Results 1 to 10 of 10

Thread: Ndihme

 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Ndihme

  Un Aktualisht shoh astren dhe hotbird.ndryshova pozicionin e njeres koke per te pare Thor(0.8W) arrij te kap sinjal 92% dhe kualitet 88% por kur bej kontrollin per kanalet me kap vetem 12 kanalet e pare.TP e tjera nuk kan sinjal fare.Mund te me ndihmoje njeri?Nuk e kam vendosur sic duhet koken apo ka ndonje problem tjeter.Ne qender eshte koka e pare e cila kap astren dhe koka e dyte eshte djathtas kesaj(po te rrish mbrapa pjates).Dhe te intelsat(1W) nuk me nxjerr asnje sinjal.Mund te me shpjegoj njeri si tia bej?

 2. #2
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Ndihme

  persh tironci
  si pari ndonje here mund edhe te te genjej sinjali ose kualiteti nqs nuk e konfiguron si duhet LNB, ty mund te te japi sinjal te larte dhe ke nje satelit qe mund te jete 150 grade ne perendim, kur ti ne fakt nuk ke satelit ne ate pozicion. Puna pare eshte te na thuash si e ke DISEQC? te jashtme apo ke ndonje koke dyshe qe kane vete DISEQC? nqs DISEQC e ke te jashteme sigurohu mire qe e ke konfiguruar si duhet koka pare LNB1 koka dyte LNB2 pak a shume keshtu ne aparat. Dhe shiko korrespondojne kokat me numrat perkates. se dyti te kapesh THOR duke patur nje koke nga Astra ose Hotbird duhet pak pune pasi sateliti thor ka pozicion pak me larg se keto dy satelite dhe kendin e ka ndryshe. Qe te kapesh thor duhet te kesh mbajtese kokash apostafat, ose ta ndertosh vete nje ne baze te disa matjeve qe do besh gjate provave per te kapur satelitin, ketu ka ca pune por ja del. mua mu ka dashur disa dite te merrem me te, dhe nje dite pas disa dite pune me zorr e kapa. Por nqs do keshillen time, nje parabole 80cm kushton shume pak, bleje nje te tille dhe pozicionoje apostafat per satelitin thor, gjithmone nqs nuk ja del ta kapesh me ate qe ke aktualisht. Edhe nje here kontrollo konfigurimin e LNB ne aparat korrespondojne me kokat apo jo, se mund te kesh ndonje LNB me numer 5/6 ose 7 kur ti ne ato numra nuk ke koka fare dhe kjo gjendje jep sinjal ne disa pozicione si APSTAR INTELSAT ose sat te tjere, dhe kur i skanon prsh ndonje satelit kinez me qualitet dhe power dalin kanalet e astra ose aty ku eshte koka tjeter ne gjendje pune "koka dyte". corbe te tille me ka ndodhur mua :)

  edhe dicka mos u bazo se po te kalosh djathtas meqe thor eshte djathtas do e kapesh te tille, une e kam kapur majtas sat thor, dhe mbajtsja e kokave nuk duhet te jete e drejte sic mund ta kesh ti nqs e ke te drejte, shikoje kete imazh

  koka vec eshte thor dhe dalloje ndryshimin.

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: Ndihme

  Rrofsh per sqarimin.Lexova ne internet dhe sinjali invertohet ne parabol,dmth nese satiliti eshte djathtas koka vihet majtas.Kurse un kam bere gabim dhe me duket se ai sinjali qe kap eshte i astra 26E,sipas skemes monobllok me 6 grade diference.Por ajo qe spo kuptoj shte se nje faqe dishpointer.com e cila eshte e integruar me hartat e google earthit(ide bukur) per rregullimin e paraboles dhe pr te kap thorin ne ate pozicion qe e kam un duhet qe te perdredhes parabolen(dish skew,sipas aksit te vet,qendres se fokusimit) por parabola ime se ka ket opsion.A mund te behet kjo duke perdredhur kokat apo thjesht duhet bere ajo qe kishte fotoja jote qe duhet ta perdredh i cik mbajtesen e kokes qe te kte nje drejtim me te mire nga thori.
  Do bej ca prova tani e te shof se cmund te bej.dhe persa i perket konfigurimit te disekut e kom ne rregull.dhe kam disek te jashtem.

