Premiere Satellite Television Guide

21-07-2008

The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice.


###################################


Premiere 1

06:55 - 08:20 Grendel
08:20 - 09:50 Die Räuberbraut
09:50 - 11:25 Grandma's Boy
11:25 - 12:50 Gefallene Engel 2
12:50 - 14:35 Shooting Gallery
14:35 - 16:00 Grendel
16:00 - 17:35 Thumbsucker
17:35 - 19:55 Babel
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Ab in den Knast
21:45 - 23:30 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
23:30 - 01:15 Pathfinder
01:15 - 03:00 Lonely Hearts
03:00 - 04:30 Ab in den Knast
04:30 - 06:20 Down in the Valley

Premiere 2

06:20 - 07:55 Scream and Run
07:55 - 09:20 Grendel
09:20 - 10:50 Die Räuberbraut
10:50 - 12:25 Grandma's Boy
12:25 - 13:50 Gefallene Engel 2
13:50 - 15:35 Shooting Gallery
15:35 - 17:00 Grendel
17:00 - 18:35 Thumbsucker
18:35 - 20:55 Babel
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:45 Ab in den Knast
22:45 - 00:30 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
00:30 - 02:15 Pathfinder
02:15 - 04:00 Lonely Hearts
04:00 - 05:30 Ab in den Knast
05:30 - 07:20 Down in the Valley

Premiere 3

06:25 - 07:55 Lucas, der Ameisenschreck
07:55 - 09:50 Stranger than Fiction
09:50 - 12:05 Flags of Our Fathers
12:05 - 13:35 Tödliche Verschwörung
13:35 - 15:20 Rocky Balboa
15:20 - 16:40 Them
16:40 - 18:25 Step Up
18:25 - 19:55 Lucas, der Ameisenschreck
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:05 Sunshine
22:05 - 00:20 Apocalypto
00:20 - 02:00 Rocky Balboa
02:00 - 03:35 Thumbsucker
03:35 - 05:20 Sunshine
05:20 - 06:55 Scream and Run

Premiere 4

06:25 - 08:05 Poseidon
08:05 - 10:00 Handbuch der Liebe
10:00 - 11:30 Basilisk - Der Schlangenkönig
11:30 - 13:15 Snakes on a Plane
13:15 - 14:45 Das Haus nebenan
14:45 - 16:25 Fragile - A Ghost Story
16:25 - 18:20 Get Rich or Die Tryin'
18:20 - 19:55 The Ringer
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 A Good Year
22:10 - 23:45 Alibi
23:45 - 01:35 Snakes on a Plane
01:35 - 03:05 Das Haus nebenan
03:05 - 04:45 Poseidon
04:45 - 06:20 Alibi

Premiere Direkt

06:30 - 07:55 Alvin and the Chipmunks
06:30 - 08:00 Hitman
06:30 - 08:20 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
07:00 - 08:45 Beowulf
07:00 - 08:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
07:00 - 08:55 The Brave One
07:30 - 09:15 Die Todeskandidaten
08:15 - 09:40 Alvin and the Chipmunks
08:30 - 10:00 Hitman
09:15 - 11:00 Beowulf
09:15 - 11:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
09:15 - 11:10 The Brave One
09:45 - 11:30 Die Todeskandidaten
10:00 - 11:25 Alvin and the Chipmunks
10:00 - 13:00 Wrestling
10:30 - 12:00 Hitman
11:00 - 12:30 Hitman
11:30 - 13:15 Beowulf
11:30 - 13:20 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
11:30 - 13:25 The Brave One
11:45 - 13:10 Alvin and the Chipmunks
12:00 - 13:45 Die Todeskandidaten
12:00 - 13:45 Beowulf
12:00 - 13:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
12:00 - 13:55 The Brave One
12:30 - 14:00 Hitman
13:00 - 14:30 Hitman
13:30 - 14:55 Alvin and the Chipmunks
13:45 - 15:30 Beowulf
13:45 - 15:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
13:45 - 15:40 The Brave One
14:15 - 16:00 Die Todeskandidaten
14:15 - 16:00 Beowulf
14:15 - 16:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
14:15 - 16:10 The Brave One
14:30 - 16:00 Hitman
15:00 - 16:30 Hitman
15:15 - 16:40 Alvin and the Chipmunks
16:00 - 17:45 Beowulf
16:00 - 17:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
16:00 - 17:55 The Brave One
16:00 - 19:00 Wrestling
16:30 - 18:00 Hitman
16:30 - 18:15 Die Todeskandidaten
16:30 - 18:15 Beowulf
16:30 - 18:20 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
16:30 - 18:25 The Brave One
17:00 - 18:25 Alvin and the Chipmunks
17:00 - 18:30 Hitman
18:15 - 20:00 Beowulf
18:15 - 20:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
18:15 - 20:10 The Brave One
18:30 - 20:00 Hitman
18:45 - 20:30 Die Todeskandidaten
18:45 - 20:30 Beowulf
18:45 - 20:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
18:45 - 20:40 The Brave One
19:00 - 20:30 Hitman
20:00 - 23:00 Wrestling
20:30 - 22:00 Hitman
20:30 - 22:15 Die Todeskandidaten
20:30 - 22:15 Beowulf
20:30 - 22:20 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
20:30 - 22:25 The Brave One
21:00 - 22:30 Hitman
21:00 - 22:45 Die Todeskandidaten
21:00 - 22:45 Beowulf
21:00 - 22:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
21:00 - 22:55 The Brave One
22:30 - 00:00 Hitman
22:45 - 00:30 Die Todeskandidaten
22:45 - 00:30 Beowulf
22:45 - 00:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
22:45 - 00:40 The Brave One
23:00 - 00:30 Hitman
23:15 - 01:00 Die Todeskandidaten
00:00 - 01:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
00:30 - 02:00 Hitman
01:00 - 02:45 Die Todeskandidaten
01:00 - 02:45 Beowulf
01:00 - 02:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
01:00 - 02:55 The Brave One
01:30 - 03:15 Die Todeskandidaten
02:15 - 04:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
02:30 - 04:00 Hitman
03:15 - 05:00 Die Todeskandidaten
03:15 - 05:00 Beowulf
03:15 - 05:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
03:15 - 05:10 The Brave One

Premiere Filmclassics

06:00 - 07:30 The River Rat
07:30 - 09:00 Midnight Witness
09:00 - 10:45 One Good Cop
10:45 - 12:30 Der Joker und der Jackpot
12:30 - 14:00 Cletis Tout: Tot oder lebendig
14:00 - 15:25 10.5 - Die Erde bebt
15:25 - 16:50 10.5 - Die Erde bebt
16:50 - 18:20 The River Rat
18:20 - 19:55 Shadow-Hunter
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:15 Die dritte Gewalt
22:15 - 23:55 Ancient Warriors
23:55 - 01:35 When the Bough Breaks
01:35 - 03:10 Cletis Tout: Tot oder lebendig
03:10 - 04:55 Scream
04:55 - 06:20 10.5 - Die Erde bebt

Premiere Filmfest

07:00 - 08:25 The Dark Mirror
08:25 - 09:55 A Brooklyn State of Mind
09:55 - 11:40 Die dreifache Locke
11:40 - 13:20 The Other
13:20 - 14:45 Real Women Have Curves
14:45 - 16:30 Eternal Sunshine of the Spotless Mind
16:30 - 18:05 Cry of the Innocent
18:05 - 19:55 Sommersby
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:15 Pot Luck
22:15 - 00:15 Velvet Goldmine
00:15 - 01:40 Peking Express
01:40 - 03:20 Before Winter Comes
03:20 - 04:50 Rendezvous in Bray
04:50 - 06:30 The Loneliness of the Long Distance Runner

MGM

06:55 - 08:30 Billy Galvin
08:30 - 10:05 Sisters
10:05 - 12:00 Viva Maria!
12:00 - 13:30 The Whales of August
13:30 - 15:10 Stranger than Fiction
15:10 - 16:55 Ice Castles
16:55 - 18:30 Die Frauen von San Quentin
18:30 - 20:15 Sitting Bull
20:15 - 22:20 Rosebud
22:20 - 23:50 Evil Spirits
23:50 - 01:26 Windprints
01:26 - 03:01 Foreign Intrigue
03:01 - 04:15 Ein Dollar zwischen den Zähnen
04:15 - 06:35 No Man's Land

ELVIS