Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Motora per Satelite

Senior Member
    Uploads
    0

Motora per Satelite

Ne kete forum mund te shkruajme per motarat e sateliteve>
    FLM

Senior Member
    Uploads
    0

Re: Motora per Satelite

A mund te me thote njeri se cfare motori eshte me i mire dhe se si klasifikohen?
    Gjithashtu dhe se per cfare dimensione "pjatash" perdoren.
    flm

Senior Member
    Uploads
    0

O cuna asnjeri nuk ka informacione per motorat e sateliteve??????!!!!!!!!!!!!!!!!

VIP Member BIG BOBI's Avatar
    Uploads
    70

motorat jane dy llojesh,
    1.perdorim shtepiak (me ekonomiket)
    2.perdorim profesional (me te kushtueshem)
    neve na intereson te flasim per motoret ekonomik sepse keto lloj motoresh perdoren nga te gjith konsumatoret.
    keta motore jane dy modele
    1. motore H-H me nje kabell
    2.motore H-H me piston dhe pozicioner
    motoret H-H me nje kabell jane me te perdorshmit sepse jane te thjeshte ne montim dhe perdoren per parabola nga 60>120 cm diameter
    ndersa motoret me piston perdoren per parabola 120>300cm diameter

kush ka probleme me motoret mund te parashtroi pyetje ne forum, mos une nje tieter do te jape pergjigje me nje zgjidhje te mundshme.
    shnet, e kalofshi mire.

Senior Member
    Uploads
    0

Faleminderit per pergjigjen Bobi. Une kam nje parabol nga ata qe nxori supersporti para se te bashkohej me digitalbin. Cfare motori me sygjeron dhe a ja vlen te vesh nje motor apo jo??

Senior Member
    Uploads
    0

Kam prej 3 vitesh nje motorr STAB HH te cilit ikam montuar nje parabole 85cm.Per pozicjonin qe kam , marr gjithe sat. nga ASTRA1 deri ne 24 grade west.Kam problem se nga perdorimi eshte shtuar xhoko mekanike dhe ka pasoje ne fiksimin preciz te sat te ndryshem.Pres ndonje keshille per ta ndrequr kete difekt.Faleminderit.

Uploads
    70

Wink Re: Motora per Satelite

Quote Originally Posted by denipavla View Post
    Faleminderit per pergjigjen Bobi. Une kam nje parabol nga ata qe nxori supersporti para se te bashkohej me digitalbin. Cfare motori me sygjeron dhe a ja vlen te vesh nje motor apo jo??
    une nuk e kam parasysh se çfare parabole ke,megjithse parabolat te çdo lloj madhesie dhe forme kryejne te njejtin funksion.

keshilla ime kondicionohet nga disa faktore:
    1.ne çfare pozicioni ndodhesh.(ku banon)
    2.sa satellite don te shikosh
    3.madhesia e paraboles (psh.80>100>120.)
    4.aparati digital (diseqc 1.2 usals)
    sa per motorin te keshilloj marken STAB H-H 90 sepse eshte i shpejte ne spostime,dhe gjithashtu mund ti montosh nje parabel 100-she alumini qe jane me te lehta,

Uploads
    70

Wink Re: Motora per Satelite

Quote Originally Posted by shpetim View Post
    Kam prej 3 vitesh nje motorr STAB HH te cilit ikam montuar nje parabole 85cm.Per pozicjonin qe kam , marr gjithe sat. nga ASTRA1 deri ne 24 grade west.Kam problem se nga perdorimi eshte shtuar xhoko mekanike dhe ka pasoje ne fiksimin preciz te sat te ndryshem.Pres ndonje keshille per ta ndrequr kete difekt.Faleminderit.
    desha te dije motori STAB çfare modeli eshte 90 apo 100
    parabola eshe hekur apo alumin?
    eshte mire te perdoren parabola alumini per motoret,sepse jane me te lehta dhe ja lehtesojne punen motorit.
    per montimin e parabolave me motore ehte mire qe te gjeni nje posizion te mbrojtur nga era dhe same afer bazes. keshtu evitohen vibracionet e paraboles dhe sforcot e motorit.

Exclamation Re: Motora per Satelite

Car vendi te blejm motor per sat?
    Sa bajn?A mund te shoh ne Hotbird(13E) dhe pastaj ta kaloj ne Nilesat(7W)?

Luni vendit bre burra!!
    Punoni ka i fije!!

Moderator
    Uploads
    89

Thumbs down Re: Motora per Satelite

kjo eshte nje tem e gjate sepse sa here vendos nje motor eshte nje eksperience tjerter gjithcka per mendimin tim varet nga eksperienca qe ke marr ne vendosjen e pjatava une po ju pershkruaj afershit se si vendoset dhe disa sekrete te vogla per ata qe jan fillestaR .GJithmon dohet te fitojme kohe shpejt, paster dhe mbi te gjitha sa me pak levizje qe te arrijme rezultat gjithmone si me motorr dhe pa motorr pika e referimit tone eshte hot bird sepse po kapem kete satellit dime si te orientohemi me te tjeret dhe e 2 se ky satelit ka me shume sinjal pra vendosim rai 1...do ju shkruaj per motorrat qe jane me gjere ne shitje H-H me protokol disekt 1.2 1.1qe jane vetem me kabllin e satelitit qe marrin dhe korentin.ne fillim vendosim vasin qush i thojne tubin sa me drejte pastaj fus motorrin tek tubi por pa e shtrenguar fort n.q.s.keni busull do te vendosni sheje afersisht ku bie sateliti hotbird pastaj vendosim pjaten zakonish vendos 1,20 ,tek boshti i motorrit ka nje shenje qe eshte mesi i boshtit,mesi i boshtit me mesin e mbajteses te pjates duhet te jene ne nje vije ndryshe ke probleme.motorri ne anesor ka tregusin e gritjes se grades zakonisht i gjen ne internet per cdo qytet dhe shtet p.sh.ketu ku jam une eshte 36grade lartesi une e vendos rreth37-38 sepse me gjithe peshen e pjates shkon afersisht 36 e theksoj qe pjaten nuk e shtrengoj shume mbasi e montoj dhe pjaten tek boshti dhe shtrengoj gradet e motorrit vetem motorri nga poshte ka nje buton manual majtas ose djathtas ,kur e shtyp 3 here shpejt ndryshon drejtim e leviz pjaten 10 grade poshte motorrit sepse 13grade kemi hot bird me gjith xhokot e motorri nga 10 behen 13 dhe leviz motorrin qe eshte bashke me pjaten njekoshisht sikur te bejme nje montim pjate te pa levizeshme deri se gjejme sinjal dhe fillojme te shtrengojme me kujdes jo fort fare te gjitha kendin e pjates , motorrin etjer dhe pastaj afersisht 90%ke mbaruar pas nje kontrolli te sateliteve afersisht eutelsat 16 bie afer 0 grade te motorrit astra 19 bie 0 grade te motorrit deri turksat20 grade te motorrit djathtas kur jemi perpara pjates ,majtas kur jemi prapa kerkimin e sateliteve e ben dhe manual ose nga aparatura direkt tek disekt 1.2 por mos harrojme mamorizimet per cdo satelit sidomos hot bird i cila eshte pika jone per cfare do gabimi qe mund te bejme e cojme pjaten tek pika fillestare n.q.s. humb sinjalin.keto jane pak shkrurt nga te gjitha sic e thashe cdo vendosje eshte nje mesim me shume dhe me falni disa fjale ne shqip nuk i di mire si M.AZ. DHE EL.DHE ETJER .afershit per 1 ore 1.30 kam centruar nga turksat deri hispasat keshtu.

Page 1 of 3 123 LastLast