Premiere listings 30-12-2008


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


##############################################


Premiere 1


07:00 - 08:35 Grounded
08:35 - 10:10 Die Schneekugel
10:10 - 11:40 Chupacabra: Dark Seas
11:40 - 13:15 California Volleygirls
13:15 - 14:50 Grounded
14:50 - 16:20 Vergeltung
16:20 - 17:55 Deck the Halls
17:55 - 19:55 Reign over Me
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Bridge to Terabithia
21:45 - 22:05 Inside Premiere
22:05 - 00:05 Becoming Jane
00:05 - 01:35 Vergeltung
01:35 - 03:15 Saw III
03:15 - 04:45 Deck the Halls
04:45 - 06:15 California Volleygirls

Premiere 2

06:20 - 08:00 It's a Boy/Girl Thing
08:00 - 09:35 Grounded
09:35 - 11:10 Die Schneekugel
11:10 - 12:40 Chupacabra: Dark Seas
12:40 - 14:10 California Volleygirls
14:10 - 15:50 Grounded
15:50 - 17:20 Vergeltung
17:20 - 18:55 Deck the Halls
18:55 - 20:55 Reign over Me
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:45 Bridge to Terabithia
22:45 - 23:05 Inside Premiere
23:05 - 01:05 Becoming Jane
01:05 - 02:35 Vergeltung
02:35 - 04:15 Saw III
04:15 - 05:45 Deck the Halls
05:45 - 07:15 California Volleygirls

Premiere 3

06:25 - 08:00 Adrift
08:00 - 10:05 Becoming Jane
10:05 - 11:50 No Reservations
11:50 - 13:35 The Grudge 2
13:35 - 15:10 An American Haunting
15:10 - 16:40 Secuestro Express
16:40 - 18:25 Fearless
18:25 - 19:55 An American Haunting
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Invincible
21:55 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 23:55 No Reservations
23:55 - 01:40 Fearless
01:40 - 03:20 The Last Mission
03:20 - 05:20 Invincible
05:20 - 07:00 It's a Boy/Girl Thing

Premiere 4

07:20 - 09:30 Flags of Our Fathers
09:30 - 11:20 Sunshine
11:20 - 12:55 Butterfly Effect 2
12:55 - 14:25 Relative Strangers
14:25 - 16:00 Meine schöne Bescherung
16:00 - 17:45 Step Up
17:45 - 19:55 Flags of Our Fathers
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 24: Redemption
21:45 - 00:10 Casino Royale
00:10 - 02:05 Ghost Rider
02:05 - 03:35 Code Name: the Cleaner
03:35 - 06:00 Casino Royale

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 Die Insel der Abenteuer
06:30 - 08:00 Dan in Real Life
07:00 - 08:25 Hancock
07:00 - 08:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
07:15 - 09:40 The Dark Knight
07:30 - 09:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
07:45 - 10:10 The Dark Knight
08:30 - 10:00 Die Insel der Abenteuer
08:30 - 10:00 Dan in Real Life
08:45 - 10:10 Hancock
09:15 - 11:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
09:45 - 11:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
10:00 - 12:25 The Dark Knight
10:30 - 11:55 Hancock
10:30 - 12:00 Die Insel der Abenteuer
10:30 - 12:00 Dan in Real Life
10:30 - 12:55 The Dark Knight
11:30 - 13:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
11:45 - 13:10 Hancock
12:00 - 13:45 Get Smart
12:00 - 13:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
12:15 - 13:40 Hancock
12:15 - 14:40 The Dark Knight
12:30 - 14:00 Die Insel der Abenteuer
12:30 - 14:00 Dan in Real Life
12:30 - 14:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
12:45 - 15:10 The Dark Knight
13:15 - 15:40 The Dark Knight
13:30 - 14:55 Hancock
13:45 - 15:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
14:00 - 15:25 Hancock
14:15 - 16:00 Get Smart
14:15 - 16:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
14:30 - 16:00 Die Insel der Abenteuer
14:30 - 16:00 Dan in Real Life
14:45 - 16:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
15:00 - 17:25 The Dark Knight
15:15 - 16:40 Hancock
15:30 - 17:55 The Dark Knight
15:45 - 17:10 Hancock
16:00 - 17:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
16:00 - 18:25 The Dark Knight
16:30 - 18:00 Dan in Real Life
16:30 - 18:15 Get Smart
16:30 - 18:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
17:00 - 18:25 Hancock
17:00 - 18:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
17:30 - 18:55 Hancock
17:45 - 20:10 The Dark Knight
18:15 - 20:00 Get Smart
18:15 - 20:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:15 - 20:40 The Dark Knight
18:30 - 20:00 Dan in Real Life
18:45 - 20:10 Hancock
18:45 - 20:30 Get Smart
18:45 - 20:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:45 - 21:10 The Dark Knight
19:15 - 20:40 Hancock
19:15 - 21:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
20:30 - 21:55 Hancock
20:30 - 22:00 Dan in Real Life
20:30 - 22:15 Get Smart
20:30 - 22:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
20:30 - 22:55 The Dark Knight
21:00 - 22:25 Hancock
21:00 - 22:45 Get Smart
21:00 - 22:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
21:00 - 23:25 The Dark Knight
21:30 - 23:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
21:30 - 23:55 The Dark Knight
22:15 - 23:40 Hancock
22:30 - 00:00 Dan in Real Life
22:45 - 00:10 Hancock
22:45 - 00:30 Get Smart
22:45 - 00:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
23:15 - 01:00 Get Smart
23:15 - 01:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
23:45 - 02:10 The Dark Knight
00:15 - 02:40 The Dark Knight
00:30 - 01:55 Hancock
00:30 - 02:00 Dan in Real Life
01:00 - 02:45 Get Smart
01:00 - 02:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
01:30 - 03:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
02:15 - 03:40 Hancock
02:30 - 04:00 Dan in Real Life
02:30 - 04:55 The Dark Knight
03:00 - 05:25 The Dark Knight
03:15 - 05:00 Get Smart
03:15 - 05:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
03:45 - 05:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
04:00 - 05:25 Hancock

Premiere Filmclassics

06:35 - 08:15 The Addams Family
08:15 - 09:45 The Canterville Ghost
09:45 - 11:40 Lara Croft Tomb Raider: the Cradle of Life
11:40 - 13:05 My Boss's Daughter
13:05 - 15:10 The Fifth Element
15:10 - 16:35 Lake Placid
16:35 - 18:05 Fandango
18:05 - 19:55 Assault on Precinct 13
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Mädchen Mädchen 2
21:45 - 23:40 Fatal Attraction
23:40 - 01:15 NVA
01:15 - 03:15 Mystery Men
03:15 - 04:55 Prince of Darkness
04:55 - 06:15 Lake Placid

Premiere Filmfest

06:20 - 08:05 Judith
08:05 - 09:50 Medea
09:50 - 11:45 King David
11:45 - 13:25 Neil Young: Heart of Gold
13:25 - 15:55 The Dirty Dozen
15:55 - 17:55 Volver
17:55 - 19:55 Jerusalem
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Goya's Ghosts
22:10 - 23:50 Little Odessa
23:50 - 01:30 Lisztomania
01:30 - 03:05 To Be or Not to Be
03:05 - 04:55 Prancer
04:55 - 06:30 Children of Dune

MGM

06:35 - 08:45 Raging Bull
08:45 - 10:25 Moonstruck
10:25 - 11:50 Jimmy und die Piraten
11:50 - 13:25 Take My Daughters, Please
13:25 - 15:15 Alexander the Great
15:15 - 17:20 The Devil's Brigade
17:20 - 18:55 Ricochet
18:55 - 20:15 Swimming Upstream
20:15 - 22:05 Dirty Rotten Scoundrels
22:05 - 00:05 Red Corner
00:05 - 02:15 Coming Home
02:15 - 04:10 Midnight Cowboy
04:10 - 05:45 In the Arms of a Killer
05:45 - 07:00 Top Gun

Sci Fi

06:55 - 07:45 Fantasy Island
07:45 - 08:35 Fantasy Island
08:35 - 09:25 Die Sieben Millionen Dollar Frau
09:25 - 10:15 Die Sieben Millionen Dollar Frau
10:15 - 11:05 Raumschiff Enterprise
11:05 - 11:55 Zurück in die Vergangenheit
11:55 - 12:55 Star Trek: Raumschiff Voyager
12:55 - 14:30 Komodo vs. Cobra
14:30 - 15:20 Stargate Kommando SG-1
15:20 - 16:10 Raumschiff Enterprise
16:10 - 17:00 Raumschiff Enterprise
17:00 - 17:45 Stargate Kommando SG-1
17:45 - 18:35 Jeremiah
18:35 - 19:25 Die verlorene Welt
19:25 - 20:15 X-Factor: Das Unfassbare
20:15 - 21:00 Stargate: Atlantis
21:00 - 21:45 seaQuest 2032
21:45 - 22:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
22:35 - 00:10 Shockwave
00:10 - 00:55 Stargate: Atlantis
00:55 - 01:45 seaQuest 2032
01:45 - 02:30 X-Factor: Das Unfassbare
02:30 - 03:15 Die verlorene Welt
03:15 - 04:00 Jeremiah
04:00 - 05:30 The Silencers

ELVIS