Premiere listings 29-12-2008


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


##############################################


Premiere 1


06:25 - 08:00 Adrift
08:00 - 10:05 Becoming Jane
10:05 - 11:50 No Reservations
11:50 - 13:35 The Grudge 2
13:35 - 15:10 An American Haunting
15:10 - 16:40 Secuestro Express
16:40 - 18:25 Fearless
18:25 - 19:55 An American Haunting
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Invincible
21:55 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 23:55 No Reservations
23:55 - 01:40 Fearless
01:40 - 03:25 The Last Mission
03:25 - 05:20 Invincible
05:20 - 07:00 It's a Boy/Girl Thing

Premiere 2

07:25 - 09:00 Adrift
09:00 - 11:05 Becoming Jane
11:05 - 12:50 No Reservations
12:50 - 14:35 The Grudge 2
14:35 - 16:10 An American Haunting
16:10 - 17:40 Secuestro Express
17:40 - 19:25 Fearless
19:25 - 20:55 An American Haunting
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:55 Invincible
22:55 - 23:10 Inside Premiere
23:10 - 00:55 No Reservations
00:55 - 02:40 Fearless
02:40 - 04:25 The Last Mission
04:25 - 06:20 Invincible

Premiere 3

07:35 - 09:10 License to Wed
09:10 - 10:40 Weihnachten in Handschellen
10:40 - 12:20 Next
12:20 - 13:50 Surf's Up
13:50 - 15:25 Ein vollkommener Tag
15:25 - 16:55 Angeklagt: Der Kampf einer Tochter
16:55 - 18:40 Irina Palm
18:40 - 20:15 License to Wed
20:15 - 22:10 The Golden Compass
22:10 - 23:45 Next
23:45 - 01:15 Body Armor
01:15 - 02:45 Weihnachten in Handschellen
02:45 - 04:30 Irina Palm
04:30 - 06:25 The Golden Compass

Premiere 4

07:10 - 08:35 Bad Girls from Valley High
08:35 - 10:25 Catch and Release
10:25 - 11:50 Billys Wette oder Wie man gebratene Würmer isst
11:50 - 13:25 Waist Deep
13:25 - 15:05 Newcomer - Tausche Ruhm gegen Liebe
15:05 - 16:30 Bad Girls from Valley High
16:30 - 18:15 Broken Bridges
18:15 - 19:55 Little Miss Sunshine
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:10 Dexter
21:10 - 23:00 Bordertown
23:00 - 00:50 Sunshine
00:50 - 02:25 Pumpkinhead: Asche zu Asche
02:25 - 04:00 Waist Deep
04:00 - 05:55 Bordertown
05:55 - 07:20 Gefallene Engel 3

Premiere Direkt

06:30 - 07:55 Hancock
06:30 - 08:00 Die Insel der Abenteuer
06:30 - 08:00 Dan in Real Life
06:45 - 09:10 The Dark Knight
07:00 - 08:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
07:30 - 09:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
07:45 - 10:10 The Dark Knight
08:15 - 09:40 Hancock
08:30 - 10:00 Die Insel der Abenteuer
08:30 - 10:00 Dan in Real Life
09:15 - 11:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
09:30 - 11:55 The Dark Knight
09:45 - 11:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
10:00 - 11:25 Hancock
10:30 - 12:00 Die Insel der Abenteuer
10:30 - 12:00 Dan in Real Life
10:30 - 12:55 The Dark Knight
11:00 - 12:30 Star Wars: The Clone Wars
11:30 - 13:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
11:45 - 13:10 Hancock
12:00 - 13:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
12:15 - 13:40 Hancock
12:15 - 14:40 The Dark Knight
12:30 - 14:00 Die Insel der Abenteuer
12:30 - 14:00 Dan in Real Life
12:30 - 14:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
12:45 - 15:10 The Dark Knight
13:00 - 14:30 Star Wars: The Clone Wars
13:15 - 15:40 The Dark Knight
13:30 - 14:55 Hancock
13:45 - 15:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
14:00 - 15:25 Hancock
14:15 - 16:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
14:30 - 16:00 Die Insel der Abenteuer
14:30 - 16:00 Dan in Real Life
14:45 - 16:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
15:00 - 16:30 Star Wars: The Clone Wars
15:00 - 17:25 The Dark Knight
15:15 - 16:40 Hancock
15:30 - 17:55 The Dark Knight
15:45 - 17:10 Hancock
16:00 - 17:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
16:00 - 18:25 The Dark Knight
16:30 - 18:00 Dan in Real Life
16:30 - 18:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
17:00 - 18:25 Hancock
17:00 - 18:30 Star Wars: The Clone Wars
17:00 - 18:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
17:30 - 18:55 Hancock
17:45 - 20:10 The Dark Knight
18:15 - 20:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:15 - 20:40 The Dark Knight
18:30 - 20:00 Dan in Real Life
18:30 - 20:00 Star Wars: The Clone Wars
18:45 - 20:10 Hancock
18:45 - 20:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:45 - 21:10 The Dark Knight
19:00 - 20:30 Star Wars: The Clone Wars
19:15 - 20:40 Hancock
19:15 - 21:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
20:30 - 21:55 Hancock
20:30 - 22:00 Dan in Real Life
20:30 - 22:00 Star Wars: The Clone Wars
20:30 - 22:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
20:30 - 22:55 The Dark Knight
21:00 - 22:25 Hancock
21:00 - 22:30 Star Wars: The Clone Wars
21:00 - 22:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
21:00 - 23:25 The Dark Knight
21:30 - 23:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
21:30 - 23:55 The Dark Knight
22:15 - 23:40 Hancock
22:30 - 00:00 Dan in Real Life
22:30 - 00:00 Star Wars: The Clone Wars
22:45 - 00:10 Hancock
22:45 - 00:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
23:00 - 00:30 Star Wars: The Clone Wars
23:15 - 01:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
23:15 - 01:40 The Dark Knight
00:00 - 01:25 Hancock
00:15 - 02:40 The Dark Knight
00:30 - 02:00 Dan in Real Life
00:30 - 02:00 Star Wars: The Clone Wars
01:00 - 02:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
01:30 - 03:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
01:45 - 03:10 Hancock
02:00 - 04:25 The Dark Knight
02:30 - 04:00 Dan in Real Life
02:30 - 04:00 Star Wars: The Clone Wars
03:00 - 05:25 The Dark Knight
03:15 - 05:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
03:30 - 04:55 Hancock
03:45 - 05:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
Premiere Filmclassics
06:15 - 07:50 Addams Family Values
07:50 - 09:25 R.O.T.O.R
09:25 - 11:05 Lara Croft: Tomb Raider
11:05 - 12:55 Cliffhanger
12:55 - 14:40 Mindhunters
14:40 - 16:35 Corrina, Corrina
16:35 - 18:15 The Craft
18:15 - 19:55 Lara Croft: Tomb Raider
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Lara Croft Tomb Raider: the Cradle of Life
22:10 - 23:50 Prince of Darkness
23:50 - 01:30 Bloodknot
01:30 - 03:25 Tightrope
03:25 - 04:50 My Boss's Daughter
04:50 - 06:35 Raise Your Voice

Premiere Filmfest

06:45 - 08:20 Unstrung Heroes
08:20 - 09:55 Human Nature
09:55 - 12:10 White Nights
12:10 - 13:55 The Fan
13:55 - 15:45 The Conversation
15:45 - 17:20 The Final Cut
17:20 - 19:55 The Emperor and the Assassin
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:05 Bride & Prejudice
22:05 - 00:00 Water
00:00 - 02:00 The Amorous Adventures of Moll Flanders
02:00 - 04:35 Bird
04:35 - 06:20 Before Winter Comes

MGM

07:55 - 10:00 De-Lovely
10:00 - 11:56 Topkapi
11:56 - 13:30 Jack the Giant Killer
13:30 - 15:10 Gefährliche Ferien
15:10 - 16:45 Süße Lügen
16:45 - 18:25 Grayeagle
18:25 - 20:15 Brannigan
20:15 - 22:05 The Thomas Crown Affair
22:05 - 23:35 Supernova
23:35 - 01:15 The Mechanic
01:15 - 03:00 Last Rites
03:00 - 04:35 Some Girls
04:35 - 06:35 Angels and Insects

Sci Fi

07:00 - 07:50 Fantasy Island
07:50 - 08:40 Fantasy Island
08:40 - 09:35 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:35 - 10:25 Die Sieben Millionen Dollar Frau
10:25 - 11:15 Raumschiff Enterprise
11:15 - 12:00 Zurück in die Vergangenheit
12:00 - 12:55 Star Trek: Raumschiff Voyager
12:55 - 14:30 Zwei Trottel aus dem All
14:30 - 15:20 Stargate Kommando SG-1
15:20 - 16:10 Raumschiff Enterprise
16:10 - 17:00 Zurück in die Vergangenheit
17:00 - 17:45 Stargate Kommando SG-1
17:45 - 18:35 Jeremiah
18:35 - 19:25 Die verlorene Welt
19:25 - 20:15 X-Factor: Das Unfassbare
20:15 - 21:00 Stargate: Atlantis
21:00 - 21:45 seaQuest 2032
21:45 - 22:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
22:35 - 00:10 Komodo vs. Cobra
00:10 - 00:55 Stargate: Atlantis
00:55 - 01:40 seaQuest 2032
01:40 - 02:25 X-Factor: Das Unfassbare
02:25 - 03:10 Die verlorene Welt
03:10 - 03:55 Jeremiah
03:55 - 05:20 Cyber-Tracker

ELVIS