 4. #4

  Re: Ndihme

  nuk eshte e domosdoshme te levizesh parabolen mund te rrotullosh dhe koken sa majtas djathtas eshte pothuajse njesoj

 5. #5

  Re: Ndihme

  Pershendetje
  Lnb duhet te jene te instaluara ne te kunderten e sinjalit nga setelit dhe me renditje,kjo foto nese i ndihmon dikujte si psh:
  http://img178.imageshack.us/my.php?image=bild051ws5.jpg

 6. #6
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Ndihme

  persh tironci, nqs rrotullon koken majtas ose djathtas eshte njelloj sikur leviz parabolen majtas djathtas "skic", sic tha the dikush ketu nuk ka ndonje ndryshim. fakti qe nuk e ke gjetur pozicion nuk do te thote se nuk del, por thjesht eshte pak veshtire, duhet te punosh shume per te gjetur kordinaten, HB ASTRA W2 dhe i tere rreshti nga 28 east deri ke 4 east eshte pak me i thjeshte, por duke dale nga thor veshtiresohet pak. Thjesht pak pune vec ki parasysh te kesh ndonje televizor afer paraboles qe ta verifikosh ne kohe reale cdo levizje qe ben me koken ose parabolen.

 7. #7
  Banned
  Join Date
  22-04-2007
  Location
  aty afer
  Posts
  21
  Uploads
  0

 8. #8
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: Ndihme

  Quote Originally Posted by Wingsofdarkness View Post
  persh tironci, nqs rrotullon koken majtas ose djathtas eshte njelloj sikur leviz parabolen majtas djathtas "skic", sic tha the dikush ketu nuk ka ndonje ndryshim. fakti qe nuk e ke gjetur pozicion nuk do te thote se nuk del, por thjesht eshte pak veshtire, duhet te punosh shume per te gjetur kordinaten, HB ASTRA W2 dhe i tere rreshti nga 28 east deri ke 4 east eshte pak me i thjeshte, por duke dale nga thor veshtiresohet pak. Thjesht pak pune vec ki parasysh te kesh ndonje televizor afer paraboles qe ta verifikosh ne kohe reale cdo levizje qe ben me koken ose parabolen.
  E kuptova pak a shum se si funskionojne gjerat por po mundohem te bej nje mbajtese kokash me te gjate se ajo qe kam esht e shkurter qe te kam edhe pozicionin e thorit majtas.Dhe persa i perket televizorit ngela tu hyp e tu zbrit nga taraca :)

 9. #9
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Ndihme

  e kam parasysh ca mbajtese ke kam dhe une te tille, me ato ske gje ne terezi fare, ose duhet ta besh vete ose ta bleshe te gatshme, ne shqiperi nuk ke por ne Internet ke plot. dhe jo te kapesh thor po cte duash.
  mjafton te shkosh tek google image dhe te shkruash MULTI LNB ose me sakte http://images.google.com/images?hl=e...-8&sa=N&tab=wi
  lundrim te kendshem, ;)

  duhet te rrish shume kohe me tv aty dhe duke bere prova pasi eshte pak e veshtire, por sic thash ja del, mua me ka kushtuar 2 ore ne dite per rreth gati 3 a 4 dite duke u marre. Ne tarace e paske ti? ah me vika keq se vuanke shume, shtepiat private jane ideale per gjera te tilla, une e kam bere taracen si cerdhe kerpudhash. Shpresoj te mbarosh pune, vetem merre qete, edhe ne sdoli me njehere tento serish, sa per tv merr ndonje tv sa me te vogel qe mos te mundoje, mjafton sa te shikosh pak sinjal ose quality.

  persh!

 10. #10
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Ndihme

  Quote Originally Posted by tironci View Post
  E kuptova pak a shum se si funskionojne gjerat por po mundohem te bej nje mbajtese kokash me te gjate se ajo qe kam esht e shkurter qe te kam edhe pozicionin e thorit majtas.Dhe persa i perket televizorit ngela tu hyp e tu zbrit nga taraca :)
  tironco ta besoj plako qe ngele hyp/zbrit nga taraca, po sbesoj se je lodhe se sa te shko nepermen ai hustleri shkret te ngrehet morali ne qiell.

Similar Threads

 1. Question Ndihme per SAT +
  By aldo224 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 17
  Last Post: 15-01-2011, 10:19:46
 2. ndihme
  By balaku in forum Albanian / Shqip
  Replies: 11
  Last Post: 13-09-2009, 12:51:38
 3. Ndihme!!
  By nicko1234 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 15-03-2009, 18:37:25
 4. ndihme
  By angelo_dr in forum Introductions
  Replies: 1
  Last Post: 09-02-2009, 00:54:39
 5. ndihme
  By extralloto in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 13-02-2008, 01:06:16

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •