Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: ore shikoni ca behet ketu

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  ore shikoni ca behet ketu

  mbase per ndonjerin mund te jete normale dhe aspak e vecante, por ketu ne shqiperi skam pare kurre nje gje te tille shikoni keto foto:

  arrijne te kapin keto pozicione

  Eutelsat 2 f2 (48.0E )
  Europe Star 1 ( 45.0E )
  Turksat 1C ( 42.0E )
  Eutelsat Sesat W4 (36.0E)
  Astra 2A, 2B, 2D (28.2E)
  Arabsat 3A (26.0E)
  Astra 1D ( 23, 0E)
  Eutelsat 2 f3 (21.5E )
  Astra 1B,CEFGH2C (19.2E)
  Eutelsat W2 (16.0E)
  Hot Bird1-4 ,6 (13.0E)
  Eutelsat W1 (10.0E)
  Eutelsat W3 (7.0E)
  Sirius 2,3 (5.0E)
  Thor 2,3 (0.8W)
  Amos 1 ( 4.0W)
  Telestar 12 (15.0W)
  NSS 7 ( 22.0W)
  Hisparsat 1C, 1D (30.0W)

  me nje parabole:
  96,7 cm
  ose 108,6 cm

  Ne fakt faqen zyrtare te ketyre parabolave e kisha vizituar 1 vit me pare dhe lundroja tek faqja tyre dhe shikoja ckishin punuar.
  faqja zyrtare ndodhet: http://www.wavefrontier.us
  Kjo firme furnizon dhe ne europe Greqi, Gjermani, Itali etc...
  Sipas kesaj firme thojne qe eshte testuar, dhe me deshmitare eshte vertetuar se kjo parabole nxjerr sinjal nga 42 east deri ne 30west.

  Tani me keto informacione dhe imazhe mbreslense, "ah dhe me nje kosto shume te lire per 300$ me duket mund ta kesh tenden" Pyetja ime eshte kjo: si ka mundesi kjo parabole kaq fantastike me kaq shume pozicione te kushtoje kaq lire, dhe te kaloje keshtu pa u vene re nga shume distributore satelitesh. A eshte e vertete kjo firme qe ofron kete lloj sateliti? Kush ka ndonje informacion shkruani dicka, sikur te kisha ne shtepi nje parabole te tille por besoj te gjithe ne te apasionuar pas sat kjo do ishte fundi i kenaqesise se explorimit te sateliteve "sat", vetem keys do ishte puna me tej ne vazhdim.

  Mos harroni na komentoni dicka.
  pershendetje!

 2. #2

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  e bukur po e provoj ta bej vete!!!

 3. #3
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  Astra 2D anglez s'mbulon Ballkanin jugor dhe as atė qendror. Me dy llogari tė shpejta nė Shqipėrinė e Veriut pėr tė patur njė sinjal sadopak tė mjaftueshėm duhet njė disk me diametėr 4.5 - 5 metėrsh.
  Pėrshėndetje!

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  eshte normal qe ne ndonje nga satelitet brenda te njejtit satelit sic e more per shembull Astra 2D nje pjese etije nuk mbulon ballkanin, por eshte pjesa tjeter e Astra 2D qe e mbulon prsh EB-Fixed, EB-S1, 2a South e mbulojne ballkanin.

  por une kisha kete pyetje, si ka mundesi satelita/parabola me shume lnb koka te tille si ato ne imazh nuk jane bere popullor neper europe?

  kapitenio, nqs ja arrin do te benim nje lapidar :)

 5. #5

  Talking Re: ore shikoni ca behet ketu

  pershendetje juve..

  un mendoj se kjo esht vetem nje shembull se cile apo sa satelita mund ti kap kjo antene.. dhe e 2ta me nje disecq (receiver) mund ti kapesh vetem 4 satelita njekohesisht pendryshe duhet te ket me shum disecq shalter (shperndares) dhe duhet saher qe te dal te antenat tjera ta nderroj disecqUN dhe kjo sme duket ide e mir qe dikush mund ta bej... dhe se normale esht ploteisht, me nje parabol dhe me disa lnb mund te kapesh shum satelita pa e kthyer antenen ne ndonj an tjeter mirepo kualiteti i p rogramave humb sepse lng kap singalin nga nje an jo direkt si nje anten normale. SHEMBULL: 30° apo 19° antena parashikohet te jep 25-35 CM. dhe nese e hedh ne eutelsat ateher sdo kapesh gje me te. dhe ne ballkan astren ska mundeis ta kap me ket parabol.. Me sa e kam provuar un......

  suksese dhe Rrespekt te gjithee

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  06-06-2008
  Posts
  163
  Uploads
  0

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  Para 2 ditesh e pashe kete foto dhe mu duk disi e tepert. Nuk e di se sa sinjale te forte mund te kete per tere keto satelite qe kap. Por nese do te funksiononte ketu ne shqiperi do te ishte mrekulli. Shpresojm qe te a vije ndonje pergjigje se shpejti per kete super parabol.


  Nje pyetje flesh eshte e mundur qe ne nje parabol 100 me tre lnb fikse HB W2 dhe Astra te kapet me nje lnb te 4-rt sinjali i Thor 1W?????

 7. #7
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  Ka vite qe kam nje parabole te tille,,dhe me shume se pese satelite eshte e pamundur ne Shqiperi..

  Sirius 4 4.8°E ok

  Hot Bird 6/7A/8 13.0°E ok

  Eutelsat W2 16.0°E ok


  Astra 1F/G/H/KR/L 19.2°E ok

  Badr-3/4/6 26.0°E ok

 8. #8
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  miri01 ke nje parabole te tille ti? na trego dicka me shume, si eshte kualiteti dhe sa pozicione kap me te.
  kurthua nuk ben per shqiperi per ca arsye nuk ben? nqs une nje nga nje arrij te nxjerr nga 42east deri ke 30w ca me pengon po te kisha nje te tille qe me nje parabole ti merrja te gjitha, nqs i gjithe impjanti im perballon opsionet, dua te them aparati lnb, diseqc jane ok per nje impjant te tille ca me pengon mua te kem sinjal nga te gjitha?

  denipavla, nuk e di me parabole 100 mund te besh ate qe kerkon ti, por une e kam 130 dhe kap ASTRA, W2, HB dhe THOR, per Thor kam bere nje modifikim tek Bracket, majtsja e kokes, kam shtuar nje shufer pak me larg djathtas qe te nxjerr THOR dhe e kapa me 75% kualitetin, me 100 sa thua ti nuk e di a arrihet, por edhe besoj se mund te arrihet, thjesht bej dicka vete, nje mbajtse koke, dhe largohe 10cm nga e koka e fundit djathas dhe ngreje pak me lart se te tjerat, rrotullohe koken pak majtas. por do te doje ca kohe, une e bera keshtu mora tv ne tarace dhe e lash aparatin tek thor dhe ke nje frekuence e forte me sinjal, mora koken duke e mbajt ne dore, dhe duke e gjetur pozicionin me dore leviz lart poshte majtas djathtas, por e ke parasysh nga pak levizijet, pas shume perpjekjesh arrita te kap pak sinjal,sapo fiksova se ku duhet bera nje matje dhe keshtu bera mbajtesen dhe me ca prova arrita te nxjerr dicka. Thjesht do perqendrim, kohe, dhe i cike durim.

 9. #9

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  kshu veprohet te njejten gje kam bere dhe une e gjen sinjalin duke e mbajtur koke dhe levizur me dore pak prakticizem dhe mund te besh shume gjera>

 10. #10
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: ore shikoni ca behet ketu

  Quote Originally Posted by Wingsofdarkness View Post
  miri01 ke nje parabole te tille ti? na trego dicka me shume, si eshte kualiteti dhe sa pozicione kap me te.
  kurthua nuk ben per shqiperi per ca arsye nuk ben? nqs une nje nga nje arrij te nxjerr nga 42east deri ke 30w ca me pengon po te kisha nje te tille qe me nje parabole ti merrja te gjitha, nqs i gjithe impjanti im perballon opsionet, dua te them aparati lnb, diseqc jane ok per nje impjant te tille ca me pengon mua te kem sinjal nga te gjitha?

  denipavla, nuk e di me parabole 100 mund te besh ate qe kerkon ti, por une e kam 130 dhe kap ASTRA, W2, HB dhe THOR, per Thor kam bere nje modifikim tek Bracket, majtsja e kokes, kam shtuar nje shufer pak me larg djathtas qe te nxjerr THOR dhe e kapa me 75% kualitetin, me 100 sa thua ti nuk e di a arrihet, por edhe besoj se mund te arrihet, thjesht bej dicka vete, nje mbajtse koke, dhe largohe 10cm nga e koka e fundit djathas dhe ngreje pak me lart se te tjerat, rrotullohe koken pak majtas. por do te doje ca kohe, une e bera keshtu mora tv ne tarace dhe e lash aparatin tek thor dhe ke nje frekuence e forte me sinjal, mora koken duke e mbajt ne dore, dhe duke e gjetur pozicionin me dore leviz lart poshte majtas djathtas, por e ke parasysh nga pak levizijet, pas shume perpjekjesh arrita te kap pak sinjal,sapo fiksova se ku duhet bera nje matje dhe keshtu bera mbajtesen dhe me ca prova arrita te nxjerr dicka. Thjesht do perqendrim, kohe, dhe i cike durim.
  Kam dy lloj antenash te tilla nje te madhe 120-130cm dhe nje 90-100cm,ne Greqi ku eshte bere porosia keshtu thane qe kap nga turksat deri ne hispasat pa problem,por sic e ceka dhe me lart me shume nga harku i sateliteve qe thashe nuk kap te tjere dhe sinjal nuk eshte dhe shum i fuqishem...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Replies: 904
  Last Post: 27-09-2010, 16:04:16
 2. Cfare do te behet me KOSOVASAT?
  By utente007 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 35
  Last Post: 08-01-2009, 21:18:58

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •