Premiere listings 19.09.08


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


############################


Premiere 1

07:15 - 08:55 Thumbsucker
08:55 - 11:35 Zodiac
11:35 - 13:30 Catch and Release
13:30 - 15:15 Wild Hogs
15:15 - 16:55 It's a Boy/Girl Thing
16:55 - 18:25 Bad Girls from Valley High
18:25 - 19:55 Mein verschärftes Wochenende
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Dead Silence
21:45 - 22:00 Inside Premiere
22:00 - 00:40 Zodiac
00:40 - 02:55 Gridiron Gang
02:55 - 04:30 Bad Girls from Valley High
04:30 - 06:05 Dead Silence

Premiere 2

06:30 - 08:15 Android Apocalypse
08:15 - 09:55 Thumbsucker
09:55 - 12:35 Zodiac
12:35 - 14:30 Catch and Release
14:30 - 16:15 Wild Hogs
16:15 - 17:55 It's a Boy/Girl Thing
17:55 - 19:25 Bad Girls from Valley High
19:25 - 20:55 Mein verschärftes Wochenende
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:45 Dead Silence
22:45 - 23:00 Inside Premiere
23:00 - 01:40 Zodiac
01:40 - 03:55 Gridiron Gang
03:55 - 05:30 Bad Girls from Valley High
05:30 - 07:05 Dead Silence

Premiere 3

06:30 - 08:05 A Home at the End of the World
08:05 - 09:40 Waist Deep
09:40 - 11:15 Blades of Glory
11:15 - 13:25 All the King's Men
13:25 - 15:00 Ein Duke kommt selten allein - Wie alles begann
15:00 - 16:35 Waist Deep
16:35 - 18:05 Mr Bean's Holiday
18:05 - 19:55 Catch and Release
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Blades of Glory
21:45 - 22:00 Inside Premiere
22:00 - 23:45 Vollidiot
23:45 - 02:00 Hannibal Rising
02:00 - 03:45 Ein Duke kommt selten allein - Wie alles begann
03:45 - 05:30 Mr Bean's Holiday
05:30 - 07:15 Android Apocalypse

Premiere 4

07:00 - 08:15 Oh, wie schön ist Panama
08:15 - 09:40 Idiocracy
09:40 - 11:30 Happy Feet
11:30 - 13:20 Spartan
13:20 - 14:55 My Super Ex-Girlfriend
14:55 - 16:40 Art School Confidential
16:40 - 18:25 Mrs Henderson Presents
18:25 - 19:55 Ruffian - Die Wunderstute
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Basic Instinct 2: Risk Addiction
22:10 - 23:45 Crank
23:45 - 01:10 Date Movie
01:10 - 02:50 Im Fadenkreuz II - Achse des Bösen
02:50 - 04:25 Walking Tall: Payback
04:25 - 06:05 Crank

Premiere Direkt

06:30 - 07:55 4: Rise of the Silver Surfer
06:30 - 08:00 Juno
06:45 - 08:15 Juno
07:00 - 08:45 1408
07:00 - 08:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
07:30 - 09:20 We Own the Night
08:00 - 09:50 We Own the Night
08:15 - 09:40 4: Rise of the Silver Surfer
08:30 - 10:00 Juno
08:45 - 10:15 Juno
09:15 - 11:00 1408
09:15 - 11:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
09:45 - 11:35 We Own the Night
10:00 - 11:25 4: Rise of the Silver Surfer
10:15 - 12:05 We Own the Night
10:30 - 12:00 Juno
10:45 - 12:15 Juno
11:00 - 12:25 4: Rise of the Silver Surfer
11:00 - 12:30 Juno
11:30 - 13:15 1408
11:30 - 13:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
11:45 - 13:10 4: Rise of the Silver Surfer
12:00 - 13:45 1408
12:00 - 13:50 We Own the Night
12:00 - 13:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
12:30 - 14:00 Juno
12:30 - 14:20 We Own the Night
12:45 - 14:10 4: Rise of the Silver Surfer
12:45 - 14:15 Juno
13:00 - 14:30 Juno
13:30 - 14:55 4: Rise of the Silver Surfer
13:45 - 15:30 1408
13:45 - 15:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
14:15 - 16:00 1408
14:15 - 16:05 We Own the Night
14:15 - 16:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
14:30 - 15:55 4: Rise of the Silver Surfer
14:30 - 16:00 Juno
14:45 - 16:15 Juno
14:45 - 16:35 We Own the Night
15:00 - 16:30 Juno
15:15 - 16:40 4: Rise of the Silver Surfer
16:00 - 17:45 1408
16:00 - 17:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
18:15 - 20:00 1408
18:15 - 20:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
20:30 - 22:15 1408
20:30 - 22:20 We Own the Night
20:30 - 22:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
20:45 - 22:10 4: Rise of the Silver Surfer
21:00 - 22:25 4: Rise of the Silver Surfer
21:00 - 22:30 Juno
21:00 - 22:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
21:30 - 23:00 Juno
22:00 - 22:50 Masters of Horror
22:30 - 23:55 4: Rise of the Silver Surfer
22:45 - 00:10 4: Rise of the Silver Surfer
22:45 - 00:30 1408
22:45 - 00:35 We Own the Night
23:00 - 00:30 Juno
23:00 - 00:50 We Own the Night
23:00 - 02:00 Wrestling: TNA
23:15 - 00:05 Masters of Horror
23:30 - 01:00 Juno
23:45 - 01:15 Juno
00:15 - 01:40 4: Rise of the Silver Surfer
00:30 - 01:20 Masters of Horror
01:00 - 02:50 We Own the Night
01:15 - 03:05 We Own the Night
01:30 - 03:00 Juno
01:45 - 02:35 Masters of Horror
01:45 - 03:15 Juno
02:00 - 03:25 4: Rise of the Silver Surfer
03:00 - 03:50 Masters of Horror
03:15 - 05:05 We Own the Night
03:15 - 05:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
03:30 - 05:00 Juno
03:30 - 05:20 We Own the Night
03:45 - 05:10 4: Rise of the Silver Surfer
03:45 - 05:15 Juno
04:15 - 05:05 Masters of Horror

Premiere Filmclassics

06:50 - 08:25 Doom Runners
08:25 - 10:10 Rough Magic
10:10 - 11:35 Cheech & Chong's Up in Smoke
11:35 - 13:15 Spun
13:15 - 14:45 Airheads
14:45 - 16:15 Der kleine Scheißer
16:15 - 18:10 Payoff
18:10 - 19:55 Rough Magic
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:25 Die Hard
22:25 - 00:30 Die Hard 2: Die Harder
00:30 - 02:30 Tal der Wölfe
02:30 - 03:55 Kommt nur, ihr süßen kleinen Amerikanerinnen
03:55 - 05:45 Six-Pack
05:45 - 07:40 Pizza Connection

Premiere Filmfest

07:20 - 09:25 21 Grams
09:25 - 10:55 Targets
10:55 - 12:50 Julia
12:50 - 14:15 The Sci-Fi Boys - Die Jungs vom anderen Stern
14:15 - 16:00 Islands in the Stream
16:00 - 18:00 The Longest Yard
18:00 - 19:55 Shy People
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Berlin '39 - In den Fängen der Gestapo
21:45 - 23:25 A Walk in the Clouds
23:25 - 01:40 The Fisher King
01:40 - 03:55 White Nights
03:55 - 05:15 The Sci-Fi Boys - Die Jungs vom anderen Stern
05:15 - 07:00 The Loss of Sexual Innocence

MGM

08:55 - 10:30 La Cage aux Folles II
10:30 - 12:10 King of the Mountain
12:10 - 13:45 Head over Heels
13:45 - 15:10 Home Is Where the Hart Is
15:10 - 16:55 A Midnight Clear
16:55 - 18:25 The Escape
18:25 - 20:15 Whose Life Is It Anyway?
20:15 - 21:55 The Mechanic
21:55 - 23:30 Monte Cassino
23:30 - 01:00 The Sketch Artist
01:00 - 02:40 Crossplot
02:40 - 04:30 Divorcing Jack
04:30 - 06:05 Windrider

Sci Fi

06:45 - 07:35 Fantasy Island
07:35 - 08:25 Fantasy Island
08:25 - 09:15 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:15 - 10:00 Stargate Kommando SG-1
10:00 - 10:50 seaQuest 2032
10:50 - 11:40 Zurück in die Vergangenheit
11:40 - 12:25 Stargate Kommando SG-1
12:25 - 14:00 Dinocroc
14:00 - 14:45 Stargate Kommando SG-1
14:45 - 15:35 seaQuest 2032
15:35 - 16:25 Zurück in die Vergangenheit
16:25 - 17:15 Stargate Kommando SG-1
17:15 - 17:45 Galaxy Rangers
17:45 - 18:35 Code Red
18:35 - 19:25 Battlestar Galactica
19:25 - 20:15 Farscape - Verschollen im All
20:15 - 21:50 Tycus - Tod aus dem All
21:50 - 22:00 Star Trek: Science vs. Fiction
22:00 - 23:30 Alien Siege - Tod aus dem All
23:30 - 01:05 Shockwave
01:05 - 02:40 Crack in the World
02:40 - 03:30 Farscape - Verschollen im All
03:30 - 04:15 Battlestar Galactica
04:15 - 05:00 Blood Brothers
05:00 - 05:20 Galaxy Rangers

ELVIS