Premiere listings 23.09.08


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


############################


Premiere 1

06:10 - 07:55 Broken Bridges
07:55 - 09:10 In einem Land vor unserer Zeit: Die große Flugschau
09:10 - 10:35 Idiocracy
10:35 - 12:05 Ab in den Knast
12:05 - 14:10 All the King's Men
14:10 - 16:20 Sie waren Helden
16:20 - 18:10 Ghost Rider
18:10 - 19:55 Sunshine
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Vollidiot
21:55 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 00:20 Shooter
00:20 - 01:55 Mein verschärftes Wochenende
01:55 - 03:30 Ab in den Knast
03:30 - 05:50 Sie waren Helden
05:50 - 07:45 Ghost Rider

Premiere 2

07:10 - 08:55 Broken Bridges
08:55 - 10:10 In einem Land vor unserer Zeit: Die große Flugschau
10:10 - 11:35 Idiocracy
11:35 - 13:05 Ab in den Knast
13:05 - 15:10 All the King's Men
15:10 - 17:20 Sie waren Helden
17:20 - 19:10 Ghost Rider
19:10 - 20:55 Sunshine
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:55 Vollidiot
22:55 - 23:10 Inside Premiere
23:10 - 01:20 Shooter
01:20 - 02:55 Mein verschärftes Wochenende
02:55 - 04:30 Ab in den Knast
04:30 - 06:50 Sie waren Helden

Premiere 3

06:00 - 07:50 ATL - Verloren in Atlanta
07:50 - 09:55 Freedom Writers
09:55 - 11:30 A Home at the End of the World
11:30 - 13:10 The Covenant
13:10 - 15:00 Broken Bridges
15:00 - 16:30 Idiocracy
16:30 - 18:25 Das wilde Leben
18:25 - 19:55 Blades of Glory
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 TKKG - Das Geheimnis um die rätselhafte Mind-Machine
22:10 - 22:25 Inside Premiere
22:25 - 00:05 Arthur and the Invisibles
00:05 - 01:55 Das wilde Leben
01:55 - 04:05 Hannibal Rising
04:05 - 06:10 All the King's Men

Premiere 4

06:20 - 08:05 She's the Man
08:05 - 09:45 Confetti
09:45 - 11:40 Stranger than Fiction
11:40 - 13:20 Licht der Hoffnung
13:20 - 15:00 The Quiet
15:00 - 16:30 Monster House
16:30 - 18:20 Lady in the Water
18:20 - 19:55 Grandma's Boy
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:00 Pathfinder
22:00 - 23:50 Lonely Hearts
23:50 - 01:20 Basilisk - Der Schlangenkönig
01:20 - 02:45 Grendel
02:45 - 04:15 The Breed
04:15 - 06:05 Pathfinder

Premiere Direkt

06:30 - 07:55 4: Rise of the Silver Surfer
06:30 - 08:00 Juno
07:00 - 08:30 Juno
07:00 - 08:45 Die Todeskandidaten
07:00 - 08:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
07:30 - 09:25 Atonement
08:00 - 09:55 Atonement
08:15 - 09:40 4: Rise of the Silver Surfer
08:30 - 10:00 Juno
09:00 - 10:30 Juno
09:15 - 11:00 Die Todeskandidaten
09:15 - 11:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
09:45 - 11:40 Atonement
10:00 - 11:25 4: Rise of the Silver Surfer
10:15 - 12:10 Atonement
10:30 - 12:00 Juno
11:00 - 12:30 Juno
11:00 - 12:45 Die Todeskandidaten
11:00 - 12:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
11:30 - 13:00 Juno
11:30 - 13:15 Die Todeskandidaten
11:30 - 13:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
11:45 - 13:10 4: Rise of the Silver Surfer
12:00 - 13:55 Atonement
12:30 - 13:55 4: Rise of the Silver Surfer
12:30 - 14:00 Juno
12:30 - 14:25 Atonement
13:00 - 14:30 Juno
13:15 - 15:00 Die Todeskandidaten
13:15 - 15:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
13:30 - 14:55 4: Rise of the Silver Surfer
13:30 - 15:00 Juno
13:45 - 15:30 Die Todeskandidaten
13:45 - 15:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
14:15 - 15:40 4: Rise of the Silver Surfer
14:15 - 16:10 Atonement
14:30 - 16:00 Juno
14:45 - 16:40 Atonement
15:00 - 16:30 Juno
15:15 - 16:40 4: Rise of the Silver Surfer
15:30 - 17:00 Juno
15:30 - 17:15 Die Todeskandidaten
15:30 - 17:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
16:00 - 17:25 4: Rise of the Silver Surfer
16:00 - 17:45 Die Todeskandidaten
16:00 - 17:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
16:30 - 18:00 Juno
16:30 - 18:25 Atonement
17:00 - 18:25 4: Rise of the Silver Surfer
17:30 - 19:00 Juno
17:45 - 19:10 4: Rise of the Silver Surfer
18:15 - 20:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
18:30 - 20:00 Juno
18:45 - 20:10 4: Rise of the Silver Surfer
20:30 - 21:55 4: Rise of the Silver Surfer
20:30 - 22:00 Juno
20:30 - 22:25 Das Vermächtnis des geheimen Buches
22:15 - 23:40 4: Rise of the Silver Surfer
22:30 - 00:00 Juno
22:45 - 00:30 Die Todeskandidaten
22:45 - 00:40 Das Vermächtnis des geheimen Buches
23:00 - 00:30 Juno
23:00 - 00:55 Atonement
00:00 - 01:25 4: Rise of the Silver Surfer
00:30 - 02:00 Juno
01:00 - 02:30 Juno
01:00 - 02:45 Die Todeskandidaten
01:00 - 02:55 Atonement
01:00 - 02:55 Das Vermächtnis des geheimen Buches
01:15 - 03:10 Atonement
01:45 - 03:10 4: Rise of the Silver Surfer
02:30 - 04:00 Juno
03:00 - 04:30 Juno
03:15 - 05:00 Die Todeskandidaten
03:15 - 05:10 Atonement
03:15 - 05:10 Das Vermächtnis des geheimen Buches
03:30 - 04:55 4: Rise of the Silver Surfer

Premiere Filmclassics

06:25 - 08:00 The Stickup
08:00 - 09:30 Firestorm
09:30 - 11:15 Sliver
11:15 - 13:05 Innocent Blood
13:05 - 14:40 Sam's Son
14:40 - 16:20 Salsa
16:20 - 18:05 Last Light
18:05 - 19:55 Wes Craven's New Nightmare
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:00 976-EVIL
22:00 - 23:30 Autobahnraser
23:30 - 01:05 Keeper of the City
01:05 - 02:40 Surviving the Game
02:40 - 04:20 Singles
04:20 - 05:55 Repli-Kate
05:55 - 07:35 The 5th Monkey

Premiere Filmfest

07:25 - 09:00 A Scanner Darkly
09:00 - 11:10 Message in a Bottle
11:10 - 13:00 Nachtblende
13:00 - 14:40 Lost in Translation
14:40 - 16:05 Silent Movie
16:05 - 17:50 No Way to Treat a Lady
17:50 - 19:55 House of Sand and Fog
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Little Odessa
21:55 - 23:35 A Scanner Darkly
23:35 - 01:35 The Kremlin Letter
01:35 - 04:00 Bloodline
04:00 - 06:05 Nijinsky

MGM

06:00 - 07:35 Rich Kids
07:35 - 09:20 Three
09:20 - 11:00 Pussycat, Pussycat, I Love You
11:00 - 12:35 The Man Who Fell to Earth
12:35 - 14:20 I Start Counting
14:20 - 15:45 Johnny Be Good
15:45 - 17:00 Sweet Revenge
17:00 - 18:35 The Dirty Dozen: the Deadly Mission
18:35 - 20:15 Cannon for Cordoba
20:15 - 21:45 Wie klaut man einen Renoir?
21:45 - 23:20 The Defiant Ones
23:20 - 00:55 Absolution
00:55 - 02:25 Running Guns
02:25 - 04:10 Eve of Destruction
04:10 - 06:15 Rollerball

Sci Fi

06:30 - 07:20 Fantasy Island
07:20 - 08:10 Fantasy Island
08:10 - 09:00 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:00 - 09:45 Stargate Kommando SG-1
09:45 - 10:35 seaQuest 2032
10:35 - 11:25 Zurück in die Vergangenheit
11:25 - 12:10 Final Descent
12:10 - 14:00 Godzilla gegen Spacegodzilla
14:00 - 14:45 Stargate Kommando SG-1
14:45 - 15:35 Raumschiff Enterprise
15:35 - 16:25 Zurück in die Vergangenheit
16:25 - 17:15 Final Descent
17:15 - 17:45 Galaxy Rangers
17:45 - 18:35 Beastmaster - Herr der Wildnis
18:35 - 19:25 Battlestar Galactica
19:25 - 20:15 Farscape - Verschollen im All
20:15 - 21:05 Jeremiah
21:05 - 21:55 X-Factor: Das Unfassbare
21:55 - 22:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
22:45 - 00:10 Crash and Burn
00:10 - 00:55 Jeremiah
00:55 - 01:40 X-Factor: Das Unfassbare
01:40 - 02:30 Farscape - Verschollen im All
02:30 - 03:15 Battlestar Galactica
03:15 - 04:00 Blood Brothers
04:00 - 04:25 Galaxy Rangers
04:25 - 05:05 Space Tourist

ELVIS