Premiere listings 16-12-2008



Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


#########################


Premiere 1

07:25 - 09:00 Vergeltung
09:00 - 10:55 Fracture
10:55 - 13:15 Spider-Man 3
13:15 - 14:55 Halb tot 2 - Das Recht des Stärkeren
14:55 - 16:30 California Volleygirls
16:30 - 18:30 Pan's Labyrinth
18:30 - 19:55 Vergeltung
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:00 The Kingdom
22:00 - 22:15 Inside Premiere
22:15 - 00:10 Fracture
00:10 - 01:45 Die Fährte des Grauens
01:45 - 03:15 jackass number two
03:15 - 05:05 The Kingdom
05:05 - 06:40 California Volleygirls

Premiere 2

06:45 - 08:25 Ein vollkommener Tag
08:25 - 10:00 Vergeltung
10:00 - 11:55 Fracture
11:55 - 14:15 Spider-Man 3
14:15 - 15:55 Halb tot 2 - Das Recht des Stärkeren
15:55 - 17:30 California Volleygirls
17:30 - 19:30 Pan's Labyrinth
19:30 - 20:55 Vergeltung
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 23:00 The Kingdom
23:00 - 23:15 Inside Premiere
23:15 - 01:10 Fracture
01:10 - 02:45 Die Fährte des Grauens
02:45 - 04:15 jackass number two
04:15 - 06:05 The Kingdom

Premiere 3

06:55 - 08:30 Meine schöne Bescherung
08:30 - 10:15 Irina Palm
10:15 - 11:50 Deck the Halls
11:50 - 13:35 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug
13:35 - 15:05 Fatal Contact: Vogelgrippe in Amerika
15:05 - 16:40 Ein vollkommener Tag
16:40 - 18:15 Meine schöne Bescherung
18:15 - 19:55 Irina Palm
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 The Nativity Story
21:50 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 00:30 Spider-Man 3
00:30 - 02:10 Halb tot 2 - Das Recht des Stärkeren
02:10 - 03:50 Living & Dying
03:50 - 05:45 The Nativity Story
05:45 - 07:25 Ein vollkommener Tag

Premiere 4

06:25 - 07:40 Oh, wie schön ist Panama
07:40 - 09:35 Das wilde Leben
09:35 - 11:05 Ab in den Knast
11:05 - 12:35 Urmel aus dem Eis
12:35 - 14:00 Bad Girls from Valley High
14:00 - 14:35 Premiere in Serie - 24
14:35 - 16:45 Sie waren Helden
16:45 - 18:20 Pumpkinhead: Asche zu Asche
18:20 - 19:55 Thumbsucker
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 Blades of Glory
21:50 - 23:45 Das wilde Leben
23:45 - 01:50 Gridiron Gang
01:50 - 03:15 Bad Girls from Valley High
03:15 - 04:45 Ab in den Knast
04:45 - 06:20 Pumpkinhead: Asche zu Asche

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 Star Wars: The Clone Wars
06:30 - 08:05 Eastern Promises
07:00 - 08:25 The Cottage
07:00 - 08:30 Star Wars: The Clone Wars
07:00 - 08:45 Get Smart
07:00 - 08:55 Im Tal von Elah
07:30 - 09:25 Im Tal von Elah
08:30 - 10:00 Star Wars: The Clone Wars
08:30 - 10:05 Eastern Promises
08:45 - 10:10 The Cottage
09:00 - 10:30 Star Wars: The Clone Wars
09:15 - 11:00 Get Smart
09:15 - 11:10 Im Tal von Elah
09:45 - 11:40 Im Tal von Elah
10:30 - 11:55 The Cottage
10:30 - 12:00 Star Wars: The Clone Wars
10:30 - 12:05 Eastern Promises
11:00 - 12:30 Star Wars: The Clone Wars
11:00 - 12:35 Eastern Promises
11:30 - 13:15 Get Smart
11:30 - 13:25 Im Tal von Elah
11:45 - 13:10 The Cottage
12:00 - 13:45 Get Smart
12:00 - 13:55 Im Tal von Elah
12:15 - 13:40 The Cottage
12:30 - 14:00 Star Wars: The Clone Wars
12:30 - 14:05 Eastern Promises
12:30 - 14:25 Im Tal von Elah
13:00 - 14:30 Star Wars: The Clone Wars
13:00 - 14:35 Eastern Promises
13:30 - 14:55 The Cottage
13:45 - 15:30 Get Smart
13:45 - 15:40 Im Tal von Elah
14:00 - 15:25 The Cottage
14:15 - 16:00 Get Smart
14:15 - 16:10 Im Tal von Elah
14:30 - 16:00 Star Wars: The Clone Wars
14:30 - 16:05 Eastern Promises
14:45 - 16:40 Im Tal von Elah
15:00 - 16:30 Star Wars: The Clone Wars
15:00 - 16:35 Eastern Promises
15:15 - 16:40 The Cottage
15:45 - 17:10 The Cottage
16:00 - 17:45 Get Smart
16:00 - 17:55 Im Tal von Elah
16:30 - 18:00 Star Wars: The Clone Wars
16:30 - 18:05 Eastern Promises
16:30 - 18:15 Get Smart
16:30 - 18:25 Im Tal von Elah
17:00 - 18:25 The Cottage
17:00 - 18:30 Star Wars: The Clone Wars
17:00 - 18:35 Eastern Promises
17:00 - 18:55 Im Tal von Elah
17:30 - 18:55 The Cottage
18:15 - 20:00 Get Smart
18:15 - 20:10 Im Tal von Elah
18:30 - 20:00 Star Wars: The Clone Wars
18:30 - 20:05 Eastern Promises
18:45 - 20:10 The Cottage
18:45 - 20:30 Get Smart
18:45 - 20:40 Im Tal von Elah
19:00 - 20:30 Star Wars: The Clone Wars
19:00 - 20:35 Eastern Promises
19:15 - 20:40 The Cottage
19:15 - 21:10 Im Tal von Elah
20:30 - 21:55 The Cottage
20:30 - 22:00 Star Wars: The Clone Wars
20:30 - 22:05 Eastern Promises
20:30 - 22:15 Get Smart
20:30 - 22:25 Im Tal von Elah
21:00 - 22:25 The Cottage
21:00 - 22:30 Star Wars: The Clone Wars
21:00 - 22:35 Eastern Promises
21:00 - 22:45 Get Smart
21:00 - 22:55 Im Tal von Elah
21:30 - 23:25 Im Tal von Elah
22:15 - 23:40 The Cottage
22:30 - 00:00 Star Wars: The Clone Wars
22:30 - 00:05 Eastern Promises
22:45 - 00:10 The Cottage
22:45 - 00:40 Im Tal von Elah
23:00 - 00:30 Star Wars: The Clone Wars
23:00 - 00:35 Eastern Promises
23:00 - 02:00 Wrestling
23:15 - 01:00 Get Smart
23:15 - 01:10 Im Tal von Elah
00:30 - 01:55 The Cottage
00:30 - 02:00 Star Wars: The Clone Wars
00:30 - 02:05 Eastern Promises
01:00 - 02:30 Star Wars: The Clone Wars
01:00 - 02:55 Im Tal von Elah
01:30 - 03:25 Im Tal von Elah
02:15 - 03:40 The Cottage
02:30 - 04:00 Star Wars: The Clone Wars
02:30 - 04:05 Eastern Promises
03:00 - 04:30 Star Wars: The Clone Wars
03:15 - 05:00 Get Smart
03:15 - 05:10 Im Tal von Elah
03:45 - 05:40 Im Tal von Elah
04:00 - 05:25 The Cottage

Premiere Filmclassics

07:35 - 09:35 Dad
09:35 - 11:05 Der Wixxer
11:05 - 12:40 Shade
12:40 - 14:30 The Beast of War
14:30 - 16:10 The Lift
16:10 - 17:50 Bloodknot
17:50 - 19:55 Blueberry
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 The Addams Family
21:55 - 23:30 Addams Family Values
23:30 - 00:55 No Way Up - Es gibt kein Entkommen
00:55 - 02:35 Prince of Darkness
02:35 - 04:05 Fandango
04:05 - 05:25 Höllenjagd
05:25 - 07:05 Bloodknot

Premiere Filmfest

07:35 - 08:45 Ich küsse Ihre Hand, Madame
08:45 - 10:45 The Motorcycle Diaries
10:45 - 12:15 Berlin Alexanderplatz
12:15 - 13:50 Unstrung Heroes
13:50 - 16:05 The Age of Innocence
16:05 - 18:05 The Rainmaker
18:05 - 19:55 Bride & Prejudice
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:45 The Stranger
22:45 - 00:15 Mambo Italiano
00:15 - 01:55 Lisztomania
01:55 - 04:00 The Contender
04:00 - 06:30 The Stranger

MGM

06:05 - 07:50 A Home of Our Own
07:50 - 09:40 Mrs. Pollifax - Spy
09:40 - 11:15 Arena
11:15 - 13:10 Moby Dick
13:10 - 14:45 Diary of a Madman
14:45 - 16:40 The Birdcage
16:40 - 18:05 The Big Brawl
18:05 - 20:15 Yentl
20:15 - 21:41 Limit Up
21:41 - 23:26 Running Scared
23:26 - 01:25 Twice Told Tales
01:25 - 03:05 Company Business
03:05 - 04:50 The Kentuckian
04:50 - 06:15 Hi, Mom!

Sci Fi


06:30 - 07:20 Fantasy Island
07:20 - 08:10 Fantasy Island
08:10 - 09:05 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:05 - 10:00 Die Sieben Millionen Dollar Frau
10:00 - 10:50 Raumschiff Enterprise
10:50 - 11:40 Zurück in die Vergangenheit
11:40 - 12:30 Star Trek: Raumschiff Voyager
12:30 - 14:00 Alien Apocalypse
14:00 - 14:45 Stargate Kommando SG-1
14:45 - 15:35 Firecreek
15:35 - 16:25 Zurück in die Vergangenheit
16:25 - 17:15 Stargate Kommando SG-1
17:15 - 17:45 Godzilla - Die Serie
17:45 - 18:35 Jeremiah
18:35 - 19:25 Die verlorene Welt
19:25 - 20:15 X-Factor: Das Unfassbare
20:15 - 21:00 Stargate: Atlantis
21:00 - 21:45 seaQuest 2032
21:45 - 22:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
22:35 - 00:05 Official Denial
00:05 - 00:50 Stargate: Atlantis
00:50 - 01:40 seaQuest 2032
01:40 - 02:30 X-Factor: Das Unfassbare
02:30 - 03:15 Die verlorene Welt
03:15 - 04:00 Jeremiah
04:00 - 04:25 Godzilla - Die Serie
04:25 - 04:50 Super Force
04:50 - 05:10 Super Force

ELVIS