Premiere listings 23.06.08

The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice.

Premiere 1

06:50 - 09:15 Letters from Iwo Jima
09:15 - 11:20 Idlewild
11:20 - 12:55 Warrior King
12:55 - 14:35 Grandma's Boy
14:35 - 16:10 Imagine Me and You
16:10 - 17:40 Ruffian - Die Wunderstute
17:40 - 19:55 Letters from Iwo Jima
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:40 Grendel
21:40 - 23:30 Pathfinder
23:30 - 01:05 Walking Tall: Payback
01:05 - 02:40 Pumpkinhead: Asche zu Asche
02:40 - 04:20 The Card Player
04:20 - 05:45 Grendel
05:45 - 07:35 Down in the Valley

Premiere 2

06:15 - 07:50 John Tucker Must Die
07:50 - 10:15 Letters from Iwo Jima
10:15 - 12:20 Idlewild
12:20 - 13:55 Warrior King
13:55 - 15:35 Grandma's Boy
15:35 - 17:10 Imagine Me and You
17:10 - 18:40 Ruffian - Die Wunderstute
18:40 - 20:55 Letters from Iwo Jima
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:40 Grendel
22:40 - 00:30 Pathfinder
00:30 - 02:05 Walking Tall: Payback
02:05 - 03:40 Pumpkinhead: Asche zu Asche
03:40 - 05:20 The Card Player
05:20 - 06:45 Grendel

Premiere 3

06:25 - 08:10 Night at the Museum
08:10 - 09:25 Oh, wie schön ist Panama
09:25 - 11:00 The Number 23
11:00 - 12:30 Mr Bean's Holiday
12:30 - 14:10 Phat Girlz
14:10 - 15:40 The Breed
15:40 - 17:10 John Tucker Must Die
17:10 - 18:25 Oh, wie schön ist Panama
18:25 - 19:55 Mr Bean's Holiday
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:40 Babel
22:40 - 00:20 The Number 23
00:20 - 01:55 The Breed
01:55 - 03:40 Shallow Ground
03:40 - 05:15 Ruffian - Die Wunderstute
05:15 - 06:50 John Tucker Must Die

Premiere 4

07:05 - 08:40 Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler
08:40 - 08:50 Ice Age: Keine Zeit für Nüsse
08:50 - 10:20 Ice Age: the Meltdown
10:20 - 12:25 Déjà Vu
12:25 - 14:25 Spiel auf Sieg
14:25 - 16:30 Tristan + Isolde
16:30 - 18:15 Wer früher stirbt ist länger tot
18:15 - 19:55 Sky Fighters
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:20 Mission: Impossible III
22:20 - 23:55 Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler
23:55 - 01:20 Scary Movie 4
01:20 - 02:45 Unterfinanziert
02:45 - 05:00 Rent
05:00 - 06:30 Tag des jüngsten Gerichts

Premiere Direkt

06:30 - 07:55 Daddy Day Camp
06:30 - 08:05 I Am Legend
06:30 - 08:10 Initial D — Drift Racer
06:30 - 08:15 Beowulf
07:00 - 08:30 Das Beste kommt zum Schluss
07:00 - 08:45 Beowulf
07:30 - 09:15 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
08:15 - 09:40 Daddy Day Camp
08:30 - 10:05 I Am Legend
08:30 - 10:10 Initial D — Drift Racer
08:45 - 10:30 Beowulf
09:00 - 10:30 Das Beste kommt zum Schluss
09:15 - 11:00 Beowulf
09:45 - 11:30 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
10:00 - 11:25 Daddy Day Camp
10:30 - 12:05 I Am Legend
10:30 - 12:10 Initial D — Drift Racer
11:00 - 12:30 Das Beste kommt zum Schluss
11:00 - 12:35 I Am Legend
11:00 - 12:40 Initial D — Drift Racer
11:00 - 12:45 Beowulf
11:30 - 13:15 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
11:30 - 13:15 Beowulf
11:45 - 13:10 Daddy Day Camp
12:00 - 13:45 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
12:00 - 13:45 Beowulf
12:30 - 14:05 I Am Legend
12:30 - 14:10 Initial D — Drift Racer
13:00 - 14:30 Das Beste kommt zum Schluss
13:00 - 14:35 I Am Legend
13:00 - 14:40 Initial D — Drift Racer
13:30 - 14:55 Daddy Day Camp
13:45 - 15:30 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
13:45 - 15:30 Beowulf
14:15 - 16:00 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
14:15 - 16:00 Beowulf
14:30 - 16:05 I Am Legend
14:30 - 16:10 Initial D — Drift Racer
15:00 - 16:30 Das Beste kommt zum Schluss
15:00 - 16:35 I Am Legend
15:00 - 16:40 Initial D — Drift Racer
15:15 - 16:40 Daddy Day Camp
16:00 - 17:45 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
16:00 - 17:45 Beowulf
16:30 - 18:05 I Am Legend
16:30 - 18:10 Initial D — Drift Racer
16:30 - 18:15 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
16:30 - 18:15 Beowulf
17:00 - 18:25 Daddy Day Camp
17:00 - 18:30 Das Beste kommt zum Schluss
17:00 - 18:35 I Am Legend
17:00 - 18:40 Initial D — Drift Racer
18:15 - 20:00 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
18:15 - 20:00 Beowulf
18:30 - 20:05 I Am Legend
18:30 - 20:10 Initial D — Drift Racer
18:45 - 20:30 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
18:45 - 20:30 Beowulf
19:00 - 20:30 Das Beste kommt zum Schluss
19:00 - 20:35 I Am Legend
19:00 - 20:40 Initial D — Drift Racer
20:30 - 22:00 Das Beste kommt zum Schluss
20:30 - 22:05 I Am Legend
20:30 - 22:10 Initial D — Drift Racer
20:30 - 22:15 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
20:30 - 22:15 Beowulf
21:00 - 22:30 Das Beste kommt zum Schluss
21:00 - 22:35 I Am Legend
21:00 - 22:40 Initial D — Drift Racer
21:00 - 22:45 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
21:00 - 22:45 Beowulf
21:30 - 23:15 Beowulf
22:30 - 00:00 Das Beste kommt zum Schluss
22:30 - 00:05 I Am Legend
22:30 - 00:10 Initial D — Drift Racer
22:45 - 00:30 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
22:45 - 00:30 Beowulf
23:00 - 00:30 Das Beste kommt zum Schluss
23:00 - 00:35 I Am Legend
23:00 - 00:40 Initial D — Drift Racer
23:15 - 01:00 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
23:45 - 01:30 Beowulf
00:30 - 02:00 Das Beste kommt zum Schluss
00:30 - 02:05 I Am Legend
00:30 - 02:10 Initial D — Drift Racer
01:00 - 02:30 Das Beste kommt zum Schluss
01:00 - 02:45 Beowulf
01:30 - 03:15 Gone Baby Gone - Kein Kinderspiel
02:00 - 03:45 Beowulf
02:30 - 04:00 Das Beste kommt zum Schluss
02:30 - 04:05 I Am Legend
02:30 - 04:10 Initial D — Drift Racer
03:00 - 04:30 Das Beste kommt zum Schluss
03:15 - 05:00 Beowulf

Premiere Filmclassics

06:20 - 07:55 North Shore Fish
07:55 - 09:45 Snowboarder
09:45 - 11:25 Under the Piano
11:25 - 13:10 The French Connection
13:10 - 15:00 French Connection II
15:00 - 16:50 The Jungle Book
16:50 - 18:15 Fear of the Dark
18:15 - 19:55 Fanfan la Tulipe
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:40 10.5 - Die Erde bebt
21:40 - 23:05 10.5 - Die Erde bebt
23:05 - 01:00 Snowboarder
01:00 - 02:25 Vision der Dunkelheit
02:25 - 04:00 Videodrome
04:00 - 05:35 Riot
05:35 - 07:05 Harold & Kumar Get the Munchies

Premiere Filmfest

06:45 - 08:20 Little Fauss and Big Halsy
08:20 - 10:10 Talk Radio
10:10 - 12:10 Pot Luck
12:10 - 13:45 Barfly
13:45 - 15:50 The Assault
15:50 - 17:50 Velvet Goldmine
17:50 - 19:55 Avalon
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 A Scanner Darkly
21:55 - 23:55 Stalag 17
23:55 - 01:20 Hell's Island
01:20 - 03:00 Compulsion
03:00 - 04:45 Talk Radio
04:45 - 06:40 Norma Rae

MGM

07:00 - 09:05 Texasville
09:05 - 10:25 Android
10:25 - 12:00 I'll Take Sweden
12:00 - 14:05 The Betsy
14:05 - 15:40 Bandido
15:40 - 17:15 Charlie Chan and the Curse of the Dragon Queen
17:15 - 18:45 Allison Tate
18:45 - 20:15 Timerider: the Adventure of Lyle Swann
20:15 - 21:50 Ricochet
21:50 - 23:45 Play Dirty
23:45 - 01:20 Von Richthofen and Brown
01:20 - 02:45 The Killing
02:45 - 04:15 Invitation to a Gunfighter
04:15 - 05:35 Dirty Work
05:35 - 07:05 One Woman's Courage

Sci Fi

06:30 - 07:20 The Munsters' Revenge
07:20 - 08:10 Fantasy Island
08:10 - 09:00 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:00 - 09:50 Farscape - Verschollen im All
09:50 - 10:35 Battlestar Galactica
10:35 - 11:25 So gut wie tot
11:25 - 12:15 Operation Phoenix - Jäger zwischen den Welten
12:15 - 13:55 Antibody
13:55 - 14:45 Farscape - Verschollen im All
14:45 - 15:35 Battlestar Galactica
15:35 - 16:25 So gut wie tot
16:25 - 17:15 Future Visions
17:15 - 17:45 Godzilla - Die Serie
17:45 - 18:35 Zurück in die Vergangenheit
18:35 - 19:25 Raumschiff Enterprise
19:25 - 20:15 Doctor Who
20:15 - 21:00 Stargate Kommando SG-1
21:00 - 21:45 Stargate Kommando SG-1
21:45 - 22:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
22:35 - 00:10 RoboCop: Prime Directives
00:10 - 00:55 Stargate Kommando SG-1
00:55 - 01:40 Stargate Kommando SG-1
01:40 - 02:30 Doctor Who
02:30 - 03:20 Raumschiff Enterprise
03:20 - 04:05 Zurück in die Vergangenheit
04:05 - 04:30 Godzilla - Die Serie
04:30 - 05:15 Star Trek: Raumschiff Voyager