Results 1 to 6 of 6

Thread: Rregullorja e Forumit

 1. #1
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Arrow Rregullorja e Forumit

  10 Rregullat e Forumit
  Mirė se vini nė seksionin SHQIP


  Pasi tė jeni regjistruar nė FORUM ju automatikisht keni pranuar kushtet e pėrdorimit dhe u jeni bindur rregullores sė FORUMIT. Regjistrimi nė forum ėshtė falas. Forumi ėshtė ēdo herė nėn kontroll dhe njėkohėsisht mirėmbajtja ėshtė pjesė e rregullores. Thyerja e rregullores mund tė pasoj me pėrjashtimin e anėtarit nga forumi.

  Rregullat kryesore tė Forumit.

  Parahyrje pėr Antaret e rinj
  Si antar i ri, duhet qė si fillim tė prezantoheni dhe tė pėrshėndeteni nė temėn pėrkatėse kėtu, kjo ėshtė e detyrueshme nė shenjė edukate dhe mirėsjelljeje dhe falenderimi pėr ata qė do tju ndihmojnė nėse munden. Nuk besoj se tė shkruash "Pershendetje te gjitheve jam ..... , urojme tja kalojme mire" ėshtė mundim i madh pėr ne.
  Pas pėrshėndetjes fillestare, duhet tė hidhni njė sy tek tema e manualeve, atje do tė kurseni kohėn tuaj pasi do tė gjeni shumė pėrgjigje qė doni ti dini apo ndoshta do donit tė shkruanit nė forum.


  1. Sjellja shoqėrore
  Asnjė shkrim me pėrmbajtje raciste, nacionaliste, fetare apo fyese nuk do tė tolerohet. Tė gjitha shkrimet e tilla do tė fshihen pa paralajmėrim dhe do merren masat nga moderatorėt ne lidhje me sjelljen e antarit qe ka thyer rregullat. Kėtu bėjnė pjesė edhe fotografitė me pėrmbajtje tė papranueshme. Kėrcėnimet ndaj anėtarėve tė tjerė nuk do tė tolerohen. Ju jeni i mirėseardhur qė tė shprehni mendimet tuaja dhe tė sfidoni tė tjerėt me mendimet apo opinionet tuaja, por nė mėnyrė tė rrespektueshme dhe pa e fyer askėnd. Fyerja e anėtarėve mund tė sjellė deri nė pėrjashtimin e anėtarit.  2. Gjuha e Forumit
  Ky seksion ėshtė pėr gjuhėn shqipe dhe tė gjitha postimet nė forum duhet tė bėhen nė gjuhėn shqipe, pėrveē citimeve, teksteve tė librave, termave internacionale, etj. Nė forum tė pėrdoren sa mė pak dialektet e shqipes dhe duhet tė shkruajmė nė shqipen standart.

  3. Pėrsėritja e temave
  Mos hapni tema tė njėjta nėse ajo temė ekziston. Para se tė hapni njė temė shikoni nėse ekziston ajo temė nė Forum. Temat e pėrsėritura do tė fshihen dhe nuk do tė fshihet ajo e cila ėshtė hapur nė rubrikėn pėrkatėse.

  4. Logo personale (Avatar) dhe Firma (Signature)
  Nė firmėn tuaj nuk duhet tė ketė linke tė faqeve tjera. Nuk duhet tė ketė logo me pėrmbajtje politike ose raciste! Administratori ka tė drejtė tė fshijė logon tuaj personale apo firmėn nėse nuk ėshtė nė pajtim me Rregulloren e Forumit, dhe rrezikoni deri nė pėrjashtim nga forumi nė varėsi te dėmit tė krijuar.

  5. SPAM, Marketing
  Mundohuni qė pėrgjigjet nė tema tė jenė kuptimplota, mos tė pėrmbajnė vetėm njė emotion apo njė fjalė. Sa mė shumė qė tė diskutojmė pasurojmė edhe dijen tonė dhe tė tjerėve. Mos bėni postime ku i ftoni anėtarėt e forumit qė tė vizitojnė faqe tė tjera pėr qėllime komerciale (si p.sh webfaqe personale, tė kompanive). Reklamimi i faqeve tė tjera nė Forum ndalohet rreptėsisht. Postime tė cilat pėrmbajnė marketing tė ndonjė shėrbimi apo produkti do tė fshihen, antari mund tė marri pėrjashtim tė menjėhershėm.

  6. Identitetet e dyfishta
  Nėse zbulojmė se ndonjė anėtar/e po pėrdor dy apo mė shumė emra nė forum do tė pėrjashtohet nga forumi.


  7. Editimi i postimeve

  Stafi ka tė drejtė tė editojė apo fshijnė postimet tuaja nga forumi nėse janė nė kundėrshtim me Rregulloren e Forumit. Nėse mendoni se iu ėshtė bėrė e padrejtė nė fshirjen apo editimin e postimeve ju lutem kontaktoni me nje nga Super-Moderatorėt e seksionit shqip, ose nė mungesė tė tyre, me stafin e moderatorėve apo me administratorin e seksjonit.

  8. Ndalesat ..

  Nuk lejohet publikimi i fotove apo edhe linkeve qė kan pėrmbajtje erotike apo edhe pornografike,politike,partiake,raziste,fetare,disk riminuese, dhe nėse do tė ketė keto publikime do merren masa drastike ndaj antarit/antares.
  Po ashtu, nuk lejohet tė rregjistrohesh me nickname me pėrmbajtje erotike, politike, partiake, raciste apo qė bie ndesh me moralin dhe kulturėn shqiptare.

  9.Tema - Tregu KERKOJ - SHES - BLEJ
  Nė respekt tė blerėsit tė mundshem qė mund tė keni apo dhe antarė/eve tė tjerė, ju duhet tė plotėsoni kėto kritere;
  - Nėse do shisni njė produkt, duhet tė jepni detaje nėse ėshtė i ri apo i pėrdorur (fakoltative)
  - Nėse e keni nė gjėndje stoku apo pasi ju paguan klienti do tja bleni me porosi mallin, dmth nuk e keni nė stok (e detyrueshme)
  - Duhet tė vendosni ēmimin e postės pėr pakon dhe modelin e postimit psh; postė e thjeshtė ose e siguruar, pėrndryshe specifiko qė e shet vetėm dorazi. (e detyrueshme)
  - Duhet tė vendosni ēmimin e mallit pėrveē postės, nė mėnyrė qė klienti tė mos humbasi kohė duke ju kontaktuar dhe kėsisoj humbje kohe pėr tė dy. (e detyrueshme)
  - Nėse nuk do tė plotėsoni kushtet e mėsiperme, stafit i lind e drejta tju lajmėrojė ose tjua fshije postimin duke ju lėnė shėnim nė postimin e fshirė dhe arsyen.
  - Nėse nuk jeni dakort me sa mė sipėr, jeni tė lutur tė mos postoni nė atė temė.
  - perdorni vetem bojen e zeze normale (jo bold) dhe pa zmadhim dhe pa ngjyra.

  10.Adresat E-mail
  Keni parasysh se kur shkruani komentet tuaja mos tė vendosni publikisht adresat tuaja tė emailit sepse nuk lejohet nga rregullorja e SatSupreme.

  PS: Rregullorja kryesore e forumit nė anglisht
  Rregulloren kryesore tė forumit mund ta lexoni Kėtu dhe tė kemi parasysh respektimin e saj pėr mbarėvajtjen e forumit SatSupreme.  Stafi i seksionit SHQIP mban tė drejtėn pėr tė ndryshuar Rregulloren e Forumit nė ēdo kohė.
  Redaktimi nga Fiku75.  Me Respekt nga Stafi i SEKSIONIT SHQIP.

 2. #2
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Rregullorja e Forumit

  Njė falenderim tė veēantė moderatorit BiG-BOBi qė mundėsoi rregulloren nė shqip.

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Rregullorja e Forumit

  Freskim i rregullores;
  u shtua nje parahyrje dhe u vendos nje rregull qe mungonte per temen - Tregu KERKOJ - SHES - BLEJ

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Rregullorja e Forumit

  Freskim i rregullores;

  modifikohet pika 8 mbi rregjistrimin e nickname ēfarė lejohet ose jo.

 5. #5
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Rregullorja e Forumit

  freskim i rregullores

  pika 4 Logo personale (Avatar) dhe Firma (Signature)

  hiqet ndalimi ku e ngjyra e kuqe ishte e rezervuar vetem per stafin.

 6. #6
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Rregullorja e Forumit

  shtohet nje detaj i fundit tek pika 9 per ngjyren dhe karakteret.

Similar Threads

 1. forumit sat -televizion
  By titi111 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 5
  Last Post: 01-12-2009, 00:27:22
 2. nje sygjerim nga cunat e forumit
  By interisti_12 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 29-04-2009, 16:07:30
 3. per cunat e forumit
  By interisti_12 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 26-12-2008, 03:38:55

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •