Premiere listings 28.09.08


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


######################### ###


Premiere 1

06:15 - 08:05 Arthur and the Invisibles
08:05 - 09:45 It's a Boy/Girl Thing
09:45 - 11:25 Tenacious D in The Pick of Destiny
11:25 - 13:05 Die Freunde des Bräutigams
13:05 - 14:35 Idiocracy
14:35 - 16:15 Rennschwein Rudi Rüssel 2
16:15 - 18:05 Perfect Stranger
18:05 - 20:10 Arthur and the Invisibles
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:50 Neues vom Wixxer
21:50 - 21:55 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:55 - 23:30 Tenacious D in The Pick of Destiny
23:30 - 01:25 Perfect Stranger
01:25 - 03:40 All the King's Men
03:40 - 05:25 The Covenant
05:25 - 07:35 Freedom Writers

Premiere 2

07:15 - 09:05 Arthur and the Invisibles
09:05 - 10:45 It's a Boy/Girl Thing
10:45 - 12:25 Tenacious D in The Pick of Destiny
12:25 - 14:05 Die Freunde des Bräutigams
14:05 - 15:35 Idiocracy
17:15 - 19:05 Perfect Stranger
19:05 - 20:45 Arthur and the Invisibles
20:45 - 21:10 Premiere Showpalast
21:10 - 21:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:15 - 22:50 Neues vom Wixxer
22:50 - 22:55 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:55 - 00:30 Tenacious D in The Pick of Destiny
00:30 - 02:25 Perfect Stranger
02:25 - 04:40 All the King's Men
04:40 - 06:25 The Covenant

Premiere 3

07:30 - 09:00 Dead Silence
09:00 - 11:10 Die Hard 4.0
11:10 - 13:10 Running with Scissors
13:10 - 14:40 Göttlicher Zufall
14:40 - 16:40 Hot Fuzz
16:40 - 18:25 Vollidiot
18:25 - 19:55 Dead Silence
19:55 - 20:10 Inside Premiere
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:55 The Reaping
21:55 - 00:05 Hannibal Rising
00:05 - 02:15 Shooter
02:15 - 04:25 Hot Fuzz
04:25 - 06:10 The Reaping

Premiere 4

07:35 - 09:05 John Tucker Must Die
09:05 - 10:55 Children of Men
10:55 - 12:40 Mrs Henderson Presents
12:40 - 14:20 Confetti
14:20 - 15:55 Nacho Libre
15:55 - 17:55 Marie Antoinette
17:55 - 19:45 Happy Feet
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:15 Déjà Vu
22:15 - 22:25 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:25 - 00:15 Children of Men
00:15 - 02:00 Art School Confidential
02:00 - 03:45 Mrs Henderson Presents
03:45 - 05:50 Déjà Vu
05:50 - 07:35 Fragile - A Ghost Story

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 Die drei ??? - Das Geheimnis der Geisterinsel
06:30 - 08:00 Premonition
06:30 - 08:15 Fool's Gold
06:30 - 08:15 She's the Man
06:30 - 08:20 Keinohrhasen
06:30 - 09:00 There Will Be Blood
08:00 - 09:50 Keinohrhasen
08:30 - 10:00 Die drei ??? - Das Geheimnis der Geisterinsel
08:30 - 10:00 Premonition
08:45 - 10:30 Fool's Gold
08:45 - 10:30 She's the Man
08:45 - 10:35 Keinohrhasen
09:30 - 12:00 There Will Be Blood
10:15 - 12:05 Keinohrhasen
10:30 - 12:00 Die drei ??? - Das Geheimnis der Geisterinsel
10:30 - 12:00 Premonition
10:45 - 12:30 She's the Man
10:45 - 12:30 Fool's Gold
11:00 - 12:30 Premonition
11:00 - 12:45 She's the Man
11:00 - 12:45 Fool's Gold
11:00 - 12:50 Keinohrhasen
12:30 - 14:00 Die drei ??? - Das Geheimnis der Geisterinsel
15:15 - 16:45 Premonition
17:00 - 18:30 Premonition
17:15 - 18:45 Premonition
18:00 - 20:30 There Will Be Blood
18:45 - 20:30 Fool's Gold
18:45 - 20:30 She's the Man
19:00 - 20:30 Premonition
19:15 - 20:45 Premonition
20:30 - 22:00 Premonition
20:30 - 22:15 Fool's Gold
20:30 - 22:15 She's the Man
20:30 - 22:20 Keinohrhasen
20:30 - 23:00 There Will Be Blood
21:00 - 22:30 Premonition
21:00 - 22:45 Fool's Gold
21:00 - 22:45 She's the Man
21:00 - 22:50 Keinohrhasen
21:00 - 23:30 There Will Be Blood
22:00 - 22:55 Masters of Horror
22:30 - 00:00 Premonition
22:45 - 00:30 Fool's Gold
22:45 - 00:30 She's the Man
22:45 - 00:35 Keinohrhasen
23:00 - 00:30 Premonition
23:15 - 00:10 Masters of Horror
23:15 - 01:05 Keinohrhasen
23:30 - 02:00 There Will Be Blood
00:30 - 01:25 Masters of Horror
00:30 - 02:00 Premonition
01:00 - 02:45 Fool's Gold
01:00 - 02:45 She's the Man
01:00 - 02:50 Keinohrhasen
01:30 - 03:20 Keinohrhasen
01:45 - 02:40 Masters of Horror
02:30 - 04:00 Premonition
02:30 - 05:00 There Will Be Blood
03:00 - 03:55 Masters of Horror
03:15 - 05:00 Fool's Gold
03:15 - 05:00 She's the Man
03:15 - 05:05 Keinohrhasen
04:15 - 05:10 Masters of Horror

Premiere Filmclassics

06:35 - 08:05 Fandango
08:05 - 09:40 Big Daddy
09:40 - 11:30 Das Monster
11:30 - 13:10 Die purpurnen Flüsse 2
13:10 - 15:10 A Cry in the Dark
15:10 - 16:45 Downdraft
16:45 - 18:15 Laws of Attraction
18:15 - 19:45 Tidal Wave: No Escape
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:45 Federal Protection
21:45 - 23:20 Loose Cannons
23:20 - 01:10 Wild Geese II
01:10 - 03:15 Die dritte Gewalt
03:15 - 05:20 The Fixer
05:20 - 07:20 Pizza Connection

Premiere Filmfest

06:00 - 07:20 Danger Within
07:20 - 09:05 The Strange Affair
09:05 - 10:45 Riding High
10:45 - 12:50 House of Sand and Fog
12:50 - 14:30 A Scanner Darkly
14:30 - 16:05 Hud
16:05 - 17:35 Berlin '39 - In den Fängen der Gestapo
17:35 - 19:45 Silverado
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:50 The Little Riders
21:50 - 21:55 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:55 - 23:35 The Criminal
23:35 - 01:30 Julia
01:30 - 03:10 The Other
03:10 - 04:35 Silent Movie
04:35 - 06:00 The Living Dead

MGM

06:05 - 07:40 Running
07:40 - 09:36 Illustrious Corpses
09:36 - 11:05 La Cage aux Folles
11:05 - 13:55 Judgment at Nuremberg
13:55 - 16:10 Not as a Stranger
16:10 - 18:15 The Pride and the Passion
18:15 - 20:15 Thief
20:15 - 21:50 Trail of the Pink Panther
21:50 - 23:25 The First Power
23:25 - 01:00 Vigilante Force
01:00 - 03:00 Inserts
03:00 - 04:35 Cecil B.
04:35 - 06:00 Tall Man Riding

Sci Fi

06:35 - 07:00 Super Force
07:00 - 07:25 Super Force
07:25 - 07:50 Saber Rider und die Star Sheriffs
07:50 - 08:15 Saber Rider und die Star Sheriffs
08:15 - 08:40 Saber Rider und die Star Sheriffs
08:40 - 09:05 Saber Rider und die Star Sheriffs
09:00 - 10:30 Godzilla - Die Serie
09:05 - 09:55 Operation Phoenix - Jäger zwischen den Welten
09:55 - 10:20 Godzilla - Die Serie
10:20 - 10:45 Godzilla - Die Serie
10:45 - 12:35 Dungeons & Dragons
12:35 - 14:10 UFOria
14:10 - 14:35 Saber Rider und die Star Sheriffs
14:35 - 15:05 Saber Rider und die Star Sheriffs
15:05 - 15:30 Saber Rider und die Star Sheriffs
15:30 - 16:00 Saber Rider und die Star Sheriffs
16:00 - 16:50 Operation Phoenix - Jäger zwischen den Welten
16:50 - 17:15 Godzilla - Die Serie
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
19:25 - 20:15 So gut wie tot
20:15 - 21:45 Man With the Screaming Brain
21:45 - 23:00 Donovan's Brain
23:00 - 00:30 Pterodactyl - Urschrei der Gewalt
00:30 - 02:05 UFOria
02:05 - 02:50 So gut wie tot
02:50 - 04:10 Donovan's Brain
04:10 - 05:35 Pterodactyl - Urschrei der Gewalt

ELVIS