Results 1 to 5 of 5

Thread: Si te Pozicionojme Parabolen per Satelite te Ndryshem

Senior Member
    Uploads
    0

Si te Pozicionojme Parabolen per Satelite te Ndryshem

Ne kete sektor mudn te jepen shpjegime per pozicionimin e parabola ne varesi te satelitit qe duam te shohim.

FLM

Senior Member
    Uploads
    0

Re: Si te Pozicionojme Parabolen per Satelite te Ndryshem

Ore po asnjeri nuk di te pozicionoje parabolat. Mund te tregoni sesi behet kjo pune ku duhet te bazohesh, cfare parabole eshte me e mire, ose cfare aparaturash duhet te kesh per te bere nje gje te tille.

Meqe ra fjala mora vesh qe Thori mund te kapet edhe nese e ke te pozicionuar parabolen ne hotbird thjesht duhet nje zgjatim per koken e thorit. A eshte e vertete kjo gje??????

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

parabola sa me e madhe te jete aq me e mire eshte nqs do perdoresh shume koka, prsh 4,5 ose me shume, une kam nje parabole 1.30cm dhe e kam te pozicionuar tek HB, W2, ASTRA, THOR.

ne fillim gjeta HB, vendosa djathtas koken tjeter dhe kapa W2, vendosa majtas kokes se mesit dhe kapa ASTRA, pastaj bera nje modifikim tek dy shurat ansore qe mbajne tubin e kokes dhe aty kam vene nje koke qe kap THOR. per 3 kokat e sat te europes nuk pata veshtiresi, se sic te thash parabola e madhe te lehteson shume pune,n dersa kapjen e thor qe mjaft e veshtire pasi aty duhet te beja pak fizike me matje dhe me grade. Jasht shtetit ka mbajtse kokash qe kapin lloj lloj poZicionesh persh nga thor mund te shkosh ke 15 grade west telestar 12 deri ke hispasat 30 grade, shikoe tek google images dhe shkruaj Bracket LNB dhe do te shofesh shume imazhe te tilla, une kam kerkuar ne tirane per gjera te tilla por nuk ka, nuk e di pse nuk fusin gjera te tilla. Ne menyre artizanale une kam bere dicka te tille me parabolen time.

Senior Member
    Uploads
    0

Mjaft interesante . Po edhe une dua te kem nje gje te tille si me ja bo. Une kam nje parabol me 3 koka HB,W2, Astra cfare mund ti shtoj dhe si. Si mund te llogariten pozicionet....etj

Edhe dicka tjeter si me ja bo qe me kete parabol qe kam une te marin dy aparate ne te njejten kohe. A ka noi diseq qe eshte me dy dalje per ne aparat????!!!!
    flm per postimin

Pershendetje
    Lnb duhet te jene te instaluara ne te kunderten e sinjalit nga setelit dhe me renditje,kjo foto nese i ndihmon dikujte si psh:
    http://img178.imageshack.us/my.php?image=bild051ws5.jpg