Premiere listings 07.09.08


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


############################


Premiere 1

07:10 - 08:45 Im Bann der dunklen Mächte
08:45 - 10:40 Das wilde Leben
10:40 - 12:45 Volver
12:45 - 14:25 Match Point
14:25 - 16:05 It's a Boy/Girl Thing
16:05 - 17:55 Perfect Stranger
17:55 - 19:45 Das wilde Leben
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:20 Shooter
22:20 - 22:25 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:25 - 00:15 Perfect Stranger
00:15 - 02:40 Babel
02:40 - 04:45 Shooter
04:45 - 06:55 Lord of War

Premiere 2

06:20 - 08:10 Arthur and the Invisibles
08:10 - 09:45 Im Bann der dunklen Mächte
09:45 - 11:40 Das wilde Leben
11:40 - 13:45 Volver
13:45 - 15:25 Match Point
15:25 - 17:05 It's a Boy/Girl Thing
17:05 - 18:55 Perfect Stranger
18:55 - 20:45 Das wilde Leben
20:45 - 21:10 Premiere Showpalast
21:10 - 21:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:15 - 23:20 Shooter
23:20 - 23:25 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
23:25 - 01:15 Perfect Stranger
01:15 - 03:40 Babel
03:40 - 05:45 Shooter
05:45 - 07:55 Lord of War

Premiere 3

06:35 - 08:25 Catch and Release
08:25 - 10:35 Sie waren Helden
10:35 - 12:10 Code Name: the Cleaner
12:10 - 14:05 Ghost Rider
14:05 - 15:40 Ab in den Knast
15:40 - 17:55 Sie waren Helden
17:55 - 20:10 Volver
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:50 The Ex
21:50 - 23:35 Vollidiot
23:35 - 01:15 jackass number two
01:15 - 03:40 Apocalypto
03:40 - 05:20 Ab in den Knast
05:20 - 07:10 Arthur and the Invisibles

Premiere 4

06:50 - 08:20 Alibi
08:20 - 10:45 Blood Diamond
10:45 - 13:05 Letters from Iwo Jima
13:05 - 14:45 Newcomer - Tausche Ruhm gegen Liebe
14:45 - 16:25 Little Man
16:25 - 18:05 The Shaggy Dog
18:05 - 19:45 My Super Ex-Girlfriend
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:20 The Prestige
22:20 - 22:30 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:30 - 00:55 Blood Diamond
00:55 - 02:50 Sublime - Der Höllentrip
02:50 - 04:25 Connors' War
04:25 - 06:35 The Prestige

Premiere Direkt

06:15 - 07:35 Epic Movie
06:30 - 07:50 Epic Movie
06:30 - 08:15 Beowulf
07:00 - 08:45 Beowulf
07:00 - 08:50 Keinohrhasen
07:00 - 08:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
07:15 - 08:30 Underdog - Unbesiegt weil er fliegt
08:00 - 09:20 Epic Movie
08:15 - 09:35 Epic Movie
08:45 - 10:30 Beowulf
09:00 - 10:15 Underdog - Unbesiegt weil er fliegt
09:15 - 11:00 Beowulf
09:15 - 11:05 Keinohrhasen
09:15 - 11:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
09:45 - 11:05 Epic Movie
10:00 - 11:20 Epic Movie
10:45 - 12:00 Underdog - Unbesiegt weil er fliegt
10:45 - 12:35 Keinohrhasen
10:45 - 12:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
11:00 - 12:20 Epic Movie
11:00 - 12:45 Beowulf
11:30 - 12:50 Epic Movie
11:30 - 13:15 Beowulf
11:30 - 13:20 Keinohrhasen
11:30 - 13:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
11:45 - 13:05 Epic Movie
12:00 - 13:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
12:30 - 13:45 Underdog - Unbesiegt weil er fliegt
13:30 - 14:50 Epic Movie
13:45 - 15:30 Beowulf
13:45 - 15:35 Keinohrhasen
13:45 - 15:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
14:15 - 16:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
15:15 - 16:35 Epic Movie
16:00 - 17:45 Beowulf
16:00 - 17:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
16:00 - 17:50 Keinohrhasen
16:00 - 17:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
16:30 - 18:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
17:00 - 18:20 Epic Movie
17:15 - 18:35 Epic Movie
18:15 - 20:00 Beowulf
18:15 - 20:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
18:15 - 20:05 Keinohrhasen
18:15 - 20:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
18:45 - 20:05 Epic Movie
18:45 - 20:30 Beowulf
18:45 - 20:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
18:45 - 20:35 Keinohrhasen
18:45 - 20:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
19:00 - 20:20 Epic Movie
19:15 - 20:35 Epic Movie
20:30 - 21:50 Epic Movie
20:30 - 22:15 Beowulf
20:30 - 22:20 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
20:30 - 22:20 Keinohrhasen
20:30 - 22:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
21:00 - 22:20 Epic Movie
21:00 - 22:45 Beowulf
21:00 - 22:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
21:00 - 22:50 Keinohrhasen
21:00 - 22:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
22:15 - 23:35 Epic Movie
22:45 - 00:05 Epic Movie
22:45 - 00:30 Beowulf
22:45 - 00:35 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
22:45 - 00:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
23:15 - 01:00 Beowulf
00:00 - 01:20 Epic Movie
00:30 - 01:30 Live Wrestling: WWE
01:00 - 02:45 Beowulf
01:00 - 02:50 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
01:00 - 02:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
01:30 - 02:00 Live Wrestling: WWE
01:30 - 03:15 Beowulf
01:45 - 03:05 Epic Movie
02:00 - 03:20 Epic Movie
02:00 - 05:00 Live Wrestling: WWE
03:15 - 05:00 Beowulf
03:15 - 05:05 Sweeney Todd - Der teuflische Barbier aus der Fleet Street
03:15 - 05:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
03:30 - 04:50 Epic Movie
03:45 - 05:05 Epic Movie

Premiere Filmclassics

07:05 - 08:40 Singles
08:40 - 10:05 Kommt nur, ihr süßen kleinen Amerikanerinnen
10:05 - 11:40 Ghost in the Machine
11:40 - 13:10 The Twilight of the Golds
13:10 - 14:50 The 5th Monkey
14:50 - 16:20 The I Inside
16:20 - 17:55 Killer
17:55 - 19:45 Innocent Blood
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:10 Tightrope
22:10 - 00:00 Six-Pack
00:00 - 01:30 Killer: a Journal of Murder
01:30 - 03:05 Playboy's Night Calls 2
03:05 - 04:35 Ripper 2
04:35 - 06:15 Killer

Premiere Filmfest

06:00 - 07:40 Rendezvous in Bray
07:40 - 09:00 Danger Within
09:00 - 10:40 The Criminal
10:40 - 12:20 Tiefland
12:20 - 14:10 East of Eden
14:10 - 16:10 The Kremlin Letter
16:10 - 18:00 Das ganz große Ding
18:00 - 19:45 Falling in Love
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:15 New York Stories
22:15 - 22:20 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:20 - 00:15 The Longest Yard
00:15 - 01:55 Lost in Translation
01:55 - 03:35 Curse of the Starving Class
03:35 - 05:20 Islands in the Stream
05:20 - 06:40 The Sci-Fi Boys - Die Jungs vom anderen Stern

MGM

06:10 - 07:45 Die wahren Helden
07:45 - 09:30 Aunt Julia and the Scriptwriter
09:30 - 11:25 Viva Maria!
11:25 - 13:45 Chitty Chitty Bang Bang
13:45 - 15:25 The Man Who Cried
15:25 - 16:55 Wicked Stepmother
16:55 - 18:35 Grayeagle
18:35 - 20:15 Beach Red
20:15 - 22:10 The Pink Panther
22:10 - 23:50 RoboCop
23:50 - 01:45 Bring Me the Head of Alfredo Garcia
01:45 - 03:15 Running Guns
03:15 - 04:55 The Beast Within
04:55 - 06:35 War Party

ELVIS