Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Jtag

 1. #1
  Moderator mile kristo's Avatar
  Join Date
  24-06-2007
  Location
  EU
  Posts
  1,720
  Uploads
  269

  Jtag

  Kush me ndimon me nji kabull jtag ,pra si munde ta formoj vet nji kabull jtag,mundesisht skemen me foto

 2. #2

  Re: Jtag

  na nje JTAG i bere vet

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Question Re: Jtag

  Quote Originally Posted by dragon41 View Post
  na nje JTAG i bere vet
  e ke bo ti kte j-tag apo e ke gjet ne internet?

 4. #4

  Re: Jtag

  kte e kam bo vet shoku ktu e kater vjet me pare

 5. #5

  Re: Jtag

  A ka ndonje pike servisi qe bej jtag ne Tirane?

 6. #6
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: Jtag

  Quote Originally Posted by regaton View Post
  A ka ndonje pike servisi qe bej jtag ne Tirane?
  Po pike servisi ka per te rregulluar problemin e resiverit qe ke,jo per te shitur kabell...

 7. #7

  Re: Jtag

  nuk i shesin serviset ketu se nuk fitojne me lek.pune shqiptaresh e cuditshme shumica e serviseve te sateliteve jane mashtrusa ehhh! mundohu ta besh vete!

 8. #8

  Re: Jtag

  Nuk ja kam haberin ta bej vete.
  Mund te me jepni adresen e sakte ju lutem te servisit se ku ndodhet dhe sa mund te kushtoje?

 9. #9

  Re: Jtag

  anej nga hoxha tasim por kujdes mos i thuj gje per jtag se ta marrin per ters coi aparatin dhe me eshte prishur thuj >

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  09-11-2008
  Posts
  124
  Uploads
  0

  Re: Jtag

  Pershendetje te gjitheve, Hi fiku.Po shikoja diskutimet per jtag dhe thashe te jap dheune eksperiencen time duke menduar qe te gjithe sebashku ta cojme realizimin e ketij opsioni.Per te pregatite nje jtag kabell nuk eshte aspak e veshtire.Duhet nje cope cabel flap me 16 fije jo me shume se 40cm.nje spine per porten paralele te pc me 25 kunja, mashkull.dhe nje spine per flapin mashkull femer .Kete te fundit e ke te veshtire me e gjete por nese do te shkosht tek riparuesit mund ti kerkosh atyre dhe flapin dhe kompletin e spines dhe po te jete me 40 fije nuk prish pune se i pret.dhe pese rezstenca nga 100ohm.Nje pamje e gjen tek adresa Sif team forum.Aty do te gjeni dhe sygjerimet e mija per kete proces (anesti).Nese jemi duke folur per dm500s clon beni kujdes kur te saldoni fijet pasi qarku eshte shume i delikat.Perdorni nje havi me maje te holle dhe mundesisht me rregullator tensioni. Nese nuk keni nje rregullator lidhni ne seri nje diode 1N404 per te perdodre nje gjysme periode e keshtu tensioni bie ne 115v.Nese nuk keni ngrohje te plote,atehere duhet te perdorni dhenje celes ose buton qe te jape mundesine e shuntimit te diodes(kapi me nastro tek manilja e havise.Perdorni kallaj te pastert pa plumb.
  Programi Jtag:-Ne forumin e me siperm do te gjeni proceduren.Natyrisht qe aty sygjerohet perdorimi i nje pc te vjeter Pentium1.Eshte e vertete pasi me te programi shkarkohet lehtesisht,por natyrisht sipas keshilles qe do tju jap une.Vendoseni programin jtagdm500 ne nj ne "document and settings"pas kesaj do te hyni "dos"shkoni me c: dokument e settings (ku ju kenifutur jtag)pas kesaj
  cd..
  cd jtag dm500
  jtagdm500 -m dm500 -i -(kujdes hapsiren boshe)ketu merr info per tunerin nese eshte alps ose philips.per alps programi eshte default por duhet tebeni kujdes qe te mos e ngaterroni ate.
  Per alps shkruaj :Jtagdm500 -m dm500 -e 00:09:34:AA:BB:CC rendesi ka qe mac per secilin drembox fillon me 00:09:34 pataj te tjerat mun ti vendosni sipas fantazise tuaj.Por duhen bere disa prova pasi mund te keni qelluar ne nje adrese te controlluar nga cloni.
  Per rastin philips ne vend te "e" do te perdorni "d".Per muarealizimi me sukses eshte me te qelluar nisur nga diskutimet por dhe nga vete sygjerimet e moderatorit.Ndoshta ka ndonje sekret qe ta japin me PM,por mua nuk me ka ndihmuar njeri dhe kur ja kam kerkuar ate.Kam bere me qindra prova por programi nuk shkarkohej ose hecte shume ngadale.
  Atehere kunjat 18.....25 do ti lidhni bashke ne shunt dhe me drimin ne piken 16 massa.Deri ketu e provuar nga une nuk fillon shkarkimi (perdora PC petium-S pra besoj se eshte petium3)Pra pasi te keni bere "enter"programin e mesiperm shkeputeni me gershee fijen e mases ne nj vend ku mund ta bashkoni lehtesisht perseri kur tju duhet.Do te vini re se dreami komunikon dhe fillon menjehere shkarkimin.Kur tekeni perfunduar me sreial e null modem cabel vendosni imagin e nevojshem.
  Per rastinme PC pentium4 procesi eshte me i veshtire dhe shpesh ka rezultat qe klikimi "enter"dhe spinoti i dreamit te behet nete njejtin cast.(mire eshte vendosesh nje celes)Nese programi merr direkt dhe mbrrin deri flesh erase.perseri shkeputeni fijen e mases por do te vendosni nje rezistence.Une perdora nje 100ohm dhe programi u shkarkua po me ngadale.(me ndryshimin e rezistences mund ta pershpejtoni ate)
  Me gjithese programi eshte shkarkuar me sukses, perseri drimboxi im nuk komunikoi me serialin per te ngarkuar imagin.Shume te tjere perdorin BIOS ku per rastin e pC qe kam une hyhet me F2 ne momentine hapjes.Une nuk e kam provuar kete metode jo vetem sepse nuk pata asstencen e nevojshme por une e arrita shkrkimin me opsionin e paraqitur me lart.Une kam filluar ferkimet me modratorin e kesaj teme aty dhe ben mire qe nje nga ju te futet per te mesuar dicka me teper.Por nuk eshte cudi qe dhe ai te mos dije me teper se ratesia e realizimit pasi kurre nuk debaton vetem se thote grazzie per servilizmat e utenteve te cilet hiqen sikur e realizuan problemin.Te gjthe diskutimet ne kete teme kane nje pjese te erret qe len per te dyshuar.Nga une te pakten keni nje sygjerim te sinqerte ,teprovuarpor pas kesaj nuk di te them tjeter.Provat vazhdojne e mire u ndigjofshim.Anesti

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. JTAG for all dsr
  By aflou in forum General Discussions: Satellite Receivers
  Replies: 37
  Last Post: 13-05-2016, 13:11:04
 2. Jtag ...help
  By r3v3ng3_ro in forum Romanian / Română
  Replies: 1
  Last Post: 06-08-2009, 21:58:50
 3. plz help....jtag
  By ctgspy in forum Strong
  Replies: 0
  Last Post: 30-05-2009, 04:21:52
 4. jtag
  By chistera™ in forum General Discussion: Programmers
  Replies: 2
  Last Post: 29-09-2006, 11:14:41
 5. need help jtag
  By shabis in forum General Discussions: Satellite Receivers
  Replies: 0
  Last Post: 09-02-2006, 12:15:29

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •