Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

 1. #1
  Junior Member
  Join Date
  07-10-2008
  Posts
  17
  Uploads
  0

  Question Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Kam nje aparat Starsat sr-x50cu usb, por e ka firmware te vjeter, edhe pse paketat kryesore i hap me ate qe ka, doja t'i beja update, por s'po gjej gjekundi 1 kabllo.

  Me thote dot ndonjeri ku me e gjet 1 kabllo ne Tirane?

  S'du me u krujt e me e bo vet kabllin sepse... ku i dihet...

  Faleminderit para kohe...

 2. #2
  Member
  Join Date
  18-05-2008
  Location
  tirana
  Posts
  98
  Uploads
  0

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  E gjen tek fundi i rruges te 21 ....
  aty ke nje dyqan kompjuterash .......

 3. #3
  Junior Member
  Join Date
  07-10-2008
  Posts
  17
  Uploads
  0

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Quote Originally Posted by alkapone View Post
  E gjen tek fundi i rruges te 21 ....
  aty ke nje dyqan kompjuterash .......
  Thanks.

  Do shkoj te shoh i her.

  Tung!

 4. #4

  Cool Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Me fal per injorancen por me sa di un update eshte nje soj si me usb si me rs-232. Nqs e kam gabim mund ta tregoni ndryshimin se nuk kam info me shum ne kete pike.
  Nqs keni nevoje un kam disa skema te kabllove rs-232 te cilatshpjegojne dhe funksionin e pineve.

 5. #5
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  nuk eshte ndonje gje e madhe nje kabell nga ai qe lidhet UPS me PC mere nderoja vetem fijet vete coje 2-3 dhe 3-2 ndersa 5-5 dhe kaq ishte

 6. #6

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Quote Originally Posted by endacaku View Post
  Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Kam nje aparat Starsat sr-x50cu usb, por e ka firmware te vjeter, edhe pse paketat kryesore i hap me ate qe ka, doja t'i beja update, por s'po gjej gjekundi 1 kabllo.

  Me thote dot ndonjeri ku me e gjet 1 kabllo ne Tirane?

  S'du me u krujt e me e bo vet kabllin sepse... ku i dihet...

  Faleminderit para kohe...
  Mund te me tregosh se cili eshte ndryshimi mes rs232 dhe usb. FLM

 7. #7
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  asnje ndryshim nuk ka nga usb nepermjet kabullit te njejten pune bejne te dyja, por preferoj USB menyren me te shpejte, kur aparatet nuk kishin USB ishim te detyruar te lidhnim pc me aparatin dhe nga prog qe ndodhej ne pc duhet te hidhnim filet ne aparat qe per mua ishte shume e bezdisur se duhet te coja dite per dite aparatin ne dhome ku kam pc, tani nuk e coj me se usb ishte thjeshtesia me e mire qe mund ti behej aparatit te dvb, mendoj qe perdoruesi qe hapi temen mund te kete aparat ose usb me probleme ose nuk e di pse kerkon kabull kur ka usb? une kam nje te tille x50cu usb dhe me te "usb" mbaroj pune.

 8. #8

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Ketu keni nje skeme e cila tregon lidhjen e nje kablli rs232 si dhe shpjegon funksionin e pineve perkates. Un me ane te kesaj skeme kam bere nje kabell dhe eshte shum me i shpejte ne transferimin e te dhenave.
  Attached Images Attached Images

 9. #9
  Junior Member
  Join Date
  07-10-2008
  Posts
  17
  Uploads
  0

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Quote Originally Posted by turizem2002 View Post
  Me fal per injorancen por me sa di un update eshte nje soj si me usb si me rs-232. Nqs e kam gabim mund ta tregoni ndryshimin se nuk kam info me shum ne kete pike.
  Nqs keni nevoje un kam disa skema te kabllove rs-232 te cilatshpjegojne dhe funksionin e pineve.
  Update... kam dash me e thene Upgrade, por edhe kur thuhet update per firmware te njejtin kuptim ka...
  Sa per punen e USB... mua me nxjerr mesazhin qe thote se nuk eshte menyre normale per te Upgrade firmware dhe ngec, keshtuqe, me ka ngel puna e kabllos.

  Nje skeme pergatitese e kam, por s'dua t'i fus fare duart ne pergatitjen e nje kablloje, dua thjesht nje kabllo qe ka punuar... edhe punon.

  Di noi vend ku me gjet ksi kablli ne tr (te gatshem)?

 10. #10
  Junior Member
  Join Date
  07-10-2008
  Posts
  17
  Uploads
  0

  Re: Ku mund te gjej kabllo nullmodem RS232 te modifikuar ne Tirane?

  Quote Originally Posted by turizem2002 View Post
  Ketu keni nje skeme e cila tregon lidhjen e nje kablli rs232 si dhe shpjegon funksionin e pineve perkates. Un me ane te kesaj skeme kam bere nje kabell dhe eshte shum me i shpejte ne transferimin e te dhenave.
  Rrofsh!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Si mund ta instaloj NAGRA 3
  By xoninet in forum Albanian / Shqip
  Replies: 7
  Last Post: 30-01-2010, 20:35:14
 2. Question si mund ta bej me emu key
  By kapoaug in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 02-02-2009, 17:03:14
 3. Question Sinjali i EutelsatW2 ne Tirane
  By art_hox in forum Albanian / Shqip
  Replies: 22
  Last Post: 10-01-2009, 02:01:49
 4. Si mund ti gjej: diseq per qdo njerin Satelit
  By kati2 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 05-04-2008, 23:14:51

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •