Results 1 to 6 of 6

Thread: Pershendetje!

 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  09-11-2008
  Posts
  124
  Uploads
  0

  Pershendetje!

  Ka disa dite qe Dm500s me eshte bllokuar.Po punonte ngadale dhe mendova ta shkarkoj me erase.I ngakova dhe keysat dhe Scce,dhe shoh qe nuk kishte ndonje permirsim.Duke menduar se ndoshta Kartela e keysave ishte shume e ngarkuar mendova ta bej perseri erase.Kesaj rradhe lidhja PC- dream nuk u krye.Nuk marr asnje sinjal prej tij ,ledi jeshil ndizet,gjithashtu dhe ledet e sinjalit te internetit shoh qe ndizen.Kam bere disa matje ne pika te ndryshme testimi (+5v,3.8vetj) dhe jane ne rregull. Provova dhe me dermup universale dhe po e njejta gjendje.Kam kontrolluar per ndonje problem te kablit null modem por rezolton ne rregull.Nuk di nese eshte e mundur qe nepermjet PC te marr ndonje info per te kuptuar nese comunikimi realizohet apo ka ndonje problem bllokimi.Faleminderit-Anesti

 2. #2
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Pershendetje!

  Quote Originally Posted by anesti01 View Post
  Ka disa dite qe Dm500s me eshte bllokuar.Po punonte ngadale dhe mendova ta shkarkoj me erase.I ngakova dhe keysat dhe Scce,dhe shoh qe nuk kishte ndonje permirsim.Duke menduar se ndoshta Kartela e keysave ishte shume e ngarkuar mendova ta bej perseri erase.Kesaj rradhe lidhja PC- dream nuk u krye.Nuk marr asnje sinjal prej tij ,ledi jeshil ndizet,gjithashtu dhe ledet e sinjalit te internetit shoh qe ndizen.Kam bere disa matje ne pika te ndryshme testimi (+5v,3.8vetj) dhe jane ne rregull. Provova dhe me dermup universale dhe po e njejta gjendje.Kam kontrolluar per ndonje problem te kablit null modem por rezolton ne rregull.Nuk di nese eshte e mundur qe nepermjet PC te marr ndonje info per te kuptuar nese comunikimi realizohet apo ka ndonje problem bllokimi.Faleminderit-Anesti
  Anesto ç'kemi? gezuar vitin e ri dhe lumturi dhe sa me shume shikime te lira pa pengesa ne paketat qe na interesojne neve te gjithve.

  sa per temen qe ke hap ti e din qe sdi te te them gje se un s'perdor dreambox dhe s'te jap dot nje drejtim te sakte.
  megjithate besoj se do te te pergjigjet ndonjeri qe ka dreambox.

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  14-12-2008
  Location
  Denmark
  Posts
  293
  Uploads
  0

  Re: Pershendetje!

  Quote Originally Posted by anesti01 View Post
  Ka disa dite qe Dm500s me eshte bllokuar.Po punonte ngadale dhe mendova ta shkarkoj me erase.I ngakova dhe keysat dhe Scce,dhe shoh qe nuk kishte ndonje permirsim.Duke menduar se ndoshta Kartela e keysave ishte shume e ngarkuar mendova ta bej perseri erase.Kesaj rradhe lidhja PC- dream nuk u krye.Nuk marr asnje sinjal prej tij ,ledi jeshil ndizet,gjithashtu dhe ledet e sinjalit te internetit shoh qe ndizen.Kam bere disa matje ne pika te ndryshme testimi (+5v,3.8vetj) dhe jane ne rregull. Provova dhe me dermup universale dhe po e njejta gjendje.Kam kontrolluar per ndonje problem te kablit null modem por rezolton ne rregull.Nuk di nese eshte e mundur qe nepermjet PC te marr ndonje info per te kuptuar nese comunikimi realizohet apo ka ndonje problem bllokimi.Faleminderit-Anesti
  Pershendetje dhe gezuar vitin e ri
  Kam patur edhe une pak a shume te njejtin problem me dreambox 600. Drita jeshile rrinte ndezur dhe ne tv kisha logon e dreambox aparati nuk merrte dhe jepte mbas shume perpjekjesh arrita te marr vesh se ishte prishur softi i aparatit. Nqse eshte kjo nuk e besoj se nga interneti mund ta riprogramosh aparatin (keshtu me thane po asnjehere nuk i dihet) duhet te gjesh personin e duhur qe e riprogramon aparatin dhe behet kollaj fare. Nuk e di a te ndihmova ndopak.

 4. #4
  Senior Member
  Join Date
  09-11-2008
  Posts
  124
  Uploads
  0

  Re: Pershendetje!

  Faleminderit per nderhyrjen besoj se duhet te jeni i sakte dhe une kam thene ne nje tjeter forum se eshte problem softi por nuk me kane dhene ndonje pergjigje te sakte per me teper moderatoret jene mepushime.Kam postuar ne seksionin italian dhe besoj se aty po me ofrojne ndonje shprese.Ne rastin tendkur ke njesinjalnga dekoderi pra lishja egziston vetem se duhet me prite shume kohe qe te kaloje ne nje proces tjeter.Ndaersa ne rastin tim ka prere cdo lidhje.Do me dukej interesante te provoja kablin dhe PC me nje decoder nga ato qe kam ketu,ps.Nokia 9660S por nuk di cfar programi duhet te perdor.Porndoshta me duhet te pregatis dhe nje tjeter kabell pasi keto me duket se e kane ndryshe pozicionimin e pineve.Faleminderit.Per ta riprogramuar duhet programi Jtag por ky eshtenje proces i veshtire dhe jo te gjithe pC e njohin ate duhet PC pemtium1.E kam te pregatitur nje cabel per ketet opsion por eshte e veshtire dhe saldimi ne pikat e qarkut te stampuar pasi jane shume delikate e nuk durojne nxehtesi.Me shkon ne mendje te pregatis nje paisje qe te mbeshtetet mbi ato 6 pika por me te pare e me te bere.Ciao

 5. #5
  Senior Member miri01's Avatar
  Join Date
  09-09-2006
  Posts
  295
  Uploads
  0

  Re: Pershendetje!

  Quote Originally Posted by anesti01 View Post
  Ka disa dite qe Dm500s me eshte bllokuar.Po punonte ngadale dhe mendova ta shkarkoj me erase.I ngakova dhe keysat dhe Scce,dhe shoh qe nuk kishte ndonje permirsim.Duke menduar se ndoshta Kartela e keysave ishte shume e ngarkuar mendova ta bej perseri erase.Kesaj rradhe lidhja PC- dream nuk u krye.Nuk marr asnje sinjal prej tij ,ledi jeshil ndizet,gjithashtu dhe ledet e sinjalit te internetit shoh qe ndizen.Kam bere disa matje ne pika te ndryshme testimi (+5v,3.8vetj) dhe jane ne rregull. Provova dhe me dermup universale dhe po e njejta gjendje.Kam kontrolluar per ndonje problem te kablit null modem por rezolton ne rregull.Nuk di nese eshte e mundur qe nepermjet PC te marr ndonje info per te kuptuar nese comunikimi realizohet apo ka ndonje problem bllokimi.Faleminderit-Anesti
  Shiko..nqs eshte kinez kane problem keta..menyra te shofesh me Jtag ..a mund te lidhet apo jo..

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  09-11-2008
  Posts
  124
  Uploads
  0

  Re: Pershendetje!

  Pesrshendetje-Kam bere mjaft prova me dremup por nuk eshtee nukdur me u krijuar nje lidhje.Dhe ne DOS me ping 192.168.0.2 me jep informacione qe nuk eshte e mundur lidhje me dm.Tashme me keshillojne si me poshte:
  Dalle prove che hai eseguito pare che il dream non comunica + con il PC.

  Riprova collegando il cavo seriele e la rete insieme, usa dreamUp.

  Il router mettilo in dhcp e poi la riavvii, dopodichè lancia dreamup con cavo seriale e rete inserita, fai diversi erase e poi lancila nuova IMG, se non c'è un guasto hardware doverebbe ripartire.


  Riprova collegando il cavo seriele e la rete insiemeBesoj se ketu ben fajele per te lene lidhjen e internetit dhe kablin nullmodem kur te perdor dremup.

  Il router mettilo in dhcpKete nuk e realizoj dot pasi nuk shof ndonje opsion ku mund te ndrehy per routerin

Similar Threads

 1. pershendetje
  By tani_uk in forum Albanian / Shqip
  Replies: 5
  Last Post: 31-08-2009, 13:52:58
 2. pershendetje
  By fredisat in forum Introductions
  Replies: 0
  Last Post: 03-05-2009, 10:32:03
 3. pershendetje
  By sokol718 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 24-05-2006, 07:41:03

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •