Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Ndihme per kabull null modem

 1. #1
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Ndihme per kabull null modem

  Mirmbrema cuna. Ndonjeri nga ju mund te thote si mun ta adaptoj kabellin serial ne laptop, pasi modelet e reja nuk disponojne porta (COM) por vetem porta usb. Jam ne pritje te ndihmes tuaj. Falemnderit

 2. #2

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  Mirmbrema cuna. Ndonjeri nga ju mund te thote si mun ta adaptoj kabellin serial ne laptop, pasi modelet e reja nuk disponojne porta (COM) por vetem porta usb. Jam ne pritje te ndihmes tuaj. Falemnderit
  Porta seriale shnderrohet ne usb port vetem me ane te adapterit te posatcem te cilin mund ta gjesh ne dyqanet ku shiten kopjuterat (psh aty ku e ke blere), ose nqs ke njohuri te nevojshme mund ta ndertosh dhe vete duke kerkuar ne g**gle tutorialet e ndertimit, por eshte mjaft e veshtire se dhe mua me eshte dashur nje i tille dhe nuk arrita ta ndertoj, por ty te uroj fat.
  tug

 3. #3
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Te pakten ketu ne Vlore nuk kam gjetur nje adaptor te tille. Jam munduar ta ndertoj edhe vete por pa sukses. Nqs. ndonjeri di ndonje pike ku mund te gjej ne Tirane do tia dija per falemnderit, meqe se shpejti kam nje rruge per ne TR.

 4. #4

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  Te pakten ketu ne Vlore nuk kam gjetur nje adaptor te tille. Jam munduar ta ndertoj edhe vete por pa sukses. Nqs. ndonjeri di ndonje pike ku mund te gjej ne Tirane do tia dija per falemnderit, meqe se shpejti kam nje rruge per ne TR.
  Te them te drejten un jam nga shkodra dhe nuk di nje adrese ku mund te te adresoj ne tr, por ti meqense ke nje rrug per ne tr nuk ke nevoj ke keshe nje adrese se ne tr ka dyqane plot ku mund te gjesh gjera te tilla.
  Klm

 5. #5
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by turizem2002 View Post
  Te them te drejten un jam nga shkodra dhe nuk di nje adrese ku mund te te adresoj ne tr, por ti meqense ke nje rrug per ne tr nuk ke nevoj ke keshe nje adrese se ne tr ka dyqane plot ku mund te gjesh gjera te tilla.
  Klm
  Falemnderit per gjithcka turizem2002

 6. #6
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Miredita cuna. Bleva nje usb 2.0 kabell serial adaptor per laptop. Instalova driverin, dhe instalimi perfundoi me sukses, por lidhja me dekoderin nuk realizohet perseri. Te dhenat thone se eshte kompatibel me windows 98 SE/ME/2000/XP,Mac OS 8.6. problemi eshte se une laptopin me Windows Vista. Ka ndonje zgjidhje per kete, pervec formatimit te kompjuterit, nga vista ne xp.

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  Miredita cuna. Bleva nje usb 2.0 kabell serial adaptor per laptop. Instalova driverin, dhe instalimi perfundoi me sukses, por lidhja me dekoderin nuk realizohet perseri. Te dhenat thone se eshte kompatibel me windows 98 SE/ME/2000/XP,Mac OS 8.6. problemi eshte se une laptopin me Windows Vista. Ka ndonje zgjidhje per kete, pervec formatimit te kompjuterit, nga vista ne xp.
  nuk ke korent te mjaftueshem nga porta usb e laptopit tend.

  zgjidhja?

  mund te jete lidhja me nje hub usb me yshqyes te vecante te pakten 500mA per porte/usb.

  me pak llafe qe te punoje konvertitori usb/seria232 duhet me shume korent sesa i jep aktualisht porta usb e laptopit tend.

  ta them kte se me ka bo vaki mu, dhe me pc jo laptop, dhe diku e lexova kte ne nje forum, dhe kisha shans se ne sirtar me ndodhej nje hub i tille usb 1.0 qe e perdorja para shume kohesh dhe e vura ne perdorim dhe me punoi direkt.


  ne rastin tat nuk e vej doren ne zjarr sepse ti e ke laptop dhe mund te jete ndryshe puna.

 8. #8
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  nuk ke korent te mjaftueshem nga porta usb e laptopit tend.

  zgjidhja?

  mund te jete lidhja me nje hub usb me yshqyes te vecante te pakten 500mA per porte/usb.

  me pak llafe qe te punoje konvertitori usb/seria232 duhet me shume korent sesa i jep aktualisht porta usb e laptopit tend.

  ta them kte se me ka bo vaki mu, dhe me pc jo laptop, dhe diku e lexova kte ne nje forum, dhe kisha shans se ne sirtar me ndodhej nje hub i tille usb 1.0 qe e perdorja para shume kohesh dhe e vura ne perdorim dhe me punoi direkt.
  ne rastin tat nuk e vej doren ne zjarr sepse ti e ke laptop dhe mund te jete ndryshe puna.
  O Fiku se se kam shume te qarte ca eshte kjo HUB usb. Po pate mundesi me trego ndonje imazh, qe dhe une te di cfare te kerkoj.

 9. #9
  Moderator mile kristo's Avatar
  Join Date
  24-06-2007
  Location
  EU
  Posts
  1,720
  Uploads
  269

  Re: Ndihme per kabull null modem

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  O Fiku se se kam shume te qarte ca eshte kjo HUB usb. Po pate mundesi me trego ndonje imazh, qe dhe une te di cfare te kerkoj.

  shoku duhet te veprosh ne kete menyre qe te ket kontakt laptopi me aparatin futu tek kontrolpanel pastaj sistemi tek aparaturat qe jan instaluar ne pc gjeje com port usb ku e ke tek cfar numri eshte munde te jete ne com1 ose 2,3.4 me radhe ne qofte se e ke pershembull com4 kur te besh lidhjen me aparatin zgjodhe com4 .ose ndryshe tek com port usb po tek e njejta kartel pra tek sistemi tek kartelat zgjithe com usb adapter propieta pastaj advanced dhe zgjithe com1 dhe ok dhe ske nevoj per te bere format funsionon 100% gjithe te mirat

 10. #10
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Ndihme per kabull null modem

  O MILEKRISTO e bera ate qe the ti dhe prape se njeh dekoderin. Kam frike se fakti qe dhe katalogu nuk e indikon si kompatibel me wind.vista , eshte ndoshta problemi. Nqfs. ti e ke bere kete eksperiment, e ke bere me laptop apo PC fiks, dhe me ca sistemi windows e ke pasur PC. kur e bere.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. Question cablu null modem
  By paulibvro in forum Romanian / Romānă
  Replies: 1
  Last Post: 27-11-2009, 17:56:14
 2. Null modem Vs. USB(2.0) ?
  By Bachus_99 in forum General Discussions: Conditional Access Systems, Encryption and Keys
  Replies: 1
  Last Post: 06-12-2005, 18:41:39
 3. null modem cable
  By montreuil in forum General Discussions: Satellite Receivers
  Replies: 3
  Last Post: 28-11-2005, 07:36:18

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •