:05 Surf's Up (2007)
16:00 - 17:45 Superbad (2007)
16:00 - 17:50 The Bourne Ultimatum (2007)
16:30 - 18:00 The Bucket List (2007)
16:30 - 18:15 Superbad (2007)
16:30 - 18:15 The Kingdom (2007)
16:30 - 18:20 The Bourne Ultimatum (2007)
17:00 - 18:20 Surf's Up (2007)
17:00 - 18:30 The Bucket List (2007)
17:00 - 18:45 The Kingdom (2007)
17:30 - 18:50 Surf's Up (2007)
17:30 - 19:00 The Bucket List (2007)
18:15 - 20:00 Superbad (2007)
18:15 - 20:05 The Bourne Ultimatum (2007)
18:30 - 20:00 The Bucket List (2007)
18:30 - 20:15 The Kingdom (2007)
18:45 - 20:05 Surf's Up (2007)
18:45 - 20:30 Superbad (2007)
18:45 - 20:35 The Bourne Ultimatum (2007)
19:00 - 20:30 The Bucket List (2007)
19:00 - 20:45 The Kingdom (2007)
19:15 - 20:35 Surf's Up (2007)
19:30 - 21:00 The Bucket List (2007)
20:30 - 21:50 Surf's Up (2007)
20:30 - 22:00 The Bucket List (2007)
20:30 - 22:15 Superbad (2007)
20:30 - 22:15 The Kingdom (2007)
20:30 - 22:20 The Bourne Ultimatum (2007)
21:00 - 22:20 Surf's Up (2007)
21:00 - 22:30 The Bucket List (2007)
21:00 - 22:45 Superbad (2007)
21:00 - 22:45 The Kingdom (2007)
21:00 - 22:50 The Bourne Ultimatum (2007)
21:30 - 23:00 The Bucket List (2007)
22:15 - 23:35 Surf's Up (2007)
22:30 - 00:00 The Bucket List (2007)
22:30 - 00:15 The Kingdom (2007)
22:45 - 00:05 Surf's Up (2007)
22:45 - 00:30 Superbad (2007)
22:45 - 00:35 The Bourne Ultimatum (2007)
23:00 - 00:30 The Bucket List (2007)
23:00 - 00:45 The Kingdom (2007)
23:15 - 01:00 Superbad (2007)
23:15 - 01:05 The Bourne Ultimatum (2007)
23:30 - 01:00 The Bucket List (2007)

Premiere 1

00:30 - 02:10 Adrift
02:10 - 03:40 Gefallene Engel 2
03:40 - 05:45 The Last King of Scotland
05:45 - 07:30 Grandma's Boy
06:00 - 07:40 The Quiet
07:40 - 09:00 Asterix and the Vikings
09:00 - 10:30 Barnyard
10:30 - 12:10 Confetti
12:10 - 13:45 Imagine Me and You
13:45 - 15:20 Grandma's Boy
15:20 - 16:55 Bandidas
16:55 - 18:25 Gefallene Engel 2
18:25 - 19:55 Barnyard
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:20 The Last King of Scotland
22:20 - 00:30 World Trade Center

Premiere 2

01:30 - 03:10 Adrift
03:10 - 04:40 Gefallene Engel 2
04:40 - 06:45 The Last King of Scotland
07:00 - 08:40 The Quiet
08:40 - 10:00 Asterix and the Vikings
10:00 - 11:30 Barnyard
11:30 - 13:10 Confetti
13:10 - 14:45 Imagine Me and You
14:45 - 16:20 Grandma's Boy
16:20 - 17:55 Bandidas
17:55 - 19:25 Gefallene Engel 2
19:25 - 20:55 Barnyard
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 23:20 The Last King of Scotland
23:20 - 01:30 World Trade Center

Premiere 3

01:15 - 02:45 Tödliche Verschwörung
02:45 - 04:20 Basilisk
04:20 - 06:00 Scream and Run
06:45 - 08:35 Happy Feet
08:35 - 10:15 Phat Girlz
10:15 - 11:55 The Number 23
11:55 - 13:40 Rocky Balboa
13:40 - 15:10 Tödliche Verschwörung
15:10 - 17:00 Happy Feet
17:00 - 18:40 The Quiet
18:40 - 19:55 Asterix and the Vikings
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Scream and Run
21:45 - 22:00 Inside Premiere
22:00 - 23:40 The Number 23
23:40 - 01:15 Walking Tall: Payback

Premiere 4

00:35 - 02:20 Hui Buh, das Schlossgespenst
02:20 - 03:55 Mein Führer
03:55 - 05:30 Nacho Libre
05:30 - 07:05 Tag des jüngsten Gerichts
06:30 - 07:55 The Benchwarmers
07:55 - 10:10 The Holiday
10:10 - 11:50 Proof
11:50 - 14:05 Walk the Line
14:05 - 15:55 The Devil Wears Prada
15:55 - 16:05 Ice Age: Keine Zeit für Nüsse
16:05 - 17:35 Ice Age: the Meltdown
17:35 - 19:55 The Guardian
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:30 The Holiday
22:30 - 00:35 Tristan + Isolde

MGM

01:20 - 02:45 The Godsend
02:45 - 04:25 Cold Heaven
04:25 - 05:50 It Runs in the Family
05:50 - 07:30 The Miracle
06:45 - 08:20 Breakdance 2
08:20 - 10:00 Verheiratet mit zwei Frauen
10:00 - 11:15 Overland Pacific
11:15 - 12:55 Buy & Cell
12:55 - 15:15 Chitty Chitty Bang Bang
15:15 - 17:05 The Thomas Crown Affair
17:05 - 18:40 Odds against Tomorrow
18:40 - 20:15 C.C. Action
20:15 - 21:55 Tank Girl
21:55 - 23:50 Platoon
23:50 - 01:20 Undercover Blues

Sci Fi

01:10 - 02:45 Humanoid Defender
02:45 - 03:10 Super Force
03:10 - 03:35 Super Force
03:35 - 05:05 Hardware
07:00 - 08:30 Gargoyles
08:30 - 09:20 Der Junge vom anderen Stern
09:20 - 09:45 Saber Rider und die Star Sheriffs
09:45 - 10:10 Saber Rider und die Star Sheriffs
10:10 - 11:00 Star Trek: Deep Space Nine
11:00 - 11:25 Bravestarr
11:25 - 11:50 Bravestarr
11:50 - 13:30 Dragon Fighter
13:30 - 15:05 Humanoid Defender
15:05 - 15:30 Saber Rider und die Star Sheriffs
15:30 - 16:00 Saber Rider und die Star Sheriffs
16:00 - 16:50 Star Trek: Deep Space Nine
16:50 - 17:15 Bravestarr
17:15 - 17:45 Bravestarr
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise
18:35 - 19:25 Raumschiff Enterprise
19:25 - 20:15 The Dead Zone
20:15 - 22:10 Timeline
22:10 - 23:45 Hardware
23:45 - 01:10 Crash and Burn